Podpis všech věcí

kniha od:

Podpis všech věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218817/mid_podpis-vsech-veci-qwO-218817.jpg 4.1 253

Román sleduje osudy nadané Almy Whittakerové (dcery smělého a charismatického botanického objevitele), jež se snaží osamostatnit ve světě rostlin a vědy. Zatímco studium mechů vede Almu blíž a blíž k záhadám evoluce, muž, kterého miluje, ji táhne opačným směrem – do království duchovna, božství a zázraků. Alma je střízlivá vědkyně, Ambrose je snivý umělec. Spojuje je však láska k vědění – zoufalá touha pochopit fungování tohoto světa a principy všeho bytí. Podpis všech věcí je důležitý román o důležitém století. Strhující, do detailu propracovaný příběh se odehrává ve všech koutech světa – od Londýna po Peru, Filadelfii, Tahiti či Amsterodam. Je napsán s odvážným a zvídavým duchem jedinečné doby. Alma Whittakerová je svědkem historických událostí a zároveň je sama jejich tvůrkyní. Kráčí po hranici osvícenství a moderní doby a dozajista si získá sympatie čtenářů z celého světa.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

The Signature of All Things , 2013


více info...

Komentáře (76)

Komentáře 76 Recenze 4

Atlantis
Atlantis
18.10.2023 2 z 5

Podpis všech věcí je ukázkovou prací vysokoškoláka, který potřebuje nahnat znaky do diplomové práce. Nepamatuju si, kdy naposledy jsem četl tak nafouklou a zároveň naprosto prázdnou knihu. A ne, není plná hlubokých filozofických myšlenek. Je plná blábolů. Zbytečných opisů, nudných postav a nepochopitelných odboček. Almě jsem se celou dobu snažil fandit, ale ono to moc nejde. Aby nakonec dala svůj věneček tak, jak je v knize popsáno, mi doslova zvedalo žaludek a zbytek jsem četl už jen z povinnosti. Prosím, neztrácejte s tímto "dílem" čas.

Luigi1
Luigi1
14.01.2023 4 z 5

Nejdřív nic moc,ale pak to šlo


MiňonkaNonka
MiňonkaNonka
02.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha o přírodě, lásce, vědě a touhách. Skvělá, poučná, zajímavá. Kniha mě moc nadchla. Je v ní plno myšlenek, které vás donutí přemýšlet nad sebou i nad světem.

kaja77
kaja77
21.07.2022 4 z 5

Kniha Podpis všech věcí je příjemným odpočinkovým čtením. Spisovatelka vypráví příběh svižně, barvitě a vyloženě čtivě. Jako zbytečnou jsem vnímala onu "erotickou pasáž" z Tahiti, kde v příšeří nedostupné jeskyně Alma otestovala na "Zítra ránovi" své erotické představy v reálu... tak to bylo pro mně osobně fujky... ale co už. Jinak je to fajn román o schopném, podnikavém chlapíkovi, jeho racionální ženě a chytré dcerce to celé v Americe devatenáctého století...s mnoha cestovatelskými a biologickými pasážemi.

Kaduri
Kaduri
29.03.2022 5 z 5

Znova som stála pred dilemou, čo čítať ďalej. Prelistovala som pár kníh a vzápätí ich odložila. Až som doputovala k "Podpisu všech věcí", a po prečítaní prvých 2 strán som vedela, že túto neodložím.
Sledujeme príbeh Almy Whittakerovej. Detstvo prežité v netradičnej rodine v USA na začiatku 19. storočia, prvé kroky na poli vedy, citové vzplanutia, detailný výskum machorastov, cestovateľské eskapády, ...
Jediné slovo, ktoré charakterizuje túto knihu, je rôznorodosť. Každá časť je iná a všetky sú skvelé.
Nie som žiadna biologička, ale Almin výskum je popísaný natoľko pútavo, že sa od knižky nedalo odtrhnúť.
Dávno má nič tak nebavilo.
Odporúčam.
Len čo čítať teraz ďalej ... :)

"Odborník na chemickou symetrii jednou prohlásil: „Mluvit s tebou je jako mluvit s malou chytrou knihou!“ – kompliment, který Alma nikdy nezapomněla. Ale ukázalo se, že většina vědců není zvyklá na to, že jim otázky pokládá čtyřletá holčička.
Henry poukazoval na to, že pokud nejsou schopni své teorie obhájit před čtyřletým dítětem, pak si zaslouží být odhaleni jako podvodníci."

„Jsi kometa!“ zavolal dolů na Almu, zatímco neustále předstíral, že jednou mávající rukou řídí celý vesmír.
„A co dělá kometa, prosím?“
„Létá všemi směry!“ nařídil Ital.
Alma neváhala a poslechla. Vmísila se mezi planety, proplétala se mezi nimi a křížila dráhy všech ostatních, cupitala a točila se, až se jí z vlasů uvolnila mašle. Kdykoli se přiblížila k otci, křičel na ni: „Ne tak blízko, Bobulko, ať tě nespálím na škvarek!“ a odstrkoval ji od svého ohnivého a výbušného nového já, aby se vydala jiným směrem.

"Proč se jejich životy vyvinuly tak, a ne jinak? Znovu se zamyslela nad čtyřmi kategoriemi času, jak je jednou pojmenovala: božský čas, geologický čas, lidský čas a čas mechů. Došlo jí, že strávila většinu života přáním žít v pomalém, mikroskopickém království času mechů. Bylo to dost podivné přání, ale pak potkala Ambrose, jehož tužby byly ještě extrémnější než její – chtěl žít v nekonečné prázdnotě božského času, což je stejné jako žít úplně mimo jakýkoli čas. A chtěl, aby tam žila s ním.
Jedno bylo jisté: lidský čas byl ten nejsmutnější, nejšílenější a nejničivější druh času, jaký kdy existoval. Snažila se ho ze všech sil ignorovat."

Bubo19
Bubo19
05.12.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala na první pohled krásnou obálkou a na druhý tím, že je o rostlinách a cestování. Trošku jsem se podle anotace bála, že to bude červená knihovna, ale to opravdu nebyla. Cestování jsem sice čekala více, ale rostlin jsem si užila dost, a taky spoustu zajímavých informací a myšlenek. Kniha je krásně napsaná, jen život hlavní hrdinky a jejího okolí mi nepřišel moc šťastný.
Vůbec nelituji, že jsem se povrchně nechala nalákat pěkně namalovanou obálkou.

"Život se nedá přežít, ale pokud má člověk štěstí, dá se žít poměrně dlouho. A pokud máte štěstí a jste tvrdohlavý, občas si život můžete i užít."
"Nikdy jsem neměla potřebu vymýšlet si svět po tomto světě, protože ten náš se mi vždycky zdál dostatečně velký a krásný."

marcha
marcha
23.11.2021 5 z 5

Strhující, vtipné, poučné, dojemné, zajímavé... prostě skvělé! (ovšem uznávám, že jakožto biolog jsem asi trochu neobjektivní...)

Teri27
Teri27
25.10.2021 4 z 5

Moc hezký román , z období, kdy se rozvíjela věda. A taky sympatická hlavní hrdinka.

kulibunda
kulibunda
21.10.2021 4 z 5

Kniha krásná, příběh zajímavý, spousta myšlenek, které člověka nutí přemýšlet. Na mě to bylo ale zbytečně dlouhé, některé pasáže a myšlenky se často opakují.

Danka22
Danka22
29.09.2021 5 z 5

Čtivé a objevné, tak bych celkový děj charakterizovala. Hlavní hrdinka Alma je vědkyně a botanička, co má na 1. místě květiny a na 2. zase touhu po lásce. Protože o hledání lásky a její nacházení v každém věku je asi nejzajímavější dějovou linkou.

Čtenář společně s Almou objevuje svět 19. století - od novinky ohledně evoluce od Ch. Darwina až po domorodce na Tahiti. Právě na tomto ostrově se Alma dozví o životě a jeho smyslu asi nejvíc.

Kniha si mě získala. Byla poutavá a poučná. Celkovou recenzi na knihu naleznete - https://danasbooks22.blogspot.com/

Vzhůru do čtení :-D

Zůzalína
Zůzalína
02.04.2021 5 z 5

Hodně jsem si rozšířila obzory. Velmi čtivé a v době karantény skvěle cestovatelské a objevné.

Giraffe357
Giraffe357
02.08.2020 5 z 5

Nádherná, čtivá, barvitá, plná hlubokých myšlenek... Za mě opravdu kvalitní literatura.Přečetla jsem extrémně rychle, protože jsem nemohla přestat... Doporučuji.

Akťavs
Akťavs
30.07.2020 1 z 5

Knížka mě moc nenadchla, děj velmi pomalu plynul, znalost prostředí byla sice dobrá, ale vydržela jsem jen proto, že jsem ji měla na dovolené a neměla jsem nic jiného ke čtení.

bara587
bara587
28.07.2020

Tak tohle byla becka. Nádherný příběh nutící k zamyšlení. Kde všude zanechal Bůh svůj podpis ve věcech kolem nás?

Imor
Imor
26.07.2020 5 z 5

Překrásný obal knihy a stejně tak i její obsah. Byla to radost se ke knize vracet. Určitě to není čtení pro každého, ale pro milovníky botaniky zcela určitě. Když si knihu budete vychutnávat a nenecháte se odradit dlouhými popisy najdete tam mnoho krásných myšlenek :

"Hlavní trik je vydržet zkoušky života tak dlouho, jak to jen jde. Šance na přežití jsou neúnosně malé, protože svět není nic jiného než jedna velká pohroma a věčně sálající pec soužení. Ale ti, kteří přežili, formovali svět, stejně jako svět zároveň formoval je."

"Věřím, že život se nedá přežít - to je zjevné! -ale pokud má člověk štěstí, dá se žít poměrně dlouho a občas si život můžete i užít."

Tak vám všem přeji - užívejte si života.

sona8864
sona8864
14.07.2020 3 z 5

Kniha je fyzicky krásna a snaží sa byť aj dobrá a zaujímavá.
ALE niečo tam nefunguje...Je to akási snaha o historický román trocha naruby. Príbeh, fakty, popisy žitia v dobe. Prišla mi však nejako prázdna. Žiadne veľké emócie, žiadne veľké objavy a ani forma nie je príliš inovatívna.
Akoby povrchnosť a rýchlosť dnešnej doby spôsobovala, že aj autori už nevedia písať "veľké" romány.
Podobné sklamanie ako napríklad Stehlík.
Tak 50% Atwoodovej Alias Grace - posledný veľký román, čo som mala v ruke.
Jediná veta, ktorá má zaujala:
" ...obe sme pristaré, aby sme sa báli veľkých životných zmien."

Luci136
Luci136
11.05.2020 5 z 5

Krásný román. Doba, kdy je se příběh odehrával mne bavila a učila zároveň.
Příběh šel s každým otočením stránky ruku v ruce a tak se nenechte odradit počtem stran. Naopak, druh knihy- pro mne- která je psaná stylem, který nepouští.
Druh knihy u který přijde malé zklamání tím, že už skončila.
Doporučuji :)

zofie3000
zofie3000
27.03.2020 5 z 5

Absolutně bez námitek, skvělý příběh, který mě totálně strhnul a emocně sejmul. Třetí část podle mě byla slabší, ale jinak to bylo skvělé

Nikitka62
Nikitka62
09.01.2020 5 z 5

Ani nedokážu popsat přesně proč, ale tahle kniha mě dostala. Je zvláštní a fascinující... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Možná opravdu ta TOP moje kniha. Almo, nezapomenu. Doporučuju a přečtu si ji znova.

zuzulique
zuzulique
16.08.2019 5 z 5

Autorka je predovšetkým známa svojou knihou Jedz, modli sa a miluj, ktorá ma svojím obsahom vôbec nelákala (také motivačné životné srandy nemusím). No keď vyšla Podstata všetkých vecí, tak som spozornela, lebo už len ten vizuál je nádherný. Potom ju čítalo zopár známych a presvedčili ma, že stojí za pokus.
Včera som knihu dočítala, celkom som si ju šanovala, každý deň dala ako bonbónik dve-tri krátke kapitolky, nech si ju môžem vychutnávať čo najdlhšie. Nie je to kniha pre každého, ani by som k nej nepísala odporúčacie ódy, nakoľko plynie veľmi pomaly bez strhujúceho deja a prekvapivých rozuzlení, nachádza sa v nej aj veľa "výkladových" pasáži a veľa informácií z botaniky, čo tiež značne spomaľuje dej, no zasa na druhej strane sa mi to veľmi páčilo. Najviac na celej knihe mi bolo sympatické to, že hlavná postava nebola žiadna úžasná krásavica s dokonalou postavou, arzenálom milencov a šťastných vzťahov, ale ženská s veľmi silnou náturou a múdrou hlavou, ktorá prežila trošku iný život ako bežné románové hrdinky. Človek má hneď príjemný pocit, že v záplave prečítaných kníh narazí stále na takú, ktorá ho niečím prekvapí a poteší zasa trochu inak.

SilvieK001
SilvieK001
14.08.2019 5 z 5

Směle píšu, že takovou knihu jsem snad ještě nečetla. Originální téma, poctivé zpracování a přitom krásný a srozumitelný jazyk (i překlad moc dobrý, což je občas oříšek), zkrátka Almin osud mne chytil za drápek a nepustil. A jen moje zkušenost - ta kniha si zaslouží čas a klid, potěšení ze čtení. Rozhodně stojí za to.

mol378
mol378
13.08.2019 5 z 5

Zajímavá a krásně citlivě napsaná kniha, k potěšení, zasnění, zamyšlení i poznání nepoznaného. Přitom žádný sladkobolný slaďák. Doporučuji.

rosalee3974
rosalee3974
20.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si pořídila minulé léto, když jsem pracovala v knihkupectví. Dívala se na mě z protějšího stolu stojícího před pokladnou a její barevná obálka i záhadný název mě mnoho týdnů lákaly (přiznám se, že i akční a poměrně nízká cena). Nakonec jsem ji koupila a po přečtení anotace jsem měla smíšené pocity. Představila jsem si typický příběh mladé, krásné a chytré dívky, pravděpodobně z chudé rodiny, která se nějakým pro mě nevysvětlitelným řízením osudu dostane na vědeckou půdu, kde si bude chtít obhájit nejen svůj akademický, ale také svůj milostný život a vše nakonec šťastně skončí.
To, co jsem dostala naservírováno doopravdy, je této představě velmi vzdáleno. Nejen, že Alma nebyla chudá, ona nebyla ani krásná a o nápadníky měla spíš nouzi. Svým způsobem nebyla ani chytrá v pravém slova smyslu - byla něco víc, byla chodící encyklopedie. Její úspěch nepřišel ze dne na den (pokud se o doslovném úspěchu dá mluvit) - přišel s léty, se zkušenostmi, s trpělivostí, někdy i strádáním, ale přišel a zaslouženě. Dalo by se říct, že Alma byla jako mechy, které tak pilně studovala - bojovala o každičkou minutu svého života, o každý centimetr na této planetě, který jí byl vyměřen, adaptovala se a nenechala se pohltit.
Konec byl uspokojivý i neuspokojivý zároveň. Bylo mi jasné (a byla jsem i vděčná), že se autorka držela přesně historických událostí a neměla potřebu si je nějak přikrašlovat. Přesto své postavě dopřála (byť až na sklonku Almina života) trochu zadostiučinění v podobě návštěvy reálné postavy, pana A. R. Wallace.
Za mě je to tedy velmi dobře napsaná a promyšlená kniha, plná nejrůznějších zajímavostí z botaniky. Vůbec bych nečekala, že při jejím čtení zavítám i na Tahiti, či potkám tak komplikovanou postavu, jako byl Ambrose Pike. Kniha sice nesplnila mé očekávání (což je v tomto případě dobře), ale velmi a mile mě překvapila.

Ametymka
Ametymka
10.06.2019 5 z 5

Předem bych se chtěla hluboce omluvit, že jsem tu, nějaké dva roky zpátky, knížku velice zkritizovala. Tehdy jsem se dostala stěží do poloviny. Knihu jsem dočíst nedokázala, celé mi to přišlo zcela zdlouhavé a nudné.
Ihned po tom jsem knihu nafotila, se záměrem prodat jí. Na žádný bazar se ovšem nikdy nedostala. Nyní, po dvouch letech, jsem dostala chuť dočíst jí. Vrátila jsem se o několik stránek zpátky, a udělala to.

Dovolím si říci, jedním dechem. Nejspíše jsem k ní musela dospět. Je to totiž něco opravdu krásného a povedeného.

Těm, jež měli zpočátku problém jako já: Vyčkejte!

Marcik7
Marcik7
06.06.2019 4 z 5

Historické romány moc nečtu, ale tento příběh několika generací mě opravdu zaujal. Krásné popisy rostlin, příběhy lidí v kontextu skutečných událostí...

Ťapulka
Ťapulka
05.06.2019 5 z 5

Nádherná, křehká kniha, jemné citlivé vyprávění a nenucený příběh. Spousta zajímavých informací zároveň a přiblížení doby plné objevů, vynálezů, průkopníků. Čtenář knihou přímo proplouvá na něžných vlnách.

studienka
studienka
20.05.2019 5 z 5

To bol krasny krehky pribeh velmi mudrej zeny, dobre je si to precitat v tejto uponahlanej dobe a zastavit sa chvilku. 79 percent uspesnosti sa mi zda malo. Davam plny pocet hviezdiciek a prosim aby sme to posunuli z modrej do cervenej zony.

OndřejkaH.
OndřejkaH.
01.05.2019 5 z 5

Krásná kniha o mechu, touze, lásce, vědě, statečné ženě. Každý večer jsem se těšila na další stránky ve kterých bylo tolik moudrosti...

maja2712
maja2712
16.04.2019 4 z 5

Knihou jsem lehce proplouvala, občas jsem se usmala a s nadsázkou si říkala, jestli se kniha nemela radeji jmenovat Popis všech věci. Některé pasáže byly zajímavé, zábavné, občas jsem se bavila nad používanými slovními obraty. Kniha je příjemná k oddychovemu čtení a pobizi k zamyšlení nad životem jedné ženy, která v 19. století propadla vědě a objevovani života v různých částech světa.

JFK117
JFK117
06.04.2019 5 z 5

Kniha o emancipované ženě, která si šla svojí cestou. Během života pochopila křehký vztah člověka s přírodou. Po přečtení knihy se i já dívám na mechy jinak, než dřív. Díky, Almo.