katasokolov katasokolov komentáře u knih

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

4,5/5*

Kniha o složitosti rodinných vztahů, lásce, ztrátách, snech ale i zklamání a zejména o důležitosti komunikace.

O tom jak rodiče promítají do dětí své nesplněné sny a zapadlé tužby.

Přehnaná očekávání, hledání favoritů mezi svými dětmi na denním pořádku

Smíšené manželství Marilyn a Jamese představuje výzvu i úskalí nejen pro ně samotné, ale stejnou měrou také pro jejich tři potomky. Každý rodič vychází z jiných premis a představ o spokojeném životě. Matka, která musela kvůli dětem upozadit kariéru, chtěla v životě být výjimečná a otec, jenž byl synem nelegálních imigrantů, si zase celý život přál, aby zapadl a nevybočoval. Mezi těmito dvěma mlýnskými kameny se zachytí zejména jejich prostřední dítko - Lydia, která se bude snažit, celý svůj krátký život, vybalancovat nároky rodičů a uspokojit požadavky obou. Zbylé děti se zase budou cítit odstavené na druhou kolej, a to přestože mohou dosahovat v některých oblastech lepších kvalit, než protěžovaná Lydia.

Kniha se zaměřuje na velmi palčivá témata a z jejího nitra vyvěrá zejména primární a kruciální sdělení - komunikujte spolu a poslouchejte, co chce ten druhý říct, aniž byste mu veškerá slova do úst vkládali vy.

Konec působí otevřeně, kdy si zbylí členové rodiny uvědomí, že sám život nabízí nepřeberné množství cest, po kterých může člověk kráčet, ale už na nich nemusíte potkat všechny blízké osoby, o nichž jste si doposud mysleli, že odejít nikdy nemohou.

Půl hvězdičky strhávám za charaktery rodičů. Ti dva mi místy tak silně lezli na nervy, a opět musím konstatovat, že ne všichni jsou uzpůsobeni k tomu, aby měli potomky a vychovávali příští generaci.

27.04.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

5/5*

Výborný nápad a znamenité provedení.

Vlkodlačí smečky, které se dělí dle jednotlivých znamení zvěrokruhu, jedna smečka, která má být ztracena a hlavní hrdinka, která nikam nezapadá.

Postavy byly skvělé, chemie mezi ústřední dvojicí taktéž a milostný trojúhelník, který jím byl, ale vlastně i nebyl, byl vskutku interesantní. Povaha vlkodlaků, rozpolcená někde v půli mezi zvířecími a lidskými instinkty, byla best of the best.

Nechte se unášet příběhem mladé dívky, jež nemá pravý domov, a která se snaží o nalezení spřízněnosti a místa, kam by konečně patřila. Vlkodlaci s jejich neotřelými schopnostmi navázanými na astrologická znamení, čarodějky, jež se pletou do záležitostí vlků, epická přitažlivost, láska a druhové pouto. To vše najdete v této nepříliš rozsáhlé knize. Já už se tedy těším na pokračování, které vyjde v létě.

15.04.2023 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Marcel Moss

3,5/5*

Odsýpající thriller.

Byť mne autorova předchozí kniha, Ukaž mi, zaujala víc, tak ani tento počin nebyl vůbec špatný.

Celý příběh byl napěchovaný samými neuvěřitelnostmi a závěr tomu nasadil korunu :). Řekněme si to takhle, normálního člověka byste tam hledali marně :-D a pravděpodobnost mnohých skutků těchto knižních postav je hodně maličká, přesto jsem si ale četbu užila.

Příběh je líčen z pohledu hned několika osob. Všechny jejich osudy se, svým zvláštním způsobem, propletou a nebude se jednat o nic zrovinka příjemného.

Kdo nakonec zvítězí a kdo skončí v propadlišti dějin (možná i doslova)? Pokud Vás bude tato otázka tížit, pak si určitě tuto knihu přečtěte.

12.04.2023 3 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

5/5*

Jedinečný skvost !

Komiksům jsem nikdy zcela nepropadla, ale tohle byla nádhera a to jak po vizuální stránce, tak po té obsahové.

Joker je jedním z nejzajímavějších padouchů DC univerza, a když se po jeho boku objeví Harley (se kterou se taky život právě nemazlil), tak to teprve začnou jiskry lítat.

V tomhle dílku byla krásně ukázaná rozpolcenost Harleen, která se Jokerovi snaží na jednu stranu pomoci, a na tu druhou k němu zahoří pocity, které bychom ve finále mohli nazvat láskou. Jokerova snaha zmanipulovat svou psychiatričku se ale také mísila s jinými typy emocí, byť ne tak viditelnými (přestože je nazýván sociopatem, který postrádá svou emocionální podstatu).

Prostředí Arkham Asylum působilo bezútěšně a syrově, přesně jak mělo.

V komiksu také krásně vykrystalizovala morální dilemata, vlastně nejen soudobého světa. Když má zákon krátké ruce, je možné jako jednotlivec předstoupit a zjednat spravedlnost?! Tj. návrat k Hobbesovu světu před uzavřením společenské smlouvy ve stylu homo homini lupus? Lze ospravedlnit zločiny, jichž se osoba dopustila, je-li tento člověk náchylný k takovýmto skutkům, kvůli způsobu výchovy a prostředí, ve kterém vyrůstal a snažil se přežít ?!

Filmových ztvárnění těchto dvou postav bylo hned několik. Jednoznačně nejvíc sexy z nich vystupují Margot Robbie a Jared Leto.
Joker v podání Joaquina Phoenixe zase ukazuje jinou polohu tohoto záporáka, a to tu nevinnější a ublíženou. Hodně lidí negativně komentovalo obsazení Lady Gaga do role Harley, já si naopak myslím, že je to v tomto případě perfektní match.

Citace:

WERE ALL MONSTERS IN A CIVILIZED CAGE, IT JUST TAKES THE RIGHT KIND OF PAIN AND FEAR TO BREAK THE LOCK.

10.04.2023 5 z 5

Karmín Karmín Sharon Page

3/5* - a to jsem hodná, aneb co s člověkem udělá spánek a dobré jídlo při velikonočních svátcích :-D

Tak tohle si ani nehraje na to, že by se jednalo o něco jiného než porno na papíře. Byť už jsem to v některých recenzích četla, stejně jsem byla zvědavá a chtěla si utvořit názor sama. No, v tomto případě měli čitatelé jednoznačnou pravdu :).

Jako autorce musím nechat, že erotické scény napsat umí. Ovšem děj tady opravdu nehledejte. On tam sice pomálu je, ale mnohé scény absolutně nedávají smysl. SPOILER Jako třeba, když se jde jedno z upířích dvojčat pomstít svému vězniteli a skončí s ním v posteli ve stylu ala slavný pan Grey :-D v zápětí ho jde jeho bratr zachránit s dívkou, kterou chtějí oba, a za kulisy vzdechů svého dvojčete a věznitele si to taky rozdají.. záchrana přeci může počkat :D :D KONEC SPOILERU. Také vyřešení celé zápletky bylo hotové asi za dvě vteřiny, a to ještě v nevěstinci, no považte :D :D.

Další díly vynechám, ale věřím, že si to své čtenáře určitě najde. Pro milovníky la petite mort a happy endů je to jako dělané :).

09.04.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

4,5/5*

Kniha o přežití a aklimatizování.

Stejně jako v případě autorčiny prvotiny, se jedná o velmi zajímavou sondu do historie. Kniha pokrývá období od čtyřicátých let dvacátého století až po samotné milénium. Příběh je centrálně zaměřen na hlavní postavu Neonilu, která se snaží přežít jedny z nejhorších milníků minulého století. A nutno podotknout, že v přežití je tahle žena vážně mistr.

Místy mi Neonila připomněla Sotirii, jež byla hlavní hrdinou autorčiny předchozí knihy. Zejména chlad a odtažitost obou postav byly téměř totožné. Ponejvíce sympatickým mi pak byl Emil, který si rozhodně nezasloužil všechno, v co jeho život nakonec vyústil.

Co mi ale přišlo jako nejsmutnější aspekt celé knihy, byla zmínka, že dnes se historie přeci bude vykládat podle pravdy, no a všichni koneckonců vidíme, jak je toto naplňováno.

Charakter Neonily se autorce povedl vykreslit hodně dobře a samotné konstatování, že svět není černobílý, je zde více než pravdivé. V některých pasážích můžete lanařit nad tím, že ta ženská snad nemá srdce a v některých momentech si naopak uvědomíte, že musela mít v nitru neuvěřitelnou dravou sílu.

Citace z knihy:

..a tak nebudou vědět, jak složitý může život být, jak těžká rozhodnutí člověk musí dělat, jak málo může ovlivnit, co se s ním stane, kam ho mocní pošlou, co mu přikážou učinit. A on to pak činí a připadá si přitom jako sněhová vločka, která se bezmocně zmítá ve vánici. Budou znát jen svět, ve kterém je vše předem nalinkované a není žádoucí o něm přemýšlet.

07.04.2023 5 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Jennifer L. Armentrout se zase překonala.

Začátek byl vpravdě takový hodně pomalý a táhlý, ale když se přehoupla půlka příběhu, a Sera se objevila v Nyktově říši, začalo to mít ty správné grády! Chemie mezi ústřední dvojicí opět jednička s hvězdičkou a postupné rozkrývání polopravd a pradávných věšteb bylo perfektně načasováno a dávkováno.

Hlavní hrdinka je hodně podobná Poppy, kdežto Nyktos je zdrženlivější, s ne tak nevymáchanou pusou, jakou má náš Hawke:-D.

Hodně jsem ocenila výměnu rolí toho méně zkušeného v hlavní dvojici. Nemusí být na poli milostném ta méně světaznalá vždy žena, no ne ? ;-) Postupné sbližování Nykta a Sery bylo mistrovským dílem. Ale co sakra ta Armentrout má s tím bodáním a kousáním?!:-D Ne, že by na tom bylo něco špatného;).

Drakeni byli miláčci a to v obou svých podobách a formách. Vedlejší postavy taky velmi bavily a provázanost se sérií Z krve a popela velmi potěšila. Moc se těším na Válku dvou královen a stoprocentně se hodlám vrátit i k příběhu první panny a prvotního boha smrti!

Nebudu si mezi oběma sériemi vybírat oblíbence, jelikož jsou dokonalé obě. Jen prosím Hawkeu, v budoucnu už žádné průpovídky o tom, jak nejsi Poppy hoden, pokud se tohohle nešvaru zdržíš, bude vše OK :-D.

Finále ve stylu -) Láska je odpověď na všechno -) Jsme v kelu- ) VELKÁ PECKA!! :-D. Uvidíme se u druhého dílu. Zdar !

03.04.2023 5 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Tahle série je jednoduše twisted. Člověk jenom kroutí hlavou, ale stejně nemůže přestat číst.

Největší předností knihy je její extrémní čtivost. Tohle je prostě něco, co slupnete na posezení. Velkým minusem knihy, a ano, už mi tady ani nevadil přístup Aidena, byla až moc kostrbatá a přehnaná zápletka. Boháči mají pravděpodobně jiné hrátky, než my smrtelníci, ale přesto toho bylo příliš. Na posledních několika stránkách máme nahuštěná odkrytá minulá tajemství, až to působí místy komicky.

Nechápejte mě špatně, celá série se mi zatím moc líbí, a je to v rámci žánru, tak trochu závan čerstvého vzduchu. Podobný vztah se totiž mezi ústřední dvojicí nevidí příliš často. Jen doufám, že u třetího závěrečného dílu trilogie, autorka vykouzlí s příběhem něco dobrého a ne, že to sklouzne do patosu, do kterého se to, po finále dvojky, bezmezně řítí.

01.04.2023 3 z 5

Katova smrt Katova smrt Laura Noll

Kniha má edukativní charakter, a zároveň čtenáře nenudí. Autorka provázala skutečně žijící osoby s těmi fiktivními (či pozměnila některé vztahy mezi nimi) a ve výsledku vznikl strhující román s detektivním puncem.
Dočkáme se také nejednoho překvapení.

Nejedná se o literaturu faktu, ale o velmi neotřele pojatý příběh, který známe všichni, přesto jej nyní můžeme vidět z úplně jiné perspektivy. To, že autorka poskytla prostor také druhé straně se cení. Koneckonců, jak sama zmiňuje v samém závěru, ať Němci či Češi, všichni nakonec museli žít v tehdejší realitě.

Některé věci byly přehnané a některé uvedené do extrému, za to jeden bod dolů. Ta milostná linka mi přišla trochu na sílu, ale budiž. Přesto doporůčo.

Citace z knihy:

My Němci jsme si časem tak zvykli zastírat pravdu, že by mi nebylo zatěžko něco takového tvrdit. Jenomže za závojem lži, natolik opotřebeným, že prosvítá, se šklebí pravda.

Oč hlouběji zabředneme do viny, jíž zatížíme své děti a vnuky?

30.03.2023 4 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

3/5*

Nebylo to špatný, ale nějak vyloženě odvařená z toho taky nejsem.

Pokud máte chuť na vlažnější thriller s detektivní zápletkou, jděte do toho.

Celý příběh se točí okolo staré vloupačky do místního obchodu, ze kterého si 4 šťastlivci odnesli parádní výhru v podobě zelených, pěkně šustících bankovek.

O 20 let později se vrací do města rodinný příslušník jednoho z pachatelů a snaží se dopátrat toho, co se v osudnou noc událo. Finální zvrat jsem, až na pár výjimek, odhadla skoro beze zbytku. Přesto mi to ale požitek ze čtení nijak neumenšilo.

No a nebyla by to Sandra Brown, kdyby tam do placu nehodila taky nějaký to milostný vzplanutí, ovšem u některých pasáží si mohla odpustit ty erotické popisy a nechat to jen na naší vlastní představivosti :-D.

28.03.2023 3 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Velice čtivá věc na jedno posezení.

Rozhodně si prostudujte upozornění od autorky na začátku textu, abyste potom nebyli překvapeni. Pokud do knihy půjdete s vědomím, že Aiden je prostě kretén, tak si ji budete schopni užít :).

Závěr knihy přichází se zvratem, který jsem si tak nějak domyslela v průběhu čtení, přesto se ale do dalšího dílu pustím. Zejména jsem zvědavá na odkrytí Elsiny minulosti, tahle postava byla napsaná vskutku zajímavě.

26.03.2023 4 z 5

Jasmína Jasmína Anna Szafrańska

Jako celek, tahle série rozhodně stojí za vaši pozornost !!!

DVA LIDÉ POZNAMENANÍ ŽIVOTEM
OTEVŘENÍ
ODPUŠTĚNÍ
PŘIJETÍ
NOVÉ ZAČÁTKY

Po trošku slabším druhém díle, jsem se obávala, že ze mne třetí kniha nedokáže vydolovat takové emoce, jako se tomu podařilo u prvního příběhu. Moje obavy se ale nakonec nepotvrdily a jsem tomu moc ráda. Byť u mne zůstává na piedestalu příběh Lilky a Mata, tak ten Jasmíny a Timona je těsně v závěsu a přiznám, že u toho konce jsem ze sebe vydolovala i nějakou tu slzičku :).

Tato série je zejména o silných charakterech, jejichž osudy se v těch nejtěžších životních momentech protly v tetovacím salónu Pink Tattoo a zde tyto postavy zakotvily a utvořily rodinu .

Autorce za celou trilogii skládám velké poklony a budu se těšit a doufat, že se k našim oblíbeným postavám někdy vrátí.

Citace z knihy:

Řekl bych ti, že to je život. Někdo jím proklouzne bez jakýchkoliv překážek a jiný musej bojovat, aby přežili. A sebrat všechny síly, když je něco zlomí.

25.03.2023 4 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

Tahle pekelná pohádka mě prostě baví čím dál tím víc!

Postavy i příběh jsou top strop. Ani ve druhém díle nejsme ochuzeni o cliffhangery, které nejsou na první pohled patrné. Taky naprosto chápu, že Layla má dilema - upřímně, taky bych si mezi Rothem a Zaynem neuměla vybrat :).

Armentrout prostě tyhle fantasy světy umí a milostné linky a chemie mezi hlavními protagonisty jsou vždy na jedničku s hvězdičkou.

Moc se těším na třetí závěrečný díl a tuto sérii vřele doporučuji. V tomto případě mi ani nevadí, že se spíš jedná o young adult, nežli o new adult.

22.03.2023 5 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

4/5*

Neotřelá romanťárna s netradičním milostným trojúhelníkem.

Téma reinkarnace jsem v literatuře nikdy příliš nevyhlédávala, ale musím autorce vzdát hold za velice originální zpracování. Zejména se mi líbila ta nejednoznačnost a rozpolcenost protagonistů. Myšlenka, že duše z minulých životů se mohou přichytit k té vaší a nějak koexistovat je velmi zajímavá, stejně tak jako, že žádná duše není nikdy totožná, taktéž jako DNA nebo otisky prstů.

Také chci pochválit závěr knihy, který jsem nečekala, a díky němuž si rozhodně skáknu pro druhý díl této trilogie.

A BTW, do kterých obchodů chodí kluci jako Griffin? Já jenom abych věděla .:D

19.03.2023 4 z 5

Slib Slib Damon Galgut

4,5/5

Rodinný příběh potomků holandských osadníků na samotném jihu afrického kontinentu. Příběh, jehož samotnou osou prostupuje nenaplněný slib, vyslovený matriarchou rodu na jejím smrtelném loži. Vyústění se čtenáři dostane až v závěru knihy, a ten bude pro obě strany hořkosladký.

Autor využívá tzv. techniku proudu vědomí, jež mne naprosto pohltila a nadchla. Jeho literární jazyk je jedním z nejlepších a nejhezčích, které jsem, za mnohé roky, měla tu čest číst.

Děj knihy mapuje osudy jednotlivých členů rodiny a autor přeskakuje z jednoho na druhého bez jakýchkoliv skrupulí. Jedinou událostí, kdy se veškeré příbuzenstvo sejde pod jednou střechou, se stává událost nejnemilejší, totiž pohřeb/pohřby.

Galgut dokonale vykresluje neduhy režimu apartheidu, ale také jakési vystřízlivění z euforie přechodu na demokracii. Jakýchsi paradoxů je v knize více než dost. Stejně tak, jako jsou odlišní jednotliví představitelé země, se liší i tři sourozenci rodiny Swartových. Ze všech charakterů mne ponejvíce oslovil ten Antonův, na kterém je směřování země, a její proměny, patrné největší měrou.

Knihu doporučuji a hodně mě mrzí celkem nízké hodnocení na databázi knih, které si zcela jistě nezaslouží. Náročnější čtenáři si cestu po zákoutích JAR, a jejích rozmanitostech a rozporech, jistojistě, užijí.

Také bych si dovolila pochválit doslov, který nebyl příliš rozsáhlý, ale jeho poslání bylo dalekosáhlé.

Úryvek z knihy:

VŠECHNO SE UŽ NĚJAKOU DOBU DĚJE. TO JE TA POTÍŽ SE SVĚTEM, ŽE NENÍ PŮVODNÍ, ŽÁDNÁ PŘEKVAPENÍ V RUKÁVU , OPAKUJE STÁLE TOTÉŽ JAKO STARÁ DEMENTNÍ TETIČKA. POŘÁD DOKOLA STEJNÉ HISTORKY, UŽ MĚ TO UNAVUJE. VYPRÁVĚL JSEM TI NĚKDY ? OVŠEMŽE, VYPRÁVĚL, TAK UŽ DOPRDELE SKLAPNI.

18.03.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

4/5*

Nádherný romantický příběh s příměsí sladkobolně vystupujících pocitů.

Ústřední dvojice je perfektní. Jejich rodinné vazby a sourozenecká pouta byly jednou z nejhezčích věcí, kterou jsem kdy četla.

Kniha přečtena za jediný den, jelikož se nedalo odpoutat. Velice doporučuji všem romantickým duším. Také musím kvitovat, že příběh není pouhým seskupením klišé, která se k tomuto typu literatury většinou vážou, ale do jeho nitra je vloženo mnohem víc.

12.03.2023 4 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

Čteno v AJ.

Silný příběh o lásce, rodinných tragédiích a rozhodnutích, která přetrvají a mění celý život.

Děj se zaměřuje na vícero generací jedné rodiny, která se neustále rozvětvuje a pojímá do svých řad nové a nové členy, jelikož většina jejích příslušníků nevěří na šťastně až do smrti. Jakýmsi spojovacím článkem se zde stává alespoň místo - a to Papírový palác, kde se, přes léto každý rok, rodina a její přátelé scházejí.

Jednotlivé postavy jsou velmi zdařile napsané. Jediné, co mi místy vadilo, a to zejména ze začátku knihy, byly pasáže popisující někdy až příliš drastické momenty, které prakticky neminuly ani jednu generaci. Skoro jako kdyby autorka chtěla čtenáře až přespříliš znepokojit a zhnusit. Když jsem se ale dostala na životopis autorky na konci knihy, tak jsem pochopila, přeci jen, pokud někdo dělá na vedoucí pozici dramatické tvorby v rámci HBO, tak se asi nějaké kontroverzní prvky, které zaujmou, samy nabízejí.

Líbil se mi závěr knihy, který tak nějak, ve svém vlastním stylu, završil putování hlavní hrdinky a zanesl ji domů.

V mnohých recenzích se píše o milostném trojúhelníku, já bych s tímto číslem přeci jen nesouhlasila a jednoho člena do této milostné pasti přidala. Uvidíte koneckonců při čtení sami.

Děj je rozdělen do jednotlivých částí, které se zaměřují na konkrétní osoby, byť vypravěčem zůstává po celou dobu Elle. Střídají se časové osy a z počátku se může jednat o trochu zmatečné čtení, ale člověk si stylu psaní rychle přivykne a následně není žádný problém.

Trigger Warnings: násilí na dětech, znásilnění, brutalita a přidala bych i nezodpovědnost a netečnost dospělých osob.

Kniha vychází na začátku 2023 a patří do Reese`s Book Club. Je tedy dost dobře možné, že se dočkáme zfilmování příběhu, jako tomu bylo u mnoha předchozích děl z této platformy.

04.03.2023 4 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Nejprve bych chtěla vyzdvihnout zajímavou formu, jíž byla sepsána tato kniha. Autorka má vytříbený styl a bohatou slovní zásobu. Příběh byl rovněž interesantní, i když místy, na mne, bylo té vztahovky až příliš.

Postavy a jejich charaktery byly vcelku dobře vykresleny (především pak ten Larsův). Děj postupoval pomalejším tempem, bez větších cliffhangerů. Koneckonců, i jména ústřední dvojice odhalíte až v samotném závěru knihy.

Velkým zklamáním byl pro mne konec, který nechal čtenáře na pochybách, jak to vlastně všechno dopadlo. Vyberte si ze tří možností (je třeba rady diváků, nebo přítele na telefonu :-D ). Ani začátek, jenž byl situován do přítomnosti příliš neobjasnil a člověk se tak musí ptát, kam to sakra všechno vyústilo. Já rozhodně nepatřím mezi fanoušky otevřených konců a v hledání tzv. easter eggs jsem se taky nikdy moc nevyžívala.

Knihu doporučuji čtenářům, kteří mají rádi příběhy založené především na vztahové lince a těm, co vyhledávají spíše poetický styl psaní bez explicitních či vulgárních scén. Za ten konec ale snižují hodnocení, to je ale pouze můj subjektivní pocit. Na českou autorku se ale stále jedná o opravdu dobrý počin.

04.03.2023 4 z 5

Kniha noci Kniha noci Holly Black

Velice povedené!

Teď vůbec nevím, proč jsem s touhle knihou tak dlouho otálela. Měla naprosto všechno! Zajímavě vystavěný svět, plný stínové magie, zajímavé postavy a nejedno překvapení, která jsem opravdu neočekávala. Romantická linka byla skvělá a zase úplně, ale úplně, jiná.

Holly Black jsem si oblíbila díky její sérii Elfhame a po dočtení Knihy noci musím konstatovat, že zvládá i knihy pro starší čtenáře. Hlavní hrdinka Charlie je napsaná perfektně a Vince je láska největší. Vedlejší postavy hodnotím taktéž kladně.

Jednu hvězdu ze závěrečného hodnocení ale strhávám, a to za ten konec. Pravděpodobně budou ještě další díly, ale stejně mě dost naštval.

S touhle knihou rozhodně neprohloupíte, pokud máte rádi:

- netypickou hlavní hrdinku - a to jak fyzickým vzezřením, tak jejím chováním
- zajímavý příběh v dobře vystavěném alternativním světě, ve kterém jsou stíny hlavní komoditou, s níž se obchoduje
- velmi pěknou romantickou linku, která není do textu přidána na úkor děje a celou knihou nenásilně prochází, aniž by byla její pátěří
- živoucí postavy, které si zamilujete
- zvraty, které nečekáte
- detektivní zápletky, zlodějské příběhy
- dobře napsaného padoucha
- propracovanější fantasy se složitějším world-building
- originalitu

25.02.2023 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

1/5*

Naprosté a úplné utrpení!

Knihu jsem, přes veškerou svou snahu, nakonec nedočetla. Nalákaly mne recenze, které připodobňovaly knihu k Šesti vranám a ono ejhle.

Vleklé deskriptivní pasáže zde zaujímaly výsadní postavení a děj se, v této spleti popisů nejrůznějších věcí, ztrácel. Na úkor jakékoliv větší akce jsme mohli na mnoha stránkách číst popis prostředí, ale nějaký drive z loupežných dostaveníček se k nám, skrze všechen ten balast, nemohl dostavit. Skákání časem bylo příliš matoucí a neukotvené.

Postavy na tom nebyly o nic lépe a některá jména se mi i pletla dohromady, ano, až tak nezajímavé některé z nich byly.

Pokud máte tyto opisné knihy rádi, beze všeho, jen do toho. Já ale trpěla skoro u každé stránky, kterou jsem přečetla. Na GoodReads zmínila jedna uživatelka, že každá přečtená stránka z této knihy, pro ni byla jakýmsi osobním vítězstvím a tak to vidím i já. Stejně tak souzním s recenzí od uživatele/ky Jilly.

Knihu bych přirovnala k Zimnímu příběhu, ze kterého jsem byla na televizních obrazovkách natolik odvařená, a posléze tedy nucena k přečtení předlohy, přičemž kýžený výsledek se, skrze sálodlouhé a naprosto zbytečné líčení všech zbytečností, taktéž nedostavil.

Závěrem pouze chci říci toto - absolutně nechápu, proč bude tato série znovu vydaná a budou dopřeloženy další díly. Jsou mnohem lepší série, které by si zasloužily pozornost nakladatelů.

21.02.2023 1 z 5