Beatles

U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů v letech 1965–1972. Kluci milují Beatles a identifikují se s nimi; jednotlivá údobí zrání svých hrdinů autor dokonce rozčlenil do kapitol s názvy nejznámějších písniček legendární kapely. Zpočátku bezelstně idylické až komické zážitky čtyř spolužáků postupně nabývají na vážnosti a posouvají chlapce různými směry do těžce vydobyté dospělosti. Všechno nakonec dopadne jinak, než si představovali, zůstávají však přáteli. Beatles je román o přátelství. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19524/beatles-19524.jpg 4.544

Halvroben (1984)

Vydáno:, Doplněk

Kniha Beatles

Yoh

Kniha, která neuvěřitelně plyne - podobně jako písničky Beatles. Autor si do detailu pamatuje svoje dospívání, všechny dobrý i špatný stránky. Hlavní hrdinové jsou fajn. Hned jsem si po přečtení běžel koupit Rubby soul :D

Amazonka72
26.11.2018

Další z knih, které rozhodně nelze vzít do kabelky a číst cestou do práce. Stejně tak nedoporučuji ji číst v posteli těsně před usnutím, protože pokud během její četby usnete, může Vám polámat nos. Ale zpátky ke knize. Četla jsem ji již podruhé. Poprvé se mi do ruky dostala asi před deseti lety a jediné, co jsem si uchovala v paměti byla skutečnost, že mě zaujala natolik, že jsem v zápětí přečetla všechny knihy od pana Christensena, které u nás vyšly. Vzpomněla jsem si na ni při vymýšlení dárku pro mého osmnáctiletého syna, a tak se stala součástí jeho knihovny. Příběh čtveřice dospívajících chlapců z Norska na přelomu 60.-70.let 20.století je pro nás v mnohém překvapením. Zajímavý je popis atmosféry v jedné ze skandinávských zemí v době, kdy jsme žili odříznutí od okolního světa a spousta informací k nám pronikala se zpožděním a značně zcenzurována. Chlapci hledají své místo na slunci, mnohdy s mohutnými pády až na samé dno. Celou společností (a knihou) se nese podivná atmosféra té doby, nevím proč, ale působila na mě tak trochu beznadějně. Neznám podrobnosti z politického života v Norsku na počátku 70.let, ale předpokládám, že ani zde nebyla situace růžová. Odrazilo se to na celé spokečnosti, kterou v tomto případě představuje skupinka mladých chlapců. Fascinováni a inspirována kapelou Beatles bojují svým levicově orientovaným pohledem na svět s rodiči, učiteli a vlastně i celou společností. Prožívají první lásky a zklamání, první prohry. Nejcenějším z celého románu je však naděje, že pravé přátelství přežije všechny krize a šlápnutí vedle... Proto není konec beznadějný a je stojí zato si ji přečíst.

Lily28
28.04.2015

Krásny príbeh o priateľstve a meniacom sa pohľade na svet od cca 15 do 21 rokov života dospievajúceho chlapca-muža, ktorý hľadá sám seba a svoju cestu životom. Vďaka hlavnému hrdinovi som si zaspomínala na tie pubertálne pocity a vlastné myšlienky spred pár rokov. Možno by dobre poslúžila rodičom adolescentov, ktorí svojim deťom nerozumejú :P Každopádne si autor u mňa vyslúžil palec hore a určite sa čoskoro vrhnem na ďalšiu jeho knihu.

Koka
06.10.2013

Dospět z kluka v muže není snadné. A když se to navíc děje v době války ve Vietnamu, sociálních a protiválečných demonstrací, rozpadu The Beatles, pnutí v rodině a jiných celosvětových katastrof, tak to bolí o to více. Žádné strhující, přesto dobré čtení.

janha
09.09.2013

Oslo 60. let viděno očima 4 kluků, jejichž životy se trochu zašmodrchaly. Příjemná četba na konec léta.

St. Jimmy
28.07.2013

Jako mávnutím kouzelného proutku jsem se rázem vrátil do období vlastního dospívání – i když jsem ročník ´91, tak adolescencí mě provázela právě skvělá a jedinečná hudba The Beatles. Počítejte s tím, že během četby budete mít nejednou silné nutkání si je znovu pustit, protože celý román (a zvlášť jeho druhá část) je skrz na skrz prostoupen oním legendárním duchem doby, souvisejícím s hnutím hippies, experimentováním se vším možným i nemožným a válkou ve Vietnamu. Nelze zde vypíchnout jedinou zápletku, právě změny a vývoj postav je na celém románu tím nejvíce vzrušujícím aspektem.

kniholka
07.12.2011

Úžasný příběh čtyř kamarádů milujících Beatles. Skvěle plyne a mezi čtením vás donutí pustit si písničky Beatles. Čiší z něj atmosféra doby a můžete se v něm najít. Opravdový román o přátelství.