katynka78 katynka78 komentáře u knih

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Když jsem zhruba před rokem náhodou objevila paní Kateřinu Karolovou coby spisovatelku s jejím Zítřek Ti nikdo neslíbil, koukala jsem, jakou úžasnou autorku tady máme.
Moc jsem se těšila na její další knihu, kterou avizovala a já s nedočkavostí vyhlížela únor 2022.
Její styl mi velice sedí, je přímý, výstižný, neokecávací a naprosto strhující. Krátké kapitoly způsobují, že jednak příběh odsýpá a jednak nutí číst dál a dál. Navíc oceňuji i návaznost jednotlivých kapitol.
Autorčino vykreslení charakterů postav je brilantní v tom, že se nepotřebujete více ptát, dostanete to, co potřebujete vědět a to, co se nedozvíte, to vědět nepotřebujete.

A teď - za mě jako UFFFFFFFFFFFFFFF TO BYLA JÍZDA!!!!
Nejsem na tento typ knih ani na filmy, ale toto mě fakt lákalo a těšila jsem se a moc děkuju autorce, že to nebyla vyvražďovačka, protože ty nečtu a nesnáším. Toto je krásný psychologický napínavý příběh, který mě napínal jak šráky a s každou další stránkou jsem byla nadšenější a nadšenější.

A vysvětlení? Milá Katko, zase jste mě dostala! A za to Vám moc děkuju, protože vysvětlení bylo za mě naprosto perfektní a velice mě nadchlo. Jsem nadšená, spokojená s celou knihou a už teď vím, že patří do mých TOP ROKU 2022!

05.04.2022 5 z 5

Mrtví umí mluvit Mrtví umí mluvit A.K. Turner

Zaujal mě název knihy, protože tak nějak náležitosti kolem smrti jsou tajemné a mě to baví.
Anotace byla taky velmi zajímavá a tím pádem si mě kniha získala k přečtení.
V podstatě velmi průměrná detektivka, která je ale okořeněná právě tím, že hlavní hrdinka má obrovskou empatii a úctu k zesnulým. A to se mi moc líbilo. Nedovedu to ani popsat, ale myslím si, že by se takto měli chovat všichni ti, co se o zesnulé starají.
Další zajímavou věcí u hlavní hrdinky je, že její empatie je natolik silná, že vnímá myšlenky zesnulých, občas je slyší něco říct a na základě toho je o to víc citlivější.
A taky díky tomu může pomoct vyšetřit podezřelá úmrtí, která se v příběhu objevují.

A to je to, co tuto detektivku dělá jinou než jsou ostatní. Ale kdyby to tam nebylo, tak by to bylo slabší. Naštěstí tato originální myšlenka tam je a tím pádem je to zajímavé.

Zápletka ohledně jedné "podezřelé" smrti není až tak originální, ale autorka ji dokázala zamotat, že je ke konci překvapivá.
Líbilo, ale je to pořád ten střed.

24.03.2022 3 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Nevím, čím to je, že většinou si dovedu zvolit na poslech knížky, u kterých si pak zpětně uvědomím, že kdybych je četla, tak by mě to tak nebavilo a nebo možná i nudilo.
Toto je ten případ, ale naštěstí jsem zvolila přednes Petry Špalkové, která mě dokázala nadchnout, vtáhnout, upoutat a já poslouchala a vnímala myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Naprosto jsem pochopila pointu knihy, je to vyprávění o životě Eleanor pouze z jejího pohledu a to dodává celé knize psychologický ráz, protože vnímáme všechny její postřehy, myšlenky, pocity a názory na vše kolem sebe i v sobě sama.
Tím, že je to jen její pohled, sledujeme, jak myslí a autorka tohoto příběhu vytvořila Eleanor jako velmi bystrou, chytrou a i filosoficky zaměřenou.

Vcítit se do toho, co prožila ale dost dobře nejde, protože ta tragédie, co zažila, to neumožňuje, ale my čtenáři chápeme, že to byl hnus. O to víc se mi líbí, že se dokázala osudu postavit, vzepřít a vybojovat si co "nejnormálnější" život.
Trošku mě mrzí, že některé věci tam nejsou dovysvětlené a více popsané, ale je to právě tím, že je to jen o myšlenkách Eleanor, takže pohled její matky či jiných lidí je zkreslen právě tím, co si myslí hlavní hrdinka.

Bavilo mě to - opravdu musím říct, že ta psychologie tomu dodala zajímavost. A taky musím říct z osobního života, že něco podobného máme v rodině a možná díky této knize tomu člověku budu víc rozumět. I když nemá takové štěstí jako Eleanor ke konci.

21.03.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Toto bude velmi krátký komentář. A to není můj styl, většinou všechno velmi prociťuju a tudíž i popisuju.
Ale tady je jednoduchá rovnice - romantika jako cukrátko, skoro žádný škraloup, pokud hrbol na cestě, tak je ihned smeten.
V této sérii si vybírám jen ty knihy, kde mě láká to prostředí, protože hlavně na tom popisu okolí to hodně stojí. A ve Švýcarsku bylo krásně prostředí, hezká atmosféra, dobrůtky a láska. Co víc dodat. Na oddech a nenáročné čtení fajn kniha.

11.03.2022 3 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Konečně jsem se k této knize dostala. V knihovně neustále půjčená a bylo nutné si udělat rezervaci.
Vzhledem k tomu, že je toto první kniha, co od autorky čtu, tak jsem si ji teda nejprve půjčila.
Musím říct, že styl psaní mi velmi vyhovuje. Krátké, svižné kapitoly, které neokecávají zbytečnosti okolo, ale jdou přímo k věci a řeknou vám to, co potřebujete vědět, abyste se dostali k jádru pudla.
Střídání minulosti a přítomnosti dvou hlavních postav tedy tchyně a snachy mne velice bavilo, udržovalo to moji pozornost, nutilo mne dál číst.
Nebyly tam žádné nejasnosti typu, že by něco spisovatelka zapomněla, to nemám ráda.
Vše se vyvíjelo postupně, jak příběh, tak zápletka, tak i moje sympatie či antipatie.

Z knihy jsem si odnesla opravdu to, co už v životě vím, ale občas to pomíjím a to, že komunikace je klíčová, že nelze předpokládat, že ten druhý čte myšlenky či pochopí mé jednání, aniž bych to vysvětlila.
S postupem času dovedete tchyni pochopit, ale i přes to pochopení si uvědomíte, že ona sama pochopila příliš pozdě, že byla přísná nejen k sobě, ale hlavně k ostatním okolo. A ani toto pochopení nezabránilo jejímu skonu. Bohužel.
Jako máma sice můžu souhlasit s tím, že se nemá dětem uhlazovat cesta, ale ona ji neuhlazovala vůbec, ona nebyla tou pravou oporou a když jí chtěla začít být, bylo už pozdě.
Toto není spoiler, píšu v obecné rovině. Tak se do toho pusťte, ať víte, o co jde. Bylo to moc fajn čtení. Vřele doporučuju.

11.03.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Nebudu nějak extra popisovat děj, jen ve stručnosti. Addie žije v 17. století a její život se má ubírat takovým nepsaným přesto daným způsobem. A jí se nechce, ona touží poznávat svět a nechce skončit jak mnoho žen vedle ní a nelíbí se jí to. Prosí všemožné bohy, dává jim dary a doufá, že se stane něco, co jí ten život změní. Jenomže nic. A stane se, že pravidlo, které ji na srdce klade místní kořenářka, že se má modlit pouze za dne, poruší a Addie se modlí za tmy a tudíž aniž by to věděla, k ďáblu.
A tak je použito takové to klasické, mnohokrát použité - upsání se ďáblu ve víře, že to pomůže.
Jsme svědky toho, co se stane a jak se s tím Addie popere. A to je na té knize neskutečné - v podstatě tam není nic extra, ale ten její život po upsání ďáblu je napsán tak poutavě, že čtete a čtete. A chcete vědět, jak to zvládne.
V textu je mnoho otázek k zamyšlení a je to paráda.
A taky jsou tam dána pravidla - dávej pozor, co si přeješ a jak to řekneš. Protože to je právě kámen úrazu a hlavním důvodem jejího "prokletí".
Nemůže zanechat stopu a nikdo si ji nebude pamatovat. Světem prochází staletí a zažívá klíčové okamžiky v dějinách (ale tady bohužel to není až tak dopodrobna, což je škoda).
A jednoho dne potká Henryho, který "si ji pamatuje".

Toto není krvák, toto není erotická kniha, toto není žádná duchovní literatura, jako pokud někdo musí v knihách hledat furt nějaká moudra a jak ho to obohatí o nějaká data, tak to ne.
Ale to je TAKOVÁ LAHODA, TAKOVÉ BLAHO U SRDCE TO ČÍST, TAK JE VÁM U TOHO DOBŘE, TAK JE TO MILÉ, ROZTOMILÉ.
U MĚ JE TO UŽ TEĎ TOP TOHOTO ROKU, co jsem četla.

Taková POHÁDKA PRO VELKÉ. Doporučuju a dávám plný počet hvězd.

12.02.2022 5 z 5

Pana Bryndzu řadím mezi své velmi oblíbené spisovatele a to zejména jeho sérií s Erikou. Ta s Kate je na mne moc drsná, takže jsem se s o to větší vervou pustila do tohoto dílka tak rozdílného, na co jsme u Bryndzy zvyklí.
Musím říct, že náhodou jsem se dozvěděla, že vlastně tento žánr jej víceméně protlačil do výšin spisovatelů a ta krimi, co mu jde a zřejmě nese víc, následovala až po tom. Ale to není podstatné.
Konstatuju, že tento člověk opravdu umí psát. Má to v sobě, má to v krvi.
Velmi mě to bavilo. Bylo to čtivé, forma emailů nebyla rušivá, spíše dávala spád a jinakost humornému žánru.
Ano, je tam klišé typu nevěry, rozvodu, ale je to psáno s takovou lehkostí. V jednu chvíli máte pocit, že se z toho Coco musí zbláznit, v druhou chvíli máte pocit, že je vše naprosto v pořádku a že Coco to dává na první dobrou.
Možná je mi to blízké tím, že jsem ve věku jako Coco.
Řeší svou rodinu, práci, soukromý život a své osobní já. Navíc má dospělého syna, který řeší svoji homosexualitu a potká černocha, po kterém začne toužit:-). Ano, tušíte správně, spisovatel zahrnul všechna možná genderová zastoupení - jo nechybí ani transsexuál, různé věkové skupiny a i politické smyšlení.:-)
Musím říct, že ač jsem možná měla očekávání trošku větší, zklamaná jsem nebyla. Bylo to prima čtení.

PS: dojalo mě, že tam byly občas zmínky o věcech, co mám taky ráda, třeba seriál Sex ve městě:-).

23.01.2022 3 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Camilla Läckberg

V první řadě musím vytknout jeden tady často řečený argument - že je to krátké a že není vše vysvětleno. Osobně si myslím, že není vůbec nutné vše naprosto detailně rozpitvávat, rozepisovat a nimrat se každou myšlenkou dopodrobna. Autorka totiž umí na pár stránkách to, co jiní na 300. A to je umění.
Mě zkrátka tyto jednohubky od Camilly fakt baví a tady je tak skvělá, že mi fakt nezbyla žádná otázka.
Jako jasně, mohlo by tam být, co a jak bylo dál, ale pro tento druh příběhu to není nutné ani podstatné. Užila jsem si tu psychologii postav, naprosto mi stačila k tomu, abych pochopila jádro příběhu.
Bavilo mě i to, jak jsem si musela skládat jednotlivé informace k jednotlivým postavám a musím říct, že ač jich tam nebylo mnoho, i tak to dalo zajímavý spletenec.
Nevím proč bych nemohla dát dost hvězd jednohubce, která mě bavila. Co jsem si přála, to jsem dostala a jsem velmi spokojená.
Taky nevím proč bych měla vychvalovat do nebes jen vážné příběhy, které čítají několik stovek stran, několik desítek postav a které popisují jeden okamžik na několika stranách.
Mě třeba vyhovuje, že tady nebylo detailně popsáno ono "neštěstí" a jeho následné pokračování. Konec mi vyhovoval. To totiž není konec, kde by vás tížilo mnoho otázek a "něco vám tam chybělo". To je konec, který důstojně zakončuje jednohubku tohoto druhu a můžete to klidně dát zpět do knihovny a s čistou hlavou vzít další knihu. A to je přeci taky někdy fajn, no ne?

23.01.2022 4 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Zřejmě je téma domácího násilí již mnohokrát zpracované a tudíž jsou čtenáři hodně nároční, když tak pročítám recenze této knihy.
Ale osobně mám asi štěstí v tom, že když už se s tímto tématem v knihách potkám, tak narazím na autora, který moc dobře ví, o čem píše a umí psychologii dobře popsat.
Z tohoto krátkého popisku je tudíž zřejmé, že se řadím do skupinky, kterým se tato kniha líbila.
A teď obšírněji.
Tuto knihu jsem si dala jako audio a myslím si, že ač by se četla opravdu dobře, tak audioverze tomu dala ještě vyšší level. Byla jsem velice spokojená, protože přednes mne lákal poslouchat dál, hlas Kateřiny Horáčkové Mendlové byl opravdu perfektně zvolený.
Autorka knihy prý absolvovala nějaké kurzy psaní a prý je to poznat. To jsem se dočetla v recenzích tady na Databázi. No, možná jo, ale za mě dovedla velice dobře vystihnout chorobné smýšlení psychopata, manipulátora, narcise, tyrana a násilníka. To stupňování jeho chuti druhým ubližovat bylo opravdu velice dobře vyjádřeno i v tvz. flashback kapitolách, kde se setkáváme se zkušenostmi jednotlivých žen, které s ním žily, žijí a chystají se žít.
S jídlem roste chuť a Náš manžel Philip prostě nejprve slovně a pak i tělesně útočí a dělá mu to dobře. Z každého slova cítíte, jak míří na solar plexus každé ženy, jak sází pochybnosti o nich samých, jak je tlačí tam, kde je chce mít. V zajetí strachu. Baví ho to moc a nic jiného ho nezajímá. A ještě ke všemu mu hraje do not to, že je sám policajt.

A pak je tu teda to, co nejvíce bavilo mne. A to - pomsta. Obecně mám velice ráda toto téma - miluju příběh, kde je nejprve oběť opravdu dotlačena na samé dno a pachatel si myslí, že vyhrál a jaký je king. Ale pak ta obět povstane z "popela jak pták Fénix" a jde toho viníka potrestat. Moc se mi líbilo, že oběti i přes to všechno, co jim ten tyran dělal, se snažily zachovat si důstojnost a lidskost. Klobouk dolů.
Protože co si budeme povídat, u některých pachatelů je právo krátké, musí dostat co proto někde jinde a od někoho jíného. A tyto typy jako Philip, ty nezastaví už vůbec nic. Takže je to pak kdo s koho.

A další plus knihy je, že autorka umí používat i ironický a černý humor, který v literatuře miluju taky, takže mi to sedlo. Bylo tu vše, pobavila jsem se a vzápětí mi šel mráz po zádech.
Mě to bavilo, ale rozumím i kritice této knihy. Mě ale kniha opravdu sedla.

16.01.2022 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Chtěla jsem vědět, jak paní Dvořáková píše, ale mnoho jejích knih jsem číst nechtěla kvůli tomu tématu, co v nich má.
Ale tady byla jasná volba, protože lékařské téma opravdu můžu.
A konstatuji, že paní Dvořáková píše velmi dobře. Působí na mě jako Hartl v sukni protože zatímco umí Hartl popsat ženské myšlení, tak paní Dvořáková umí popsat mužské myšlení a to je prosím dle mne velký kumšt.

Některé věci byly až tak upřímné a tak pravdivé, až mi z toho bylo i chvilkami smutno. Ale nebylo tam nic, co by život běžně nenesl, nebylo tam nic, co by se nemohlo stát a co by si člověk nemohl myslet. Ale bylo to napsáno bravurně.

Takže tu knížku mám pro jistotu doma, protože moc ráda podporuju české autory.

29.12.2021 3 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Myslela jsem si, že to bude pro mě nová série, kterou budu chtít číst.
Tento první díl nebyl vůbec špatný. Hlavní postavy jsou velmi sympatické, žádné protahování vztahů, jde to přímočaře, protože na zápletky a nesrovnalosti je tady přeci případ.
Na můj vkus trošku víc popisováno okolí, ale ušlo to.
Pěkný případ, dobrá kniha.
Ale do celé série se nepustím, protože to ve mě utváří pocit slova "muset" a to já nerada.
A od spisovatelky mám raději ty její jednohubky, i když u těch mi vadí zase to, že to moc nerozpracovává, že to je takové spíše povrchové.
Ale díky této knize vím, že autorka umí psát i do hloubky a takové vědomí mi opravdu stačí k tomu, abych měla ty její jednohubky ráda.
Ono není umění napsat dobrou knihu s mnoha stranami, ale dobrou knihu na pár stranách.

29.12.2021 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Námět této knihy mě opravdu dostal. Jako maminku mě zajímalo, jak to autor myslel, protože představa byla šílená. Dát své dítě k rozpojení? Jenom proto, že třeba zlobí či nesplňuje požadavky? Hm, tak to mě zajímalo, jak se s tím autor popasoval.

Z počátku bylo poznat, že je to určeno pro mladší čtenáře a to já už nejsem. Nudila jsem se a říkala si, zda pokračovat.
Ale pak jsem překlenula nějaký ten úvod do děje a začlo to. Neskutečná jízda, při které jen hledíte, jak děj ubíhá a jak se nedovedete ani zastavit a to nejen v ději, ale při čtení.
Snad jsem se zatím nikdy nerozhodla, že sednu a vstanu až to dočtu.
Toto je prosím moje nejrychleji přečtená beletrie roku 2021!
Precizně vystihnuté postavy, jejich myšlenky a pocity, jejich touha přežít.
Mistrně vylíčená místa táborů, kde k rozpojování dochází, že mi šel mráz po zádech a opravdu jsem cítila to zoufalství.
A ten samotný akt! Hrůza mě pojímá, ale napsáno to bylo neskutečně bravurně, líp to snad ani nejde.
A závěř? Nebyl vůbec špatný, líbil se mi a za mě by to tak mohlo zůstat.
Ale vím, že to má pokračování a že dokonce bychom se v roce 2022 měli dočkat dalšího dílu.
Je jasné, že budu jedna z těch, co si pro něj poběží. I když si myslím, že parádu tohoto Bez šance to nepřekoná.

29.12.2021 4 z 5

Vůně noci Vůně noci Markéta Harasimová

Pokud se mne někdo zeptá, co v knihách nejraději čtu, tak moje odpověď je jednoznačná. Miluju lékařské prostředí a příběhy z lékařského prostředí. Pak je mi v podstatě jedno, v jakém žánru je příběh zasazen a nebo zda je to i literatura faktu.
I když přiznávám, že při průřezem mojí četbou tady to tak nevypadá, ale taky jsem na Databázi chvíli a nezaznamenávám si všechny knihy z dřívějška.
Ale když kouknete do mojí knihotéky, tak už to poznat je:-)
Celý život to tak mám, lékařství mě fascinuje a baví.

Takže není překvapením, že jsem se pustila i do této knížky. Je teda faktem, že je tam i erotická složka, ale je to na takové úrovni, kterou snesu a která je opravdu součástí příběhu a ne že je to tam na sílu a na moc.
Obdivuji styl psaní autorky, protože je velice čtivý, vtáhne vás do děje a baví vás to.
Rozhodně oceňuji to, když čtu z českého prostředí, že se mi jména líp pamatují než když je to zahraniční.
Mělo to drive, mělo to logiku a závěr se mi velice ale opravdu velice zamlouval, jak pachatel dopadl. To je přesně dle mého gusta. Paráda!

Takže doporučuju!

29.12.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

K tomuto napíši jen ve zkratce.
Autorce tleskám za odvahu a za sepsání, protože je to velmi zajímavé a je dobré vědět, co se děje teď a ne kdysi. Člověk si udělá bohužel obrázek a může jen děkovat tomu nahoře, že tam není.

A těm, co si s autorkou povídali, tleskám za odvahu se svěřit s tím, co pro ně není a nikdy nebude jednoduché. Je to těžké, ale člověk žije tak, jaké podmínky mu dá okolí a jaké možnosti má. Za mě opravdu KLOBOUK DOLŮ!

29.12.2021 5 z 5

Deníček Camille G aneb Sranda příběhy z dětství i dospělosti Deníček Camille G aneb Sranda příběhy z dětství i dospělosti Camille G

Nevím, proč si to dělám, že se pořád pouštím do knih, které jsou poskládané z článků či příspěvků.
Zatím jsem vždy zjistila, že to funguje dobře sólo a nefunguje jako celek v knize.
A opět se mi to tady potvrdilo. Navíc autorka se zaměřila jen na pár oblastí a ve všech se objevuje fekální humor, což mi není zas tak vlastní. Jako jo, u jedné či dvou povídek se zasměju, pobavím, ale když o tom čtu celou knihu, tak se mi navaluje už jenom z toho, jak se tam pořád počůrává, pokakává a poblinkává, a to v různých situacích a prostředích.

Nej povídky byly ty o jejím psovi, to mi nevadilo a tam jsem se smála. Ale když se počůrává a pokakává dospělá žena, tak to už mi tak vtipné nepřijde.
Za mě - autorka by se s tím asi měla obrátit na odborníka, že má slabé svěrače.

A já jsem ráda, že jsou knihovny a nemusela za toto platit.

29.12.2021 1 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

Asi jako většinu čtenářů, tak i mě zaujala hlavně nádherná obálka, neotřelý název a anotace to jenom umocnila v tom, že zkrátka tu knížku musím mít fakt doma.
Chtěla jsem letos o adventu zkusit jít jinou cestou, než cestou romantiky a toto se opravdu nabízelo. Knihu jsem si teda koupila ke svým narozeninám a načasovala čtení tak, abych to do Vánoc stihla.
Mé nadšení se neměnilo v průběhu čtení. Naprosto jsem si užívala tu "jinou" atmosféru a jelikož jsem už četla nějaké recenze, tak jsem se dopředu obrnila před hrůzami, co tam měly být. Nutno dodat, že jsem četla horší, protože autorka to opisovala jemněji a když jste moc nezapojovali fantazii, tak to šlo. Horší už bylo, když jste si to fakt začali představovat na plné pecky, tak to se opravdu chtělo "vrhnout".
V první třetině jsem si vzpomněla na hlášku od Zdenka Izera, když parodoval pořad "Tabu" z TV Nova: "Máme tady jednoho úchyla." Tak takto to na mě působilo a do poloviny jsem netušila, co zatím je.
Pak to autorka odkryla a já čuměla, co si zvolila za to téma, které není úplně odtabuizované a hlavně není tak rozšířené a mezi námi - pokud k tomu neinklinujete, tak to nechcete ani vědět. Ale víc nenapíšu, ať nespoileruju.

Bavilo mě to, vážně jo. A s postupem čtení, i když všechny ty postavy byly vykresleny spíše nesympaticky, tak pořád jsem si myslela a to do posledního řádku, že ten chlap je magor a ten celý příběh mě kolem něho a Jessiky opravdu zajímal a četla jsem a četla.

Ta druhá linka s vyšetřovatelkou, jak ji tady někteří vychvalují, tak mi tam bohužel přišla navíc. Nic mi to nedalo, chyběla tomu šťáva a hlavně mi to přišlo takové nedotažené. Vyšetřovatelka byla vykreslena svým myšlením a chováním jako chlap a bohužel jsem nedokázala být na její straně. Kdyby toto tam nebylo, vůbec nic by se nestalo, nebo respektive by to bylo pro mě lepší.

A jsme u toho, nedotaženosti aneb čtenáři mě se nechtělo vše vysvětlovat, domysli si sám. Tak toto opravdu vážení jako ne. Pokud jsem jako autorka schopná napsat takové složitosti, zvraty a ne časté motivy, tak musím být schopná napsat i jasný závěr. A toto jako bylo zase co? Proč ti spisovatelé nechají konec tak, že může mít x variant? Jako jasně, některé věci jsou opravdu vyjádřeny tak, že jiné řešení není, ale ten epilog jsem nepobrala. To mi vadí. Mám ráda, když se mi to naservíruje jasně a zřetelně, co autorka s postavami celou dobu zamýšlela, na jaký konec myslela. Ale takto je to možné na více variant. A toto opravdu nemám ráda, nemám. A znova - nejsem líná to domýšlet, ale když mi někdo vypráví příběh, tak chci jasný konec, ať vím, jak to dopadne.

A toto je obrovská škoda. Obrovská, takže z pěti hvězd jdu na čtyři jen kvůli tomu, že se spisovatelce nechtělo pár věcí dovysvětlit.

Ale jinak - doporučuju, bylo to neotřelé, zajímavé, poutavé a chcete vědět, co za tím je.

19.12.2021 5 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

(SPOILER) Tuto knihu jsem si zařadila jako druhou do kategorie objevila jsem díky Databázi knih ve Výzvě 2021. Nešlo jinak. Jsem nadšená, potěšená, mile překvapená a čtení jsem si velice užila.
Anotace knihy mne velmi nalákala, protože to téma je velmi neotřelé a i když jsem se dočetla, že není úplně originální, tak co dneska je. Na světě je nás skoro 9 miliard lidí, plno lidí chce psát a píše a tudíž se prostě musí stát a to i nechtě, že se téma bude opakovat a že čtenář narazí na něco, co už někde četl, nebo viděl a že mu to něco připomíná. Ono záleží, co chytnete jako první.
Pro mě to originální je. Pravda - připomíná mi to píseň od skupiny Nickelback - Save me, kde je taky v klipu osoba, co vidí nad hlavami jiných lidí ubíhající čas, než umřou. A toto právě byl důvod, proč mě ta kniha tak zaujala a musela jsem ji číst.
A vůbec mi nevadilo, že je mi přes čtyřicet a ta kniha je YA. Lákala mě, tudíž jsem musela.

Příběh je moc hezký, dokáže v člověku vyvolat tolik otázek a tolik emocí, to mám moc ráda. Díky tomu na tu knížku nezapomenu, protože to ve mně vyvolávalo tolik pocitů. Bylo to zajímavé, bylo to napínavé, bylo to laskavé. Detektivní linka nesla pocit zoufalství, beznaděje, pro hlavní hrdinku jsem to viděla kolikrát hodně a hodně zle. Cítila jsem, jak je nešťastná, smutná, jak neví, jak to dopadne. Navíc ten příběh nese hodně témat - úmrtí rodiče, alkoholismus v rodině, šikana ve škole, spoustu předsudků od okolí i v sobě samém. Ukazuje mladým čtenářům i to, že ne vše se může být tak, jak se jeví a naopak.
Ale také ten příběh ukazuje lásku, odhodlání, víru, sílu, chuť to nevzdávat, úctu ke stáří a k rodičům.
Pár kliše tam bylo, ale tak malinko, že to bylo naprosto v pohodě. A ten závěr byl moc roztomilý, zkrátka pro ty teenagery.
Těším se, až si tuto knížku jednou přečte moje dcera. Už teď po ní pokukovala, ale ještě je brzy.

Takže rozhodně doporučuju a dávám plný počet hvězd. Bylo to super.

12.12.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Bodka a Karol Prvok, Šampón, Bodka a Karol Patrik Hartl

Vím, že svůj komentář píši v době, kdy je znám již film a hodně se o tom mluví. Ale já tu knihu četla dávno předtím než film vznikl a až teď uzrála chuť k tomu něco napsat.
Tato kniha mi přivedla do mého seznamu spisovatelů pana Patrika Hartla. Na základě této knihy jsem skoupila pak všechny ostatní knihy, protože jsem je zkrátka potřebovala mít v knihovně.
Stala jsem se fanynkou tohoto autora, protože mi sedí jeho povaha, jeho smích - ten mě vždy dostane, no a hlavně mi sedí jeho styl psaní.
Má perfektní vyjadřování, které sedne jak zadek na hrnec. Rozumí tomu všichni. Je to jako by byl vedle vás a ty historky hlavních hrdinů vykládal. Čte se to rychle, plyne to, žádné dlouhé popisky okolí, prostě rovnou na věc.
Je to mistr vyjadřování jak mužského, tak ženského světa a to mě baví. Když píše o ženách, tak jim snad vidí do hlavy či co. I když toto svoje umění pravda rozjel více až v dalších knihách. Ale tady to bylo poznat. Vůbec jsem neměla pocit, že by z žen dělal trdla, jak to někdo naznačoval.

4 kámoši, naprosto každý jiný, v jiném svém světě a ten je naprosto dokonale vysvětlen. Bavila jsem se, smála jsem se, dojímala jsem se, chápala jsem je a velice mne bavilo, že díky této knize mě pan Hartl pozval do chlapské duše. Paráda!

P.S. filmové zpracování mé nadšení z této knihy ještě více vynesl do výšin.

Další doplnění 23.1.2024
Knihu jsem dala jako audio a bylo to perfektní!
Akorát jsem si všímala víc, co je ve filmu jinak, ale nic z toho mi nevadilo.
Tato kniha je u mě top a zvládla jsem ji ve všech variantách.

29.11.2021 5 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Právě jsem přečetla tuto českou detektivku. A tentokrát bude můj komentář trošku jiný než obvykle.
Proč bych ji doporučila:
- Je z českých luhů a hájů.
- Naprosto rozumíte mentalitě postav, protože jsou zkrátka našeho uvažování.
- Jména jsou zapamatovatelná, i když se autor snažil držet mozek na pozoru, protože i když naše abeceda má plno písmen, tak autor si vybral pár z nich a postavy pojmenoval podobně. Ale jak je to české, tak se to prostě dobře pamatuje.
- Příběh a zápletka je naprosto uvěřitelná. Opravdu, tady to není přitažené za vlasy, nepůsobí to tak ani trochu. Nic není na sílu a nic není přes čáru.
- V příběhu je od všeho něco, láska, nenávist, jemná erotika, zločiny, o jejichž dosahu nemáme ani tušení.
Je to vyvážené.
- Líbilo se mi to a to hlavně díky té myšlence - ve dne knihkupec, v noci strážce a ochránce.

Co mi vadilo:
- To otravné klišé vykopnutého poldy, kterému se stala životní tragédie a on začal chlastat. A jak se z toho hrabe a zase se zabředává a zase se hrabe ven. Toto je všude, polda s problémem. Takže toto je jedno mínus.

29.11.2021 3 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Asi mám v poslední době nějakou divnou náladu či spíše ne příliš šťastnou ruku, že mi vybrané knihy nějak nesednou.
A to přitom u této jsem si byla na sto procent jistá, že mi sedne, protože jsem filmový fanda, televizní fanda, jsem cílovka a miluju ironický humor.
Zřejmě však by ty krátké kapitolky původně psané na facebook působily lépe, kdybych je četla jednotlivě a v časovém rozmezí než jako knihu a v zátahu.
Takto mi to totiž nešlo, nebavilo mě to, vůbec mi to nepřišlo směšné, zasmála jsem se opravdu párkrát.
V tom sledu těch postřehů ze života ženy filmového kritika totiž pan kritik vyšel velmi jako kritizovaná osoba, která ač svou ženu miluje, tak ji považuje za svého poskytovatele servisu, aby on si mohl chodit do kina, koukat na tv, jezdit po festivalech. Jako ano, je to jeho práce, ale přišel mi totálně neúčasten rodinného života. A ač to má tak dost chlapů, o to víc mě to štvalo tady.
Takže jsem si u této rádoby vtipné knížky spíše zafilosofovala na téma rovnosti, emancipace, feminismu a na pana kritika byla v jednom kuse naštvaná víc než jeho vlastní žena.
Prostě mě to rozčilovalo.
A jelikož se chystá vyjít druhý díl, tak vím, že do toho nepůjdu, protože pochybuju, že se pan kritik nad sebou zamyslel a něco změnil. A já se kvůli němu už víckrát rozčilovat nebudu. :-)

10.11.2021 2 z 5