Poloviční bratr

Osudy čtyř generací obyčejné, byť netypické rodiny z Osla zaznamenává román Poloviční bratr prostřednictvím příběhu hlavního hrdiny Barnuma Nielsena, vyrůstajícího se svým starším, nevlastním bratrem Fredem v padesátých a šedesátých letech 20. století. Barnum Freda obdivuje, zbožňuje jeho sílu a neoblomnost, protože sám žádnou z těchto vlastností nemá, je naopak velmi zranitelný a zakomplexovaný. Intenzivním a naléhavým vyprávěním, které vtahuje čtenáře stále hlouběji do spleti osudových náhod, prolíná smířlivý, humorný tón a pochopení pro lidské slabosti. Román byl v roce 2002 oceněn Severskou cenou za literaturu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15623/polovicni-bratr-15623.jpg 4.657
Vydáno:, Doplněk

Halvbroren (2001)

Kniha Poloviční bratr

kiwi19
26.09.2018

Úžasná sága jedné neobvyklé norské rodiny vyprávěná ústy Barnuma, kluka, který nikdy nevyrost, který má své sny, touhy, tajemství a také mnoho temnoty. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

pajmaj
28.08.2017

Kniha je to neobvyklá a zajímavě napsaná, ale místy pro mě byla jen velmi těžko čitelná. Její atmosféra je poměrně skličující. Oceňuji slovní obraty, atmosféru, nálady, autorovy nápady. Dobré vykreslení postav.

Lily28
03.04.2017

Ak si chcete prečítať to najlepšie čo v nórsku v posledných rokoch vyšlo, túto knihu nemožno opomenúť. V roku 2016 začala nórska televízia NRK vysielať seriál natočený podľa knihy a samotné dielo je oceňované verejnosťou aj kritikmi.
Pre mňa bola táto kniha oriešok, v polovici som si musela dať prestávku :) Každopádne dočítanie stálo za to, je to veľmi netradičný príbeh každodennosti, v ktorom snáď každý nájde kúsok seba. Príbeh rozpráva v prvom rade o dvoch bratoch, ale dozvedáme sa životopis takmer štyroch generácií jednej rodiny a každá z postáv by si zaslúžila vlastnú 600-stranovú knihu.

tanuki
09.01.2015

Příliš moc náznaků a poměrně málo jasných odpovědí. Možná si má čtenář souvislosti domyslet sám, ale neškodilo by některé věci víc objasnit. Taky časová osa je poměrně nejasná a člověk nikdy pořádně neví, kolik je v dané fázi vyprávění Barnumovi let.

tulakJack
04.05.2014

Tak tahle kniha mi opravdu nesedla. Těžkopádně jsem se dobral do poloviny a vzdávám to. Ani styl ani příběh mi nic neříká.

Koka
08.02.2014

Už v románu Beatles jsem poznala, že tento autor charaktery kluků a mladých mužů opravdu "umí". Bráchové, kamarádi, otcové se syny - to mu jde, ale vykreslit svět žen, tam je nepřesvědčivý. Celkově jsem na rozpacích. Ještě jsem nečetla knihu, ve které by některá z postav tolikrát zvracela, napínalo jí na zvracení a nimrala by se ve svých zvratcích, jako se to dělo v tomto opravdu objemném románu. Jako jediná skutečně živá, uvěřitelná, plasticky vykreslená a sympatická postava mi přišel Arnold Nielsen - cirkusák, podvodník, lhář, snílek a světoběžník, a přesto milující manžel a starostlivý otec. Snad kromě mě jej nikdo v tomto příběhu neuznával. Proto - paradoxně - po přečtení 554 stran románu mě opravdu zaujaly a obohatily až poslední dvě strany knihy - doslov překladatelky Jarky Vrbové. Díky ní to nebyl promarněný čas.

feizy
12.06.2013

Všetko čo do dobrej knihy patrí,tam bolo,...a ešte oveľa viac.Výborná

corazon
20.03.2013

Ešte stále vo mne doznieva emočný mix pocitov z prečítanej knihy a pre lepšie strávenie a pochopenie ju zanedlho prečítam znova. Akosi sa mi nechce uveriť, že Barnum a Fred boli bratia poloviční.
A myšlienka, že nie je doležité čo vidíme, ale čo si myslíme, že vidíme vás prevedie celým románom ako refrén piesňou.

Lars Saabye Christensen

Lars Saabye Christensen