Podpis všech věcí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román sleduje osudy nadané Almy Whittakerové (dcery smělého a charismatického botanického objevitele), jež se snaží osamostatnit ve světě rostlin a vědy. Zatímco studium mechů vede Almu blíž a blíž k záhadám evoluce, muž, kterého miluje, ji táhne opačným směrem – do království duchovna, božství a zázraků. Alma je střízlivá vědkyně, Ambrose je snivý umělec. Spojuje je však láska k vědění – zoufalá touha pochopit fungování tohoto světa a principy všeho bytí. Podpis všech věcí je důležitý román o důležitém století. Strhující, do detailu propracovaný příběh se odehrává ve všech koutech světa – od Londýna po Peru, Filadelfii, Tahiti či Amsterodam. Je napsán s odvážným a zvídavým duchem jedinečné doby. Alma Whittakerová je svědkem historických událostí a zároveň je sama jejich tvůrkyní. Kráčí po hranici osvícenství a moderní doby a dozajista si získá sympatie čtenářů z celého světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218817/podpis-vsech-veci-qwO-218817.jpg 4134
Orig. název:

The Signature of All Things (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Kniha Podpis všech věcí

Přidat komentář
Partícia
12. února

Niktoré časti a opisy pokladám za príliš zdĺhavé a suchopárne. Avšak oceňujem zaujímavé vykreslenie charakterov jednotlivých postáv.

esma
11. února

Evoluce je bezesporu jeden z nejvýznamnějších objevů 19. století a k Darwinovi a Wallacovi přidala EG hypotetickou postavu Almu Whittakerovou. Autorka nám takovou lehkou, nenásilnou formou umožňuje, abychom se i my na pár hodin stali účastníky této vzrušující doby, měli také své pochybnosti, své odpůrce i zastánce. A Alma ? Její život se mohl odehrávat ve znamení dolce far niente, přesto mu dala hlubší náplň a přes veškeré peripetie osudu mohla v jeho závěru konstatovat, že byla šťastná. Po Danielovi Steinovi čtení odpočinkové.

Dani5a
24. ledna

Není to kniha, od které bych se nemohla odtrhnout, ale byla zajímavá a četla se velice dobře.

MaggieR
15. ledna

Veľmi zvláštna kniha. Krásny vzhľad. V texte spoznávam Elizabeth-tin štýl. Ale tak čudný či príbeh či postavy som asi v žiadnej knihe nenašla. Autorka sa snažila pravdepodobne ukázať, že žena (Alma) nepotrebuje byť krásna, mať muža, veľa priateľov nato aby mala krásny a naplnený život. Chcela ukázať, že treba hľadať samú seba celý život. Aspoň ja som z tohto príbehu túto vec pochopila a na túto autorku by sa to hodilo ale či to je aj zámer to neviem. Asi si z toho každý vezmeme to svoje.

miretti
07. ledna

Nedivím se, že kniha rozdělila čtenáře na dva tábory. Já jsem z ní byla nadšená, naprostý literární skvost. Zamilovala jsem si ten příběh, ať už z pohledu otce, později pak dcery. Nicméně sama nedovedu dobře vysvětlit, čím mě tak nadchla a chápu, že někomu přijdou hrdinové poněkud mimo mísu. Já se k nim jistě ještě vrátím, leč si klidně nechám ujít jisté kapitoly , kde je intimností poněkud příliš :), alespoň na můj vkus...

broskev28
01. ledna

A už je to tady, čtenáři se rozdělili zhruba do dvou skupin - jedni jsou nadšení a je to pro ně kniha jejich života, pro ty druhé je příliš dlouhá a příliš popisná a navíc, považte tu hrůzu: téměř naprostá absence přímé řeči na spoustě z těch mnoha stran, hotový Alois Jirásek!
A já už vím, že tohle je kniha pro mě, podobně jako třeba Muž, který se směje, Francouzova milenka nebo Mendelův trpaslík, i když to jsou naprosto odlišné příběhy. Spojuje je kombinace příběhu a reality, většinou vědeckého bádání, ale taky třeba sociologických poznatků. Tady je možná jádro pudla: v botanických pojednáních těžko objevíte přímou řeč. Základem jsou často vyobrazení, zde naprosto skvostná a tvořící rovnocennou součást již tak dokonalé knihy. A navíc autorka velmi odvážně zkusila i mnohé další úvahy - ať o lásce, náboženství, výchově, uspořádání světa - pojmout a hlavně popsat podobným způsobem, a to asi nestráví každý. Ale proč ne - sto lidí, sto chutí; račte o dům (pardon, o knihu) dál!
Zatímco Jíst, meditovat a milovat mi připadalo jako takový čistě americký příběh a nijak zvlášť mě nenadchlo, ani jeho filmové zpracování, touhle knihou mě autorka doslova šokovala v tom nejlepším slova smyslu. Smekám před jejím spisovatelským umem a moc se těším na její další knihy!
P.S. Jen mi zůstává záhadou, jak je možné, že tenhle skvost jsem koupila v e-shopu megaknihy za pouhých 59 Kč . . .

Leamos
22.10.2018

Krásně psaná kniha s nádhernou obálkou. Moc mě bavila.

quendery
06.08.2018

Dvě slova - úžasná kniha. Ještě jsem podobnou nečetla. Na pozadí příběhu Almy, který je sám o sobě fascinující, jsou čtenáři předkládány otázky z filozofie, náboženství, psychologie , vědy a dalších oblastí. Ne každému se bude líbit, není to kniha pro pobavení, ale věřím, že ten, kdo ji dočte až do konce, bude mít ještě na dlouhou dobu látku pro přemýšlení.

syskas
09.06.2018

Zaujímavá kniha a krásne ilustrácie. Občas dej strácal na tempe, mala som chuť preskočiť pár strán, ale potom sa to znova rozbehlo.

tygřík2
17.02.2018

Jediná věc, která se mi líbila, byly mechorosty. (Jediná informace, která mi uvízla v paměti je ta, že věda jimi se zabývací se nazývá bryologie. Jestli mi to kdy bude co platné, ví bůh.) Jinak všichni patřili do blázince :-)

Blanchidlo
13.02.2018

Anotace zajímavá,provedení nešťastné. Posledních 200 stran jsem doslova proskákala. Zbytečně zdlouhavé.

0932
19.09.2017

Kniha na mě velmi silně zapůsobila, myslela jsem na ni ještě mnoho dní po přečtení. Je to trochu jiná Gilbertová, než jsme zvyklí. Jde do hloubky postav i vztahů, mimo jiné se v knize zamýšlí se nad tím, co očekáváme od lásky od života vůbec. Velmi netradiční a krásné.

lusila
08.07.2017

Po dlhšej dobe som natrafila na knihu o ktorej môžem napísať-nevšedná a fascinujúca...

Ildi
10.06.2017

Kniha ma veľmi milo prekvapila. Nádherný obal a ešte krajší obsah. Vrelo ju odporúčam a nenechajte sa odradiť hrúbkou knihy, pri tejto knihe to vôbec nevadí, práve naopak.

Ametymka
27.05.2017

Krásný obal, knížka strašná. Ačkoliv mě tato knížka v obchodě zaujala, a zaujaly mě i první stránky čtení, nedokážu jí pro nic na světě dočíst. Čtu jí už zhruba tři měsíce, mezi tím jsem přečetla spoustu jiných knížek. Vše co je v knize je zdlouhavé a stále omílající se dokola. Pro lidi zapálené pro mechorosty možná.

KaterinaF
05.05.2017

Fantastická kniha. Jedna z nejlepších, které jsem kdy četla (a četla jsem jich už dost) :-)

Jonna
20.04.2017

Kniha mne vtáhla do děje už od samého začátku, a já se nemohla dočkat, až si zase "urvu" nějakou tu chvilku na čtení. Nelehký život hlavní hrdinky se přesto četl lehce. Mám ráda hrdiny, kteří se při prvním "ofouknutí větříkem" nehroutí, pomáhá mi to mávnout nad některými problémy rukou a říct si: "Život jde dál!" A tohle mi kniha/hrdinka dopřála měrou vrchovatou. Jen bych ocenila, kdyby překladatelka alespoň trochu nastudovala botaniku, aby pak místo označení "rostliny tajnosnubné" nepoužívala termín "rostliny, co tajně zakládají manželství". To bylo trochu úsměvné.

adorjas
18.04.2017

OK, možno tú podstatu po prečítaní tohto kolosu ani nenájdete, ale vyrovnal to štýl, popis deja, príbeh. Síce slabšia štvorka, ale kniha nesklamala!

Káča2015
21.03.2017

Už jenom kvůli té obálce - měla jsem radost, kdykoliv jsem ji vzala do ruky. No a při čtení jsem byla stejně nadšená :)

soukroma
20.02.2017

Báječná kniha, kterou vlastně ještě čtu, a to ve skutečnosti stále pomaleji..., protože (přesně v duchu samotné hrdinky octnuvší se na pro ni nádherném místě) už teď ji postrádám. Nelze jednotlivě popsat, čím mě kniha oslovila, ale její podpis ve mně zůstane hluboce vyrytý (a kam jinam by knihy měly umisťovat své podpisy než do myslí a srdcí čtenářů?)
A že to není četba pro každého a někdo v ní nevidí zhola nic (ani příběh, ani duchovno, ani lidskost, ani vztahy, dokonce ani úžasné a nečekané krásy světa), to je u takových knih úplně normální, proto je těžké ji doporučit jen tak do davu.

koala
17.02.2017

Asi se nezařadím mezi chvalozpěvy zde v komentářích. Nadchla mě překrásná obálka i anotace. Docela mě bavil příběh Alminého otce i její nadšení pro vědu a rostliny. Bohužel jsem musela přes půl knihy čekat než se hlavní hrdinka vůbec narodila, pak než prožila dětství a dospěla .... pak než zestárla a povadla ... no a když se tedy objevil "snivý umělec" Ambrose, tak se jejich prazvláštní vztah, založený na politováníhodném nedorozumnění, odehrál na ca. 15ti stranách :-( No a to, co následovalo? ... už shrnu asi tak, že větší ptákovinu jsem v životě nečetla. :-)

Fee*
11.08.2016

Dokonalá kniha. Zamilovala jsem se do autorčina stylu vyprávění i do hrdinky samotné. Byla jsem smutná, když prožívala příkoří, a šťastná, když je překonala. Nakonec jsem v ní našla i kousek sebe.

Danafantom
03.08.2016

Dobře se to četlo, to ano. Ale když vezmu příběh jako celek, vyznívá mi divně a tak nějak nevěrohodně.

domov
31.07.2016

Krásná obálka - skvělá kniha .

Jezinka107
19.07.2016

Jedna z nejkrásnějších knížek, kterou jsem kdy četla. Patří mezi TOP 10 v mé knihovně. A navíc - ta nádherná obálka....

SBH
01.06.2016

Hrdinka se narodila, prožila život v otrocké službě krutému božstvu nazvanému práce a umřela. Neznám strašlivěji vystavěný děj. Paní Gilbertová dokáže každou větu vybrousit v démant, bohužel ani hromada briliantů mi nedala dohromady šperk. Na sté stránce mi naskočila analogie s F. L. Věkem a už jsem ji nedokázala zapudit. S Jiráskem se spisovatelka ztotožnila i statistickým množstvím přímé řeči (jedna věta na stránku). Gilbertová píše zábavně a vtipně, smutné je, že hrdince toto kouzlo nedokázala předat. Upovídané, popisné. Pro mě zklamání.

johannis
18.05.2016

Souhlasím s komentáři napsaných níže. Příjemná, roztomilá knížka vyprávějící o třech generacích jedné rodiny, se spoustou zápletek a životních kotrmelců. Rozdílné povahy a charaktery. Navíc obohacené o botanické téma, což je zase něco nového. Hezky se čte, i když je hodně dlouhá. Životní příběh vědkyně Almy od doby, kdy bývala malá holčička, která chtěla získat matčinu pozornost a respekt, přes mladou dámu toužící po lásce až po moudrou ženu, uznávanou botaničku.

Klarinet
25.02.2016

Podepisuji, že všechny věci v této knížce jsou moudré, čtivé, přemýšlivé a krásné. Není to běžný román, překvapuje netradičností u tématu i zpracování. " Detaily mají mnohem větší potencionál než obecnosti, ale většina lidí se nedokáže přinitit v klidu si na ně počkat." Doporučuji už i kvůli krásné knížce s ilustracemi jako od Ambrose :)

orinka3
04.02.2016

Kniha je krásná už sama o sobě svou obálkou, ilustracemi i příjemným typem písma. Obsah se té kráse plně vyrovnává. Román je od začátku do konce napsán poutavě, pestře, citlivě a vygradovaně. Ale i s jemným sarkasmem a úsporností. Chvílemi bych řekla, že jde o mistrovské zkratky. Co všecko lze říct jednou holou větou.... Nemá cenu prozrazovat obsah. Příběh sleduje životní dráhu nadané a cílevědomé dívky. Její vysoký intelekt, urputný vědecký zájem, citovost a nenaplněné touhy. Tragické omyly, způsobené jejím jemnocitem. Obětavost, smysl pro povinnost. Nezkušenost v milostných vztazích, způsobená odtažitostí od skutečného života, protože ten její probíhá v dimenzi vědy a knih. Volba jejího životního partnera mi připomíná Petrolejové lampy a Štěpu, i když zde se samozřejmě jedná o zcela jinou rovinu vztahů. Její putování na Tahiti a setkání s životem obyvatel ostrova je další krásné místo v knize. Tvrdošíjná snaha dopídit se tajemství jejího manžela. Nádherná scéna v ukryté mechové jeskyni, kam ji zavede Zítra ráno vhání slzy do očí. Prostě jde o mimořádnou knihu o mimořádné osobnosti. Některé pasáže si člověk musí přečíst opakovaně, aby teprve pak jejich hloubku pochopil.

kopretinka69
21.01.2016

Velice dobre me kniha prekvapila, velmi dobre ctiva i odborna.
Doporucuji a davam 5 hvezdicek :-)