katasokolov katasokolov komentáře u knih

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Příběh se silnými hlavními hrdinkami, které se snažily prosadit v ryze mužském světě.

Knihou nás provází nádherně chmurná atmosféra, jíž pomáhá prostředí, ve kterém se naše postavy pohybují.

Knihu doporučuji milovníkům temných dramat a také těm, kteří se nebojí zabrousit do míst jako hřbitovy či pitevní místnosti. Děj plyne celkem svižně, a to až do samotného závěru, kde nás čeká nejedno překvapení.

Co se týká milostné linky, někdo tvrdí, že tu žádná není, což není pravda, jelikož je samým základem příběhu, a to u obou hlavních protagonistek a od ní se odvíjí jednotlivá rozhodnutí, která v rámci děje učiní (to, že její vyústění je jednoznačně jiné, než u dalších románů, je rozhodně pravdivé :-) ).

Knihu na přebalu doporučuje K. Maniscalco, a tuhle autorku jsem si opravdu zamilovala, takže bylo jasné, že čtení tohoto literárního počinu mne nemine. Ve finále mohu konstatovat, že zklamaná rozhodně nejsem a Herrman určitě psát umí. Něco mi tam ale přeci jen chybělo, byť neumím přesně pojmenovat co, tudíž strhávám jednu hvězdičku, jinak ale panuje především spokojenost.

17.12.2022 4 z 5

Nejjasnější hvězdy Nejjasnější hvězdy Anna Todd

TAK TAKHLE NE!

Těšila jsem se na podobný příběh jako After a dostala jen táhlou nudu, ve které se střetnou dva lidé napojení na armádu, byť každý jiným způsobem.

Armádní prostředí mám ráda a čekala jsem tudíž nějaké drama. Místo toho jsem četla jen plnou snůšku keců a rádoby filozofických úvah o životě a válce.

Nezaujala mne žádná hlavní, ale ani vedlejší postava a děj byl suchopárný a proklatě zdlouhavý. Knihu bohužel nedoporučuji a dvěma navazujícím dílům se obloukem vyhnu. Jako řeknu vám, Hardin byl sice blb, ale aspoň nebyl nudnej :-D. Tady dostanete tak nanejvýš nepříliš mluvného vojáka a dívku, která se neustále za někoho omlouvá a stěhuje si do baráku naprosto cizí lidi.

Výňatek z textu s WTF efektem:

“Dnes měl košili s dlouhým rukávem, se jménem své jednotky na štítku, a k tomu modré džíny s roztřepenými nohavicemi, jako by je nosil už léta. Měla jsem chuť sáhnout si na ty roztřepené konce a cítit pod prsty měkká vlákna.” :-D

Ještě bych chtěla zmínit, že naprosto nechápu označení 17+ na přebalu knihy, neděje se tady naprosto nic nepřístojného, na rozdíl od série After, kde toto označení jaksi chybělo.

Pokud čekáte příběh podobný kupříkladu letošní novince na Netflixu Purple Hearts, tak se nedočkáte :-(.

12.12.2022 2 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

“Do Halálházu jsem vstupovala nevinná, jen jsem si myslela, že jsem drsná a schopná. Ale vyšla jsem z něj jako monstrum, které oni sami vytvořili. Divoké a nebezpečné. A nehodlala jsem se nechat zkrotit.”

Tuhle sérii jsem původně neměla v plánu číst, jelikož jich mám rozečtených tři prdky a taky proto, že se jedná hned o hexalogii.

Ovšem musím konstatovat, že kdybych se nakonec neodhodlala do ní jít, přišla bych sakra o hodně! TOHLE BYLO TEDA NĚCO!
Skvělé postavy, prostředí i svět. NEUTĚŠENOST některých míst v Budapešti byla zachycena věru věrohodně. Hold taky vzdávám za vedlejší postavy.

Proklamace o tom, jak je to drsné a sexy, tentokráte nelhaly a přirovnání ke Kristoffovi, Armentrout a Maas celkem sedlo. Prostředí vězení a tamních her ve mně velmi silně evokovalo druhý díl Nikdynoci a milostná dobrodružství hlavní postavy zase víc dospělácký vztahový trojúhelník z knihy Polibek bez duše.

Některé recenze zmiňovaly nepropracovanost worldbuilding, ale lidičky, vždyť ještě bude minimálně pět dílů. Takže s tím jsem rozhodně problém neměla a autorčin svět se mi zamlouval hodně a ústřední dvojice též. Warwick je takový typický alfasamec, přesto je na něm i něco jiného, co v ostatních knihách nenajdete a jsem dost zvědavá, co všechno ještě ukrývá a velmi se těším na okamžik, kdy konečně odtajní karty. Provázanost Warwicka a Brex byla popsána perfektně a myslím, že jsem ani nic takového nikdy nečetla️.

Prostě si to shrňme, byla to PECKA, o kterou, pokud si užíváte tenhle druh knih, nechcete přijít! Za mě doporučuji a těším se na další pokračování, protože ten konec byl hodně otevřený a nasrávací .

07.12.2022 5 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

TOHLE
BYLA
SETSAKRA
PEKELNÁ
JÍZDA !!!!

Jestli se mi líbila jednička, tak dvojku naprosto a bezvýhradně miluju. Emilia a Ira jsou návykoví as hell!

Ve druhém díle pokračuje detektivní zápletka, která je prolnuta perfektní romantickou linkou. Jednou z nejlepších, které jsem četla.

V textu nejsou hluchá místa. Neustále se něco děje. Máme tu čest konečně poznat všechny pekelné prince a také ďábla. Autorka bravurně čtenáře napíná a pomalinku rozkrývá tajemství příběhu. Na konci knihy přijde více než jeden cliffhanger, které vás donutí napjatě čekat na třetí část skládačky v podobě finální knihy. Já se tedy těším neskutečně. Ta poslední věta, no sakra!

Doporučuji, je to hříšná jízda jak sviň a pekelně dobře propracovaná fantasy s vynikající romantickou linkou, která nám ve druhém díle série dostala pikantnější podobu ️️️️️.

04.12.2022 5 z 5

Do rukou se mi dostala kniha, jež je velice inspirativní cestou mladého člověka, který se kdysi proháněl po bradavických pozemcích na koštěti, a který zatápěl nebelvírským studentům.

Tom citlivým, vtipným, ale i vážným tónem rozpráví o své herecké kariéře, stejně jako o osobním životě a perfektně se mu daří jednotlivé aspekty vybalancovat.

Pro potterheady se jedná o úžasný vhled do zákulisí naprosto geniální série (J. K. Rowling je prostě naprostý mistr nesmrtelných příběhů). Nicméně kniha obsahuje i spousty věcí k zamyšlení na každodenní bázi našich životů. Nejlepším aspektem knihy, je připomenutí té pomyslné misky vah, kdy jeden den jste nahoře a jiný zase dole. Důležité je uvědomění si podstatných věcí v životě a také sebe sama.

Krom nahlédnutí do kouzelnického světa nám Tom předkládá také normálnost všedních dní a kniha tím dostává úplně jiný rozměr. To pomyslné kouzlo v našich životech si musíme identifikovat sami a držet se ho.

Na závěr chci pouze konstatovat toto -) ten kluk má vážně neskutečný talent, a to i v literární oblasti!
Kupte si tu knihu !

PS: Jako milovníka postavy Luciuse Malfoye, kterou ztvárnil geniální Jason Isaacs, mne velmi potěšily vzpomínky na natáčení věnované právě jemu. Ten chlap je prostě pan herec. Ano, všichni milujeme Alana Rickmana, ale kde by byl příběh bez chlápka, který nedopatřením Dobbymu věnuje ponožku ️.

30.11.2022 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

️️️️

Z kraje knihy jsme začali zostra. Dědictví, povstání, tajná společenství, bitky, únosy a proměny.

Střed knihy celkem dost stagnoval, jelikož jsme se točili v kruhu a autorka nám nabízela pouze stále více otázek, kdežto odpovědí jsme se nedočkali.

Konec tomuto dílu napravil reputaci a já byla ze čtení opět nadšená! Konečně jsme odkryli pár tajemství a záhad, které nás už nějakou dobu tížily a finální strany poskytly dost munice pro závěrečný díl série.

Byť musím jednu hvězdičku ubrat, a to za ten hodně utahaný a opakující se prostředek knihy, ve výsledku jsem spokojená a nevýslovně se těším na závěr cesty Poppy a Hawkea️️.

V knize se opět vyskytují velmi explicitně popsané intimní scény, ale kdo autorku zná, tak snad ani nemůže být překvapený. Je to o vkusu každého čtenáře. A jen bych chtěla apelovat na čtenáře, kteří takovéto knihy haní, prosím nečtěte je, v popisku a trigger warnings to většinou máte všechno napsané, tak netrpte, když nemáte tento typ literatury rádi. Také bych chtěla doporučit čtenářům, kteří dali už prvnímu dílu špatné hodnocení, aby dál nečetli a neobtěžovali tím ani sebe, ani své okolí. Žádnému čtenáři se nelíbí všechno, co kdy přečetl, ale proč pokračovat v něčem, co mě nebaví….a zdaleka to neplatí pouze pro knižní sféru.

26.11.2022 4 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Temná třídílná jízda začíná…..

Autor nám představuje alternativní svět, kde vládnou vampýři, jež jsou v ocelovém sevření jejich panovníka, transmutovaného Ludvíka XIV. Nedostáváme zde tedy krále Slunce, ale krále Temnoty. Dixen skládá dohromady částečky historie, které přetváří ve svůj vlastní obraz temného dvora a celé Magny Vampyrie. Moc se mi líbí, že jsou použity historické události i názvosloví, které v novém hávu sice představují něco odlišného, ale přesto v nitru vycházejícího z reálu - jako kupříkladu fronda.

HRDINKA V UTAJENÍ, jedna SLADKÁ POMSTIČKA, za studena servírovaná , doutnající povstání a v neposlední řadě mrazivě a tajemně vylíčení páni noci ……

Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku, která nebyla černobílá, jak to u podobných příběhů často bývává. Je ochotna podrazit i přátele a blízké osoby, aby se byť jen přiblížila ke svému vytouženému cíli - rozdrcení světa, který stál za smrtí její rodiny. Co také musím pochválit, je rozdělení společnosti na čtyři stavy a jednotlivé frakce na dvoře.

Krom vampýrů se v textu vyskytují i jiné bytosti, jako ghúlové a strigy, dokonce jedna postava dost podobná starému dobrému Frankensteinovi. Ne všichni lidé se ale od těchto liší. Pravá tvář všech protagonistů se bude odkrývat postupně, přesně s průběhem rituálu králova doušku.

Knihu doporučuji lidem, kteří si, stejně jako já, ujíždějí na příbězích s upíry, stejně jako těm, kteří mají slabost pro Francii osmnáctého století, která zde přetrvává již tři století. No a prostředí Versailles, kouzlo příběhu bravurně dotváří.

“Velké změny nejsou živeny pomstou, holčičko moje, ale vizí.”

17.11.2022 4 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Autorka zpracovává nepříliš známou historii, která i v dnešní době zaujímá jakési zastrčené téma, jemuž pomáhá do povědomí společnosti jen malé množství literárních děl.

Knihu pro její výpovědní hodnotu rozhodně doporučuji a jsem ráda, že takovéto texty vycházejí stále častěji. Ameriku si spousta z nás představuje jako ráj na zemi a jakousi metu, které by se všechny země měly přibližovat, přesto ale vyplouvají na povrch mnohé skutky, které ti “praví Američané” páchali na lidech odlišné rasy a vzhledu. Nejstarší demokracie světa pak v tomto světle vypadá tak trochu jako pokrytec.

Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o Zákonu o vyloučení Číňanů, o kterém jsem doteď neměla ani ponětí. To, že velké množství násilností vůči čínské minoritě v Americe mělo oporu v legislativě, dělá příběh ještě o to více bolestný. Popis osob, které vrhaly stejně nevraživými slovy, jako následně i kameny je vyveden velmi zdařile.

Jediné mínus knihy vidím v samotném názvu, který jednoznačně prozrazuje, kam bude příběh směřovat.

Co chci naopak vyzdvihnout je vložení kaligrafie do samotného textu a také popis kulturních zákoutí Číny.

Doslov autorky vynesl na světlo světa danou problematiku once more. V době začátku celosvětové pandemie byl virus nazýván přídomkem “čínský” a na toto etnikem se v souvislosti s tím snesla vlna urážek.

TENTO TKLIVÝ A ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH SE SILNOU HLAVNÍ POSTAVOU BY VÁM ROZHODNĚ NEMĚL UNIKNOUT.

12.11.2022 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Bože můj…

Začátek byl takový typický tajemný thriller, kdy postupně odhalujete, o co se bude jednat. Máme zde dvě hlavní časové roviny a dva hlavní protagonisty. Jeden má výpadky paměti a problémy s léky a alkoholem (místy také s nezbednými studenty a kreténskými materialistickými známými) a druhým je malá houževnatá holka, která Vám ukáže, že vzdát se pro ni není možností, nad kterou by uvažovala příliš často.

Zhruba v polovině knihy přijde zlom a přechod do jakéhosi hororového módu, kdy bych knihu rozhodně nedoporučila slabším povahám, jelikož i mně se dělalo místy dost nevolno. Od poloviny knihy ale také přišel moment, kdy jsem musela takřka bez přestávky knihu dočíst, abych se dozvěděla vyústění příběhu. Je pravdou, že ten mne z části zklamal, jelikož jeho nadpřirozená část se mi, stejně jako valné většině recenzentů, příliš nezamlouvala a myslím, že kdyby se jeho podstata udržela v rovině reálna, tak bych byla poto… až za ušima.

Autor nicméně píše velice čtivě a jeho styl Vás musí zaujmout na první dobrou. Četla jsem, že bývá přirovnáván ke Kingovi a je pravdou, že finální pasáže knihy se dost podobaly knize To (prostředí bažin zase scénám z jedné epizody majora Zemana) přesto si ale kniha zachovala svou originálnost.

Přiznám se, že jsem si v průběhu čtení vyhledala skutečné historické události, na které je v knize odkazováno a člověku z toho běhá doslova mráz po zádech, přičemž zachování některých artefaktů z místa činu je dosti znepokojivé.

Knihu rozhodně doporučuji, byť za konečné rozuzlení děje strhávám jednu hvězdu a případným čtenářům přeji pevné nervy a prosím ujistěte se předem o Trigger Warnings.

09.11.2022 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Moudří čitatelé všeho od Maas uhodnou, proč jsem se zrovna teď rozhodla pro přečtení doplňkové novely k trilogii Dvorů.

Opět to bylo příjemné počtení. Rhys je prostě láska a jeho niterné pouto s Feyre je v knize zachyceno věru dobře.

Užívala jsem si neustálé popichování a špičkování všech členů Rhysandova dvora.

Jediné, co mi požitek kazilo, byla opět Nesta. Já tu postavu tak nesnáším, proto se vyhnu obloukem Dvoru stříbrných plamenů a vážně doufám, že tahle postava (i když se podle spoilerů na další díl změní a zachrání víc než jeden život) se nebude často objevovat v dalších pokračováních z tohoto magického světa.

Tradice na svátek zimního slunovratu mají fakt parádní, zejména tedy ty, kterým se věnují jen Az, Cassian a Rhys, pokud se jim je Feyre nesnaží bojkotovat️️️️ :-D.

07.11.2022 4 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

Nadchází konec jedné ságy! Usaďte se, připravte si papírové kapesníčky a defibrilátor a jde se na to…

Celé završení příběhu naší posádky 312 bylo nezapomenutelné a naprosto geniální.
Tuhle sérii musím doporučit, jinak to snad ani nejde. Vykreslení jednotlivých postav a poselství příběhu je jedno z nejlepších a nejkrásnějších, které jsem kdy četla. Dokonce jsem neměla jen jednoho či dva oblíbence, ale celý tým jsem si zamilovala naprosto stejně.

Po našich ztroskopsancích se mi bude moc stýskat a věřím, že v budoucnu se k nim jednou navrátím. Kristoff a Kaufman vytvořili sérii plnou emocí, napětí i vtipu, která se každému musí propsat přímo do srdce. No nebudu lhát, ten konec mne rozeřval jako mimino (přeci jen nejsem takový drsňák jako Saedii :)

Byla to jedna velká sci-fi jízda a jsem ráda za návrat Magellana a také za to, že Fin konečně zjistil tajemství jedné staré propisky.

“V NÁSILÍ NENÍ LÁSKY”

“UVIDÍME SE VE HVĚZDÁCH”

“VÍTEJ DO RODINY”

Také musím zmínit krásné poděkování autorů na konci knihy!

05.11.2022 5 z 5

Ohnivcova dcera Ohnivcova dcera Angeline Boulley

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Silný příběh zaměřující se na komunitu Native Americans. Autorka bravurně píše o hledání identity, ztrátě, nespravedlnosti, lásce, pospolitosti, přátelství, naději, kráse a síle.

Skvěle popisuje kulturní události Ojibwe komunity, její jazyk, tradiční učení a přírodní lékařství.

Jak zmiňuje autorka na konci knihy, chtěla mladým Native Americans předložit hrdinku, se kterou by se mohli ztotožnit a já myslím, že přesně to, se jí také povedlo.

Příběhem a hlavní postavou Daunis Fontaine/Firekeeper jsem naprosto unešena a chtěla bych z příběhu vydolovat ještě víc!! Daunis je velice silná hlavní hrdinka, která se musí na své cestě životem postavit mnoha těžkostem. V příběhu se vyskytuje sexuální násilí, vraždy a sebevraždy, smíšený původ, drogový byznys propletený do tradiční komunity, vyšetřování FBI, palčivá minulost vytržení dětí z jejich domoviny a kmene či nespravedlivé federální zákony, které umožňují páchání násilností na ženách v rámci kmenových společenství, od kterých vláda de facto dává ruce pryč a přenechává je tak v “jurisdikci” jednotlivých kmenových uskupení.

Hlavní postava příběhu je velice chytrá a vynalézavá dívka, která uvažuje především logicky, primárně opíráním se o vědecká fakta. Nejedná se o naivní husičku, což se mi líbilo ze všeho nejvíce..věřím, že si stejně jako já oblíbíte dívčinu, která si, když je nervózní přeříkává periodickou tabulku prvků, před každodenním během se modlí k předkům a The Seven Grandfather a pro své blízké by udělala prakticky cokoliv.

Kniha se hodně zaměřuje na rodinné vztahy, vazby, tradice, identitu a komunitu na pomezí hranic Kanady/USA, tamní vzdělávání, a fungování a hierarchii kmene. Vídala jsem ji zejména na zahraničních bookstagramech a podle anotace a taky té skvělé obálky jsem věděla, že si ji chci přečíst. Už dlouho je slibován český překlad, ale čekání už bylo dost a tak jsem se do ní pustila v originále a dobře jsem udělala. Kniha je také doporučována v rámci Reese’s YA Book Club a já nemohu jinak, než souhlasit, že se jedná o velice kvalitní literaturu s příběhem, který ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po otočení poslední stránky!! Jestli jsem z doslovu správně pochopila, pak bychom se mohli dočkat i filmového zpracování (jako tomu je například u knih z Reeseina Book Clubu - Kde zpívají raci nebo Daisy Jones).

Musím také zmínit poetický konec, který byl tou pomyslnou třešničkou na dortu a “Nechť Tě východní cesta zavede, kam tvé srdce ráčí, Daunis”.

Námětem mi kniha připomněla: Wind River, jeden z dílů FBI: The Most Wanted, který se zaměřoval na boarding schools pro Native Americans, hokejovým tématem zase Medvědín , tématem tradičních komunit a spravedlnosti zase sérii Burden of Truth.

01.11.2022 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Návrat ke kořenům.

Bardugo nás vrací do mládí Alexandra/Temnyje. Jsme svědky tvrdé výchovy jeho matky a neustálého skrývání identity, a to i před vlastními lidmi. To vše vyústí v odporný čin, jenž měl být na našem Alexandrovi spáchán a který ho zanechává rozpolceného a hledajícího místo, kde by mohli všichni GRIŠOVÉ žít bez obav, cvičit se a usměrňovat svou moc.

Ilustrace jsou velmi povedené.
Knihu máte přečtenou za chvilku, je to opravdu jen taková jednohubka, jež má osvětlit chování pozdějšího Temnyje a která potěší zejména milovníky Grishaverse.

Krásné bylo rovněž věnování knihy a poděkování Benu Barnesovi, protože role Temnyje se zhostil opravdu dokonale!

30.10.2022 5 z 5

Rod nebies a povetria Rod nebies a povetria Sarah J. Maas

‍️‍️‍️‍️

Maas to opět dokázala a naprosto mne vtáhla do jejího magií nabitého světa. Půlměsíční město se svými obyvateli je v jejím podání živoucí entitou, která sálá na míle daleko a sežehne naprosto vše.

Po minulém geniálním díle mi sice chvilkami přišlo, že příběh stagnuje, ale to, co se stalo na konci - “Bože můj”.

Užívala jsem si interakce a dialogy svých oblíbených postav. Jsem také nadšena, že autorka dala více prostoru Ruhnovi, kterého naprosto zbožňuju! Takhle si předstvuji ty pravé a nefalšované knižní postavy, které Vás nutí prožívat s nimi úplně všechny jejich emoce a skutky.

Byť bylo v knize pár vleklejších momentů, autorka to bravurně vykoupila napětím, odkrývanými tajemstvími a v neposlední řadě zvraty, z nichž většinu si opět nechala na posledních pár desítek stran . Trošku mi ten konec připomněl rozečtenou sérii Aurora od Kristoffa (na jejíž poslední díl se v brzké době chystám).

Největší pecku si pro nás autorka připravila v podobě poslední věty poslední kapitoly. To skvostné propojení světů . Miluju to. … Víc nebudu prozrazovat, ale budete nadšeni.

Za perfektní také považuji odkazy autorky na jiné kultury a legendy - krvavý orel, Avalon……

A ty vydry ve žlutých vestičkách.

Jediné, co musím vytknout, je korektura českého textu. Já tohle většinou nehaním, protože se primárně soustředím na děj, ale tohle byla vážně bída.

30.10.2022 5 z 5

Ničiteľ ríše Ničiteľ ríše Victoria Aveyard

To, že jsem si zamilovala autorčinu předchozí sérii Rudá královna jsem tady zmiňovala často. Její novou knihu jsem tedy rozhodně nemohla opomenout.

Bohužel musím konstatovat, že příběh i postavy byly ploché a já se při čtení hodně trápila. Nápad s vřeteny jako vchody do jiných vzdálených světů nebyl vyloženě špatný, ale vždyť se v té knize prakticky vůbec nic neděje.

Na začátku máme strhující boj a identifikaci artefaktů, o které v knize půjde především. Následně se povrchně seznamujeme s hlavními postavami a ty se potkávají a přidávají do uskupení, které má spasit celý svět. V půlce knihy přijde jeden svatební zvrat a zbylý text je opět jen o tom samém, kdy naši “hrdinové” putují a putují a občas ještě naleznou někoho, kdo jim je ochoten pomoci a na samém závěru se jim podaří jeden majstrštyk :D. Toť vše.

Bylo vidět (a na konci to autorka sama potvrzuje), že příběh byl hodně inspirován Pánem prstenů, se kterým ale ve finále neměl prakticky nic společného, stejně jako nynější seriál Prsteny moci. Postava Sorasy byla zase hodně inspirovaná Inej ze série Vran. Místy mi to také přišlo podobné filmovému Princi z Persie.

Aveyard si dala jistě hodně práce s vytvořením celého magického světa, ale kýžený účinek se bohužel nedostavil. Další díly vynechám a na piedestalu u mne zůstane její předchozí hrdinka Mare, u které jsem zvědavá i na její televizní zpracování.

26.10.2022 2 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Strhující kronika o životě králů a královen z rodu Targaryenů. Spousta recenzentů haní formu, již si Martin pro převyprávění těchto příběhů vybral. Mně naopak vůbec nevadila. Měla jsem jiný problém a to byl sáhodlouhý seznam jmen s jejich vzájemnou spřízněností a provázaností. Těch rodů a členů bylo vážně dost :). Člověk se v tom chvilkami ztrácel, přesto jsem ale s knihou nadmíru spokojena.
Tanec draků byla nejlepší část, nicméně doufám, že některé věci v seriálu uzpůsobí jinak.

16.10.2022 5 z 5

Krásny svet, kdeže si Krásny svet, kdeže si Sally Rooney

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Čtenáři buď Rooney nemusí, nebo ji naopak adorují. Já patřím do té druhé skupiny. Úplně jsem si zamilovala její strohý literární styl, který toho ale přesto v sobě ukrývá tolik …nejlepší na tom je, že její knihy člověka v průběhu čtení opravdu donutí přemýšlet !!
Velmi bravurně umí popisovat pocity a skutky generace mileniálů. Její hrdinové se na jednotlivých stránkách stále hledají, přestože jim je už kolem třiceti. Konverzují o zásadních tématech lomcujících dnešním světem - existencionalismus, bytí, politika, životní prostředí, gender, nacionalismus, náboženství/osobní víra, přesvědčení, sexualita a její nálepky, šikana, těhotenství, potrat, samota, sociální a rodinné vztahy, duševní zdraví (tohle téma autorka nezpracovává poprvé, což je skvělé), umění, nerozhodnost, kariéra, společenské postavení, pojetí krásy, dluhy či odkaz pro budoucí generace.
Autorka dokonce do knihy zakomponovala spletitost toho být v současné době spisovatelem. Propagace a prodávání sebe sama….
Protagonisty tohoto příběhu jsou: Alice (spisovatelka s psychickými problémy), Felix (frajírek s rodinnými a pracovními problémy), Eileen (nerozhodná holka ze střední třídy) a Simon (hodný kluk od vedle).
Kniha je skvěle doplněná o mailovou korespondenci, kterou si dvě nejlepší kamarádky zasílají, a kde hovoří prakticky o všem.
V knize lze spatřovat velkou podobnost s předchozími literárními počiny autorky. MINISPOILER: Jsem ale ráda, že alespoň tady hlavním postavám dopřála jakýsi happy end.
Poslední kapitoly se zabývají pandemií a životem naší čtveřice v této nelehké době.
BTW, Simona jsem si představovala jako Sidneyho z Grantchesteru a byl mojí nej postavou celé knihy!!

16.10.2022

A noc byla jako samet A noc byla jako samet Silvia Moreno-Garcia

Čekala jsem něco ve stylu Colina Falconera a jeho knihy Zmizelí. No, bohužel se jednalo jen o její slabý odvar. Je to škoda, protože Latinská Amerika má opravdu bohatou a zajímavou historii, ze které lze literárně dost dobře těžit.

Celou knihu se prakticky nic neděje a všechny zúčastněné postavy se honí za jednou studentkou a jejím foťákem se snímky, které stejně nikdy nespatří světlo světa. Hlavní postava a její pasivita a pesimismus byly na mne opravdu moc. Takhle nesnesitelnou protagonistku už jsem dlouho neviděla. Závěr není ničím překvapivý, protože motivy a rodinné vztahy jednotlivých postav jsou dost zřejmé již z průběhu čtení.

Suma sumárum: nudné a ploché postavy s ještě méně zajímavým dějem.

Autorčina předchozí kniha Mexická gotika se mi celkem líbila a jsem zvědavá na její seriálové zpracování. Tato kniha byla ale velkým zklamáním. Bohužel tedy nedoporučuji.

10.10.2022 2 z 5

Pozoruhodná kniha o nepříliš známém tématu. Autorka nás zavádí do Kentucky, kde žijí “modří” lidé, kteří trpí vzácným genetickým onemocněním krve, které způsobuje jejich odlišné zabarvení kůže. Cussy je pojízdnou knihovnicí a snaží se předat vyhladovělým a mnohdy zoufalým lidem v horách něco z kouzla knih. V příběhu se objevují lidé zlí a zpátečničtí, stejně jako lidé přející a milující.
Neměla jsem ani šajn, že v rámci Rooseveltova New Dealu byly zřízeny tyto pojízdné knihovny, které čtivo zpřístupnily i lidem z odlehlých končin státu. Pokud se jednalo o osobu, která byla negramotná či nemocná, knihovnice této poskytovaly i své služby předčítání. Rasové zákony v Americe zná snad každý, ale překvapením pro mě bylo, že platili i pro “modré”.
Kniha byla velmi zajímavá, ale občas mi tam překáželo to pomalé tempo a opakující se dny knihovnic, které splývaly v jednu velkou rutinu. Romantická linka byla taky dost nepravděpodobná, ale v tomto ohledu jsem ochotna autorce odpustit, jelikož mám tyhle příběhy ráda.
Knihu ale přes mé výtky doporučuji a velice chválím literární jazyk/um autorky.

“Sama existence knihoven poskytuje nejlepší důkaz, že stále můžeme doufat v budoucnost lidstva.”

V roce 2022 byl v anglickém jazyce vydán druhý díl nazvaný The Book Woman’s Daughter, který rozpráví o údělu adoptivní dcery Cussy “Modřenky”. Po uvěznění rodičů musí sama přežít v kruté krajině a přejímá matčino povolání.

21.09.2022 3 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

⭐️⭐️

Bohužel musím jít proti proudu a přiznat se, že mne kniha ale vůbec neoslovila a nebavila.

Celý příběh, byť si samozřejmě jsem vědoma jeho přesahu, působil jako slátanina, která jako celek skoro nedávala smysl. Naprosto nechápu, že tohle je autor knihy Neopouštěj mě, která je naprosto geniální a niterná. Postavy tam opravdu měly hloubku a vy jste opravdu věřili, že mají duši i city. Kdežto Klára tady působí pouze jako pokažený stroj. O úpéčkách se mluví jako o inteligentní entitě, která lidem bere práci a má pomáhat geneticky upraveným “povzneseným” teenagerům na jejich cestě za vysněnou vysokou školou. Klára mi ale přijde úplně mimo tuto definici, jelikož její myšlenkové pochody jsou dosti podobné těm, které má tak pětileté dítě. Možná, že když byl Kláře vložen prvek větší emocionální a pozorovací schránky, tak se trochu pozapomnělo na ten inteligenční.

Zajímavými prvky kniha příliš neoplývala, ale mohu zde zmínit alespoň tyto:

- Rozdělení společnosti na ty lepší a horší lidi
- Postupná robotizace a automatizace v rámci trhu práce a “odzaměstnání” lidí v některých odvětvích
- Otázka, zda je člověk sám o sobě originál či je možné jej přenést na umělou entitu …

Kathy, Tommy, Ruth i Střihoruký Edward jsou rozhodně lepšími a důstojnějšími příklady pro podobné téma. Jakýsi zvrat, který se objevil cca v polovině knihy mne také nezaujal a konec příběhu mi připomněl pohádku Lotrando a Zubejda, byť bez toho romantického konce, ale spíše ve stylu alá svůj k svému :D.
Doslov se mi většinou u těchto typů knih lidí, zde jsem ale zklamaná a škatulkování pisatelky mi přišlo mimo mísu.

Zaplať bůh, že jsem četla od autora jako první Neopouštěj mě. Tuto knihu mohu s klidným srdcem doporučit, Kláru a Slunce nikoliv. Ale jak můžete vidět na mnoha předcházejících recenzích, asi budu v tomto ohledu spíše vyjímkou, takže pokud Vás dané téma zaujalo, pak se do knihy naváhejte pustit.

15.09.2022 2 z 5