kaja77 kaja77 komentáře u knih

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Tato arménská autorka a její styl vyprávění je prostě můj šálek kávy. Nadchla mě už její první knížka Tři jablka spadlá z nebe a tato druhá mě rozhodně nezklamala. Super výlet do arménské provincie Berd, mám pocit, že kniha je čtení typu 3D...člověk si text představuje skoro jako film, cítí vůní krajiny, jídel a k tomu to množství zajímavých osudů lidí, přídavkem je sonda do historie Arménie a osudů lidí v této, pro nás vzdálené zemi, no a jako bonus je to vše stejně jako sváteční bábovka posypáno cukříčkem - tajemnem, magičnem, kouzlem. Neumím to trefně pojmenovat, ale přesně tak to mám v knihách ráda a málokdy mám to potěšení potkat - o to více si to pak užívám. Hlavní hrdina Simon byl teda neskutečně zamilovávací a záletný týpek, ale člověk mu to ani neměl za zlé.. působil jako takový místní psychoterapeut. Zaujaly mě české sandály jako záruka lepšího zboží :) hezké

15.05.2023 5 z 5

Napořád Emily Napořád Emily Maria Navarro Skaranger

Příběh mě moc zaujal a jaksi nechápu to nízké hodnocení zde - přišlo mi to velmi čtivé. Emily byla nemastná, neslaná, taková nijaká. Holčička, které tedy osud naložil víc, než mohla unést. Je tak pasivní, že mě to na jednu stranu dráždí a současně je mi jí líto. Prožilo to děvče někdy vůbec radost nebo dobrý pocit? Tolik koncentrované depky ufff. Vzhledem k tomu, že jsem pravděpodobně ve věku její matky, naprosto chápu, že matka měla nutkání Em věci organizovat, postrkávat ji a pomáhat.

07.05.2023 5 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Mám knihy plnou hlavu. Jako matka sedmiletého kluka musim říct, že to pro mě bylo velmi bolestné čtení. Chudinečka Shuggie, jak musel být samostatný, zodpovědný, rozumný, předvídavý a řešit věci, které absolutně malý chlapec řešit nemá. Bylo strašné jak byl sám, jak od mala zažíval posměch a nepřátelství, jak bylo normální ho ponižovat i ve škole. Agnes litovat nedokážu, ty její manipulace a excesy jsou pro mě tak děsivé, že vážně pochopení nemám. Co mě v knize naprosto "dostalo" bylo svérázné řešení zubních problémů klapačkami i v teenagerovském věku....tyvado. Když budu hledat pozitiva, tak je pro mě nesmírně povzbudivé až neuvěřitelné, že chlapec z takových neutěšených poměrů, dokázal dokončit školu, vystudovat i na Scottish College of Textiles a na London's Royal College of Art a stát se módním návrhářem. Jako wow. Bylo by něco takového možné i v českých podmínkách? Myslím teď třeba z Mojžíře na fakultu textilní na UMPRUM. Moje volba do čtenářské výzvy 2023 kniha, kde je hl.hrdina alkoholik

06.05.2023 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Moc pěkný román. Člověk si ani nedokáže představit jak to lidé zvládali...tolik hrůzy, tolik trápení a neštěstí a hlavně tolik statečnosti. Moje volba čtenářská výzva 2023 kniha se žlutou obálkou

27.04.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ani nevím co napsat, abych dalším čtenářům nic neprozradila. Kniha se čte nesmírně snadno a zároveň nesmírně tězko. Snadno, protože věty jsou jednoduché, přizpůsobené vypravěčce příběhu a to od cca 6ti let do dospělosti a těžko, protože člověka až srdce bolí jak může nejbližší okoli zacházet s dítětem. Přiznám se, že se mi o tom i zdálo - pro mě asi nejhorší ten přístup paní matky. Brr. Na mě osobně měla kniha pozitivní vliv v tom smyslu, že si teď dávám více záležet na tom, abych byla milá na své potomky a dávala jim najevo přízeň. Knihu zařazuji do čtenářské výzvy kniha obsahující tajemství..a to tajemství je sakryš velké.

22.04.2023 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Jejda, to bylo tak chmurné, kdyby se mě paní Delphine zeptala, ráda bych jí poradila jak z té chmurnosti ven :) Řekla bych jí -"tak by se mohli třeba ti dva setkat a dát se dohromady, ne? to by se všem líbilo, co?" Nojo, jenže pak by to už bylo čtení z řady Harlequin - romance :) Ach jo. Ale ta šikana na pracovišti, to bylo něco tak hrozného. Brr

18.04.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Milé, až dojemné vyprávění o dobrém člověku a jeho boji s vlastním svědomím a hodnotami.

16.04.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Příběh mě velmi zaujal, sice s blížícím se koncem došlo ke změně žánru z původního "historický román" na "pohádka" ale co už. Každopádně města Zlín a Luhačovice musí přímo jását, když se jim dostává takové skvělé propagace... Co mi kniha dala? Hlavně chuť navštívit Zlín a prohlédnout si baťovskou architekturu :)

15.04.2023 4 z 5

Střepy na via Gemito Střepy na via Gemito Domenico Starnone

Velmi plastický obrázek poválečné Itálie, vzpomínky na otce, matku a dětství v Neapoli. Povaha pana otce byla naprosto nesnesitelná a vůbec se nedivím autorovi, že má i na stará kolena z papá trauma, ale jaksi nevybočuje ani o milimetr z celkového obrazu, který mám z ostatních knih italských autorů (Příběh spořádané rodiny R. Ventrella, Geniální přítelkyně E. Ferrante) domácí násilí, hádky, no prostě italská domácnost jak podle šablony. Podle mého názoru náročnější čtení a to hlavně z důvodů autorova složitého slohu, věty košaté a předlouhé, odbočky a návraty zpět... no není to románek na dovču k vodě.

12.04.2023 4 z 5

Stopy města Stopy města Lars Saabye Christensen

Kniha se mi líbila, popis života v Oslu těsně po válce byl moc zajímavý, místy mi přišly náročnější ty popisné pasáže. Člověk bez místní znalosti se v popisu uliček, náměstíček apod. dost ztrácí. Zápisy ze schůzí červeného kříže skvěle dokreslovaly atmosféru doby. Dvojice kamarádů Jesper a Jostein mě dojímala, bylo to moc fajn. Sice možná pro někoho pomalejší a bez větších zvratů a dramat... ale já mám takové čtení moc ráda.

01.04.2023 4 z 5

Kurkul Kurkul Maxim Butčenko

Příběh praděda autora a jeho rodiny byl téměř neskutečný. Nemohu posoudit, zda se vše opravdu stalo, zda není část příběhu uměleckou tvorbou (třeba ti vlci a medvěd).... ale stejně, když si člověk představí, co ti lidé museli zažít a navíc už dnes víme, jaký hladomor a kolik mrtvých to rozkulačování přineslo... opravdu čirá hrůza. po této stránce je kniha velmi zajímavá a poučná. takže za příběh bych dala cca 4hvězdičky. S čím jsem měla problém, byly hrubky. Nevím jak moc byla překladatelka přítomná v hodinách českého jazyka, když se brala shoda podmětu s přísudkem a podobné věci... ale rozlišování "i a y " by při práci překladatele mělo být jaksi samozřejmé. Tyto chyby byly ostuda do očí bijící. Jinak knihu si zařazuji do čtenářské výzvy 2023 - kniha ukrajinského autora

28.03.2023 4 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Příjemné čtení pro dámy, splněny úkol čtenářské výzvy - kniha, která je součástí série. Teta byla přímo pohádkově zlá, chudinka Eve ukázková Popelka...no limonáda jak se patří

24.03.2023 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Chci být pozitivní, proto nejdříve klady: 1.kniha mě zaujala krásným obalem, ten talíř po babičce se mi moc líbí. 2.Přečtením knihy jsem splnila bod čtenářské výzvy 2023 "kniha začínajícího autora" 3. Příběh Emilky a její rodiny mě zajímal. A teď negativa: 1.v knize mi celkem vadily erotické pasáže, přišly mi zbytečné,laciné až trapné 2. Ten sloh, obraty a slova, která místy autorka použila byly opravdu divné/směšné např."čtyřnásobná babička potomstva, vzniknuvšího díky vysoce produktivním semenotvorným kanálkům jejího syna.....pravou příčinou Libušina bdění nebyly dozvuky hlasité hudby, nýbrž hukot amorovych šípů, které se jí prohánějí srdečními tepnami...hrudník se mu pjal dušenou nenávistí " a mnoho dalšich skvostů

03.03.2023 3 z 5

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

Nakonec jsem dobojovala a knihu dočetla. Každopádně na mé poměry jsem četla extrémně dlouho a občas jsem se musela do čtení nutit. Místy to bylo velmi zajímavé, místy mi myšlenky lítaly a nedokázala jsem se na čtení naladit. Nakonec to nebylo vůbec špatné čtení, to magično tam určitě mělo své místo. Knihu jsem si vybrala k Vánocům, těšila jsem se na ni, moc se mi totiž líbila autorčina první knížka Bezcitnost. Moje volba do čtenářské výzvy 2023 - kniha, jejíž autor nosí brýle.

02.03.2023 4 z 5

Deník vodnice Puškvory Deník vodnice Puškvory Ivona Březinová

mega vtipné čtení, čteno večer před spaním čerstvému prvňákovi a chechtali jsme se při tom oba :D v podstatě jde o takové překlopení moderního slovníku dětí, jejich zvyklostí a uvažování do světa vodnictva. Velmi doporučujeme :D :D

16.02.2023 5 z 5

Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

Po obsahové stránce to bylo nesmírně obohacující čtení, především to seznámení se s národem Něnců, jejich zvyky, životem, místem, kde žijí apod. atd. do takových končin se běžný smrtelník opravdu nedostane a to bylo na knize báječné. Zpracování fotek, map apod. moc neodpovídá vyšší ceně knihy. Fotky a mapy jsou zdeformované, přijde mi, jako by všechny práce na knize provedl autor v rámci akce "urob si sám" a to je z mého pohledu škoda

15.02.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Kniha se mi moc líbila, vyloženě to je můj šálek kávy. Porci páva bych si tedy na pavích hodech určitě nedala :) ale jinak bylo vyprávění o vesničanech žijících v období první republiky moc fajn. Zaujala mě ta barevná typologie, kterou provozoval malíř, pak vlastně i Jeník, který čaroval s květinami. Celé to vyprávění na mě působilo tak poeticky, laskavě, mile, řekla bych, že místy až tajemně. Některé věci byly jen naznačené, ponechané na fantazii čtenáře a to někomu nevyhovuje, mě to třeba takhle baví. Těším se, až si od autora přečtu další knížku.

14.02.2023 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Chtěla jsem relaxační čtivo a tato kniha byla dobrá volba. Příjemné čtení. Musím se zapsat do pořadníku na druhý a třetí díl v naší knihovně:) každopádně závěr z knihy je ten, že nejde všechny házet do jednoho pytle, ani Němci nebyli všichni milovníci Hitlera a člověk si rozšířil obzory v poznání, že to během války neměli snadné ani obyčejní Němci a po válce pak už vůbec ne. Nikdy předtím jsem se takhle na věc nedivala.

28.12.2022 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

kniha mi přišla nekonečně dlouhá. Z počátku snad první půlka byla ok, podivínský otec a stěhování se z místa na místo, potom Aljaška, přizpůsobování se místnímu podnebí, komunita lidí apod. to bylo fajn.... já fakt nevím, ale přišlo mi, že to pak paní spisovatelka natahovala jako žvejku....

09.12.2022 4 z 5

Zprávy ze světa Zprávy ze světa Paulette Jiles

děj byl zkrátka takový americký :) film jsem neviděla, ale má obrazotvornost jela na plné pecky a úplně jsem viděla tu krajinu, kterou s vozem a koníkama projížděli, ta města a jejich obyvatele... v podstatě to bylo milé a příjemné až bych řekla idylické i když dost předvídatelné

10.11.2022 4 z 5