Životem na zelenou

Nekonvenční memoáry držitele Oscara jsou plné šťavnatých historek, originálních postřehů a neotřelých návodů, jak v životě dosáhnout větší spokojenosti. Ze svého života jsem si odkroutil už padesát let, z toho jsem se dvaačtyřicet roků snažil odhalit jeho tajemství a posledních pětatřicet si formou deníků zapisoval každou nápovědu, která by mi tu hádanku pomohla rozlousknout. Zaznamenával jsem si své úspěchy i pády, radosti i stesky, věci, nad kterými jsem žasl, i ty, u nichž jsem se nahlas zasmál. Pětatřicet let poznávání, ukládání do paměti, zkoumání, shromažďování a zapisování všeho, co mě cestou dojalo nebo povzbudilo. Poznámek o tom, jak žít čestně. Jak nepodléhat stresu. Jak se bavit. Jak méně ubližovat druhým. Jak nechat méně ubližovat sobě. Jak se stát dobrým člověkem. Jak dosáhnout toho, po čem toužím. Jak v životě nacházet smysl. Jak být víc sám sebou. Teprve nedávno jsem sebral odvahu si deníky prolistovat. Objevil jsem příběhy, které jsem zažil, lekce, jež mi život uštědřil a na něž už jsem zapomněl, básničky, modlitby, rady, ujištění o tom, na čem záleží, a spoustu drobných samolepek. Našel jsem spolehlivé téma, přístup k životu, který mi přináší uspokojení, kdysi i dnes: Pokud víte, jak a kdy se vyrovnat s životními výzvami — jak se poprat s nevyhnutelností —, pak se můžete těšit dlouhodobému úspěchu, nebo jak já říkám, ‚chytnout zelenou‘. A tak jsem si koupil jednosměrnou jízdenku do samotky v poušti a sepsal knihu, jež právě držíte v rukou: album, dlouhohrající desku, příběh mého dosavadního života. Shromáždil jsem v ní padesát let mých postřehů a ponaučení, pocitů a poznatků, pochval i potup. Ctností, skutečností a krás brutálnosti. Toho, co mi kdy prošlo, při čem mě přistihli, i toho, když jsem zmokl, neboť jsem se snažil tančit mezi kapkami deště. Doufám, že vám tahle medicína nepřijde moc hořká, že bude jako pár aspirinů, a ne jako cesta rovnou do špitálu, že to bude raketa na Mars, ke které není třeba pilotní průkaz, že to bude kostel, do něhož vás pustí i bez křtu, a že vám za slzami vyčaruje úsměv. Tohle je milostný dopis. Věnovaný životu. Je to také průvodce, jak chytit co nejčastěji zelenou — a jak si uvědomit, že i oranžové a červené se jednou změní na zelenou. Hodně štěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473203/big_zivotem-na-zelenou-l6g-473203.jpg 4.485
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , barecz & conrad books

Greenlights, 2020

Kniha Životem na zelenou

ses3

První část o rodiném zázemí mi přišla zajímavá, u druhé jsem se trochu nudila.

Bustedka

Normálně po biografiích nesahám, ale tady jsem udělala výjimku. Za prvé tu byly dobré recenze, za druhé krásná titulka a za třetí to je prostě Matthew McConaughey. A dobře jsem udělala.

Knížka má 2 roviny. Ta první o jeho životě byla zajímavá, čtivá a já hltala každé slovo. Pak tady byla rovina druhá. Filozofická. A za mě trochu slabší. Ale jsem si vědoma toho, že je to hlavně tím zahlcením veřejného prostoru všemožnými názory a myšlenkami o tom, jak žít, jak se chovat. Motivační citáty na každém rohu, hashtagy o smyslu života, všichni našli moudro a málokdo se tak chová.

Pokud máte rádi McConaugheyho, nevadí vám trochu osobního rozvoje, bude se vám to líbit. A jako bonus to má nádherné grafické zpracování.

mclenin

Fajn kniha, veľmi svieža s niekoľkými vrstvami. V prvej vrstve - biografia populárneho amerického herca od jeho detstva až po súčasnosť. V druhej vrstve - autentické zážitky človeka na jeho ceste životom, z ktorých vanie človečina ("mokré hovno - zanechať dojem"). V tretej vrstve - presah do zľahka motivačno-osobnostnej roviny, avšak vôbec nevyznievajúc ako prvoplán. Fajn čítanie, ktoré zanechá dojem a môže zanechať stopu.

majda00

Nečekala jsem, že bude kniha tolik autentická. Byla jsem mile překvapena a možná až šokována. Mám biografie moc ráda, ale většinou je to takové monotónní, konzervativní a nudné. Tady jsem cítila mnohem víc lidskosti. Skvěle!

horkosladka

"...úspěch si přeje každý z nás. Musíme se však sami sebe zeptat: Co pro mě úspěch znamená? Více peněz? Fajn. Zdravá rodina? Šťastné manželství? Práce pro druhé? Sláva? Duchovní cesta? Možnost se vyjádřit? Dělat umění? Nechat po sobě svět lepší, než jaký byl, když jsme na něj přišli? "Co pro mě znamená úspěch?" Dál si tuhle otázku pokládejte. Co je vašim bohatstvím? V čem spočívá váš význam? Odpovědi se časem mohou měnit, což je v pořádku, ale dejte si pozor na jedno: ať už je vaše odpověď jakákoli, nedělejte nic, co by mohlo ohrozit vaši duši. Vaší prioritou musí být, kdo jste, kým chcete být, a neztrácejte čas ničím, co půjde proti vaší povaze."

Lili

Miluju když mě knížka překvapí. To se právě stalo. Ne standartní životopis, ale deník duše jednoho chlapa. Silný postřehy, životní záseky i rozjezdy. Nikdy by mě nenapadlo, že je McConaughey tak prozřetelný a takový srdcař, který se nebojí následovat intuici, i když mu rozum našeptává pravý opak. A ono to vychází!

***
„Je třeba, abychom si byli vědomi, co k sobě
v životě přitahujeme, protože to není
náhoda ani shoda okolností.
Pavouk ve své pavučině trpělivě čeká,
až k němu večeře dojde.
Ano, musíme jít za tím, po čem toužíme,
vyhledávat to, rozhodit sítě.
Ale někdy nemusíme věci dávat
do pohybu sami.
Naše duše je totiž jako nekonečný magnet.“

jasmina.kralova

Kniha mě bavila jak obsahově tak graficky. Líbí se mi, že je za řádky této knihy cítit lidskost. Bavila jsem se a neměla pocit, že louskám klasickou biografii, doporučuji.

MaKolar

Kniha byla super. Vlastně jsem od ní tolik ani nečekal. Autor - herec nabízí pohled do svého života od jeho dětství až po současnost. Zamýšlí se na různými otázky, který se každý člověk v určité fázi života pokládá. Několikrát jsem se při čtení knihy smál. Je vidět, že ikdyž je slavný herec, stále zůstal nohama na zemi a je pro něj nejdůležitější jeho rodina.