kaja77 kaja77 komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak navodit pocit šera, chladu, úzkosti, únavy, nedůvěry, ohrožení apod. Se Rutě Sepetys vážně povedl. Všechno jsem ji věřila a skoro to i citila...Nepředstavitelné podmínky života běžných lidí (těch 8 stupňů v bytě, spaní v kabátě, hodinové fronty na cokoli, nedůvěra mezi lidmi i v rámci rodiny) no strašné. Nejhorší je, že to nebyla fikce. V Rumunsku to opravdu tak bylo

31.10.2022 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Na jednu stranu mě to zajímalo, na druhou stranu jsem už to strašně chtěla mít za sebou. Je to zvláštní kniha, bohužel neznám francouzské reálie, takže spousta jmen herců, hlasatelů, hudebníků a politiků, na které Annie vzpomíná, šla tzv. mimo mě. Během čtení jsem vnímala, jak byl západ o celá desetiletí napřed a jak jsme pak živelně všechno doháněli a vlastně stále doháníme a to ve všech sférách života (respektování vegetariánů v r. 70, kult mladistvého vzhledu, hypotéky na 20 let apod)..jinak kniha celkově je podle mě spíše náročné čtení..kdo hledá příběh, děj, nebo nedej bože akci, ten pravděpodobně bude zklamaný

23.10.2022 3 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Kniha mě moc nebavila. Děj se odehrával v zajímavých kulisách, téma bylo také velmi nadějné (motivy čínských dívek v nevěstinci mi připomenuty knihu i.allende), ale autorka vše nadějné pohřbila, výsledek byl plochý, nudný, táhlý, řekla bych že nedotažený. Škoda.

30.09.2022 3 z 5

Hra na Betsy Bowovou Hra na Betsy Bowovou Ruth Park

Knihu jsem dostala za "výborný prospěch" jako dárek k vysvědčení ve 4. Třídě od třídní učitelky .. neskutečně se mi to líbilo a četla jsem ji jako dítě snad 3x. Úplně si vybavují, jak mě naprosto nadchla představa krámku se starožitnostmi a pak ty pobyty v minulosti...to bylo super

10.09.2022 5 z 5

Pakáž Pakáž Monika Helfer

Celkem zajímavý román, psaný takovými zvláštními větami. Každopádně rakouská vesnice, život v ní a život na jejím okraji byl pro mě zase něco nového, což velmi vítám. Před koncem knížky mě "dorazil" názor vesničanek..."kdyby bůh tyto děti miloval, nevzal by jim otce a matku tak brzy"

07.09.2022 4 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

musím přiznat, že jsem sáhla vedle. kniha mě poměrně lákala, ale byla jsem dost zklamaná. prostě jsem se nudila a měla jsem neodbytný pocit že to je o ničem... že se příběh, který by měl velký potenciál,plácá jako kapřík na dně ve vypuštěném rybníce

07.09.2022 2 z 5

Náš Coney Island Náš Coney Island Billy O’Callaghan

Mám naprosto smíšené pocity. Po stránce jazyka, slov, vět, detailů, kterých si spisovatel všímá....paráda. Krása. Já mám prostě jen problém s příběhem. Vztah, kdy se lidé jednou za měsíc projdou, pak se uchýlí do hotelu a důkladně si zaslouloží nevnímám jako osudovou lásku, ač toto činí 25 let. Ani jeden neměl dost odvahy odejít ze svého manželství, ona čekala, až se rozhoupe on..on měl furt něco.Nevidím zkrátka nic, proč bych je měla litovat či pociťovat sympatie, prostě se scházeli aby si zasouložili. A oba byli tak blbí, že si mysleli, že doma nikdo nic netuší. Měli to vyřešit poctivě a tu megalasku si vyzkoušet v reálu, s každodennií rutinou a všedností. Jednou měsíčně může být zajímavý, zábavný a natěšený každý.

28.08.2022 4 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Nemůžu najít vhodná slova, abych popsala své dojmy z knihy Doživotí. Velmi se mě to dotýkalo, všechny tři příběhy byly nesmírně dojemné, smutné, místy až depresivní, zároveň ale povzbudivé a lidské. Za mne tedy plný počet. Billy O’Callaghan je PAN SPISOVATEL.

20.08.2022 5 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Hlavní hrdina byl takový velmi vnímavý, citlivý a ostýchavý Otík, který nebydlel ve vesničce mé střediskové, ale na irském venkově. Moje pocity během čtení kolísaly mezi pobavením (některé Johnsyho úvahy a závěry vážně stály za to) a smutkem (strašně jsem ho litovala šikana, osamělost, tlak a vyčůranost okolí, příbuzných). Kniha je zkrátka taková tragikomická sonda do citlivé duše Johnsyho

18.08.2022 5 z 5

Anna, Hanna a Johanna Anna, Hanna a Johanna Marianne Fredriksson

Kniha byla skvělá. Osud babičky, matky a spisovatelky v jedné knize.... takové podbrdské ženy na švédský způsob. Je velmi zajímavé sledovat jak se v průběhu času měnil život lidí (žen) nároky na ně apod. Moc doporučuji

13.08.2022 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

V knize je sice popsána fikce...ale zrovna teď je na Netflixu nový dokument "modlit se, poslouchat, neodmlouvat" a ono to je docela dost podobné. Ženská jako to dobytče...hustyyy

06.08.2022 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Milá knížka vzpomínek, sice jsem starší než autorka, ale většinu věcí si taky vybavuju:)

31.07.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Ach jo. Nejhorší na tom asi pro mě je, že ten příběh je tak reálný, až z toho člověk má husinu. Jak snadné je sklouznout do stereotypu, jak často ženy začnou sekyrovat, jak snadné je přestat se sdílet (snad kromě těch provozních věcí), jak snadné je nechat pohltit se prací a nic víc neřešit, jak snadné je se někde zabouchnout a všechno zahodit... , to pak ani to přísloví typu "láska prochází žaludkem" nepomůže, i když žena vaří jako bohyně. Mám z toho úplně pocit úzkosti.

30.07.2022 5 z 5

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

tak docela jsem sáhla vedle, čekala jsem že se dozvím trochu více o Švédsku... ale natrefila jsem na klasický román pro romantické ženy. Totálně mě rozsekalo oznámení matce ženicha o nastávající svatbě...Víš přece, že jsme tenkrát s Agnetou zůstali nějaký čas o samotě, když nás přijely s matkou navštívit, začal a na tváři měl rozpačitý výraz.
Ano? Jeho matka se tvářila vyplašeně.
No tedy, tenkrát nás přemohla vášeň a my jsme No a teď za mnou Agneta přijela, aby mi sdělila, že čeká dítě" cha cha cha. No každopádně autor obálky by se alespoň mohl kouknout, jak vypadala móda v letech 1913-1915, kdy se odehrává kniha, protože dáma v šatech na přebalu knihy zabloudila v čase...a to dost

27.07.2022 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Synáčka 6let to před spaním bavilo a žádá si další díl.. takže asi to funguje i dneska. Mě tedy pan Neználek se svojí povahou přijde dost protivný, ale zase do čtenářské výzvy 2022 se mi hodí.

25.07.2022 4 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Ohromně jsem se bavila :) ten Šedivý to byl takový samolibý blbec, že jsem se místy musela smát nahlas...třeba když do té své Hromopedie psal "Bzdí nahlas- bez omluvy - na veřejnosti". Každopádně užila jsem si to maximálně... docela potěšilo mě to rodinné souznění během těch nočních žranic, protože by si člověk říkal že mají hrozné vztahy... a ono nakonec ani ne.

25.07.2022 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Kniha Podpis všech věcí je příjemným odpočinkovým čtením. Spisovatelka vypráví příběh svižně, barvitě a vyloženě čtivě. Jako zbytečnou jsem vnímala onu "erotickou pasáž" z Tahiti, kde v příšeří nedostupné jeskyně Alma otestovala na "Zítra ránovi" své erotické představy v reálu... tak to bylo pro mně osobně fujky... ale co už. Jinak je to fajn román o schopném, podnikavém chlapíkovi, jeho racionální ženě a chytré dcerce to celé v Americe devatenáctého století...s mnoha cestovatelskými a biologickými pasážemi.

21.07.2022 4 z 5

Tuším, že budu nejspíš sama, ale mě to tak strašně nebavilo...Podbrdské ženy, to byla fakt zajímavá kniha. Měla jsem tudíž velké očekávání, obálka u Cyklistky je velmi slibná, příběh byl ale vyprávěný nezáživně přímo nudně. Jsem realistka a asi dost přízemní, ale já to přemýšlení romantických dam tzv. hru na Pištu Hufnágla (v tomto případě Richard), jehož si Blanka dokonale zidealizovala a celý život s ním všechny srovnávala, fakt nemusím... a k tomu jako bonbonek samozřejmě sňatek natruc a pokud možno narychlo, pak už následuje jen vleklé vzpomínání na Pištu :) OMG

10.07.2022 2 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Kniha se mi velmi líbila, líbilo se mi i to, že člověk se musí trochu zorientovat , čte totiž text, který obsahuje vzpomínky a současnost, tak nějak namixované, toto si musí probrat a udělat si z toho obrázek. Během čtení jsem zažívala normální úzkost a tíseň. Samozřejmě, že jsem ze začátku netušila to rozuzlení, ale to nelaskavé prostředí zbavené srdečnosti, radosti a citů, ve kterém ti hoši vyrůstali mě, jakožto matku, naprosto drásalo. Jak se dožadovali střípku pozornosti, jak vedle rodičů tak nějak existovali a nikoho moc nezajímali... uf uf uf. Četla jsem ve stylu kapitola a pak kafe nebo tetris na mobilu pro vzpamatování se z té dusivé atmosféry ....

07.07.2022 5 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

... já si ani nevšimla, že jsem si pořídila literaturu faktu.. pořád jsem měla pocit, že čtu předmluvu a čekala,kdy začne příběh:) každopádně bylo to velmi zajímavé čtení, doporučuji pomáhat si Googlem a najít si ty herečky a tanečnice, které byly tehdy in :) podle popisu bohyně, na dobovém snímku to byla prostě taková teta :) jako názvů míst, jmen a příjmení různých lidí apod. bylo místy v knize tolik, že to vyslilovalo... každopádně selfridge byl vážně inovátor, podporoval vše nové a moderní...velmi objevné čtení (člověk se seznámil s novými pojmy jako šaty od Wortha, Poireta, Gibson girl look apod.)

05.07.2022 4 z 5