Kurkul přehled

Kurkul
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444021/bmid_kurkul-dAf-444021.jpg 4 14 14

Román Kurkul je rekonstrukcí historické paměti. Všechny příhody hrdinů byly jako dočasně skrytá informace otištěny v autorově podvědomí, až jednoho dne věty začaly samy sestavovat obrazy, rodily se a křísily minulost. Výsledkem je tento román, v němž je všechno pravda. Počínaje zimou třicátého roku byla rozkulačena sta tisíce hospodářství na celém území Sovětského svazu, lidem sebrali chleba a poslali je do vyhnanství na Sibiř a Dálný sever. Byla to poslední rána, kterou sověty zasadily všemu individuálnímu a soukromému. Sedláci, střední rolníci byli posledním zábleskem člověka relativně nezávislého na sovětském státu, bylo tedy nutné je zlomit. Kurkul vypráví příběh autorových prarodičů, kteří žili na začátku minulého století ve Slobodské Ukrajině.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

Куркуль , 2017


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kurkul. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

Katka2382
31.05.2024 3 z 5

Je to určitě silný příběh, jen mi to přišlo nějaký krátký. Jako takový výňatek.
Jinak taky nemám ráda ty nepřeložené fráze,slova,věty v knihach.Dělá to hodně překladatelů a jen si říkám proč?k čemu je to dobrý?

ondras666
10.09.2023 1 z 5

Přečteno kvůli letošní výzvě. Kniha mě nebavila, nějak mě neoslovila. Navíc jsem nepochopil ty fráze a věty v ukrajinštině. Kniha je celá v češtině, ale otázky a fráze v originále s překladem pod čarou. To se máme učit nebo co?
Téma vykořisťování, kulaků a útlaku stranou, to jsme si tu prožili taky a máme o tom mnohem lepší knihy.


david9690
19.04.2023 4 z 5

Tohle byla síla - ani ne tak jako čtenářský zážitek, spíše to co autor v knize zaznamenal, to co se tam dělo, popis toho kolik zla, bezpráví, utrpení přineslo "budování nových zítřků" pro ty ubohé rolníky na Ukrajině, kteří si jen chtěli v potu tváře a každodenní dřině obdělávat svoje políčka, starat se o svůj grunt, dobytek a rodinu, zkrátka žít si svůj běžný život a postarat se o získání aspoň jakéhosi skromného živobytí a zajištění rodiny. Bylo to pro mě absolutně šílené a nestravitelné jen číst o tom čeho byli soudruzi schopni, jak vypadala kolektivizace těch bídných vesničanů a jejich rodin, jak celá ta stalinistická tyranie v reálu probíhala a jak si tito "uvědomělí budovatelé" a pachatelé zla všechnu tu svoji krutost, násilí a bezohlednost vždy obhájili a chápali jako službu vlasti a nezbytné oběti pro budování komunistických zářných ideálů.
A když si pak člověk přečte kolik milionů lidí bylo vlastně takto zabito, zmrzačeno, znásilněno, zuboženo, okradeno, navždy drasticky poškozeno nebo deportováno do lágrů na Sibiři, když si zjistíte nějaké informace o hladomoru, který tohle všechno vyvolalo, tak je z toho opravdu velmi smutno a člověk je z toho všeho zděšený, šokovaný a otřesený.
Vůbec nedokážu pochopit jak je možné, že i dnes je v naší společnosti tolik lidí, kteří Rusy a komunismus bezmezně a zcela nekriticky obdivují a propagují.
Tohle byla kniha kterou by si měl přečíst a trošku o tom uvažovat každý. Kritický ovšem musím být vůči korekturám po překladu, protože bohužel pravopisných chyb tam bylo fakt příliš hodně a tohle teda pro mě velmi snižuje renomé jinak dobré knihy.
Přečteno v rámci výzvy - 6. Kniha od ukrajinského autora/autorky

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Kurkul v seznamech

v Přečtených18x
ve Čtenářské výzvě12x
v Doporučených1x
v Knihotéce42x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit1x