JosefW JosefW komentáře u knih

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

To mě takhle před nedávnem napadlo, zda-li není k sehnání "slavná" středověká kniha Kladivo na čarodějnice. Vyhledávání mě však odkázalo na nějakou sérii podobného názvu. Hmm, zajímavé. Docela dobré hodnocení, žánr mě blízký a ještě navíc původem z Čech? Dvojnásob zajímavé. No, zkusím to. A jak to dopadlo?
No, dopadlo to nad očekávání. První kniha, z nově objevené série, se četla skutečně velmi dobře. Na popsání některých...no, možná celé knihy se asi nejvíce hodí slůvko "crazy". Rozhodně nemohu říci, že jsem se nebavil. Některé hlášky byly skutečně výborné (Po schodoch, po schodoch; obchodní centrum šestka,...) a nejednou jsem se smíchy neudržel. Kniha má spád a postavy jsem si celkem rychle oblíbil (v rámci možností, Felix a jeho cool tým jsou prostě unikáti), nicméně, na plný počet to u mne není. Snad se paní Blažková nebude zlobit.

25.08.2017 4 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Třetí a zároveň i poslední pokračování příběhu je pro mne nesnadné hodnotit. Na zakončení celého putování, které začalo náhodou v jednom oxfordském pokoji a zavedlo Lyru, Willa a ostatní na stoustu světů i do nebezpečných situací jsem se celkem těšil. Avšak, i přes skutečnost, že se mi kniha líbila, mi tam něco chybělo. Nějaká část příběhu mi nesedla, stejně jako tomu bylo u předchozích dílů. Těžko se vyjádřit slovy, autor napsal vskutku velmi poutavou trilogii a někdy se k ní rád vrátím, hned to však nebude.
Knihu, stejně jako obě předchozí, mohu s čistým svědomím doporučit, ale na plný počet to u mne prostě není. Uvidím, třeba mne příští čtení donutí mé dojmy přehodnotit.

21.08.2017 4 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

V pořadí druhá kniha z trilogie, na kterou mne navedla má kamarádka, za což jí tímto děkuji. Pokračování Zlatého kompasu krásně rozvíjí příběh, přidává novou postavu v podobě Willa (mimochodem, co se stalo s doktorkou?) a ke konci nás donutí se s někým zase rozloučit. Příběh ani zápletka sice není stoprocentně můj šálek čaje, avšak něco mne nutilo neustále pokračovat ve čtení a závěr pak naznačil, že Jantarové kukátko slibuje skutečně veliké finále. Inu, mne se kniha líbila a mohu ji doporučit.

03.08.2017 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Knihu jsem začal číst na doporučení mé kamarádky, která si ji nemohla vynachválit (a vlastně celou trilogii). Inu, filmem jsem byl prakticky netknutý, avšak část jeho začátku jsem před lety viděl. Tahle malá část, ač si ji nijak podrobně nepamatuji, mi však v úvodu knihy pomohla k utřídění významu daemona a navíc mne obohatila o Nicole Kidman jakožto paní Coulterovou - jo, ona se na tu roli vážně hodila. Ale zpět ke knize. Velmi mne potěšila zmínka o tom, kde byl alethiometer vytvořen. Lyře člověk nemohl nefandit a celkově se mi svět popsaný ve knize líbil (detaily, zajímavá jména, uspořádání církve,...). Nicméně, kniha si mne prostě nedokázala dokonale získat a na pět hvězd to tedy není. Avšak, hned pokračuji druhým dílem, neb mne zajímá, jak to celé dopadne. :-)

11.07.2017 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Stejně jako oba předchozí díly, i zde jsem se nakonec rozhodl pro čtyři hvězdy. Ačkoli druhý díl byl asi nejlepší, mě bavil i závěr trilogie. Osvětlení věcí ve filmu nevyřčených, některé scény úplně jinak, dokonce jsem se občas i výborně zasmál (otázka je, jestli to bylo v těch místech plánované?). Já byl spokojen.

06.07.2017 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po Hrách o život jsem si řekl, že si musím nechat alespoň nějaký čas odstup než se vrhnu na pokračování. Inu, moc dlouho mi to nevydrželo. Kniha se mi celkově líbila o něco více než předchozí díl. Je sice pravdou, že dvě třetiny příběhu čekáte, než se Katniss vrátí do arény, avšak mně to zase tolik nevadilo. Oproti filmovému zpracování jsem se konečně dozvěděl, jak Haymitch vyhrál své hry, avšak na druhou stranu, ve filmu bylo více scén se Snowem. Moc bych chtěl dát pět hvězd, ale je to tak za čtyři a něco. Kniha se mi líbila, ale na plný počet to prostě není.

30.06.2017 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Filmové zpracování se ke mne dostalo o několik let dříve, ale postupem času jsem se dopracoval i ke knize, kterou mi doporučoval nejeden kamarád. Knižní verze mi, oproti té filmové, přišla uvěřitelnější, příběh i děj měl spád a celkově se mi kniha líbila více více než film (jak jinak, že?). Avšak, na pět hvězd to u mne není.

23.06.2017 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Další kniha, kterou jsem znal jen ve filmové podobě. Jedním slovem: výborné. :o)

11.05.2017 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Po dlouhé době opět setkání s tímto severským autorem. Nuže, kniha pěkně odsýpala a jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Ty čtyři hvězdy budou ideální.

18.04.2017 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

I poněkolikáté dokáže zaujmout. Asi takhle bych hodnotil tuhle knihu. Jednoduché, krátké, ale o to působivější. Ačkoli není tenhle typ knih mým šálkem čaje, tahle knížka mě vždy dostane.

13.03.2017 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Mno, o této knížce jsem se prvně dozvěděl už před dlouhou dobou, ale pořád se k ní ne a ne dostat. Až teď. Knize hodně pomáhá právě její odkaz na GC, však jakožto aktivní hledač jsem se v jistých chvílích sktečně velmi pobavil. Pět za pět rozhodně není, avšak na čtyři beze všeho. Líbilo se. :-)

01.03.2017 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Mé první a asi jediné knižní setkání s Vieweghem, jelikož mne žádná jiná kniha z jeho repertoáru neláká.
Filmové zpracování jsem již viděl před pár lety, avšak na knihu došlo až teď. Chvílemi jsem se pobavil, chvílemi si říkal, jaká je to šílená rodina. Inu, ačkoli se mi kniha líbila, na více než tři a půl hvězdičky to nevidím.

20.02.2017 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Mé druhé setkání s M. Crichtonem a opět výborné. V porovnání s filmovou verzí, která je jen o dva roky mladší, na mne sice Andromeda nepůsobila takovým silným dojmem, avšak tuhle maličkost klidně přehlédnu. Za mně jasných pět hvězd.

P. S. Zjišťování všech vědeckých podkladů muselo dát šílenou práci...

14.02.2017 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Kdo by už alespoň jednou někde neslyšel, anebo nečetl jméno Elon Musk. Po přečtení této knihy mohu tvrdit, že konečně plně vím, s kým máme v dnešní době tu čest (myšleno rozhodně v pozitivním slova smyslu!). Zajímavé, čtivé, osvětlující. Prostě skvěle napsáno! Zajímá-li vás něco o Elonovi, Tesle či SpaceX, rozhodně doporučuji! A pokud ne, i tak si tuhle knížku přečtěte.

31.01.2017 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Mé první setkání s touto knížkou se odehrálo rok nazpět, kdy ji mamka dostala od známých pod stromek. Do té doby jsem o Kafi a cigárku neslyšel a jestli ano, asi to muselo být jen letmo. Nicméně, i tak uplynul skoro celý rok, než jsem se rozhodl ji přečíst.
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na styl psaní - přeci jen je z toho cítit, že původně jednotlivé příspěvky nebyly psány pro knihu. Některé historky byly povedené, některé méně. Celkově se mi pak druhá polovina četla lépe, než ta první.
S hodnocením to mám takové na vážkách, jestli se snížit ke třem, anebo dát čtyři hvězdy. Ale co, byla to odpočinková záležitost, i jsem se zasmál a tak dám ty čtyři. :-)

07.01.2017 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Už od počátku mne kniha oslovila a bylo mi tak nějak jasné, že ač vše plně nepochopím, bude se mi to líbil. Inu, nemýlil jsem se. Rozhodně se jedná o zajímavý titul a jsem rád, že jsem se k němu, respektive k ní, když se jedná předně o Veroniku, dostal. Nicméně, plný počet udělit nemohu, ačkoli nad ním silně váhám.

P.S. A jen tak na okraj, nějak jsem začal přemýšlet o dovolené ve Slovinsku. :-)

23.12.2016 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Profesor Langdon se vrátil. A tentokrát opět do staré dobré Evropy. Hurá! Předešlé zednářské dobrodružství mne nezaujalo jako, pro mne nedostižná, Šifra či o něco horší Andělé a démoni, a tak jsem doufal, že čtvrté pokračování vše napraví. Inu, nebýt závěrečné části knihy, asi bych se nad výsledným hodnocením tolik nerozmýšlel.
Florencie byla výborná, Benátky ještě také, že se ze zlých stali hodní a z hodných zlí, to mi také vůbec nevadilo, možná právě naopak, ani Istanbul by mi nevadil, byl jsem i rád, že tentokrát v tom neměl prsty žádný starý tajný spolek, ale ten závěr? Budu raději dělat, že se vlastně nikdy nestal. Za pět nemohu (kvůli závěru a i kvůli Šifře), ale za čtyři? Beze všeho.

A protože tohle je zatím poslední kniha v sérii, mohu si trochu postesknout, že mne mrzí, že vlastně jediné skutečné historické tajemství, které Tom Hanks...tedy, pardon, Robert Langdon rozluštil, bylo to v Šifře...

P.S. V hloubi duše doufám, že jsem se s profesorem Langdonem nesetkal naposledy... :-)

09.12.2016 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Nevím, nevím, po pátrání po Máří a po zachraňování Vatikánu tu máme zednářská Dávná mystéria. Noční Washington, D.C. a okénko do historie Spojených států rozhodně nebylo nezajímavé - třeba o Národní katedrále či soše George Washingtona jsem nikdy neslyšel -, avšak jenom podle toho knihu hodnotit nemohu. Inu, ačkoli tedy byla kniha čtivá a některé momenty jsem si vážně užíval, celkový dojem je takový rozpačitý. Nemohu jinak, ale tohle mi přišlo tak na tři a půl hvězdičky v porovnání s předešlými dvěma knihami, které jsem od Browna četl.

02.12.2016 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Před rokem: Kamarád mě vytáhl do kina na film a byl jsem nadšen!
Před rokem: Týden po filmu jsem přečetl knihu a byl jsem nadšen!
Po roce (současnost): Knihu jsem přečetl znovu a opět mě Markovo dobrodružství bavilo a byl jsem nadšen!

No, to asi vystihuje vše. Jo a kdybych jednou zůstal sám na Marsu, tohle si beru s sebou! :-)

20.11.2016 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna je zvláštní a ne každý ji dokáže plně docenit. No a já patřím právě do skupiny těch, kteří ji asi plně docenit nedokáží...

20.11.2016 2 z 5