Stopy města

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První díl zamýšlené trilogie zavede čtenáře k obyvatelům čtvrti v západním Oslu v poválečném čase koncem čtyřicátých let 20. století. V centru pozornosti stojí rodina Maj a Ewalda Kristoffersenových a jejich malý syn, Jesper. Ewald pracuje v reklamní agentuře, která připravuje oslavy 900. výročí hlavního města, a Maj po večerech vede účetnictví Červeného kříže. Seznámíme se i s jejich sousedkou, paní Vikovou, která vlastní telefon, místním řezníkem Melsomem a jeho synem Josteinem, hotelovým pianistem Enzem Zanettim, učitelem Lokkem a s dalšími obyvateli města. Napjatě čteme jejich životní příběhy z doby, kdy se město vzpamatovávalo z válečných let. Dovídáme se i o osudech širších okruhů obyvatel Osla, jež poznáváme prostřednictvím zápisů ze schůzí Červeného kříže. Zápisy hodně vypovídají o tehdejší době, ale i o tom, jak se s dějinami v „malém“ zachází. To vše a ještě mnohem více objevíme, když se vydáme po stopách neobyčejných hrdinů, jejichž osudy zanechávají nesmazatelnou stopu v drobné historii města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407991/stopy-mesta-hXH-407991.jpg 4.421
Série

Stopy města 1.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

Byens Spor: Ewald og Maj, 2017

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Stopy města

Přidat komentář
broskev28
12. září

Zpočátku mi to přišlo zdlouhavé, náročné na pozornost. Ale postupně si mě Maj, Margaret a hlavně Jesper a Jostein (i jejich tátové) doslova omotali kolem prstu. Skvělý byl i učitel (Ne)štěstí nebo italský pianista, podobně jako doktor Lund, vlastně je tu spousta zajímavých postav. Určitě to není hit roku, ale tohle vyprávění má své kouzlo (pro mě určitě větší než Geniální přítelkyně, o nichž se zmiňuje komentář ladyka).
Přesně jak se píše v předešlých komentářích - obyčejný a poklidný poválečný život, ale v osudech všech postav je znát, že každý máme své trápení a ne každý se s ním dokáže vyrovnat. Informace ČK vypadají nudně, ale i z nich se dozvídáme mnoho o tehdejší době. A už zmiňovaný skvělý překlad Jarky Vrbové činí z téhle "nudné poválečné historie" zajímavý zážitek.

"Jesperovi se zdají sny. V jeho snech se nic neděje po americku s nadhledem. Jeho sny jsou absolutní. Pokud se Jostein přesune do školy plné ticha, zůstane v jeho lavici osamělost, a ta se na Jespera den co den nalepí. Osamělost má také otce řezníka."

Clair16
19. června

Nenechte se odradit trochu zvláštně lyrickým prologem. Následné vyprávění dosahuje kvalit Polovičního bratra a čtenáře rychle vtahuje do děje. Zápisky ze schůzí Červeného kříže mohou chvilku působit rušivě, ale z mého pohledu nenásilně dokládají témata a přístupy tehdejší doby, takže je doporučuji nepřeskakovat :-). Komorní příběh s přesahem a navíc chystaným pokračováním...


magnolia
01. května

Po delší době konečně knížka, na kterou jsem se každý večer těšila, komentáře zde ji dobře vystihují. Úvod - první kapitola - mě ještě moc nestrhla (přiznávám, že i zápisy ČK na konci kapitol, jsem také vždy jen přelétla), ale potom se to krásně rozvinulo. Několik postav, rodina, doba po válce, malý kluk, který je trochu jiný a město Oslo s uličkami, kopci, atmosférou... Autor píše přesně tak, jak to mám ráda, hrdinové jsou obyčejní, chybující, uvěřitelní a ráda jsem je sledovala v jejich osobních příbězích. Těším se na další díly, snad tam bude opět Maj a paní Viková, byly mi blízké. (Znovu jsem si přečetla prolog - a teď, po přečtení celé knihy, už ho vidím v lepším světle, nenechte se odradit).

Amazonka72
16. února

Krásná kniha, jejíž děj velmi poklidně plyne... Citlivé vykreslení příběhu jedné obyčejné rodiny žijící na konci 40.let v Oslu. Příběh malého chlapce, z dnešního pohledu zřejmě autisty, a jeho rodičů, je popsán bez zbytečného patosu a kudrlinek. Přesně tak, jak život plyne, s jeho drobnými radostmi i situacemi, se kterými je potřeba se vypořádat. Pan Christensen toto umí výtečně. Jeho romány jsou zdánlivě o obyčejných věcech, ale obvykle se za nimi skrývá něco hlubšího.
Pokud se panu spisovateli podaří dodržet slovo a dokončit celou zamýšlenou trilogii, budu mezi prvními čtenářkami dalšího pokračování.

ladyka
15. února

Na mě kniha působila jako taková severská variace a la Geniální přítelkyně. Ne že by toho měly dějově nebo stylově až tak společného, to nikoli...Stopy města nejsou tak živelné a horečnaté, spíše poklidné a komorní, ale dokázaly zvláštně chytit za srdce právě jako GP a vtáhnout vás do atmosféry města, doby...bylo to velmi lidské, místy až niterní vyprávění o každodenních osudech obyčejných lidí. Páteř příběhu tvoří jedna rodina,ale s ní jsou zdánlivě tenkými nitkami propojeni další obyvatelé místní komunity. Velmi se těším na další díly a doporučuji!

Teclaireddy
23.09.2019

Velmi citlivě napsané vyprávění z každodenního života se všemi jeho nuancemi a drobnými odstíny. Malé a velké události ze života, které se vás dotknou nezávisle na své velikosti. Lidsky popsané postavy, se kterými soucítíte. Mistrný styl (zaujalo mě přesouvání pohledu z jedné postavy na druhou). A dokonalý překlad J. Vrbové. Krásná knížka k lehkému rozjímání.

petaSk
21.08.2019

Odtažité poválečné Oslo, kde se odehrávají lidská mikrodramata. Drobné denní události, které dokážou udělat radost nebo ji zmařit, nepochopení, odcizení, nevyslovená přání a frustrace. Stopy města jsou intimní výpovědí, která plyne neúprosně ke svému konci.
Ne každému Stopy města sednou, ani já bych podobné knihy nedokázala číst pořád, brzy bych měla stejně pochmurnou náladu, jako se zdá zde popisovaný život. Přesto je to něco, co každý z nás zná z vlastního života.

bosorka
20.07.2019

Oslava města Osla ve výborném románu Lars Saabye Christensena. Na pozadí poválečných událostí rozehrává autor příběh jedné běžné rodiny a jejího okolí. Zdálo by se to fádní, ale on vystavěl skvělý příběh s mnoha zajímavými postavami, které se vám zaryjí hluboko pod kůži. Je skvělé procházet Oslem a sledovat místní hemžení. Christensen to umí s jazykem, čtenáře provádí knihou zlehka, jeho pozornost nenechá ani na chvíli utéct od příběhu. Perfektní je, jakým stylem si předávají otěže jednotlivé postavy, které se průběžně chápou děje. Těším se na pokračování. 4 a půl.

1

Doporučujeme

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
Dracula
Dracula
Léto na druhý pokus
Léto na druhý pokus
Kořeny
Kořeny