Jedinečný nůž

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve druhém dílu fantasy trilogie se seznamujeme s dvanáctiletým Willem, který hledá svého ztraceného otce. Will náhodou objeví průchod do jiného světa a v něm potká Lyru, která sem přichází pátrat po tajemství záhadných částic zvaných Prach. Will se stává nositelem dokonalého nože, s jehož pomocí může procházet mezi světy, a obě děti začínají tušit svoji úlohu v nadcházející největší bitvě všech dob....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/2553/jedinecny-nuz-l2G-2553.jpg 4.3563
Série

Jeho temné esence / Temné hmoty 2.

Žánr
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Argo
Orig. název

The Subtle Knife, 1997

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (51)

Kniha Jedinečný nůž

Přidat komentář
Lethania
28. listopadu

Tak a druhý díl je za mnou a já jsem více než nadšená, více než uchvácená, více než oklouzlená - prostě víc než všechny kladné superlativy, které mě napadají a které existují.
Nová postava Willa mě mile překvapila. Zpočátku mi trochu vadil, nevěděla jsem, do jaké kategorie ho mám zařadit, ale postupem času jsem si ho oblíbila.
Konec byl jako přesně mířený šíp do mého srdce, které nepřestalo krvácet ani po přečtení poslední věty.
Osudem řečená proroctví se konečně zjevují a každá postava se s tím musí vypořádat, jak jen může. Poslední Velká válka je na spadnutí a pavoučí nitě se spřádají do sebe a vytvářejí tak impozantní závěrečné rozuzlení do dalšího posledního dílu...

EmiClare
19. listopadu

Pořád pendluju mezi dvěma pohledy: nadšeného ze způsobu vyprávění a z postav a znechucení z tématu církve - zla na zemi, které je podstrkováno dětem.

Medasek
13. srpna

Úžasná kniha. Will se stává mou oblíbenou postavou této knižní série.

tanuki
18. května

Už ne tolik dějově nahuštěné jako první díl. První polovinu si autor pouze připravuje půdu na to, co se má strhnout dále. A je to příprava víceméně konverzační. Kniha získává zřetelnější proticírkevní nádech, protože se dostatečně jasně ozřejmí, o co se vlastně hraje, k čemu se schyluje a že to není žádná maličkost. Asi už na mě bylo těch nadpřirozených postav trochu moc...divoženky, fantomové, andělové a jakési další neidentifikovatelné potvory létající. Až když se na scéně konečně objeví nůž, tak příběh dostává patřičný spád, na který jsme uvykli v prvním díle. Nitky se pomalu začínají spojovat a proplétat. Všichni, kdo jsou k něčemu předurčeni, se dostávají tam, kam patří. Ovšem za cenu bolesti, obětí a utrpení. Teď jen, jak to celé dopadne. :o)

str. 52: "...řeknu vám, komu se musíme postavit: Magisteriu a církvi. Protože od svého vzniku se obě instituce pokoušejí potlačit a přizpůsobit svým zájmům všechno přirozené. A co nemohou přizpůsobit, toho se zbaví. Vy, sestry, znáte jen sever – já zcestovala i jižní země. I tam jsou církve, které mrzačí děti, jako to prováděli v Bolvangaru – ne stejným způsobem, ale zrovna tak děsivě, to mi věřte. Mrzačí jim pohlavní orgány, chlapcům i děvčatům, uřezávají je nožem, aby pak nic necítili. A tohle prosím dělá církev, protože každé církvi jde o totéž: ovládnout, zničit a vyhladit všechno, co je příjemné. Takže jestli dojde k válce a na jedné straně bude stát ona, musíme se semknout proti ní, i kdybychom se měli spojit kdoví s kým."

Yustina
08. března

Kniha se mi líbila..

nefernefer
18. února

I tento díl je napsán tak poutavě, že jsem ho přečetla za jednu neděli. Přestože to rozhodně není žádná idylická procházka. Jak už jsem psala u prvního dílu - opravdu to není kniha pro děti. A kdo si myslí, že je, tak ji vůbec nepochopil. Příběh je sice prosycen zdánlivě pohádkovými bytostmi, ale svou krutostí se všem pohádkám vymyká a svým poselstvím také. Rozhodně by ho neměli číst ti, kdo se považují za skutečně věřící. Tato trilogie je totiž jednou velkou obžalobou církve i samotného Nejvyššího, jež nekompromisně viní z toho, že jejich jménem jsou páchána ta největší zvěrstva ve všech světech, kterých jsou miliony a které existují paralelně vedle sebe, aniž by o sobě měly tušení. V prvním díle však byla porušena hranice, která tyto světy dělila, a na mnoha místech se otevřely průchody, jimiž lze proniknout. Rovnováha byla narušena, mění se podnebí, světy jsou vystaveny přírodním katastrofám i nájezdům bytostí, které byly dosud uvězněny a nyní jsou volné. A za vším stojí boj církve proti prvotnímu hříchu.
Neskutečně propracovaná vize různých civilizací, bytostí, kultur. Velmi originální představa o Bohu a andělech. Jejich existenci, zrození. A navíc úžasně čtivě napsané. To je kombinace, která si nezaslouží méně než plný počet hvězd. Jsem napnutá k prasknutí. Pouštím se do poslední části a vůbec netuším, co si pro mě autor připravil. Doufám jen, že závěr nezklame. :o)

KlariN
07. února

Vynikající pokračování Zlatého kompasu. Fantastická literatura žánrem, obsahem i formou. Pullman jest jedním z nezpochybnitelných králů angloamerické literární noblesy.

vodovodnice
20.09.2018

Těch fantasy knížek, které jsem četla a naprosto mne uchvátily, je hrozně málo, nevím, jestli je to blbým překladem, autorem nebo mnou, že mi dost fantasy knížek nesedne. Ale tato série mne tak vtáhla do děje, že jsem měla problém knížku odložit a normálně fungovat, dokud jsem knížku nedočetla.
Myslím, že je to hodně zásluhou skvělého překladatele, který to dílo nezkazil svým překladem a ještě to přeložil tak skvěle.
Tohle jsou vzácné kousky fantasy knih, které mi zpříjemnili život na základce, kde jsem to v kolektivu spolužáků měla hodně těžké.

1