katynka78 katynka78 komentáře u knih

Konec Konec Mats Strandberg

Už dávno nepatřím mezi YA čtenáře, ale někdy se v této sféře objeví témata, která mě upoutají a zasáhnou mé osobní nitro a mou podstatu. Tato kniha totiž naprosto vystihuje mé pocity ohledně možného konce světa. Možná je troufalé to tady psát, ale už jako malá jsem vnímala život trošku jinak než děti běžné vnímají a má představa o životě se hodně zakládala na mém osobním pocitu a potřebě konečna.
Proto mne naprosto fascinuje, že se našel autor, který toto dokázal popsat tak, jak to celé roky vnímám já a tolik myšlenek a pocitů bylo pořád stylem: "Tak to cítím, tak jsem nad tím přemýšlela, tak jsem to řekla!" Je to směšné, já vím, ale co víc potřebovat, než souznění s autorem.
Cesta ke konci světa je protkána několika hlavními postavami, které řeší své osobní problémy a teď zjišťují, že na to nemají tolik času, jak by si mysleli. Jak je v knize uvedeno "vše je zhuštěné". Detektivní zápletka mi nevadila, protože je na ní dobře ukázáno, jak je mladý člověk křehký a zranitelný a taky, že u dospělých lidí tomu není jinak. Ve světle blížící se komety a nevyhnutelného zániku se každý stává zranitelným ještě víc než dosud byl.
Za mě - autor dokonale vystihl situace a řešení v takové chvíli. Neopomněl žádná témata, která dnes každého tíží či o nich slyšíme.
Rozhodně se ale držel trendu, že v žádné současné knize nesmí chybět LGBT problematika a pomalu všechny národnosti. No co už, to se nedá nic dělat, překousnu.
Co je podstatné pro mne jako člověka, který nad tímto často přemýšlí, že spisovatel se nebál žádných témat - těhotenství, stáří, lásky, smrtelné nemoci, násilí, zoufalství, všech vyznání, dalších tragédií, které se děly pod tíhou této knižní skutečnosti. Nic nevynechal a čtenář tak dostává možnost se nad tím vším zamyslet. A to pak ty emoce jen lítají a ukazují, zda jste opravdu pořád lidští a nebo je vám to jedno.
Každopádně ač věřím, že na toto téma jsou i jiné a možná lepší knihy, tak ke mě přišla tato kniha a pro mě se stává srdcovou záležitostí.

01.05.2023 5 z 5

Milénium! Milénium! Johana Fundová

Pro mě bylo mít knihu Milénium nutností. Jednak teda máme doma základní knihy Retro 1-3, které teda nejsou od autorky, jednak už od autorky máme Devadesátky a tím pádem mi přišlo do této řady logické přidat i to Milénium.
Považuji totiž tyto knihy za takové jakoby alba. Nemusíte si lovit v paměti, co a jak bylo, stačí sáhnout po těchto knihách a už se vám vybavují historky, vzpomínky, události.
Za mě byly super Devadesátky, kdy jsem byla puberťák, ale i to Milénium mě dostalo.
Myslím si, že je to perfektní základní přehled toho, co letělo v různých oblastech společenského života a to se mi moc a moc líbí.
Proto jsem za to ráda, že autorka píše, protože není snadné dát dohromady tyto okamžiky a nějak to ucelit, aby to dalo hlavu a patu a nebyl to jen výčet. Tady se to povedlo a já autorce děkuju.

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

Moc děkuju paní Lachnittové, že má takový smysl pro humor a své historky barvitě popsala. Její kniha mi přišla opravdu vhod.
Tak jednak miluju vše z lékařského či medicínského prostředí a toto není až tak daleko, no ne?
Jednak miluju lidi, co umí vtipně ale ne trapně podat životní situace.
A miluju, když se můžu zasmát a tady se to opravdu povedlo a to tak, že jsem se řechtala na celé kolo až mi slzy tekly.
Na její " a játra šla napřed" nikdy nezapomenu. I teď, když to píšu, se tlemím jak lečo. :-)

A příjemným bonusem bylo vysvětlení různých pojmů, postupů a taky přehledy léků, co vzít na dovolenou a na co si dávat pozor.
Děkuju moc, bylo to bezva.

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Miluju komiksy a letos jim dávám opravdu velký prostor, respektive k nim hlásím návrat. Jsem ráda, že se ke mně dostala i tato knížečka, protože přišla v době, kdy jsem měla opravdu splín a její čtení mi pomohlo. Jednoduchý nápad vzít každodenní situace a zobrazit je pěknými a hlavně vtipnými kresbami.
V tolika situacích se člověk poznal a nebo si to pamatoval.
A u tolika z nich jsem se smála tak, až jsem slzela. A směju se i teď, když si na ně vzpomenu. Takže doporučuju.

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

K autorovi jsem se vyjádřila u dílů Hovor se smrtí a Noční lovec. Takže to nebudu psát znova, jen potvrdím, že i tento díl mě přesvědčil v tom, co si o něm myslím.
Tady mě akorát zaráží jedna věc a opravdu nechci pátrat, jak to je, protože toto bylo opravdu moc a moc kruté a nechutné.
Když jsem tu knihu poslouchala v audioverzi, tak jsem měla deja vu. Byla totiž až na pár drobností stejná jako film, který jsem před pár lety viděla a to Smrt online. Z tohoto filmu mě mrazilo a nedokázala jsem to dokoukat, protože to bylo zrůdné. A toto bylo přesně ono, takže nevím, zda film byl dříve a nebo kniha byla dříve. No každopádně vím, jak to dopadlo a tentokrát mě pachatel vůbec svým utrpením nepřesvědčil, že bych měla aspoň trochu chápat to, co udělal. Ne, nechala bych mu zkusit všechny jeho pasti. Fuj.
Toto bylo na mě moc a můj počet Carterových knih se zatím ustálil na počtu 3. Ale tak nějak tuším, že časem mi bude po Hunterovi a Garciovi smutno.

15.04.2023 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Vůbec netuším, proč to poslouchám. Vím, že ty brutality nesnesu číst, měla bych to tak nějak před očima víc než když to mám jen jako audio. Ale i tak se občas zarazím, jak strašné to je. Carter je za mě totální magor, který ale umí opravdu bravurně psát a to je asi to, proč je tak oblíbený.
Má to spád, žádné zbytečné kafrání, veškeré popisy mají svůj důvod a obrovským plusem celé této série je ústřední dvojka Hunter a Garcia. Jo a aha, tak proto to poslouchám, já vlastně miluju tyto dva. Jsou nejlepší z mnoha knižních kriminalistů, naprosto mi vyhovují.
Ale i přesto vím, že všechny díly číst neboli poslouchat nebudu.
Plusem je taky to, že to vlastně nemusíte číst popořadě, protože Carter vám v každém díle vysvětlí, proč je Hunter takový, jaký je. A to je fajn.
Ale pořád si myslím, že je to opravdu trhloň, teda myslím Carter :-) A já tím pádem taky, protože to s napětím poslouchám. Líbí se mi totiž taky to, že Carter opravdu vysvětlí motivy pachatelů a nenechá své čtenáře na pochybách a to je taky obrovská výhoda jeho knih.

15.04.2023 4 z 5

Bruce Willis: Poslední skaut Bruce Willis: Poslední skaut Imrich Rešeta

Pro mě je Bruce Willis hercem číslo jedna. Miluju jeho styl hraní, jeho pohled, jeho drážky kolem úst, které se umí krásně usmát a nebo udělat takový zvláštní úšklebek, který je pro něj jako herce charakteristický.
Miluju ho ve Smrtonosné pasti, v Armageddonu, v Šestém smyslu, v Posledním skautovi, prostě ve všem. Jeho charisma je neskutečné a to i dnes, kdy je mu už hodně přes šedesát.
Mrzí mě jeho nemoc a právě proto jsem si tuto knihu koupila na Databázi, abych jako správná fanynka měla doma o něm knížku.
A byla výborně napsaná. Spousta hlášek, ale i přiznání, že ani můj idol není bez chyb. Moc se mi líbila a jsem ráda, že ji mám.

Drž se, náš Poslední skaute Měsíčního svitu, kde je Armageddon a Poslední zůstává se Šestým smyslem je to proto, že je Vyvolený, který dostane Druhou šanci a překoná každou Smrtonosnou past. Na dostřel bylo 12 opic, které měly Pulp Fiction: Historky z podsvětí i Schůzku na slepo. Zjistilo se, že Smrt jí sluší a to když má Vražedné myšlenky s Mým sousedem zabijákem. Bohužel Hartova válka vyvolala Slzy slunce.

15.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Než si přečtu ostatní hodnocení, kterými se nechci nechat ovlivnit, tak sem hodím své čerstvé pocity po přečtení.
Nutno přiznat, že jsem dost ovlivněna osobními zkušenostmi, takže možná se mě ta kniha dotkla jinak než většiny čtenářů.
Nechci ale spoilerovat, takže možná budu psát trošku v náznacích, abych ostatním nezkazila dobrý pocit ze čtení.
Paní Karolová se stala mojí velmi oblíbenou českou spisovatelkou a nezměnila to ani tato kniha.
Jde totiž o to, že umí každou svou knihou dodat naprosto jiné emoce a rozhodně vás nenechá v klidu a pocitu, že je vám to jedno.
Zatímco jedna kniha mi přišla více filosofická a nesla se v duchu úvah a to jsem byla blahem bez sebe, tak druhá mě donutila se bát, skoro nedýchat a toužit po tom vědět, co za tím může být a to ono mi vyrazilo dech a já byla ráda za ono vysvětlení.
O novince Jiné místo však může každý uvažovat jinak. Tím, že mám určité zkušenosti s tím, co autorka v této knize odhaluje, nese mi to spíše pocity smutku, zmaru, občas beznaděje a můžu říct i pocity zoufalství. A tyto pocity můžete mít v jakékoliv situaci v životě, takže vám vlastně neprozrazuju, co se v knize děje, co je ten wau efekt.
Hlavní hrdince Monice se děje totiž naprosto obyčejný život, ničím nevyčuhuje, je spíše šedá myš a tak nějak si "spokojeně" pluje každým dnem svého bytí.
Až do okamžiku, než se objeví Oliver, kluk, který jí přinese nové podněty a zároveň tolik potřebnou jistotu, že i ona je pro někoho zajímavá a chtěná.
Poprvé s ním jede na dovolenou. Má určitá očekávání, která se však začínají na vybraném místě v Luhačovicích rozpadat a Monika je zklamaná. Ale snaží se to nekazit, nebrblat a být vděčná za to, že vlastně vůbec někam jela. A tak poslouchá, co Oliver řekne. A i když po dlouhé cestě z Prahy nechce ještě ten den na cyklovýlet, tak prostě jede. A to neměla dělat. Ani náhodou to neměla dělat, protože to, co ji čeká, to si nepřeje nikdo. Fuj zážitek, mrazivý, hororový, nečekaný, prostě tam fakt nechcete být.
Jenomže nic není tak, jak se zdá a autorka nás svým vyprávěním z pohledu hlavní hrdinky provádí zažitými společenskými dogmaty, postoji a slepými zarytými předsudky.
A to mě právě na konci knihy totálně rozsekalo a rozbrečelo. Jak dovedeme odsuzovat, tupě věřit jen tomu, co je prokázáno a co je obecně přijímáno.
Takže i když tentokrát mé srdce neplesá, tak nutno říct, že mě paní Karolová zase totálně dostala. Jemným, plynulým povídáním, které není potřeba roztahovat do 450 stran, ale parádně stačí ten rozsah, co použila, mě dostala do roviny úvah a rozhodně na tu knihu nezapomenu. To nejde, pokud jste lidští, tak na ni taky nezapomenete, protože je to smutné a zasáhne to vaše srdce.
Tak to paní Karolová umí a já tleskám.

22.03.2023 4 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Srdcerváči jsou moje taková lgbt láska. Já jsem hetero, už mám trochu věk, ale přeci jen chci i tomuto trochu rozumět. A protože mě nebaví číst zamilované lgbt romány v klasické verzi, tak jsem si zvolila tu verzi klasickou, neboli komiks. A to je fakt paráda!
Slečna Alice Osemanová umí kreslit moc hezky, působí to roztomile a její pojetí tohoto světa je zkrátka lidské, milé, jemně podané i s problémy.
Mám přečteno z této série vše a ročenka je taková třešinka, kde jsou její pocity, jak se komiks vytvářel a jak tvoří.
A musím říct, že i ten seriál na Netflixu je velice povedený a vyzařuje na mě stejné pocity jako původní psaná verze.
Prostě si myslím, že líp jsem si vybrat nemohla.

10.03.2023 4 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

(SPOILER) Vydavatelství Katto je machr na detektivky a thrillery. Anotace u této knihy mě tak zaujala, že jsem neváhala a koupila si knihu domů. Ale než se na ni dostalo, tak to chvilku trvalo. Jak jsem ale začala číst, tušila jsem, že to bude jízda.
Asi takto - kdo mě zná, tak ví, že naprosto nesnáším nelogické věci (nemyslím nadpřirozené, ale nelogické z hlediska postupu normálního fungování) a to, co se vzpírá tomu, co by každý normální člověk udělal. No tady toho bylo docela dost a musím přiznat, že i jedna dost zásadní věc, která mne při čtení trkla a svedla na cestu, že tenhle vrahem opravdu není. Jenomže! Jak mě tyto věci vadí, tak tady mě čtivost, napětí a touha po výsledku tak přesvědčili, že jsem to prostě přešla.
Přešla jsem to, že Naomi v jednu chvíli cítí naprosto vše a v zásadních chvílích jí čich asi nefunguje, protože by jinak dávno věděla, kdo je pachatel a to i bez toho, že nevidí.
Přesla jsem to, že spáchané trestné činy by dle mého nikdy nemohl udělat nevidomý člověk, ale policie tento fakt naprosto přehlíží. Jako určitě může být nevidomý člověk vrah, ale tak tipuju třeba jed v jídle, ale určitě ne přesné řezy nožem na krku, to je naprosto nemožné! Ještě jako oběť běhá po lese a nevidomý člověk ji dožene a podřeže? Jako co?????????? A protože šlo o policajty naprosto blbé, tak jsem to tady autorovi odpustila, protože to mělo jednu podstatnou úlohu v příběhu - zkorumpovaná policie až běda. Navíc jsem tam sama pro sebe objevila postavu kriminalistky, která dlouho povede 1. místo v nejprotivnější postavě za hodně dlouho dobu, tak mě štvala a to je slabé slovo, odporná baba. Nesympatická, nelidská, nelogická, sobecká, postoj k ní mě neobměkčil ani tím, jak mektala, že je v práci furt.

Zatím to vypadá, že píšu spíše negativně, že? Ale jak jsem uvedla, ony ty nelogičnosti měly v příběhu svou úlohu. Vysvětlila jsem si to tak, že Naomi ve strachu prostě necítila to, co měla cítit, policajti chtěli mít obětního beránka. Bavilo mě to strašně moc a ty příběhy postav a to, co se jim všechno stalo, to bylo uvěřitelné, parádní, dokonalý kruh, který se uzavřel.
Bavila mě i stránka ohledně lidské společnosti, která umí být nesmlouvavá a v jednu chvíli vás lituje, v druhou miluje a ve třetí nenávidí.
A konec? Úžasný! Obrovská pochvala! To chtělo koule to takto uzavřít. A navíc vůbec nepochybuju, že to takto může dopadnout, že to takto může vyjít, že se to i občas v jistých obměnách stane. Autor navíc byl na čtenáře velice hodný, protože všechno dokonale vysvětlil a to se mi líbilo.
Takže doporučuju!

06.03.2023 4 z 5

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

O knize jsem věděla, že nebude o soutěži, v níž byl Tomáš účastníkem. Ale paradoxně právě díky Survivoru, kterého naprosto zbožňuju a sleduju, jsem Toma více poznala jako divačka a tím, jak se na ostrově choval a jednal, si mě získal. A proto jsem do knihy šla. Byla jsem zvědavá, zda do této útlé knížky dokáže dát ze sebe to, co na nás skrz obrazovky vyzařoval.
A povedlo se, za mne je to velmi povedená povídková sbírka, která na základě předmětů odvypráví spoustu historek, které rozesmějí, zahřejí u srdce a citlivé duše dojmou.
Jsem moc ráda, že je knížka součástí mojí knihovny. A to je k podivu, protože většinou jsem u povídkových knih zklamaná a nebaví mě, ale u Tomáše jsem udělala ještě výjimku a udělala jsem dobře. Mám ráda jak knihy, tak televizi, mám ráda známé osobnosti a když někomu fandím, tak prostě fandím a zajímám se i dál o jeho tvorbu. A Tomáš mezi tyto osobnosti patří.:-*

28.02.2023 3 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Tento recenzní výtisk se ke mně dostal díky soutěži do #závisláckýpředskokan a zapojila jsem se do něj z důvodu, že mě lákalo vyzkoušet si naprosto něco jiného než obvykle čtu.Byla to taková výzva, ale samozřejmě jsem nevěřila, že bych se mezi deset vybraných dostala. A stalo se! Neuvěřitelné, tolik radosti jsem neměla už hodně dlouho, protože navíc získat recenzní výtisk byl takový můj čtenářský sen a ten se mi tímto splnil!
Psychologové vždy radí, že než začnete kritizovat, tak musíte nejprve vyzdvihnout klady a pochválit. A vzhledem k tomu, že tato kniha je hodně o psychologii, tak se touto radou budu moc ráda řídit.
Obálka je velmi povedená, ukazuje nám to, co nás bude příběhem provázet a láká na klasické duchařské téma, které jak všichni víme, bylo v literatuře a ve filmech již mnohokrát zpracováno. A tudíž každý další autor se potýká s nelehkým úkolem přijít s něčím originálním, neotřelým a to není jen tak. Přesto se autorce povedlo přijít s novátorskou myšlenkou zakládající na útržcích z příběhů, které se skutečně staly a to v zařízeních, kde se léčí neduhy duše a nechává se jimi inspirovat.
O co jde, je uvedeno tady v anotaci a nemusím to popisovat, tak dám své postřehy a pocity.
Rozhodně ale nečekejte snadné čtení, budou se vám vařit mozkové buňky, protože neustálé prolínání mezi časovými liniemi, přepínání z jedné postavy na druhou, vám nenechá oddech. Budete spojovat, rozplétat, kombinovat a přehodnocovat, abyste přišli na to, co se stalo a proč se tak stalo. Rozhodně velkým plusem knihy je, že příběh byl uzavřen a vyřešen, takže nezůstane žádná z otázek nezodpovězena.
Z mého osobního hlediska se musím obrovsky všem omluvit, že nejsem typický čtenář duchařin a hororů. Nevyhledávám je a tudíž toto byla výzva. A protože je tato kniha uvedena jako horor z řad mystery, bála jsem se, že se budu fakt bát. Jaké bylo ale moje zklamání, že ač některé scény opravdu byly strašidelné, tak mě nechávaly docela chladnou. Opravdu netuším proč, ale obávám se, že se tak stalo tím, co v knihách nemám ráda a to velmi častým přeskakováním jak v čase, tak mezi osobami. A to mě velmi rozptylovalo od onoho slibovaného strachu. A ze začátku, než si uděláte přehled, kdo je kdo a kde, tak to trošku trvá a plete se to.
Kniha navíc obsahuje opravdu mnoho popisů prostředí, které má navnadit atmosféru, ale pro mě to bylo opět odvádění pozornosti od samotného děje a zmírnění strachu.
Co si ale budu hodně z knihy pamatovat bylo, že mi všech postav bylo líto, hlavně všechny děti, co tam vystupují, byly po většinu svého dětství smutné a postihnuty obrovskými ztrátami. To mi možná přinášelo více smutku než strachu nad tímto příběhem.
Pro odlehčení je do tohoto mystery příběhu zařazena i milostná zápletka, která by tam na můj vkus vůbec nemusela být. Je jen přidáním zmatku, který se pak rozplete, ale myslím si, že nic speciálního nepřináší a klidně mohla být vynechána.
Co říct na závěr?
Ti, co mají rádi mystery, budou určitě spokojení. V ději najdou vše, co taková duchařina má mít, zápletky, záhady, tajemství a temná zákoutí jak budov, lesů, tak lidské mysli. A to je určitě dobrý základ pro to, abyste do této série šli, abyste si příběh přečetli a objevili svět léčeben, kam se nikdo z nás nechce dostat.
Ti, co mají mysl otevřenou a nemají vyhraněné žánry, budou opět nadšení, že objevili něco nového, co by mohlo mít dobré pokračování v dalších dílech.
A my ostatní, mezi něž se zařazuji, budeme mít obohacení přehledu žánrů, obohacení o utvrzení, že duchařina opravdu není pro nás a to ani v literatuře ani ve filmech. A přináší to toleranci a radost z toho, že je moc dobře, že vychází tolik knih nesoucí rozmanitost, že si každý z nás vybere.

26.02.2023 3 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Tato kniha je pro mne naprosto dokonalým spojením témat, která mám ráda - lékařství, víra, naděje, život po životě, smysl života. Dlouho jsem knihu nemohla sehnat a o to větší radost byla, když jsem si ji jako první letos 2023 přečetla. Měla jsem ji na doporučení @danago a Danuška má u mě obrovské poděkování, protože nebýt jí, tak by mě tato knížka minula a já bych přišla o dokonalý příběh.
Čtivé a zároveň nutící k přemýšlení, nebe se ve vaší fantazii zhmotňuje a přináší do srdce lásku a něhu. Kniha navíc obsahuje i romantickou linku, přináší i vážná témata - domácí násilí, vážná nemoc, nehody. Nedokážu asi dokonale napsat, jak je tato kniha krásná.
A navíc to všechno přinese všechny možné emoce a rozhodně u toho nebudete lhostejní.
Moc paní Langové děkuju, protože celou knihou jde hlavně ta krásná lidská emoce - láska. Za mě úžasný počin. Děkuju.

26.02.2023 5 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Smutné a pro většinu lidí citlivé téma je uchopeno velmi krásně, lidsky a srozumitelně. Myslím si, že pokud si to někdo přečte a má takové trápení, může mu to hodně pomoct. Jednak bude vědět, že není s tím sám a že to má řešení. Chce to jen čas, člověk se s každým trápením musí nějakým způsobem vyrovnat a to může i trvat a tato publikace může být jednou z variant, kdy to člověk pochopí.
Tleskám a děkuju autorce za krásný počin.

26.02.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Moje srdcovka, protože pan Bryndza se zasloužil o to, že mám ráda detektivky. Jeho styl mi naprosto vyhovuje, čtivý, svižný, nutí vás stále pokračovat. Jeho vyprávění není přehnaně drsné, tedy alespoň v této sérii s Erikou. Napínavý příběh vás strhne a čtete a čtete. Eriku miluju z více důvodů, jednak je to snad jediná kriminalistka ve světě literatury, která má slovenské kořeny a pan Bryndza to v každém díle připomíná malými drobnostmi (tady třeba paštikou Májka :-) ) a to je super. A jednak je Erika vcelku zodpovědná, nechlastá, moc se nelituje, je oddaná své práci a jde vrahovi po krku do té doby, dokud ho nedopadne. Její soukromý život je sice takový slabší, ale Bryndza je opět jeden z mála autorů, který své hlavní hrdince dává naději, nechá ji jak klopýtnout, tak se zvednout a my čtenáři vidíme, že se jí začíná dařit. Erika taky nepatří k těm hrdinům, kteří mají nesmyslně naloženo, je to uvěřitelná postava a to mi naprosto vyhovuje. Akorát by se teda mohla už poučit a nechodit po vrahovi sama, ale to už je její prudká povaha.
A všechno to, co jsem nyní popsala, najdete ve všech dílech série s Erikou. Fandím ji a pro mě zůstane navždy nejlepší.
K tomuto dílu dodávám jako většina recenzujících, že jsem se velmi těšila a že jsem se nezklamala. Možná ten konec nemusel být tak divný, ale nikterak mi to nevadí.
Mé srdce zkrátka zaplesalo a jsem nadšená.

26.02.2023 4 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Odjakživa mne zajímal svět medicíny, lékařství a toužila jsem být alespoň zdravotní sestřičkou. To se mi bohužel nesplnilo, ale láska k tomuto oboru zůstala a stala se mým koníčkem ve smyslu, že téma medicíny je u mně na prvním místě jak v literatuře, tak i v dokumentech v televizi.
A tato publikace nesměla chybět v mém přečtenu. A naprosto doporučuju. Krásně vykreslena, plná pocitů, tak akorát historická linka a společenský vývoj. Tento komiks nepřečtete za dvě hodiny, protože to není ten typ komiksu. Je to skoro jako klasická kniha, kterou čtete dva dny. Chcete nad tím přemýšlet, vyvstanou otázky a střípky, které si poskládáte z toho, co sami víte.
Je to ale spíše pro ženy, protože se jedná o příběh doktorky a tudíž je vše posuzováno spíše ženským pohledem. Nicméně velice povedené, rozhodně je to na 5 hvězd.

16.02.2023 5 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Nacházíme se v době, kdy již existují auta, která sama po vašem nastavení řídí a vy během jízdy můžete prakticky dělat cokoli dalšího, auto se postará o to, abyste dorazili bezpečně do cíle. Počet autonehod opravdu rapidně klesl. Ale i tak se najdou odpůrci těchto aut. Existuje tak komise, která posuzuje autonehody, zda za ně může opravdu člověk a nebo technika samořídícího auta.
A tato komise se dostane do opravdu svízelné situace ve chvíli, kdy se dozví, že několik "náhodně" vybraných aut je hacknuto, nejdou již řidičem přenastavit, jsou uneseny a řidič je tak vydán na milost a nemilost hackera, který se rozhodl, že z unesených přežije jen jeden člověk.
A ona komise má na základě určitých informací určit, který ten řidič to bude. Není to snadné, preference se mění, na řidiče vylízají různé tajnosti a občas i odsouzenihodné jednání. A tato záležitost je o to těžší, že je vysílaná jak televizí, tak na internetu a i diváci dávají hodně nevybíravým způsobem najevo, co a jak si myslí.
Jenomže to není všechno ... a to bych vám právě doporučovala si přečíst. Kniha je opravdu jedna velká jízda, která jakmile zmáčknete pedál pomyslného plynu, už nechcete rychlost snižovat a chcete dojet do cíle, abyste věděli, jak to dopadne.
Kniha nese spoustu témat k zamyšlení, jak nad technikou, tak nad jednáním lidí v krizi, tak nad zodpovědností za své činy a skutky.
Za mě 5/5*

10.01.2023 5 z 5

Poslední kniha roku 2022 na mě čekala pod stromečkem a to 2 měsíce byla schovaná a já trpěla, že ji nemůžu číst. Těšila jsem se na ni jak malý Jarda.
Byl to společný dárek pro mě a manžela. A právě manžel četl první, jelikož je rychlejší. Byl rád, kniha se mu moc líbila.
A pak jsem byla na řadě já.
A užila jsem si to, opravdu.
Pana Mareše mám ráda, jeho trochu vyšší ego mi nevadí, protože je vyváženo lidskostí, rozumem a obrovskou prací a tím, co se svým týmem dokázal.
Děkuju panu Moravcovi, že dokázal knihu napsat poutavě.
Jsem ráda, že knihu mám ve své knihovně a je mi líto, že ji mám už přečtenou. Mohla bych ji číst znova. A rozhovory s panem Marešem taky můžu poslouchat pořád.
Jsem prostě fanda!

01.01.2023 5 z 5

Rok v ráji Rok v ráji Sarah Goodwin

(SPOILER) Na svůj věk jsem asi nějaká divná, co se týče výběru témat ke čtení. Neznám moc lidí, co by v mém věku četli
surviror a vyvražďovačky a tento typ knih. Jenomže si nemůžu pomoct. Mě to strašně baví - reality show, přežívání, boj o život, posun lidských možností a hranic. Nejvíce mě na tom totiž baví ta psychologie postav, ty jejich mozkové pochody a pohnutky, co je vede k tomu, co udělají či udělali. Je to fascinující, jak málo jsme odolní, když jsme zbaveni všech vymožeností a máme najednou opravdu jen to, co potřebujeme k přežití a někdy ani to ne.
Přiznávám, osobně bych se do toho nepřihlásila, protože bych to nezvládla. Ale rozhodně bych byla fanoušek a sledovala bych to každý den a fandila bych.
A samozřejmě hlavní hrdince, která toho štěstí v životě moc nemá a je taková jemná, zakřiknutá. Ale v srdci velice bojovná a taky dost chytrá.
Celou dobu, co to čtete, vůbec nechápete, proč zrovna Maddy - hlavní postava knihy - byla vybrána za tzv. obětního beránka či vyvrhele a stane se v oné reality show nenáviděnou osobou, proti které se všichni spikli. Kniha mě vtáhla tak, že jsem byla naprosto zoufalá jako Maddy, ostatní mě štvali a hlavně ta psychologie stáda mi lezla na nervy.
Fandila jsem Maddy, aby to dokázala, ale často měla na mále. Opravdu skvělá psychologická sonda do duše lidí, kteří se nechají ovládnout a zapomenou na lidskost a vlastní rozum.
Knížka ve mě vyvolala opravdu mnoho emocí a některé až nežádoucí a to když se v noci probudíte ve stejné panice jako naše hrdinka a nechápete, proč se jí to děje. Takže za mě rozhodně tuto knížku doporučuju.

23.11.2022 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Na tuto knížku jsem se těšila. Ale docela dlouho jsem její čtení odkládala. Teď mi celkově nějak to čtení moc nejde, tak to trvalo, než jsem se k ní dostala.
Protože ale letos jedu dost nové české autory, nemohla jsem vynechat paní Trpkovou, na kterou jsem slyšela dost chvály a tudíž jsem měla i určitá očekávání.
Za mě je to takový dobrý střed. Chybky to má, ale dají se odpustit. Ke konci jsem si už trošku říkala, že už mě to nebaví, protože se tam jeden nápad opakoval a už to potom nebylo tak věrohodné, ale jak se říká "budiž". Mozek mi šrotoval stejně jako kriminalistům, ale jsem takový čtenář, který většinou vraha neuhodne, dokud autor nechce, takže i tady bylo překvápko. I když pravda, s postupem času a počtem přečtených detektivek už podezřívám každou postavu, co se v knize mihne. :-)
Všimla jsem si, že často se zmiňuje, že dvojice vyšetřovatelů není mnoha čtenářům sympatická. Tak za mě to opravdu není problém, mě se líbí a vyhovují mi. Náhodou nemám problém, když kriminalista přejde své kompetence a podezřelému jednu ubalí a to hlavně proto, že podezřelý se chová opravdu nelidsky, odporně a hlavně pohrdavě. Mě to spíš těší, že tam je něco takového. I vyšetřovatel je jen člověk a má jen jedny nervy, no ne?

Co je pro mě ale docela jasně při čtení poznat je, že se autorka dost inspiruje tím, co teď v krimi a detektivkách letí a zasadila to do českého prostředí. To prostě poznáte, když máte trošku více načteno. Nutno ovšem dodat, že se toho nezhostila vůbec zle.
Takže na české poměry je to dobrý počin a pro mě je obrovské plus, když čtu knihu z českého prostředí, takže se v tom líp orientuju, jak ve jménech, tak v prostředí a o naší mentalitě už vůbec nemluvím. Proto mám i české detektivky a knihy ráda.
Takže závěr je, že si určitě další knížky od autorky přečtu. :-)

23.11.2022 3 z 5