Karciina Karciina komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tahle knížka byla jedno z mých prvních setkání a českou literaturou, a pro mě neobvyklým žánrem. A rozhodně mě přesvědčila, že s autorkou chci pokračovat. První část - já, Mira - mě bavila asi ze všech nejméně, ale zbytek knihy to plně vynahradí. Dozvíte se i proč je na obálce zrovna věneček. Pokud se vám v knize bude zdát něco zmatené nebo nevysvětlené, nebojte, na vše dojde. Nejedná se o chronologické vyprávění, ale vše se do konce poskládá. Hlavní postavy, jejich přemýšlení a jednání, působí velmi přirozeně, takže se do nich dobře vžijete. Celkově je kniha velmi dobrá, ale taky zároveň velmi smutná.

29.05.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tak tohle je úplně skvělá knížka, pokud vás zajímá období druhé světové války, ale tentokrát z trochu jiného pohledu, neváhejte a V šedých tónech zkuste.
S hlavní postavou se snadno sžijete, a budete doufat, že to všechno přežijí. Příběh je hodně poutavý, a dozvíte se něco dalšího z dějin, které nesmí být zapomenuty. Je i filmová adaptace, ale osobně se mi film nelíbil, a navíc se odkláněl od knižní předlohy.

21.04.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tohle je za mě jedno z nejlepších YA, jaké jsem kdy četla. Obálka je krásná, líbí se mi i jak ladí s Na co slova nestačí.
Kniha má spád a je čtivá, i díky tomu, že tu máme část psanou jako dopisy, emaily nebo chat. Kapitoly se střídají z pohledu Juliet i Declana, za mě jedině dobře, oba víc poznáte. Juliet se snaží najít cestu ven ze svého smutku a trápení, a i přes pomoc okolí, to ne vždy jde.
Je to horská dráha emocí, kterou si zamilujete. Pokud máte k tomuhle tématu blízko, jako já, myslím, že vám knížka sedne. Není to totiž dle mě úplně typická YA, kde je všechno růžové a umělá zápletka. Spousta scén vás dovede k úsměvu, jiné naopak k slzám. Ale stojí to za to.
Kdybych mohla dát víc, než 5 hvězdiček dala bych.

Trigger warnings : adopce, alkoholismus, autonehoda, smrt

19.06.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vrány od Petry Dvořákové vás dostanou. Pro začátek rovnou varuji, není to čtení pro děti, byť jsem už viděla přirovnání k Černooké.
Srdcervoucí příběh dvanáctileté Báry s výtvarným nadání, které vlastně nikdo nerozumí. Od příběhu se těžko odtrhává, ale díky malému formátu, a hlavně čtivosti ho přečtěte rychle. I když si ho možná, kvůli ne vždy lehkým tématům, budete muset dávkovat. A nad koncem vás určitě čeká chvíle přemýšlení.

25.06.2022 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Tak tohle bylo skvělé. Krásný a dojemný příběh, který má dynamiku a spád. Obálka je naprosto nádherná a hodí se k příběhu. Knížka je i kvůli zvratům spíše smutná, přirovnala bych ji Hvězdy nám nepřály nebo Tisíc polibků. Celkově kniha nepřináší nic nového, ale myslím že se do knihy se ponoříte, a rozhodně vás to nepustí. Celý děj se odehrává v nemocnici, máte tu několik postav, které spojuje společné onemocnění. Stella musí mít všechno pod kontrolou a bere svou léčbu velmi vážně. A pak je tu Will, na začátku typický bad boy, který se ale částečně změní.
Knížka má i filmové zpracování, které není špatné. Mrzelo mě ale, že knižní epilog se na plátno nedostal.

Trigger warnings: cystická fibróza, smrt

13.05.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dalo by se říct, že Sůl moře je nepřímo spojená s V šedých tónech (ty osobně doporučuji číst jako první), jelikož zde máme zmiňovanou hlavní postavu Linu z knížky V šedých tónech. Vypravěčů je tu několik a nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. Kniha vypráví o potopení lodi Wilhelm Gustlov. Tohle období, tato témata by se rozhodně neměla zapomínat, kniha vás posune dal. Příběh je hodně silný, ale zároveň velmi čtivý, takže vás kniha vtáhne a nepustí. Takže jen do toho, já hodnotila 5*/5*.

Trigger warnings - Krev, smrt, utonutí, znásilnění, válka.

21.04.2022 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Po Rekonstrukci jsem pokukovala už dlouho, takže když byla vloni v létě v Luxoru ve slevě, neváhala jsem. Snažím se si i totiž rozšiřovat "čtecí rámec", abych nezůstávala jen fantasy a YA. Hodnocení na ni byla půl na půl. Ale mě to prostě nesedlo.
Knížce se nedá upřít, že je velmi čtivě napsaná, a přelouskáte jí za chvilku. Téma je zajímavé, ale hlavní postava Eliška mě moc neoslovila. Spíš mě hnalo to, jestli vše zjistí, očekávání, co udělá. Navíc během knihy tak otočí, že si říkáte, jestli to vůbec je možné.
Finále jsem čekala úplně jiné, vlastně jakékoli, co situaci vyřeší. Bohužel mi osobně přišlo takové nijaké. Asi ani autorka nevěděla, jak z toho vybruslit. Jinak mě otevřené konce nevadí, ale tohle bylo fakt špatně.

29.05.2021 2 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Nenápadná fialová kniha s obálkou z lístečků, která vás naprosto strhne.
Setkáváme se zde s Violet Markeyovou, která se vyrovnává se smrtí svoji sestry, a Theodorem Finchem, který má bipolární poruchu. Je skvělé, že u nás vycházejí knihy i s vážnými tématy, které by neměly být tabu, a tohle je jedna z knih, kde je to úžasně podané.
Knížka u nás vyšla před asi 5 lety a drží si vysoké hodnocení, navíc ji doplnil film, který není úplně špatný.
Příběh je vyprávěný z pohledu obou hrdinů, silný, čtivý, krásný a za mě se budou hodit i kapesníčky,. Postavy se vás dostanou pod kůži, já osobně jsem si víc oblíbila Finche. Závěr mě překvapil, ale s odstupem času si člověk připustí, že je to správný konec. Kniha se nám snaží sdělit spoustu myslenek, i to že život není a nebude jednoduchý, a je třeba ho žít i s překážkami.
Pokud máte rádi vážnější témata, ale v YA podání, jděte do toho. Já hodnotím 4*/5*.
Od autorky u nás vyšla ještě Tíha vesmíru, kterou jsem četla v rámci štafety, ale ta mě tolik neoslovila.
Ještě bych ráda zmínila, že kniha je často přirovnávána k titulu Hvězdy nám nepřály od Johna Greena. Za mě je tohle lepší, Hvězdy mám ráda, ale četla jsem je už před lety, možná zvážím rereading a porovnám znovu. Navíc jsem od autora měla možnost číst Hledání Aljašky, a to byl děs.
Jaké YA s vážnějším tématem jsou pro vás TY knihy?

09.02.2023 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Cress je pro mě tou nejoblíbenější knížkou ze série Měsíční kroniky. Další originální zpracování pohádek, tentokrát Lociky, navíc má dle mě nejlepší romantickou linku. Setkáváme se i s postavami z předchozích dílů, každá má svůj dostatečný prostor, a vše graduje k pěknému finále. V knize se pořád něco děje, akce na vás čeká v různých dějových linkách, které se různě proplétají. Napětí vám nedovolí knížku odložit, ale čte se rychle. Co tu také nechybí, je spousta humoru. Takže neváhejte, a jděte do téhle série.

15.01.2023 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Úžasný komiks, který vám nesmí chybět v knihovně. Příběhy jsou krátké a úsměvné, skvěle si u nic odpočinete. Vsadím se, že alespoň část situací jste zažili, pokud se řadíte mezi introverty.

12.05.2021 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Kdo by neznal tuhle série. Za mě, řeknu to rovnou, je to jedna z nejlepších fantasy. Četla jsem ji již několikrát, obvykle když vyšel další díl do série.
Ten svět, co autorka vytvořila, je skvělý. Hned na začátku knihy máme hezky propracovanou mapu Eriley, kde se první díl odehrává. V první scéně se setkáváme s nejlepším nájemným vrahem, Celeanou, princem Dorianem a velitelem stráží Chaolem. Mezi postavami panuje skvělá dynamika, špičkování, a jak už to bývá, milostný trojúhelník (i když jen spíš lehčí prozatím). Z dalších postav bych ráda zmínila Kaina, který je v turnaji proti Celeaně, Kaltain, která usiluje o prince, nebo Nehemii, za jejíž tým já moc nekopu. Knížka má spád, nechybí akce, myšlenky postav nebo popisné scény. Jako úvod do série skvělé. Myslím, že každý si najde svou oblíbenou scénu, i postavu, i když ne všechny mohou být takové, jaké se zdají na první pohled.
Hlavně se mi líbí, jak oblečení z obálky, má Celeana na sobě i v příběhu.

Trigger warnings: otroctví, zmíňka o znásilnění, návykové látky, alkohol, trauma, noční můry, líčen pokus o sebevraždu a sebevražedné myšlenky, krev, fyzická zranění, vraždy, otrava, mučení, smrt

12.05.2021 5 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Pro mě už horší, než zbylé díly Selekce, ale stále velmi dobré. :)

21.06.2017 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka pro mě byla zklamáním a průměrem. Určitě se dá říct, že pro některé čtenáře to bude silný zážitek, jenže já se do hlavní postavy Sáry vžít nedokázala. Příběh a všechny situace jsou zajímavé, téma, o kterém by se mělo mluvit, ale já se do čtení stejně musela nutit. Při čtení vám i obal začne dávat větší smysl. Ze závěru jsem byla lehce rozpačitá a zmatená, jakoby konec nebyl dodělaný, jen rychle dopsaný. Dalším titulům od autorky dám určitě šanci, Rekonstrukci mám už za sebou, ta mi přišla ještě horší než Houbařka.

22.01.2023 3 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Tady bohužel doporučovat nebudu. Příběh začíná ve 20.letech minulého století, a postupně zažíváme životní útrapy i radosti s hlavní hrdinkou Marií Vittorii. Těžký život i časy to jsou nepochybně, ale styl psaní je poněkud nešťastný a plytký. K postavám si nevytvoříte vztah, až jsem občas uvažovala že knihu nedočtu. Samozřejmě, že kniha bude mít své fanoušky, za mě neurazí, ale ani nenadchne. Je prostoupena náboženstvím, ale nechápu, jak může provinila matka kázat svojí dceři o počestnosti. Kniha ve mě nedokázala vyvolat nějaké větší emoce, a hodnotím 2*/5*.

21.04.2022 2 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Od autorky jsem zatím četla jen sérii Z krve a popela, tady mě ake námět zaujal, tak jsem ji řekla proč ne. Cílová skupina už asi úplně nejsem, stejně mě ale tenhle žánr pořád baví. Jedná se o čtivé urban fantasy, kde se ale autorka nevyhne několika klišé. Hlavní hrdinka asi nesedne každému, ale hlavní "záporák a jeho mazlíček Bambi" je prostě super a chcete je oba domů. Myslím že Team Zayne bude asi málokdo. V dějí a logice jsou občas mezery + pomalejší rozjezd, ale konec vám to vynahradí, ten je prostě skvělý. Na pokračování jsem ale dost zvědavá, doufám, že bude brzy. Celkově knížku doporučuji.

10.07.2022 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tentokrát se vydáme do historie, do roku 1957, do Španělska za diktatury generála Franca. Hlavními postavami jsou Ana a Daniel, ale upřímně jsem se do nic nedokázala moc vžít, ale vedlejší postavy mi přišly skvělé. ‍️ Příběh ale není o nic méně silný, než ostatní knížky autorky (další dvě si během cestování ještě zmíníme). Kniha je psaná jednoduše a čtivě, jen tak se od ní neodtrhnete. Najdete zde i spoustu citu a něhy, ale nejedná se o přeslazenou romantiku (o těch až jindy).
Konec jsem si osobně představovala jinak, ale vy se na knihu určitě mrkněte. Nakonec hodnotím 4*/5*.

21.04.2022 4 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Obálka se mi líbí, černá a matná, na ní tři koruny. Bohužel se docela špiní a chytá prach.Hned na začátku najdeme mapu. Za mě je moc hezky udělaná, obecně mám mapy v knihách ráda, jen mi moc nevyhovovalo malé písmo a obrázky. Ale jinak je opravdu pěkná.

Setkáváme se tu tedy se třemi sestrami, Mirabellou, která ovládá živly, Katharinou travičkou a Arsinoe naturalistkou. Nejraději z nich jsem měla Kat, nejenom kvůli jedům. Byla mi obecně nejsympatičtější povahově, zamilovaná do Pietyra. Kdybych si měla vybrat dál, byla by to Arsinoe. Mira to u mě prostě projela.
Z dalších postav jsem si oblíbila Pietyra, Billy byl fajn. A Joseph? Děs. Nikdy víc prosím. Další postavou byla Jules, kamarádka Arsinoe, či Natalia Arronova, která vychovávala Kat. Obě mají zajímavý charakter, jsem zvědavá na nějaký další vývoj jejich postav.
Autorka se nebojí ublížit postavám, ale není to žádný extrém.
Knížka má pomalejší rozjezd, seznamujeme se zde se sestrami, prostředím a celým Ostrovem. Pak nastala část, kde děj trochu stagnoval. Navíc to, co tam autorka provedla?! Díky tomu u mě kniha klesla, bylo to dle mě úplně zbytečné, jen to fanoušky naštvalo. Konec knihy ale vše bohatě vynahradil. Spousta akce a zvratů. Vlastně jsem kvůli knize i ponocovala, prostě jsem jí potřebovala dočíst. U posledních kapitol jsem si jen říkala, že po tomto konci potřebuji další díl. Zhruba ve třetí čtvrtině knihy vám dostanete velkou naději pro jednu postavu, ať už si jí oblíbíte nebo ne, konec je pak ještě více šokující. Kniha se u mě držela na začátku v nějaké průměru, pak bohužel klesla. Naštěstí to konec zvládl vytáhnout na 4 hvězdičky. A co vy? Četli jste již tuto sérii?

Trigger Warning: Podvádění, otrava, útok zvířete.

21.04.2022

Siréna Siréna Kiera Cass

Ten konec. No, co k němu říct. Někdo si ho vychvaluje. Moje reakce bylo prosté "Cože?!". Prostě mi to nedávalo smysl, protože to bylo dost uspěchané a postavené na hlavu, vše směřované ke spokojenosti Kahlen. Tím si kniha u mě strhla další body. Celkově se mi líbil nápad knihy - sirény. Příběh mi přišel plochý, né moc rozvinutý, stejně tak postavy, do kterých jsem se prostě nemohla vžít. Chápu, že kniha je psaná spíše pro mladší věkovou kategorii, ale i tak. Chtěla bych více scén s Akinlim. Vidí se všehovšudy třikrát, je z toho láska jako trám a spojení duší.

19.06.2021 2 z 5

Štěstí v lásce Štěstí v lásce Kasie West

No, asi jsem od Kasie West začala špatnou knihou. Protože tohle bylo děsné. Obecně jsem na autorku četla docela chválu, proto vím, že ji dám šanci ještě jiným titulem, ale tohle mě prostě nebavilo.
Téma a nápad, nebylo špatné, ale zpracování pokulhávalo. Postavy nic moc, až na Setha, ale ten se mi zase znechutil na konci. Dále mi vadilo, že dost věcí bylo jakoby useknutých a nedotažených. Žádný extrémní zvrat v knížce nečekejte, spíš chvílemi až nudný stereotyp.

29.05.2021 1 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Upíři v posledních letech moc nefrčí. Už dávno pominul obří boom ohledně Stmívání nebo TVD, proto jsem ráda, že je na trhu něco dalšího, i když trochu staršího. Protože tahle série, a hlavní hrdinka Rose, je boží.
Téma upírů je tu neotřelé, smíchané s magií živlů. Začátek může být trochu zdlouhavější, ale obecně má kniha spád i akci. Hlavní hrdinka Rose je sarkastická, nebojí se říct svůj názor nebo něco udělat, zároveň je vtipná, díky tomu není nouze o vtipné scény. Její přátelství s Lisou je opravdu bezpodmínečné, s Dimitrijem má naopak skvělou dynamiku a špičkování.
Tuhle sérii můžu s klidem doporučit jako oddych, i jako změnu od všech víl a pohádkových retellingů.

Trigger warnings: deprese, sebepoškozování, romantika studentka-učitel. .

12.05.2021 4 z 5