Roky přehled

Roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462614/bmid_roky-uHb-462614.jpg 4 241 241

Roky sa považujú za jedno z ikonických diel francúzskej memoárovej prózy. Text je osobným rozprávaním o období od 1941 do 2006 prostredníctvom optiky pamäti, minulých a súčasných dojmov, dokonca aj predstáv budúcnosti: fotografie, knihy, skladby, rádio, televízia a desaťročia reklamy, titulkov z tlače v kontraste s intímnymi konfliktmi a denníkovými záznamami. Prehovárajú tu dialekty, slová spojené s danou dobou, slogany, značky a názvy množiacich sa predmetov. Autorkin hlas sa stráca a opätovne vynára, plynutie času sa stáva hmatateľným a čas si určuje smerovanie rozprávania, z ktorého vzniká nová autobiografia – subjektívna a neosobná, súkromná a kolektívna zároveň.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Inaque
Originální název:

Les Années, 2008


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Roky. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (55)

JanaProchazka
18.01.2025 5 z 5

Roky od Annie Ernaux jsou jedním z těch děl, která nelze zařadit do žádné tradiční škatulky. Nejsou to jen memoáry, ani román, a přesto se čtou jako hluboce osobní příběh, který zároveň otevírá univerzální otázky. Ernaux používá svůj život jako zrcadlo pro širší společenské a kulturní proměny. Každá vzpomínka, každá zdánlivě banální událost – rodinná oslava, sledování televize, fotografie – je vložena do kontextu doby, a tím se mění v mnohem větší obraz, který zachycuje proud času.

Text je nenápadně lyrický, ale nikdy ne sentimentální. Ernaux s chirurgickou přesností odstraňuje vše přebytečné, nechává jen surové momenty, které mají neuvěřitelnou sílu. Čtenář není pouhým pozorovatelem; stává se součástí vyprávění, protože mnohé prožitky a nálady rezonují s kolektivní pamětí. Nejde jen o příběh jedné ženy – jde o příběh celé generace, proměnu světa od poválečné Francie až po současnost, kde technologie a anonymita zahlcují intimitu.

Roky jsou knihou, která vás donutí zastavit se, přemýšlet o tom, co ve svém vlastním životě považujete za důležité, a možná i o tom, jak jednou bude váš příběh zapadat do širších dějin. Je to dílo neuvěřitelné hloubky a elegance, které si zaslouží být čteno znovu a znovu.

Emily82
06.01.2025 5 z 5

Autorka mi byla doporučena a nestačila jsem zírat. Smekám, spisovatelka se ukázala jako vnímavý pozorovatel každé doby, kterou zažila a mnohokrát jsem si při čtení říkala - jo, tohle jsem přesně takhle vnímala i já.
Na závěr jsem si musela postesknout, že se nenarodila v našich končinách, tak citlivé a hluboké memoáry jsem už dlouho nečetla.


ivokick
04.01.2025 5 z 5

Kniha vzpomínek holčičky, dívky, ženy. Kniha o proměně Francie, světa, společnosti, vnímání sexuality, rodiny. Postupná proměna společnosti ve stále více a více kapitalistickou, konzumní, plnou technických vymožeností a věcí, které dřív nebyly potřeba. Proměny politiky, proměny občanství, změny ve vnímání národa. A samozřejmě proměny důvodů, které Francouze a Francouzky zvednou ze židle a donutí je jít protestovat.

Neskutečně upřímná a citlivě napsaná kniha. Ta upřímnost, se kterou se autorka pouští do svého intimního a sexuálního života, se kterou dokáže reflektovat problémy svého národa a těch ostatních, ta mě velmi bavila a nepřestávala mě udivovat. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četl. Některé pasáže ve mně rezonovaly ještě dlouho po dočtení. Je to opravdu výpověď jedné generace a krásný zdroj informacích o tom, jak moc se svět za život jednoho člověka změní.



"Veškeré vybavení domů pocházelo z doby ještě před válkou. Zčernalé kastroly s ulámanými uchy, oprýskaná smaltovaná umyvadla, děravé konve s kousky plechu přišroubovanými přes otvor. Kabáty měly záplaty, košile obrácené límečky, z nedělního oblečení se stalo každodenní. Pořád rostou, zoufaly si matky, když zase musely prodlužovat šaty pruhem látky, kupovat o číslo větší boty, které už za rok budou zase malé. Vše se muselo bezezbytku využít a spotřebovat, penál, vodovky Lefranc i balíček máslových sušenek Lu. Nic se nevyhazovalo. Obsahem nočníků se hnojila zahrada, koňské koblihy, sebrané na ulici, se přidávaly do květináčů, do starých novin se balila zelenina, vysoušely se jimi mokré boty nebo posloužily jako toaletní papír."

"Pole tužeb a zákazů se rozrůstalo. Pootevírala se možnost vstoupit do světa bez hříchu. Dospělí nás podezírali, že nám moderní spisovatelé podvracejí morálku a že už si ničeho nevážíme."

"Všichni se nejčastěji nevyhnutně vyskytovali v ohromném, krytém, třípodlažním obchodním centru s prosklenou střechou, vodotrysky a lavičkami. Uvnitř byl vlahý vzduch a navzdory proudícím davům žádný hluk, tlumené osvětlení na obchodech kontrastovalo s neúprosnou září výloh a interiérů obchodů, které byly seřazené jeden za druhým, dalo se do nich vcházet, aniž člověk musel otevírat dveře a zdravit. Oblečení a jídlo nikdy nevypadaly krásněji: vše bylo volně k mání bez nutnosti podstupovat do té doby obvyklé rituály. Názvy obchodů - Prima hadříky, Svět dortíků, Džínová pohádka - vyzývaly k bezstarostnému přehrabování se jako děti. Zákazník zapomínal na to, kolik mu je.
Tady nakupovalo jiné já než to, které chodilo do Prisu nebo Nouvelles Galeries. S obchody jako Darty a Pier Import v nás skokově vzrostla touha nakupovat, jako by z nás koupě elektrického topinkovače a japonské lampy měla udělat jiné bytosti, stejně jako jsme v patnácti doufali, že nás změní znalost výrazů, které zrovna letí, a rokenrolu."

"Toho léta roku 1980 jí doba mládí připadá jako prostor bez hranic, plný světla, ona obývá všechny jeho body a přehlíží ho současným pohledem, aniž rozeznává něco přesného. Ohromuje ji, že ten svět už je za ní. V tom roce poprvé pochopila příšerný smysl věty: máme jen jeden život."

"Docházelo k něčemu, co se vymykalo veškeré představivosti - věřilo se, že komunismus je nesmrtelný -, realita přesahovala naše emoce. Trpěli jsme pocitem, že zůstáváme stranou významných událostí, a lidem z Východu jsme záviděli, že mohou prožívat podobné okamžiky. Když jsme pak viděli, v jakém bídném oblečení se s ledvinkami u pasu vrhají na obchody v Západním Berlíně, muselo nám jich přijít líto. Dojímali nás nezkušeností s konzumním způsobem života. Nakonec nás však podívaná na kolektivní lačnost po materiálních statcích začala rozčilovat. Ukázalo se, že nedosahují úrovně ryzí, abstraktní svobody, kterou jsme pro ně stvořili. Soucit, jejž jsme si zvykli pociťovat k národům žijícím "pod komunistickým jhem", se měnil v káravý dohled nad tím, jak nakládají se svou svobodou. Víc se nám líbili ve frontách na salám a knihy, když ještě nic neměli, tenkrát jsme si díky nim mohli lépe vychutnávat štěstí a pocit nadřazenosti z toho, že patříme do "svobodného světa"

všechny komentáře

Související novinky (2)

Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)

28.08.2022


Knižní novinky (17. týden)

25.04.2021


Citáty z knihy (5)

Paměť, stejně jako sexuální touha, nemá konce. Propojuje mrtvé s živými, skutečné bytosti s představami, sny s minulostí.


V jistém okamžiku, jen se přesně nevědělo v jakém, nám něco uteklo - nebo jsme si to utéct nechali.


Války bylo zapotřebí, lidé už dávno nezažili nic převratného, začalo jim to scházet, záviděli těm, které něco podobného potkalo a které mohli sledovat jen v televizi. Toužili navázat na dávnou tragédii.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Roky v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených292x
ve Čtenářské výzvě22x
v Doporučených22x
v Mé knihovně100x
v Chystám se číst284x
v Chci si koupit63x
v dalších seznamech6x