katasokolov katasokolov komentáře u knih

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

1/5*

Naprosté a úplné utrpení!

Knihu jsem, přes veškerou svou snahu, nakonec nedočetla. Nalákaly mne recenze, které připodobňovaly knihu k Šesti vranám a ono ejhle.

Vleklé deskriptivní pasáže zde zaujímaly výsadní postavení a děj se, v této spleti popisů nejrůznějších věcí, ztrácel. Na úkor jakékoliv větší akce jsme mohli na mnoha stránkách číst popis prostředí, ale nějaký drive z loupežných dostaveníček se k nám, skrze všechen ten balast, nemohl dostavit. Skákání časem bylo příliš matoucí a neukotvené.

Postavy na tom nebyly o nic lépe a některá jména se mi i pletla dohromady, ano, až tak nezajímavé některé z nich byly.

Pokud máte tyto opisné knihy rádi, beze všeho, jen do toho. Já ale trpěla skoro u každé stránky, kterou jsem přečetla. Na GoodReads zmínila jedna uživatelka, že každá přečtená stránka z této knihy, pro ni byla jakýmsi osobním vítězstvím a tak to vidím i já. Stejně tak souzním s recenzí od uživatele/ky Jilly.

Knihu bych přirovnala k Zimnímu příběhu, ze kterého jsem byla na televizních obrazovkách natolik odvařená, a posléze tedy nucena k přečtení předlohy, přičemž kýžený výsledek se, skrze sálodlouhé a naprosto zbytečné líčení všech zbytečností, taktéž nedostavil.

Závěrem pouze chci říci toto - absolutně nechápu, proč bude tato série znovu vydaná a budou dopřeloženy další díly. Jsou mnohem lepší série, které by si zasloužily pozornost nakladatelů.

21.02.2023 1 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

3,5/5 - hodnocení

Ke knize mne přivedla zajímavá anotace, která poukazovala na sféru novodobých německých národních socialistů, o které jsem toho příliš nevěděla a už vůbec jsem netušila, že se jedná o celkem rozšířená uskupení, která se vyznačují různými hodnotami a zejména činy.

První část knihy byla velkým zklamáním, zejména kvůli hlavní protagonistce- Birgit - která byla jednou z nejnesnesitelnějších postav, o kterých jsem kdy četla. Její nerozhodnost a sobectví byly do nebe volající. V závěsu jí asistoval její manžel Kašpar, kterémužto autor propůjčil velice příhodné jméno. Jeho filozofie spočívala v mottech “žít a sloužit” a “proboha ať se jen nikoho nedotknu”.

Druhá část byla zajímavou sondou do života jeho nevlastní vnučky a střetu dvou naprosto odlišných světů. Jejich debaty a filozofické dialogy byly velmi dobré.

Třetí část je vyústěním části druhé, přičemž jako postava s největšími “koulemi” v knize, se ukazuje býti vnučka Sigrun. Tato část mi také připomněla knihu Vzdělaná a jakousi snahu vymanit se z komunity a nalezení svébytné cesty.

Tato kniha má mnoho společného s autorovým nejslavnějším dílem - Předčítač.
Kašpar byl v mnoha ohledech tím mladým chlapcem, který se zamiloval do Hanny a celý život se od ní nedokázal odpoutat. Birgit mi ale v mnoha ohledech přijde jako mnohem strašnější postava, nežli byla Hanna, která sice využila nerovného postavení ve vztahu s náctiletým hochem a za války páchala zvěrstva, přesto jste její chování dokázali pochopit, tím samozřejmě nechci nic z toho, co spáchala, ospravedlňovat! Birgit ale ničila životy lidí okolo sebe naprosto systematicky a jejím hlavním zájmem byla jen ona samotinká.

Hlavním tématem autorovy prózy je opět zejména německé vyrovnání se s kolektivní vinou za druhou světovou válku. K čemuž přibývají taktéž motivy prostředí a výchovy nové generace.

14.02.2023 3 z 5

Vicious: Divoká láska Vicious: Divoká láska L. J. Shen

Autorka je mistryní svého řemesla.

Děj byl napínavý a plný zajímavých živoucích postav, přičemž ústřední dvojice měla až neskutečnou chemii, kdy jsem si říkala, že mi každou chvíli ty stránky pod rukama vzplanou.

Nenávist, láska, vykoupení, odpuštění, pomsta. Všechny emoce, na které si vzpomenete, má tato kniha zaneseny v jejích útrobách a je to sakra jízda, plná zvratů a pocitů.

Rozhodně doporučuji a píši si autorku na seznam - už teď se těším na další díly těch bláznů a trošku kreténů zvaných Four HotHoles.

11.02.2023 4 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

+++

Bylo to milé počtení.

Hokejové prostředí potěšilo, stejně jako hlavní představitel - za Garretta rozhodně body hore. Místy to bylo sladké, místy smutné a některé části sršely vtipem, což bylo super.

Řekla bych, že pokud hledáte oddechovou romantickou knihu, tak tady nemůžete sáhnout vedle. Nic převratného to sice není, ale příběh zcela jistě ani neurazí. Je mi líto, ale v rámci žánru, teď musím porovnávat se sérií Ravenhood, a to bylo jiné žraso :).

Klady:

- Hlavní mužská postava
- Vtip
- Celkem přijatelná chemie mezi ústřední dvojicí a popis intimních scén

Zápory:

- Popis všech těch Adonisů na univerzitě - člověk by si skoro myslel, že v té Americe mají jen samé modely :-D
- Nevyrovnané pasáže knihy - jednoznačně jsem preferovala kapitoly z pohledu Garretta
- Otřepanost některých témat a mnohá klišé

Závěrem: nenechte se odradit tou strašlivou, ale vážně strašlivou obálkou - jako vážně, jak tohle někdo může dát na přebal knihy :D..

09.02.2023 3 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Dvě a půl hvězdy.

Na knihu jsem se chystala už delší dobu a, s lítostí, musím konstatovat, že jako taková mne příliš nezaujala. Některé pasáže a myšlenky byly silné, ale jako celek byl text spíše zklamáním.

Taktéž bych knize odebrala nálepku horor, jelikož místo strašidelné a temné atmosféry, jsem dostala spíše jen jakýsi pocit “divnosti” a místy i “trapnosti”.

Myslím, že všichni zde dokážeme určit hlavní poselství příběhu - davová psychóza a poukázání na hlavní viníky všech špatností, jež se v městečku udály a proměna dejme tomu “civilizovaných osob” v osoby volající po spravedlnosti v duchu Starého zákona. To, že dav dokáže svoje, říkával už Le Bon.

Kladně hodnotím začátek knihy a snahy omladiny o proměnu ustrnuté společnosti a jejich volání po větší svobodě. Závěr knihy mne neoslovil vůbec a po dočtení jsem si na internetu dohledala “ten jiný” konec v nizozemském vydání, který je vlastně skoro totožný, krom finálního aktu Stevea, který na sebe, z větší části, přebírá úděl Katherine.

“Koho bys zachránil, Tylera, nebo mě?”

05.02.2023 3 z 5

Falešná svědkyně Falešná svědkyně Karin Slaughter

U Karin jsem na kvalitu, v rámci daného žánru, zvyklá a tahle kniha nebyla žádnou výjimkou. Opět se jedná o precizně napsaný thriller plný surového vyprávění, přesně tak, jak to u autorky zbožňuju.

Kniha je zaměřená z velké části na zneužívání mladistvých a odkazu, který si oběti nesou v sobě do budoucna, kde se součástí některých takovýchto životů stává prakticky permanentní drogové opojení. Netečnost a absence “normálních” modelových postav v životě jedinců je zde krucialním faktem.

Hlavní postavy jsou popsané výborně, přičemž autorka nepíše postavy striktně černobílé, což je jeden z nejvíc pozitivních aspektů její tvorby. Slaughter rovněž svou tvorbu zasazuje do světa tak, jak ho známe - tady specificky světa škrceného pandemií covidu 19.

Pokud si chcete užít temný syrový thriller od pravé umělkyně daného řemesla, pak vězte, že u této knihy nesáhnete vedle. Plus se opět připravte na pěknou dávku zvratů a postupného rozkrývání věcí minulých.

Na co jsem si při čtení vzpomněla: filmy Obhájce s McConaugheyem, Okamžik zlomu s Goslingem, Nebezpečnou laskavost s Lively, Muži, kteří nenávidí ženy s Craigem a popisem právních postupů a záležitostí i film Soudce s Downeym Jr.

02.02.2023 5 z 5

Znásilnění: Milostný příběh Znásilnění: Milostný příběh Joyce Carol Oates

Krátký úderný příběh o lidské krutosti.

Hrůzný čin několika mužů je ústředním tématem celé knihy a my můžeme sledovat myšlenkové pochody nejen násilníků, ale i jejich obětí a ostatně i všechny projevy a reakce lidí v malém městečku.

Přes stylistickou strohost byla kniha těžko čitelná a musela jsem si dělat kratší pauzy. Nedostatek lidskosti, nejen ze strany obviněných, ale také okolí, byla těžko stravitelná.

Z knihy vystupují otázky k zamyšlení. Je správné vzít právo do svých rukou, když není možné jiným způsobem dosáhnout jisté spravedlnosti ? Jaký morální kompas mají někteří obhájci v rámci trestního práva? Mohou předsudky určovat vinu či nevinu jednotlivců?

28.01.2023 5 z 5

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

Hodně dobré!

Hezky zpracovaná cesta životem (po vizuální i obsahové stránce) amerického herce, jenž věří ve svou vlastní životní filozofii a snaží se hledat nové výzvy.

Matthew nás zavede za svou rodinou a provede čtenáře životní cestou od útlého dětství až po zralý věk. Odkrývá vtipné historky, stejně jako ty, jež úsměvné nejsou ani trochu.
Dostaneme odpovědi ohledně počátků jeho kariéry a dojdeme s ním až do bodu, kdy se obrátila o rovných 360 stupňů.

McConaughey je kosmopolita a světoběžník, který nejvíc na světě miluje svou rodinu a práci, v nichž spatřuje největší smysl svého setrvávání na zemi. Člověk by ani nevěřil, že je až tak dobrý spisovatel, ale já se u knihy bavila, zapřemýšlela a dokonce našla nové hudební fláky ;).

Vím, že ve velkém počtu se na internetu sešly recenze, jež hlásaly, že filozofické vsuvky jim v textu překážely - no já vám teda musím říct, že byly velmi dobrým dotvářecím aspektem, díky nimž si čtenář mohl na chvíli pobýt v hlavě autora. Velmi kladně také hodnotím vyjádření v úvodu knihy, ve kterém je obsaženo, že se ze strany pisatele, jedná pouze o doporučení přístupů k vlastní existenci a bytí. Nesnaží se vnucovat svůj pohled na věci, což mi dneska u většiny lidi chybí. Všichni jsme omylní a nikdo nevlastní monopol na pravdu, byť se o to dnes některé skupiny snaží.

Porozumění, naslouchání, pokora, úcta, píle a především odpovědnost k vlastnímu životu. To jsou některé z věcí, které se nám kniha snaží předat.

“Než vzneseš obvinění, sežeň si všechny informace.”

Tohle velmi inspirativní čtení vřele doporučuji. A BTW jedním z mých nejoblíbenějších filmů, které má tento zkušený texaský matador na kontě, zůstává Čas zabíjet.

25.01.2023 5 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

Tahle knížka je jedna velká emocionální Roller Coaster!

Vybalte kapesníčky a jedeme. Po otevřeném konci prvního dílu byla nutnost hned sáhnout pro pokračování, které až na malé výjimky splnilo veškerá má očekávání.

Dojde k postupnému odkrývání polopravd, kterými byla Cecílie “krmená” po většinu předešlé části. Na scénu taky vstupují nové postavy, převážně jedna, že ;-). Těžko popsat moje pocity ze samotného čtení, protože se měnily z nuly na sto - v jednu chvíli jste nuceni se smát a v druhé bulet jako želva. Taky byste občas dali postavám čelovku, ale co už :-D.

Nejsilnější scéna byla pro mne ta poslední mezi Seanem a Cecílií.

Věc, kterou bych ale chtěla vypíchnout, jako dejme tomu nedotaženou a na jedné straně děsivě pomalou a zároveň zbytečně rychlou a unáhlenou, je úplný závěr knihy. Doufám, že zrovna na tuhle část se, alespoň trochu, zaměří pokračování příběhu.

Nicméně, sérii moc doporučuji. Stala se jednou z mých oblíbených a vím, že se k ní v budoucnu vrátím. Postavy i příběh byly natolik epické, že na ně budu myslet ještě dlouhý čas.

“Nechci žít v zemi s křehkým duchem, chci žít mezi vojáky.”

22.01.2023 5 z 5

Asfaltová pustina Asfaltová pustina S. A. Cosby

Tohle dílko dal autor na pána.

Výborný nadupaný gangsta příběh o muži, který má v krvi neklidné geny a talent pro zběsilou jízdu, kteréžto se snaží vyvažovat s rodinným životem. Bug byl jako postava na jedničku a velice zdařile mu sekundovali i další protagonisté knihy.

Příběh je jedna velká smršť, kde nemáte čas se nudit, byť jen na maličkou sekundu. Adrenalin vám bude proudit žilami ještě po otočení poslední strany. Cosby je pro mne velkým objevem, a přestože k takovémuto čtivu nezasedám příliš často, tak ve finále se bude tento Američan řadit mezi mé oblíbence. Jazyk a hlášky, které Bug hází do placu jsou prostě topka!

Místy jsem si při četbě vzpomněla na svůj oblíbený seriál Animal Kingdom.

Za doporučení knihy musím vzdát dík @recenzujuknizky, jinak bych tenhle skvělej flák nenašla. Hodlám si od autora pořídit i letošní novinku Slzy ostré jako břitva, která snad brzičko vyjde.

“NEED FOR SPEED”

19.01.2023 5 z 5

Hejno havranů Hejno havranů Kate Stewart

No sakra, co to jako bylo ?!

Tak od téhle knihy jsem očekávala jen oddechovou červenou knihovnu, kterou si proložím vážnější čtivo. Ale ve finále, to byla pecka, jak hovado!

Příběh je taková směsice Rychle a zběsile s Riverdale dohromady (u toho tedy zejména postavou Veroničina otce Hirama Lodge). Musím se sklonit před uměním autorky, a to jak v oblasti dávkování napětí, tak také před milostnou stránkou příběhu. Ta mne tedy dostala hodně. Bylo to osvěžující a zase něco úplně jiného. Překvapivě je děj proložen i filozofickými úvahami a zpochybňováním paradigmat, západních hodnot a otázkami nastolovaní diskurzu.

Hned jsem objednala druhý díl a těším se na konečnou část, která by měla vyjít tento duben. Můžu vám říct, že jsem ráda, že jsem objevila danou sérii až teď….protože jako čekat rok na pokračování jedničky ….po té finální větě…to by bylo skoro nemyslitelné :D.

Doporučuji všemi deseti milovníkům romantických příběhů, jež jsou okořeněny notnou dávkou tajemství a také mnohými společenskými tabu.

“JSEM SEN KAŽDÝHO PSYCHIATRA” :-D

15.01.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Bravo !!

Na knihu jsem natrefila náhodou, tudíž jsem od ní neměla nějaká přehnaná očekávání.
O to větší požitek jsem z příběhu nakonec měla.

Střídání pohledů milenky a manželky bylo skvěle vyváženo a ani jedné nebyla dopřána ta výsada býti na piedestalu či v pozici, kdy zrovna ji by měli čtenáři litovat více (tento stejný aspekt se mi líbil i u autorčina scénáře seriálu Pět let).

Kniha postupně odkrývala vnitřní nejistoty hlavních postav, kterých rozhodně nebylo málo. Ani jedna z nich ve finále nebyla vyrovnanou osobou, která zkrátka jednoduše propluje životem, a zanechá za sebou jen příjemné vzpomínky svému blízkému okolí.

Ponejvíce se mi líbil popis rodinného zázemí a prostředí, kde naše hlavní postavy vyrůstaly a utvářely se jejich povahové rysy, ale i jejich sny a plány do budoucna. Manželka Hynka byla jeho přesným opakem a milenka se tak pro něj stala, alespoň se začátku, jakýmsi majákem a hostinným přístavem, ke kterému přijížděl zejména za účelem rozhovorů intelektuální povahy, spíše než kvůli aktivitám tělesného charakteru.

Konec byl otevřený, což celému příběhu nijak neubralo na jeho poutavosti, a v tomto případě jsem jej i uvítala.

Knihu vřele doporučuji. Děj i postavy jsou vážně velmi dobře napsané. Přes malý počet stran má kniha neskutečnou hloubku a nějakou dobu ve vás bude ještě rezonovat.

Autorka je pro mne objevem tohoto čtenářského roku a velmi se těším na její další tvorbu.

14.01.2023 5 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Nejprve bych chtěla pochválit zajímavý a celkem originální svět, který byl pěkně krutopřísný. Emotivní boj o vymanění se z područí mužské nadvlády i vlastní rodiny.

Postavy byly neméně interesantní, a hlavní hrdinka bažící po pomstě byla přesně dle mého gusta. Oba její mužské protějšky skvěle vybočovali z řady stereotypních knižních hrdinů/alfasamců. Za mě, ale mohla autorka trochu víc milostnou linku rozvinout, byť jako taková byla svým způsobem ojedinělá, místy mi přeci jen přišlo, že některé citové momenty a romantická vzplanutí byly přespříliš uspěchané.

Za co musím hodnocení trochu snížit, jsou někdy až moc zmatené popisy bojových scén. Myslím, že by tady asi nebylo od věci, kdyby byla kniha proložena ilustracemi kukel a jejich proměn. FanArty byly v tomto ohledu nedostačujícím zdrojem fantazie ;-).

Co mi kniha místy připomněla:

- Divergenci - to zejména duchovní krajiny a mentální aspekt knihy
- Hunger Games - propojení mediálního obrazu a bojů
- Bohové Egypta - proměny kukel a jejich transformace
- Závěr druhého dílu Půlměsíčního města - celá výsledná pointa příběhů a odhalení největších padouchů

12.01.2023 4 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Příběh jedné velké lásky a ztráty, protkaný kriminálním vyšetřováním s neočekávaným koncem. Přes tak velký cit, jakým bezpochyby láska je, si v průběhu čtení klademe otázku - “Je možné poznat toho druhého stoprocentně ?”.

Děj knihy byl svižný a odkrývání spletitých tajemství bylo pečlivě a uvážlivě dávkováno. V podobných příbězích mi většinou ruší požitek, když je přidán jakýsi nadpřirozený prvek, zde tomu tak nebylo a tento element se stal výborným pojítkem celé skládačky, spolu s hořkosladkým závěrem.

Musím uznat, že se jedná o velmi zdařile napsaný thriller, přesto se ale nemohu ubránit pocitu, že tomu něco chybělo a čekala jsem, že celkový dojem a dopad na mne bude mít text přeci jen mnohem větší. Soudím tak, dle nadšených ohlasů a recenzí, které na knihu pěly veskrze samou chválu.

Nejslabším článkem pojiva pro mne byly postavy příběhu. Ani s jednou z nich jsem nebyla schopna se více propojit. Myslím, že v knize naleznou mnohem více lidé, kteří samotnou ztrátu sami zažili a bude pro ně jednodušší vcítit se do hlavní postavy Aarona.

Přes výše zmíněné výtky knihu rozhodně doporučuji. Na své si zde přijdou milovníci mystérií, detektivních zápletek, rodinných dramat či věcí nadpozemských, které není možno vysvětlit v rámci racionálních úvah či empirických pozorování.

BTW - teď o víkendu jsem si znovu pustila první sérii True Detective (Temný případ) a přišlo mi dost příhodné jméno pachatele ;)

09.01.2023 4 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Shusterman nám i ve druhém díle ukazuje znepokojivou dystopickou realitu, kde jsou jistí jedinci bráni pouze jako objekty pro lepší budoucnost vyvolených občanů.

Vrací se nám staří známí, ale máme také tu čest poznat tváře nové a neméně zajímavé. Kupříkladu takový Cam je úplná rarita a Starkey starý dobrý sráč :-D. Na to, jak nám končila jednička a všichni naši hlavní hrdinové byli na maděru, končí dvojka jejich opětovným ozdravením, aby byli ťip ťop na své finální bitvy.

V knize nalezneme, stejně jako u všech Shustermanových děl, filozofické otázky o světě a životě, stejně jako morální dilemata, kterým následně musí postavy příběhu čelit.

Trošku jsem se obávala, aby se nejednalo pouze o to samé v bledě modrém, jakožto maličko rozšířená první kniha, ale mé obavy byly plané. Děj se nám krásně posunul a hlavní protagonisté zjistili nové poznatky ohledně války o vnitrozemí a osobách, které stály za celým procesem rozpojování.

Shrnutím chci říci jen toto - Shusterman je machr a ještě jsem nenarazila na žádnou jeho knihu, která by mne neoslovila a nebavila. Také bych ráda řekla tohle - koukejte vydat další díl ještě tento rok, a ne zase až za deset let .

05.01.2023 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kniha v sobě opět skrývá smutný romantický příběh, přesně jak jsme u CoHo zvyklí.

Děj se zaměřuje na dva mladé lidi, kteří neměli v životě příliš štěstí a jež se museli od brzkého věku protloukat ve světe sami, aniž by za sebou měli milující a podporující rodiny.

Příběh se mi vcelku líbil, přesto jsem v něm něco postrádala a musím uznat, že některé předchozí autorčiny knihy se mi líbily přeci jen více.

Příběh je klišoidní a konec působí až přeslazeným a nepravděpodobným dojmem, ve finále mi tyto věci ani tolik nevadily, jelikož je hezké se v dnešní době ztratit a nechat se unášet příběhem, jehož poselstvím má být naděje, která občas rozkvete a promění všechny sny ve skutečnost.

“Jestli do toho půjdem, zůstane to na mělčině.”
“I na mělčině se lidi někdy utopí.”

PS: Velice chválím obálku!

01.01.2023 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

V knize je nám autory předkládáno hned několik kriminálních případu, z nichž některé jsou kratšího formátu a u některých se pan Štoček rozepsal více.

Nalezneme zde popisy vyšetřování, kteréžto bývá často spíše detailní piplačkou týmu nežli nějakým pobíháním v terénu s namířeným kvérem. Zaujalo mne vyprávění o kyperském případu a na největší grc byla vražda ve Vlkově ulici. Kladným rysem knihy je zejména autorova znalost prostředí kriminálky a také možnost porovnání jejího fungování za různých režimů či vedení/vlád (empirie není nikdy k zahození). Zejména se mi líbila “politika šetření” na zaměstnancích. To je už holt ta státní správa, byť si spousta lidí neustále myslí, že tam holubi létají přímo do pusy :-D.

Co mne při čtení naopak rušilo, byla až přehnaně využívaná spisovná čeština, jež by v kontextu vyprávění mohla být nahrazena češtinou hovorovou, která by mi zde sedla více. Toť jen můj osobní názor ;).

Knihu doporučuji lidem, kteří se zajímají o dané téma a chtějí se dozvědět něco málo z policejní práce, která je zde doplněna také o jakési bonmoty a perličky z každodenní vyšetřovatelské práce. Některé případy si můžete vybavit i ze seriálu České televize Případy 1. oddělení.

PS: Filozofie je sviňa :-D
PPS: Kdo je Tomáš Akvinský vím, i když jsem studovala na ZČU :-D

29.12.2022 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

‍️‍️‍️

Výborný nápad, který se snoubí s geniální milostnou linkou, jež nás provází celým příběhem, přičemž si můžeme užít začátky tohoto vztahu před osmi lety a následně jeho pokračování v přítomnosti. Ani nemůžu říct, která z dějových linek se mi líbila více, protože byly brilantní obě.

Jsem nadšená z celého děje a zejména z postav, kteréžto se mi zamlouvaly úplně všechny. Autorka píše neskutečně čtivě a stránky vám doslova jen prolétnou pod rukama. Když přiznám, že už se neskonale těším na další díly této trilogie, tak se asi nikdo divit nebude.

Přestože se opět jedná o příběh, ve kterém se vyskytují víly, nejedná se o žádnou chabou napodobeninu a celý svět je vymyšlen vskutku dobře s notnou dávkou originality. Jsem velmi zvědavá, jakým směrem se bude ubírat další cesta našich hrdinů a na konečné rozuzlení a rozpletení jednotlivých nitek opředených tajemstvími.

Pokud máte rádi epické milostné příběhy na pozadí nadpřirozených světů, pak by vám tato novinka rozhodně neměla uniknout!

27.12.2022 5 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Naprosto výborná záležitost, přátelé!

Moje první setkání s autorem, byť několik jeho knih mám na svém reading listu drahnou dobu. A setkání to bylo více než úspěšné. Jsem naprosto nadšena z Houellebecqova literárního stylu a vypravěčského umu. Zejména na něm obdivuji jeho otevřenost a přímost. To, že se nevyhýbá žádné oblasti a tématu, je v dnešní době opravdu ojedinělé, jelikož tzv. “superkorektnost” nás zavádí do slepých uliček, kdy o některých věcech, pro jistotu, nemluvíme vůbec a některé se snažíme zaobalit do lepšího a mlhavého hávu, abychom se náhodou někoho nedotkli.

Kniha začíná jako celkem běžný politický thriller, v dnešní době zejména postavený na kybernetické bezpečnosti, následně v další části ustupuje rodinnému dramatu a finální část textu se věnuje smrtelnosti člověka a jakémusi ohraničení lidské existence. Autor si v žádném úseku nebere servítky a věnuje se širokému spektru motivů - politická soutěž, volby, teroristické útoky, sexualita, sourozenecké a manželské problémy, rodinná traumata, sebevraždy, nemoci, incest, ekologie, důstojnost stáří, rasová otázka, přistěhovalectví, “hovadství” lidí na všech úrovních, neduhy společnosti a doby,
sociální smír, rozdělení společnosti , vymizení střední třídy, náboženství, politické zřízení (je snad demokracie v dnešní době jen přežitkem a jakýmsi reliktem doby minulé?), rovnováha světa, rozdělení moci, vyloučené čtvrti, popkultura a mnoho dalších.

“- nejhorší bylo, že bylo-li cílem teroristů zničit svět, tak jak ho znal, zničit moderní svět, nedokázal jim to mít tak úplně za zlé.”

“Nebyli jsme moc uzpůsobeni k životu, viď ?”

O autorově odvaze svědčí také konstatování ve spodní části strany 286.

Knihu vřele doporučuji, zejména pro otevření jistých obzorů, na které jsme možná již pozapomněli a krom výpovědní hodnoty knihy, také kvůli autorově literárnímu jazyku.

23.12.2022 5 z 5

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

“…. miluju tě od chvíle, kdy jsi řekla, že mě nenávidíš.”

Tyhle romantické knihy mám neskonale ráda, no a když se k tomu pojí takto poutavý příběh, pak se jedná o naprostou dokonalost, přestože zde narazíme na mnohá klišé, k tomuto druhu literatury to prostě a jednoduše patří a postavy typu Nicka jsou a budou v kurzu. Představovala jsem si ho trochu jako Hacheho z filmu Tři metry nad nebem a kapitoly z jeho pohledu mi byly o něco malinko bližší.

Co se stane, když se střetnou dvě naprosto odlišné povahy pod jednou střechou ? A co když mají tito dva mladí lidé kvůli svým zkušenostem odžito tolik, kolik nemají někteří za celý život ? Co když se minulost vyrojí jako klubko neposedných hadů zrovna ve chvíli, kdy už si myslíte, že byste se přes ni mohli přenést ?

Příběh je zároveň bolestný, stejně jako nádherný. Vážnější témata se prolínají celým textem, jsou ale nabourávána vtipnými interakcemi ústřední dvojice, jejíž vztah se v průběhu postupně proměňuje a utváří. Pikantnější scény jsou psány nenásilným stylem a děj zdařile doplňují.

Byť má mít kniha další dvě pokračování, příběh má vcelku uzavřený konec. Nicméně, pokud se na českém trhu objeví překlad pokračování, hned po něm sáhnu. Zároveň se také těším na plánované filmové zpracování (i když protagonisty bych si představovala přeci jen jinak).

Potěšila i zmínka filmů Velmi nebezpečné známosti a Mulan.

Podobná témata: Liliana, Tři metry nad nebem, Láska přes okno, Papírová princezna, Ginny a Georgia

19.12.2022 5 z 5