Přímo před očima

kniha od:

Přímo před očima https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470196/bmid_primo-pred-ocima-nnT-470196.jpg 4.1 81

Naomi Hannahová je od narození slepá. V malém, stísněném městě Balkerne Heights je nešťastná, a proto se rozhodne vzít si život. Než se k tomu odhodlá, narazí na tělo mladé ženy, která byla brutálně zavražděna. Cítí, že na místě činu není sama – někdo ji pozoruje. Naomi sice nevidí vrahův obličej, ale je jediná, kdo jej může identifikovat. Pro Naomi se všechno změní: když je její život v nebezpečí, uvědomí si, jak moc chce zůstat naživu. Zatímco policie pátrá po pachateli a mrtvých osob přibývá, Naomi vyčkává a snaží si odpovědět na otázku, která může ovlivnit její osud: proč ji vrah nechává žít?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Katto
Originální název:

Before Her Eyes , 2018


více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 4

Izu
Izu
17.06.2023

Už ty květnaté popisky na začátku mě varovaly správně. Vydržela jsem do 100 stránky.To se fakt nedalo.

katynka78
katynka78
06.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Vydavatelství Katto je machr na detektivky a thrillery. Anotace u této knihy mě tak zaujala, že jsem neváhala a koupila si knihu domů. Ale než se na ni dostalo, tak to chvilku trvalo. Jak jsem ale začala číst, tušila jsem, že to bude jízda.
Asi takto - kdo mě zná, tak ví, že naprosto nesnáším nelogické věci (nemyslím nadpřirozené, ale nelogické z hlediska postupu normálního fungování) a to, co se vzpírá tomu, co by každý normální člověk udělal. No tady toho bylo docela dost a musím přiznat, že i jedna dost zásadní věc, která mne při čtení trkla a svedla na cestu, že tenhle vrahem opravdu není. Jenomže! Jak mě tyto věci vadí, tak tady mě čtivost, napětí a touha po výsledku tak přesvědčili, že jsem to prostě přešla.
Přešla jsem to, že Naomi v jednu chvíli cítí naprosto vše a v zásadních chvílích jí čich asi nefunguje, protože by jinak dávno věděla, kdo je pachatel a to i bez toho, že nevidí.
Přesla jsem to, že spáchané trestné činy by dle mého nikdy nemohl udělat nevidomý člověk, ale policie tento fakt naprosto přehlíží. Jako určitě může být nevidomý člověk vrah, ale tak tipuju třeba jed v jídle, ale určitě ne přesné řezy nožem na krku, to je naprosto nemožné! Ještě jako oběť běhá po lese a nevidomý člověk ji dožene a podřeže? Jako co?????????? A protože šlo o policajty naprosto blbé, tak jsem to tady autorovi odpustila, protože to mělo jednu podstatnou úlohu v příběhu - zkorumpovaná policie až běda. Navíc jsem tam sama pro sebe objevila postavu kriminalistky, která dlouho povede 1. místo v nejprotivnější postavě za hodně dlouho dobu, tak mě štvala a to je slabé slovo, odporná baba. Nesympatická, nelidská, nelogická, sobecká, postoj k ní mě neobměkčil ani tím, jak mektala, že je v práci furt.

Zatím to vypadá, že píšu spíše negativně, že? Ale jak jsem uvedla, ony ty nelogičnosti měly v příběhu svou úlohu. Vysvětlila jsem si to tak, že Naomi ve strachu prostě necítila to, co měla cítit, policajti chtěli mít obětního beránka. Bavilo mě to strašně moc a ty příběhy postav a to, co se jim všechno stalo, to bylo uvěřitelné, parádní, dokonalý kruh, který se uzavřel.
Bavila mě i stránka ohledně lidské společnosti, která umí být nesmlouvavá a v jednu chvíli vás lituje, v druhou miluje a ve třetí nenávidí.
A konec? Úžasný! Obrovská pochvala! To chtělo koule to takto uzavřít. A navíc vůbec nepochybuju, že to takto může dopadnout, že to takto může vyjít, že se to i občas v jistých obměnách stane. Autor navíc byl na čtenáře velice hodný, protože všechno dokonale vysvětlil a to se mi líbilo.
Takže doporučuju!


lucie2371
lucie2371
02.10.2022 5 z 5

Takto bravurní thriller od takhle mladého autora jsem již dlouho nečetla!
Kniha vás zcela pohltí již od přečtení prvních vět a tak se do ní začtete, že máte za chvíli přečteno ani nevíte jak.
Vraha jsem tedy odhadla již ze začátku knihy ale to mi požitek z ní vůbec nezkazilo! Ba naopak jsem byla zvědavá zda jsem se trefila, většinou mi typy totiž nevychází.
Knihu rozhodně doporučuji všem milovníkům skvělých thrillerů.

Autora jsem si přidala k oblíbeným, tak doufám, že ještě vydá nějaké další skvělé thrillery!

Nuttelka
Nuttelka
13.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak nějak pořád nevím, jak se k ději postavit. Určitě to zase takový průser - průměr není, ale dost věcí mi vadilo a místy logika také chyběla. Nevidomá Naomi, i když kolikrát chtěla život ukončit, se prala jak tygr, aby nad vrahem - vrahy "zvítězila" a že dotyčného nepoznala??? No nevím nevím... Lisa total na pěst, bože, ta mě fakt sr... od první věty. Marcus takový ňoumík, ale aspoň jedna sympatická postava v knize. A ten konec? Vlastně mě to ani nepřekvapilo, proto nechápu, že ho Naomi nepoznala...

lucakuca
lucakuca
10.07.2022 4 z 5

Čtivé.
Srdce mi drásalo nad Naomi, fakt jsem četla jedním dechem, jaké utrpení bylo pro ni nachystané.
Detektivka, kde muži pláčou a polykají slzy a jsou empatičtí citlivouši (bože někdy až plačky sračky) a ženy mají koule, jsou obestřená tajemstvím a nakonec to dopadne, jak to dopadlo :-)

Jo a vždycky, když policista Marcus slíbí Naomi, že to bude v pořádku - buch napadení, že se o ní postará - buch pořezaná, že už je v bezpečí - buch zase průser...
To už jsem se fakt smála (ale fakt jen této snad náhodě, která mi to všechno odlehčila).

akinomV
akinomV
04.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Tak já z knihy zas tak moc nadšená nebyla. Dočetla jsem ji jen proto, že jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne. Ale musela jsem se fakt nutit. Hlavní hrdinka byla neskutečný otloukánek, ale hned se ze všeho vylízala a pokračovala dál...., dále mi přišlo nevěrohodné, že by nepoznala, kdo je oním neznámým, který jí ubližuje. Jinak souhlasím, ta Lisa byla fakt neskutečná a ze všeho teda vyvázla vlastně na pohodu. Bohužel, celkově hodnotím jako nic moc příběh.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
18.04.2022 5 z 5

Ano, výborná kniha. Budu souhlasit se všemi 5*.
Škoda jen, že madam Lisa neobrdžela nějakou tu ranku, ta byla na pěst ( jako člověk tak nadřízená )

soukroma
soukroma
06.04.2022 2 z 5

Hotová ptákovina: potoky krve, komorní skupina podezřelých/pachatelů, včetně policie, starý zločin a nové vraždy, promarněný námět se slepou hrdinkou (hlavně že po čichu pachatele poznala...). Afektované, nevěrohodné, nezajímavé.
Dávám podprůměr, přestože méně než tři hvězdy dávám knihám odhozeným během čtení - zde jsem masochisticky prolétla až k epilogu, který autor ovšem musel zase rozdělit po libosti do několika kapitolek jako pokračování textu (to se jen tak nevidí) a který už ani po předchozím ději takovou bombou v rozuzlení nebyl (věrohodnost všeho ale ještě poklesla).

Pozn.: níže v komentářích je mylně uvedeno, že se jedná o autorův debut. Na předsádce je jasně řečeno, že první román napsal v sedmnácti (!?). Toto je jeho čtvrtá kniha.

alexis818
alexis818
05.04.2022 5 z 5

Velmi pěkné,mladý autor a umí.Tak se budu těšit na jeho další počin.

intelektuálka
intelektuálka
24.03.2022 4 z 5

Přímo před očima má Naomi vraha .... ale problém je v tom, že ona je nevidomá ....

A vrah na to spoléhá - a staví tuto dívku do nebezpečných situací ....

Ona sama má za sebou nelehké dětství, nevyjasněný postoj k mateřství a touhu skončit vše a najít klid ....

Ale boj o život změní její postoj - i když : komu vlastně může věřit ?
A nevrací se tu nevyřešený případ z minulosti ?

Jako literární debut kniha stojí za přečtení - a možná bude mít i návaznost, protože pro mne ten příběh neskončil ....

annettka1098
annettka1098
13.03.2022 5 z 5

Kniha PŘÍMO PŘED OČIMA vás asi na první pohled nezaujme. Pod obálkou jak z devadesátek se ale ukrývá velmi napínavý a především velmi čtivý příběh.

Připběh je rozdělen na dvě části a má velmi krátké kapitoly, které končí napínavě, takže neustále otáčíte stránku za stránkou. Autor si se svým čtenářem navíc hezky pohrává, a tak měníte své názory častěji než ponožky. I když jsem si myslela, že tuším, dokázal mě nakonec naprosto zmást.

Toto čtení jsem si opravdu užila a knihu vám ráda doporučím!

HODNOCENÍ: 100 %

Pavlina50
Pavlina50
08.03.2022 5 z 5

Jednoduché, nekomplikované, čtivé…postav tak akorát, aby v nich nebyl chaos, obětí tolik, aby příběh udržoval napětí, provázanost postav taková, že podezřelý mohl být kdokoliv z nich.
Využití nevidomosti je pro žánr thriller určitě zajímavá deviza. Hlavní hrdinka Naomi zde bojuje o přežití a neví s kým. Připomnělo mi to skvělý film „Čekej do tmy“, kde stejným způsobem o život bojovala slepá Audrey Hepburn.
I když v knize to sice nebylo „bezkrevné“ psycho, krev zde několikrát prolita byla a sama hlavní hrdinka byla občas takovým nesmrtelným Terminátorem, přesto mě příběh do sebe parádně vtáhl a nepustil až do toho naprosto překvapivého závěru.
Taková fajn čtivá thrillerová oddechovka. Spokojenost.

musivila
musivila
23.02.2022 5 z 5

Tak to byla tedy síla, vůbec jsem nečekala, že mě kniha tak chytne. Skvělé, dočteno ve 2h v noci, zas jsem musela vědět, jak to dopadne. Kdybych chtěla být šťoura, tak by se pár neuvěřitelných věcí našlo. Ale nechci. Mě kniha prostě bavila. Detektiv seržant Marcus byl sympaťák a já mu fandila. A ten konec! Doporučuji přečíst.

Nikola97
Nikola97
21.02.2022 5 z 5

Tak to bylo něco! A ten konec? Nad touhle knihou budu dlouho přemýšlet..

Kizuizi
Kizuizi
09.02.2022 4 z 5

Svižný příběh, který by milovníky napětí rozhodně neměl minout. S tématem slepé svědkyně se moc nesetkáme, a proto mi tento nápad přišel velmi osvěžující. Skvělý příběh, zajímavé (netvrdím, že jsou všichni sympatičtí!) postavy, napínavý děj a nechybí ani výborné rozuzlení.

adjah
adjah
07.02.2022 5 z 5

Skvěle napsané od začátku do konce a až do posledních přibližně 3 stran nevíte, kdo je vrah. Ukončení je překvapivé, šlo by i jinak. Jsem nadšená a rozhodně doporučuji.

NelaMaty
NelaMaty
31.01.2022 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a nezklamala mě. Čtivá a napínavá. Lisa mi lezla krkem celou dobu. Pěkně nesympatická postava. Naomi zase byla nesmrtelná. Ale celkově moc povedené čtení.

JustWomen
JustWomen
25.01.2022 4 z 5

Hodně čtivé a pohlcující, ale přitažené za vlasy a Naomina terminátorská schopnost přežít navzdory slepotě a desítkám zranění neskutečná. Policejní vyšetřování a hlavně policistla Lisa bylo fakt na zabití. A hvězdičku dolů za ten konec, na rozdíl od ostatních si myslím, že si Naomi zasloužila něxo jiného.

MMacicekk
MMacicekk
23.01.2022 3 z 5

Jako celek knihu hodnotím průměrně. Samotný děj ničím nevynikal. Chyběla mi tu podstatná věc – napětí. Slepota může být velmi dobrým prvkem při budování napínavých scén, ale skoro žádných se nedočkáte. Spousta z nich působí spíše křečovitě a nereálně. Za to vážných zranění hlavní hrdinky se dočkáte až zbytečně moc. V závěru jsem měla pocit, že to snad už ani není možné, aby se ze všeho tak snadno dostala.
Vyzdvihnout však musím knize její čtivost. Četla se rychle a sama, ale stále jsem měla pocit, že tomu něco chybí. Nějaký prvek, který by děj odlišil od ostatních. Samotná hlavní hrdinka na to totiž nestačila.
Co vás určitě překvapí (stejně jako mě), bude závěr. Ač můžete mít určitá podezření, jsou vám neustále autorem (podotýkám velmi dobře) vyvracena. Dočkáte se tak docela šokujícího závěru, který si zasloužil o hvězdičku navíc v konečném hodnocení.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
23.01.2022 4 z 5

70%
Mokré ruce ji prudce zvedly ze země. Cítila krev a útočníkův horký dech na tváři. Minulost se opakovala. Musel to být on.
Zvedl ji do výšky, takže jen bezmocně kopala nohama ve vzduchu a pak s ní prudce mrštil o zem. Padla bokem do písku a hlavou narazila do něčeho tvrdého.

Bezva thriller. Čtivý, měl spád a byl hodně napínavý. Závěr jsem trochu tušila. Ale Naomi mě dokonale vytáčela svým nenormálním chováním. S policií to taky nebylo jednoduché, aspoň, že Marcus byl na Naomině straně.
Já doporučuji a čtení si užijte!

Knižní střípky
Knižní střípky
23.01.2022 4 z 5

Extrémně čtivé, nervy drásající - rozumějte, bylo zde spousta situací, které mě vytáčely doběla a málem mě z nich šlak trefil, např. když nevidomá Naomi sužována různými útoky na svou osobu, si stále vesele chodila otevírat dveře kdykoliv a komukoliv, kdo si zaklepal, o ochraně důležitého svědka a zajištění jeho bezpečí policií ani nemluvím. Nicméně i přes těch mých pár výtek mě kniha vtáhla, pohltila a přečetla jsem ji rychlostí blesku s obdivem k Naomi, která byla chodící Terminátor, protože co ta všechno přežila, jako klobouk dolů :-). Asi si z četby odnáším trochu jiný zážitek, než byl autorem zamýšlen, ale to si myslím vůbec nevadí, protože spokojená rozhodně jsem. A samotný závěr byl přesně dle mého gusta, i když jsem ho tak trochu tušila.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

jana3099
jana3099
19.01.2022 5 z 5

Hodně podařený thriller. Obdivuhodná nevidomá dívka, která se zaplete do nebezpečně vražedného řetězce, ve kterém vychází na povrch i starý nevyřešený případ. Epilog dodal příběhu na originalitě a donutil mě o příběhu opět popřemýšlet i z jiného pohledu.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
16.01.2022 4 z 5

Je zde použit hodně zajímavý prvek a to nevidomá hlavní hrdinka, kterou terorizuje sériový vrah. Čistě náhodou ho potká "při práci" a od té doby se začínají dít zvláštní věci a je v ohrožení. On viděl ji, ale ona neviděla jeho. Pro policii je jako svědek vlastně nepoužitelná, ale to nic nemění na tom , že je v ohrožení.
Víc bych k ději nechtěl prozrazovat.
Je zde velké množství postav, které se chovají tak, že si zaslouží "pár facek". Policie a její způsob vyšetřování nebo nedej bože ochrana ohrožených občanů města. Nebo i samotná Naomi, která je nevidomá a v ohrožení, ale i tak při každém zazvonění jde klidně otevřít dveře.
Epilog je hodně překvapivý. Musím naprosto uznat, že konec je velice, ale velice originální.

jeny-v
jeny-v
11.01.2022 5 z 5

Musím se přiznat, že mě tato kniha velice překvapila. Detektivka, kde gradovalo napětí, krátké propracované kapitoly, vyprofilované postavy, dramatické situace a v neposlední řadě i nečekaný závěr. Fakt dobře napsaný i promyšlený krimi román. V malém městě dojde ke dvěma brutálním vraždám žen, ke kterým se nechtěně připlete slepá Naomi Hannahová. Ta dva roky bojuje s myšlenkou na sebevraždu poté, co se vypořádala s nechtěnou komplikací a ukončeným manželstvím s Danem. Ten nyní žije v obtížném svazujícím vztahu s žárlivou Josií. Jediné zázemí má Naomi v nevlastní matce Rachel a sestře Grace. Nový člen policejního sboru Marcus Campbell se při pátrání dozvídá o dvacet let starém případu zmizení Hayley Millerové. Detektivův zájem se otevřeně nelíbí jeho nadřízené inspektorce Lise Elliottové a kolegovi Blaku Crouchovi.

nada3314
nada3314
10.01.2022 5 z 5

Jde o mé první setkání s autorem a jsem nadšená! Je to borec! Knihy z nakladatelství Katto mi neskutečně sedí, vždy je v nich něco navíc! A bylo to i zde! Jedná se o nepředvídatelný psychologický thriller, který jsem přečetla jedním dechem.

Autor této knihy Jack Jordan si jako hlavní hrdinku vybral nevidomou Naomi, už tohle samo o sobě je originální, myslím, že jsem ještě nečetla thriller s tímto handicapem. Naomi nemá na růžích ustláno už od narození – když ji byly tři roky, její biologická matka ji nechala na zastávce, kde ji našla Rachel a ta si ji adoptovala. Naomi je černoška a vyrůstala v bílé rodině, to ji také moc nepřidalo, ale její sestra Grace jí byla oporou. V rodině má velké zázemí a všichni se k ní chovají hezky, když je potřeba, tak ji pomohou.

Proto pro mě bylo nepředstavitelné, že…
příběh začne tím, že Naomi již nechce být na tomto světě – zhroutilo se ji manželství (exmanžel se se svou přítelkyní taky v příběhu objeví) a má pocit, že pro ni její život skončil… Chce spáchat sebevraždu skokem s útesu, ale okolnosti a její vodící pes Max ji nenechají skočit. Naneštěstí se ocitne na místě vraždy. Vraha má na dosah ruky, ale ten pozná, že je slepá a jen si s ní hraje. Naomi si po tomto traumatu uvědomí, že život je křehký a, že přece jen chce žít!

Hodně se mi líbilo jak je Naomi soběstačná, dokonce má i práci v kavárně, kterou miluje.

Naopak se mi nelíbil přístup policie a největší problém jsem měla s policistkou Lisou, ale musím uznat, že i takto nepříjemně popsat postavu je umění  Trochu to zachránil detektiv seržant Marcus, ten mi byl z celého policejního sboru asi nejvíc sympatický, ale tím, že byl nováček, tak toho moc na začátku nezmohl.

Tento román považuji za špičkový psychologický thriller s přesahem. Moc jsem si čtení užila a chtěla bych vyzdvihnout, jak autor do příběhu zakomponoval duševní problémy dnešní doby, deprese a sebevraždy jsou všude kolem nás. A co teprve ten konec? Ten je opravdu excelentní, po dočtení jsem zůstala s otevřenou pusou a ještě teď ho vydýchávám  Moc moc doporučuji všem milovníkům propracovaných krimi, máte se opravdu na co těšit!

Ilsa2
Ilsa2
09.01.2022 5 z 5

Tak tohle byl mazec, celou knihu si nemůžete ani oddechnout a v epilogu vás to dorazí. Jedna z nejlepších knih z nakladatelství Katto.

mi-nul-o
mi-nul-o
07.01.2022 4 z 5

Takové.. jednoduché, ale svižné a čtivé. Nejvíc mě bavilo, jak Naomi - slepá, jde po ní vrah - otevírá každému dveře, sice se bojí, ale vždycky otevře, ač netuší, kdo zvoní. :D

Jenny46
Jenny46
06.01.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem a budu se těšit na další knihy...
Poutavé čtení, dobře vykreslené postavy, příběh plný zvratů a tajemství. Doporučuji

pety679
pety679
26.12.2021 3 z 5

Kniha se dobře četla, ale mezi své nejoblíbenější ji nezařadím.

lena.o.knihach
lena.o.knihach
15.12.2021 4 z 5

Ona nemůže vidět vraha, vrah ale může vidět ji. Nezaujalo vás to? Mě velmi!

Nevybavuji si, že bych někdy četla knihu s nevidomou hlavní postavou. Bylo to neotřelé, originální a moc mě celý příběh bavil. Jedna scéna mě zasáhla tak moc, že jsem měla na krajíčku a chtěla jsem ji mít co nejrychleji za sebou.

Opět se jedná o velmi svižnou kattovku s krátkými kapitolami, kdy se celou dobu snažíte přijít na vraha. I když se vás autor snaží zmást a že mu to jde skvěle, protože nečekanými zvraty nešetří, já se nedala. Měla jsem v hlavě jen jeden tip, který mi vyšel, ale i tak mě epilog dostal.

Štítky knihy

sebevražda slepota kriminální thrillery

Autorovy knížky

Jack Jordan
britská
2021  82%Přímo před očima

Kniha Přímo před očima je v

Právě čtených3x
Přečtených94x
Čtenářské výzvě27x
Doporučených1x
Knihotéce100x
Chystám se číst107x
Chci si koupit29x
dalších seznamech1x