katynka78 Online katynka78 komentáře u knih

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Knihy pana Bryndzy jsem brala opravdu tak, jak jdou po sobě. A jelikož řadu s Erikou už mám celou přečtenou, můžu i zpětně hodnotit, jak na mě jednotlivé díly působily.
Tento třetí díl tuším, považuju pro sebe za nejlepší. Zanechal ve mě totiž obrovskou vzpomínku, citový prožitek a to se opravdu počítá, protože kdykoliv si na takovou knihu vzpomenete, tak se vám to vybaví.
Obecně ale mi příběhy o malých dětech, kterým se něco špatného stalo, čtou zle, nemám ráda, když se dětem něco takového děje a to i imaginárně. Jsem citlivá no.
Ale i když mi to nějak nedělalo radost, o jaký případ jde, tak mě ten příběh natolik vtáhl, že jsem se do toho zažrala. Chtěla jsem vědět, co se stalo a hltala jsem stránku za stránkou.
Pamatuju si, že jsem tu knížku tahala všude s sebou, i když je to docela silná kniha.
A v práci o polední pauze u oběda ji dočítala. A na tu práci to právě vyšlo a já se regulérně rozbrečela. Totálně mě ten konec rozsekal.
A jelikož jsme v práci měly mezi kolegyněmi takové Bryndzovské kolečko, tak ty, které to už četly, tak to pochopily.
A potom mě bavilo o tom příběhu diskutovat.

Za mě - pět hvězdiček a to zcela bez debat.

Zkrátka a dobře - tato knížka je pro mě od Bryndzy jedna z nejlepších. Chlapec umí zatahat za ty pravé citlivé nitky.

08.10.2021 5 z 5

Tlustá tak akorát Tlustá tak akorát Michala Jendruchová

Velmi často se mi stává, že mám tipy na knihu přes časopisy a tady tomu nebylo jinak.
Zaujala mne anotací, zaujala mne názvem a rozhodla jsem se vyměnit kriminálky za limonádu:-).
Na tomto příběhu se mi moc líbilo to, že byl z naší země. Postavy byly sympatické a hlavně měly českou povahu, které se o trošku líp rozumí než když čtete příběh odehrávající se v zahraničí.

Je to příběh ubírající se pozitivním směrem a i když se tam občas objeví mráček a potíže, jsou vyřešeny samozřejmě ke spokojenosti čtenáře.
Působí jako běžný život a zároveň trošku přikrášleně. Ale to od románů očekáváte.
Je to kniha pro příjemné okamžiky, nenáročná, necháte se nést a nemusíte mozek namáhat.
Za mě příjemné. Je to zkrátka jak se říká "oddechovka".

05.10.2021 3 z 5

Nejsem dokonalá? Nejsem dokonalá? Michelle Elman

Na tuto knihu jsem narazila díky jednomu časopisu a zaujala mne tou reklamou na ni.
Dotkla se mne tím tématem, jelikož je mi "bohužel" částečně blízké a chtěla jsem zjistit pohled jiného člověka.
Musím říct, že jsem ke knize přistupovala tak, že je to zpověď člověka, který si něčím prošel, který na vlastní kůži pocítil to, co nese boj s těžkou nemocí. Takovým příběhům zkrátka věříte a cítíte, že je to jiné než když někdo "vymyslí příběh". A tady je přidaná hodnota v tom, že každé slovo věříte, víte, že za každým slovem je smutný prožitek.
Ale taky je za tím slovem obrovská síla a odhodlání vše zvládnout. Je poznat obrovský posun, osobní vývoj od smutku a zmaru po přesvědčení, že to zvládne a že má nárok na to, aby i ona byla spokojená. Tento příběh mi hodně dal, hodně jsem si uvědomila a jsem ráda, že ji Michelle napsala.

Pro mě je to velmi přínosná knížka, která má v mé knihovně své místečko.

05.10.2021 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

U této série jsem trošku rozpačitá, ale patří k mým nejoblíbenějším a taky k těm, co určitě budu sledovat tak dlouho, dokud to autorka neuzavře.
Pátý díl je dílem, který jsem četla, předchozí díly jsem měla jako audioknihu. Musím říct, že se mi to četlo výborně, odsýpalo to, nemělo to hluchá místa a opravdu moc mě to bavilo.
Námět byl skvělý, ne teda šokující jak jindy, ale byl prostě výborně vymyšlený. A konečně jsem vraha uhodla dřív, než spisovatelka sama chtěla, takže jsem měla obrovskou radost!
V komentářích je to tak na půl, že někdo považuje tento díl za slabší, někdo za výborný. Řadím ho k těm lepším, ač autorka má někdy problémy s dechem v tom psaném slova smyslu. Vždy mi přijde jeden díl ok, druhý horší. Tento se mi líbil velice a to i proto, že tam byla ta romantická linka, u které jsem nemohla skoro ani mluvit. Na druhou stranu mě ale vyřešením této situace autorka naštvala, protože takto by se lidi ve skutečnosti nezachovali. Tady mi přišla Ava úplně mimo mísu a celé to pokazila.
Druhá část knihy (jak to tak vždy má, že tam jsou zároveň dva případy) taky nebyla špatná. Jen doufám, že tímto tuto kapitolu už opravdu uzavřela a už se s tím Luc vyrovná a nebude to extra řešit. Maximálně formou vzpomínek.

jInak fakt bezvadné čtení! Jen opravdu doporučuju, číst popořadě.

30.09.2021 4 z 5

Kéž by! Kéž by! Nikola Hoření

U animovaných, v uvozovkách pouze ilustrovaných knih je mylný pocit, že na tom není co ke čtení. Obrázky dovedou vyjádřit kolikrát mnohem víc než tisíc slov a obrázky mohou daleko výstižněji vyjádřit to, co autor chce sdělit.
A tato kniha je toho důkazem - nejen provedením, které je naprosto fenomenální, úchvatné a dechberoucí, ale hlavně tím, že opravdu vyjadřuje ta naše tajná přání.
Jsem moc ráda, že jsem se k této knize díky kanálu na youtube Radsiknihu dostala.
Jinak bych o ní nevěděla a to bych přišla o úchvatný zážitek.

24.09.2021 5 z 5

Rosiin sladký krámek snů Rosiin sladký krámek snů Jenny Colgan

Od Jenny Colganové byla tato kniha první, co jsem zkusila přečíst.
Vtáhlo mě to, protože i dějová linka s jejím povoláním zdravotní sestry mě bavila.
Moc se mi to líbilo, bylo to oddechové, milé, laskavé, plné lásky a i smutku, který občas osud přinese.
Ale i plné naděje, která se postupně stávala skutečností. A to přeci u takových romantických příběhů očekáváme. A tady jsme to dostali.
Fakt roztomilé.
Mě teda trošku vadí to hopsání mezi příběhem z minulosti a dějem v současnosti, ale zvykla jsem si.
Pro úsměv na tváři a lehké čtení doporučuju.

22.09.2021 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

(SPOILER) Tento thriller považuji doposud za jeden z nejlepších, který popisuje psychické týrání blízké osoby, která by měla být spíše chráněna a milována než držena pošahanými úmysly v šachu.
Díky této knize jsem naplno pochopila pocity psychicky týrané ženy a také jsem se snažila
pochopit, proč to ten psychopat dělá.
Tu kapitolu, kde popisuje počátky svého vnitřního zla, považuju za naprosto klíčovou, protože je v ní pravda, ze které mrazí a která vám nedá spát.
Naprosto brilantní popis veškerých událostí, že jsem se sama cítila velice beznadějně a netušila, jak z toho ven. Ale stejně jako Grace bych určitě bojovala a tím pádem jsem jí držela pěsti.
Závěr skvostný!!!!
Tuto knihu jsem měla půjčenou od kolegyně z práce a díky ní jsem našla další svou oblíbenou spisovatelku, od které si už nenechám nic ujít.

Doporučuju.

22.09.2021 5 z 5

Tři dámy na zhubnutí Tři dámy na zhubnutí Lucy Diamond (p)

Nejsem moc na romantické příběhy, které jsou předvídatelné a plné takových klišé a erotických scén.
Tuto knihu mi doporučila jedna kamarádka, že se u ní velmi bavila a že pokud jako žena máte smysl pro humor a dobrý typ ironie, tak se u tohoto nebudete nudit.
A opravdu!
Usmívala jsem se, hrdinkám jsem velmi dobře rozuměla a chápala jejich pocity. Autorka dokázala naprosto skvostně vystihnout to, jak se žena cítí, když se sebou není spokojená a jaký je to boj s tím něco udělat.
Bylo to naprosto uvěřitelné, čtivé a báječné. Stránky lítaly a já si to užívala.
Po všech těch kriminálkách byla tato kniha pohlazením.
A potěšilo mě, že mi i hodně dala - byly tam vážně dobré postřehy a myšlenky.
Ke konci ale už to bylo trošku takové přehnané, bylo vidět, že je nutné dodat knize šťastný konec a bylo to takové na sílu.
Působilo to potom v závěru, že nebudete šťastní a úspěšní, pokud nezhubnete. Ale přitom, když jsem se vracela na začátek knihy, tak ty holky byly spokojené se sebou i tak.
Za mě - výborná oddechová knížka, která velice překvapila. Od autorky si určitě přečtu další.

Mimochodem - tuto knihu mám doma, protože mi ji jen tak pro radost věnovala jedna hodná dáma. A jsem za to ráda. Moc mě to potěšilo.

22.09.2021 3 z 5

Proč nemám jíst jen brambůrky? Proč nemám jíst jen brambůrky? Kate Knighton

Velmi hezky provedená knížka, která vysvětluje důležitost zdravé a vyvážené stravy.
Myslím si, že ač je to pro děti, tak si z toho mohou vzít informace i dospělí.
U kníh pro velké je totiž tolik okecávání, že zásadní informace zapadnou ve velkém množství nic neříkajících slov.
Ale v dětských knihách je vše tak krásně vysvětleno, stručně, přehledně a bez zbytečného textu.
Navíc moc hezké obrázky.
Za mě super kniha a doporučuju.

21.09.2021 4 z 5

Doktorka Viktorie Doktorka Viktorie Markéta Harasimová

Mám lékařské prostředí ve filmech a knihách velice ráda a co se týče žánru, tak se nevyhýbám jak romantickému, tak thrilerovému zpracování.
Tato knížka mi byla doporučena a ani nevím proč, neváhala jsem a rovnou si ji koupila.
Nešla jsem do knihovny, ale rovnou ji mám doma a vůbec nelituju!
Je úžasné číst detektivku z českého prostředí, tak nějak vám to víc ladí, líp se dovedete vžít do postav, protože hlavně si zapamatujete jejich jména a neplete se vám to.
Bylo to velmi čtivé, napínavé, osobně jsem motiv ani vraha neodhalila a jen jsem koukala a nevěřila vlastním očím, co to čtu.
Velmi dobré, opravdu. Doporučuju.

20.09.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Jak to říct. Vím, že nejsem cílová skupina, ale svět, který Neal Shusterman vymyslel, se mi líbil. Smrtka mě naprosto uchvátila a stejně tak Nimbus. Bylo to perfektní, dechberoucí a potřebovali jste číst a číst.
Měla jsem výhodu, že jsem to četla až ve chvíli, kdy záhy vyšel i tento třetí díl a tudíž jsem nemusela dlouho čekat.
Ale toto bylo jak od někoho jiného, jako by to psal úplně jiný spisovatel, až ke konci jsem poznávala opět ten perfektní styl, který mě bavil a který mě dokázal upoutat.
Tak roztříštěné, tolik postav, které se tam objevily na krátkou chvíli a zase zmizely. Mám podezření, že měli jen motat hlavy čtenářům.
Bohužel patřím mezi tu skupinu lidí, kteří se nedokázali začíst a museli se do toho nutit, protože chtěli vědět, jak to dopadne.
Kdyby toto byl první díl, praštím s tím už tak na 150 straně a vůbec tomu šanci dávat nebudu. Z těch 541 stran bych dala pryč minimálně polovinu.
Ano, rozumím po celém přečtení, že některé věci tam musely být, aby to zapadlo, ale autor dříve tak výstižný, stručný a zároveň jasný, se tady naprosto obkecával a používal slova spíše jako náplň stránek.
Asi ke konci se nám probral a zabral a už to jelo. Ale bylo to mučení se k tomu závěru dostat.
Bohužel jsem byla tak naštvaná a znechucená, že jsem si ten závěr ani nedokázala užít.
Ale myšlenka, co pak dělal Faraday se mi líbila a závěr je zase takový, že kdyby se autor v budoucnu rozmyslel, může klidně navázat. I když příběh je uzavřený, prostor na pokračování tam je. Ale být Nealem, tak to nedělám.
Některé postavy mě mrzely, jak skončily a bylo to takové smutné. Ale myšlenky byly skvostné. Jen je autor neuměl na můj vkus pořádně vyjádřit.
Hodnotím pouze tuto knihu a nebudu se otáčet na předchozí. Bohužel s těžkým srdcem na dvě hvězdy.

20.09.2021 2 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Tak tento 2. díl považuju zatím z celé série za nejlepší a taky za nejdrsnější. Toto se fakt povedlo. Chvílemi jsem nemohla ani dýchat, jak to bylo napínavé a strhující.
Tématika byla pro mě nečekaná, takže to tady ani psát nebudu, abyste si mohli vychutnat to překvapení, až na to přijdete. Ale tuto jízdu si fakt užijete, i když jakmile odhalíte motiv, bude vám blivno.
A hlavní vyšetřovatelé opět na cestě k sobě o něco blíž. Moc se mi to líbilo a opět jsem to měla jako audioknihu.

18.09.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Na tuto knížku budu mít opravdu krásné vzpomínky, protože to byla moje úplně první audiokniha!!!!!!!!!!! Poslouchalo se to super, byla jsem nadšená a pan Jan Šťastný je borec.
Zřejmě takto pojedu celou sérii.
Příběh mě velmi bavil a styl paní autorky taky. Naštěstí nepatří k těm, kteří by se věnovali velkému popisování okolí a jde přímo na věc.
Námět - jeden zakomplexovaný ubožák, co ubližoval ženám. Toto není spoiler, toto je jen shrnutí toho, jak na mě ten vrah působil.
Tuto knihu fakt doporučuju.

18.09.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

3. díl série, který se mi moc nelíbil.Těžkopádné. Spisovatelka opravdu umí, ale tady to drhlo. Jinak závěr už samozřejmě šokující. Je to o vrahovi, který měl jako malý hrůzný zážitek a jediné, co mu dělalo radost bylo, že ostatní trpěli jako on.
Opět v audioverzi s panem Janem Šťastným.

18.09.2021 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

4. díl série. Náboženský fanatismus vedoucí k vraždám. A zločiny páchané v klidu s pocitem moci. Toto mělo grády. Ale bylo to drsné
Do této série jsem se pustila formou audioknih a musím říct, že pan Jan Šťastný super.
Bohužel paní autorka na mě působí tak trochu nevyrovnaně ve své tvorbě, protože mi vždy přijde, že jeden díl super a další díl mě vůbec nechytí a je mi to jedno. Co mě drží při tom, abych si všechny díly naposlouchala je, že vztah Luc a Ava je hezký, oba jsou zajímaví a velmi mě baví jejich komunikace a společná práce na případech.
Akorát tu zápletku s drogově závislými bych vynechala a hned by ta kniha byla svižnější a taky kratší.
A i přesto, že to bylo velmi zajímavé, tak za mě takový střed.
Ale i tak, vyhlížím každý další díl.

18.09.2021 3 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Knížku jsem si přála pod stromeček a Ježíšek nezklamal. Knížka ale chvilku počkala, než se dostala na řadu. Ovšem čekání a těšení se vyplatilo.
Psaní paní Paris mně vyhovuje a každá její kniha mě opravdu dostává.

Dilema je brutální psychologicky, není tam krev, není tam násilí, ale přitom vám není ta situace vůbec příjemná. Vžíváte se do kůže jak Adama, tak Livie a ty emoce (hlavně pokud jste sami rodiči a partnery) s vámi mávají. U čtení přemýšlíte, hlava vám nenechá klidu. Snažíte se pochopit každou postavu toho smutného příběhu a myslím si, že paní autorka je velmi dobře vykreslila.
Co velice oceňuju je, že není nic opomenuto. Jsou tam všechny pohledy, pocity, veškeré roviny a plusy a mínusy jakéhokoliv rozhodnutí. Já žádné mínus nemám, vůbec.
Líbil se mi i závěr a vysvětlení. Takto, pokud by to bylo ve skutečnosti, by to mohlo dopadnout.
Za mě opravdu skvostné psychologické drama.

16.09.2021 4 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Na Výjezdovku mě nalákala reklama a hlavně téma. Doufala jsem v popis práce kriminalistů a toho se mi dostalo velkou měrou. Po této stránce je kniha výborná a velmi chválím.
Každý si myslí díky kriminálním seriálům, že je to jízda, ale i v této práci je rutina, nuda a šeď hlavně díky tomu papírování. Spisovatel ukazuje přesné postupy, nařízení, dodržování pravidel a hlavně to, že je to jedno velké čekání a není všechno hned. A to já oceňuju, že se autor nebál ukázat pravdu.
Očekávala jsem něco jako seriál Případy 1. oddělení, ale to zase tak nebylo, ale nevadilo mi to.
O samotných kapitolách se vyjadřovat nebudu, obecně lze říci, že je opravdu smutné, že se dějí věci jaké se dějí a nechtěla bych prožít ani jednu.

Za mě poučné, místy se to trošku táhlo, ale já byla ráda, že jsem si ji přečetla.

16.09.2021 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Roberta Bryndzu miluju, jeho série s Erikou je pro mě srdcová.
Těšila jsem se tedy na jeho novou řadu a ještě jsem si říkala: "Jé, ta nová vyšetřovatelka se jmenuje Kate, to je jak já, to se mi bude určo líbit."
Mrzí mě to, ale tady je spisovatel trošku jiný, než jsem zvyklá. Změnil se - více se zaměřil na popisky a to já moc nemusím.
Nehledě na to, že se vydal tvrdší cestou, je drsnější a to mi nevyhovuje.

A samotná hlavní postava - Kate mi není sympatická, vůbec. Nemůžu si pomoct. Událost, díky které si zničila na dlouhá léta svůj osobní život, je sice otřesná, ale navíc je přitažená za vlasy. Jako wtf. Kanibal ji bodne do břicha, málem umře, ale ona nepotratí? To snad ani není možné, to je zázrak!!! A schválně je dlouho v umělém spánku, že jako pak už se nemůže ani rozhodnout, zda potrat či ne, když dítě má s takovou bestíí? Hm, na mě je toto moc nepravděpodobné, nedokážu to pobrat, jedině tak trochu to, že to dítě za to opravdu nemůže. Ale jinak to nedávám a opravdu jako nenene.
Zkoušela jsem tu knihu číst, nešlo to, ale dala jsem tomu naději v audioverzi a to už naštěstí zachránil pan Martin Stránský, který je skvělý a díky němu jsem to doposlouchala.

16.09.2021 1 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

(SPOILER) Nejsem cílová skupina, ale jak to většina chválí, tak jsem si říkala, že to zkusím.
Ve filmech to nevyhledávám a spíše mi to vadí, ale chtěla jsem to porovnat s tím, když je to psané.
No - tak toto bylo první a poslední zároveň. Vyvražďovačky opravdu nemusím, nic mi to literárně a lidsky nedává.
Ale uznávám, že jiné lidi to baví, to je naprosto v pořádku.
Dočetla jsem jen proto, abych se ujistila, že hlavní dvojice přežije.

Přišla jsem ale na výhodu čtení takových příběhů - neslyšíte, jak by oběti řvaly a trpěly, nevidíte ty litry krve a ty hrůzy. Toho jste ušetření a to není špatné. Představivost sice pracuje, ale je milosrdnější než když byste koukali na film.
Ne že bych nevěděla, co čeho jdu, ale takové příběhy nevyhledávám ve filmech, ale v literatuře jsem to chtěla zkusit.

16.09.2021 1 z 5

První řez První řez Judy Melinek

Na tuto knížku jsem se velmi těšila, protože jsem si říkala, že když ji píše soudní patoložka, jejíž knížka Řez do tuhého byla naprostý skvost a perfektní čtení z jejího povolání, že toto musí být parádní počtení.
Tak ne - juj to jsem naletěla. Velice mě to mrzí, snažila jsem se mnoho a mnoho stran, ale příběh mě nedokázal vůbec vtáhnout, naprosto mě to nezajímalo. Hlavní postava nevýrazná, nemastná a neslaná, děj se plížil podél zdi a pořád nic neukazoval.
Nedokázala jsem se do toho dostat a to jsem byla na 120. straně. A to už většinou jsem u jiných knih napnutá jak struna a tady nic. Tak jsem to vzdala.
Knížku jsem nedočetla, bylo mi naprosto jedno, jak to bude pokračovat.

11.09.2021 1 z 5