Zlatý kompas

kniha od:

Zlatý kompas https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/bmid_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4.3 1107
Koupit Koupit eknihu Bazar

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.... celý text

Série:

Jeho temné esence / Temné hmoty 1.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo
Originální název:

Northern Lights , 1995


více info...

Komentáře (141)

Komentáře 141 Recenze 8

Zemlja
Zemlja
26.08.2023 5 z 5

Celá trilogie mě nadchla. Paralelní světy, boj proti něčemu, co si nárokuje právo na jediný světonázor, láska. Seriál HBO velmi povedený.

susen9085
susen9085
04.08.2023 5 z 5

Neskutečně potavý příběh! Zpočátku mi požitek z nového světa plného úžasných daemonů kazila hlavní hrdinka. Zdála se být dalším nevychovaným frackem, který si to však může dovolit, jelikož je to ten CHOSEN ONE . Nemohl jsem být dál od pravdy. Lyra se v průběhu knihy krásně a přirozeně mění, díky prostředí, které jí nutí rychle dospět a zapomenout na bezstarostné dětství. Tempo se zrychluje a neustane až dokonce knihy, prostě nádhera!
Velice si cením dospělých témat a ,,brutality popsaných v této knize pro děti. Smekám.


Debbra
Debbra
27.06.2023

Příběh byl dobře napsaný a autor má můj obdiv za takhle bujnou fantazii. Nejvíc mi k srdci asi opravdu přirostl Iorek Birnison a Lee Scoresby takže doufám, že se s nimi ještě v dalších dílech setkám.

nevimcoctu
nevimcoctu
10.05.2023 4 z 5

Pocitově 3 až 4 hvězdičky, ale dávám 4 za to, že ač dítě, Lyra je neuvěřitelně sympatická postava. Ráda jsem si ke Koření z Duny k seznamu běžných věcí, které mi běžně na mysli vytanou s velkým písmenem, přidala ještě Prach. Doteď si pamatuju, jak mě jako malé dítko zdrtilo, že sama nemám žádného daemona; parádní myšlenka i teď, ačkoli bych to ocenila víc rozvedené, což ale nemůžu čekat od knihy pro děti, takže v pohodě. Hrozně mě iritovalo používání Alethiometru - jak je i přes jeho vlastnictví může něco neustále překvapovat a někdo zrazovat nepochopím. (Tohle nicméně přičítám věku hrdinky a přecházím i vzhledem ke konci, kde je přislíbeno lepší používání této pomůcky.)

ctenar2846
ctenar2846
23.04.2023 4 z 5

Originální a zajímavě pojatá myšlenka, že s sebou máme všichni kousek sebe samého jako svého nejlepšího přítele v podobě osobního daemona, kousek vlastní duše. Hezky napsaný a propracovaný příběh malého děvčátka, jež vyrazí za opravdu originálním dobrodružstvím. I když prvotní nadšení postupem času opadalo, i tak knihu hodnotím velmi kladně. Co bych krom daemonů (geniální) ještě vyzdvihl? Rozhodně medvědy, Romuny a rusalky.

cirruska
cirruska
20.04.2023 4 z 5

Na začátku se konalo velké nadšení, které postupně lehce opadalo. Ale celkově je to příjemná pohádka a bavilo. A protože posloucháno jako audiokniha, tak mi to díky tomu v práci snově uteklo. Pro mě nová a zajímavá byla myšlenka osobních daemonů. Z podivuhodných bytostí mi k srdci přirostl Iork Byrnison. Takže od teď když si vzpomenu na Zlatý kompas, tak se mi vybaví lední méďa.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
27.01.2023 5 z 5

Pro mě skvelý příběh. Svět, ve kterém je přiběh zasazený mě neskutečně baví.

Alvari
Alvari
15.01.2023 5 z 5

I přesto, že je Zlatý kompas určený spíše mladším čtenářům, k mému překvapení mě opravdu bavil. Pullman vytvořil hezký a uvěřitelný fantasy svět, kde samotný příběh bez zbytečných kudrlinek uháněl sebejistě kupředu a na sever.

MichaLela
MichaLela
10.01.2023 3 z 5

Poutavý příběh. Sice mi trochu vadil věk hlavní hrdinky, přišel mi příběh díky tomu hodně pro děti, ale děj mě zaujal a upoutal. A konec mě přesvědčil k tomu číst dál. Trošku doufám, že se kniha v dalších dílech zbaví toho nádechu dětského přiběhu.

cathyblack
cathyblack
11.12.2022 4 z 5

Kniha se mi nečetla dobře v tom vydání, ve kterém ho doma mám. (Paperback, Argo, filmová obálka). Pullman však vystavěl svůj svět ku mému obdivu. Kdo by nechtěl po dočtení mít vlastního démona? Doporučuji všem fantastům a doufám, že se brzy dostanu k dalším dílům.

Thalin
Thalin
04.12.2022 3 z 5

Dávno před knihou jsem viděla film. A i když to nebývá časté, líbil se mi víc. Možná proto, že není tak rozporuplný, jako mi přišla kniha. Místy je to až dětinsky naivní, hlavní hrdinkou je dvanáctiletá holka, ale jindy se to zase tváří až moc dospěle, v knize jsou výrazy a myšlenky a politické prvky, které zrovna moc pro dětskou mysl nejsou a já si po celou dobu nebyla jistá, jestli se mi to líbí. taky jsem měla veliký problém se začíst a nakonec jsem začala i přeskakovat. Zkrátka mě to moc neoslovilo, ale nemůžu upřít rozhodně originální myšlenku a dobré popisky.

Charming
Charming
13.11.2022 5 z 5

Film a ani seriál neznám. Jsem rád, že jsem si nejdříve přečetl knížku, alespoň tento první díl, který mě na konci donutil si přečíst i díl další. Je to velmi hezky napsané fantasy, které vás nenechá přestat číst.

zuzmi39
zuzmi39
14.09.2022 4 z 5

Jako malá jsem nejprve viděla film, který mě natolik zaujal svým originálním nápadem, že jsem si musela přečíst i knihu, podle které byl natočený. Ta si mě získala ještě mnohem víc. Ačkoli je Zlatý kompas spíše pro mladší čtenářstvo, rozhodně zaujme člověka v každém věku. Je to totiž kniha plná dobrodružství, díky kterému děj plynule směřuje kupředu a udržuje čtenářovu pozornost po celou dobu knihy. Myšlenka, že každý člověk má svého daemona, část vlastní duše ve zvířecí podobě, je naprosto kouzelná a knize dodává právě onu originalitu.
Máme možnost procestovat s hlavní hrdinkou Lyrou kus světa, který je téměř stejný jako ten náš, ale zároveň zcela odlišný. Během svého dobrodružství Lyra v mnoha ohledech vyzrává a čtenáři přirůstá k srdci ona i její Pantalaimon. Jsem zvědavá, kam je život nadále zanese.

Hakate
Hakate
04.09.2022 5 z 5

Krásný originální fantasy příběh. Fantasy spíše pro děti, ale určitě stojí za přečtení.

ijcro
ijcro
23.06.2022 5 z 5

Dějová linka příběhu pro mladší náctileté sic, ale mířící i na starší čtenářstvo, je přímočará, bez nějakých vedlejších smyček a zákrutů či – nedej bože – filozofických obratů. Svým způsobem uvěřitelný svět proměňujících se daemonů, jako průvodců lidí, mluvících ledních medvědů a bytostí jiných sfér, je umně vyprávěný a velmi plastický. Skvěle se čte a plyne jak horská bystřina. Rozhodně doporučuji sdílet s Lyrou její cestu za pravdou a poznáním třeba i do jiného světa.

Film bych asi s knihou nechtěl nesrovnávat, poněvadž rysy aktérů dostávají až příliš konkrétní rysy a příběh sám ztvrdne do filmových kulis, ať je jakkoliv skvěle vizuálně povedený. Ale je to jen přiohnutý derivát příběhu, který už bez ohledu na hvězdné obsazení nedošel k pokračování, i když nakročeno pootevřeným koncem měl vrchovatě.

Všiml jsem si množství kritik, které prý srážejí český překlad na úroveň dětské literatury a mnozí předčtenáři doporučují číst v originálu. Tohle posoudit nedokážu, ale zřejmě se to týká více knih, kdy překlad dostatečně nevystihuje podstatu příběhu (stačí jen vzpomenout české překlady jmen v HP). Na druhou stranu v tom lze možná vidět tak trochu zdokumentovaný úpadek překladatelské činnosti, selhání jednotlivce, nicotnost našeho jazykového prostoru a ekonomickou neschopnost některých nakladatelů v honbě provozních úspor zajistit výstižný překlad.

Hanncha
Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Takové originální fantasy já můžu. Film byl také pěkný. A nad seriálem si jen chrochtám.

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
01.02.2022 5 z 5

Miluju to. Ten nápad, svět i postavy. Navíc je to jedna z mála knih, ve které mají důležitou roli Rumuni, což je neobvyklé. Lyra mi byla sympatická a na svůj věk velmi odvážná. Klobouk dolů. Film je taky poměrně povedený, ale na knihu nemá ani zdaleka. Těším se další díly a mám v plánu i seriál.

Deimos
Deimos
27.11.2021 3 z 5

Zlatý kompas jsem četl skoro celých osm let. Myslím si, že tento rekord už s žádnou knihou nepřekonám. Kromě různých povinností a životních událostí za tuto skutečnost mohl především fakt, že jsem se do knihy nezačetl. I když jsem ji rok co rok bral do ruky a přečetl jsem nějakou kapitolu, tak jsem knihu opět odložil a vrátil se k ní třeba po roce. Čtení, ač určené pro dětského čtenáře obsahuje spoustu novotvarů a nových slov, které se složitěji četli (vyslovovali viz Alethiometer, Pantalaimon apd.) Abych si pomohl, tak jsem si to zjednodušoval a třeba hrdinčině Deamonu říkal Pantík. Ale těch jmen a názvů co mi nešlo přes pusu, tam bylo více. Každopádně nápad na spojení dvou bytostí (lidské a zvířecí) je skvělý a "alternativní" svět je fascinující. Dokázalo mi to i filmové zpracování, které se mi velice líbilo, vlastně více než kniha. Což nebývá pravidlem. Do jaké míry za to mohl i fakt, že mi tehdy bylo přes 20 nedokážu říct, dokud se na film znovu nepodívám. Nebo na modernější seriálové zpracování Jeho temné esence z roku 2019. Uvidíme, kniha mě až na některé napínavější pasáže často nudila. (59%)

Eeper242
Eeper242
16.10.2021 5 z 5

veľmi,
veľmi pekná kniha.Najviac som sa tešil na toho medveďa a Lyru s alethiometrom.teraz pozerám sertiál.A knihu doporučujem :):):)

dontbullshitme
dontbullshitme
06.08.2021 4 z 5

Místy hodně dětské, ano, vztah Coulterové a Asriela je opravdu divný, ale jinak se mi to líbilo. :)

TaNya_
TaNya_
02.08.2021

Skvělé čtení, které je sice určené pro mladší publikum, ale nejde o prostoduché fantasy. Daemoni jsou úžasní, jelikož čtu knížky v originále, tak jsem si zde hodně rozšířila zvířecí slovní zásobu. První díl je sice takovým seznámením, no za mě je asi nejlepší.

janka2000
janka2000
22.06.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Musím přiznat, že jsem ji četla proto, že mě nadchl seriál. Byla jsem překvapená, do jaké míry je seriál věrný. V podstatě netřeba číst.
Příběh psaný v 90. létech je i na dnešní dobu originální a geniální. Fantazy o cestování mezi alternativními světy, kde někde zvířata mluví, jinde jsou příšery a jeden svět je i ten náš!

natalie8531
natalie8531
30.03.2021

(SPOILER) Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou zde pasáže, které na mě působily naivním dojmem. Měla jsem často pocit, že několik myšlenek je pořádně nevysvětlených. Na druhou stranu mě bavila myšlenku hříchu a paralelního vesmíru. A právě díky té poslední větě ("A tak se Lyra a její daemon odvrátili do světa, v němž se narodili, zadívali se do slunce a vykročili na nebesa.") mám chuť v této sérii pokračovat.

Luigi1
Luigi1
29.03.2021 5 z 5

Po zhlédnutí filmu jsem se začetl i do knížky.Knížka podstatně lepší ikdyž film nebyl špatný

Laféeverte
Laféeverte
03.02.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už několikrát - poprvě ještě před tím, než byl film či seriál. Rozhodně stojí za pozornost (tím myslím celou trilogii), a to hlavně proto, že si v tom najdete to své - můžete si užívat fantasy světy, jejich logiku a provázanost, můžete bez dechu sledovat napínavý příběh, můžete sledovat zajímavé vedlejší postavy, můžete přemýšlet o nastolených otázkách filozofických, náboženských, morálních... Jinak se to ale trošku pomaleji rozjíždí, ale pokud vydržíte začátek, je to celkem "jízda".

MatoPalkes
MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Knihu som za posledných 15 rokov čítal viac krát. A mám ju tuším radšej a radšej. Ďalšie diely ešte lepšie.

ajunaja
ajunaja
26.01.2021 3 z 5

Ta kniha je rozhodně zajímavá, jen si nejsem uplně jistá jaký z ní mít pocit. Příběh malé holky na které leží váha světa a přitom se zabývají dospěláckými otázkami jako prvotní hřích a odtržení duše. První jsem viděla film i seriál a musím říct že se jim seriál je opravdu autentický s knihou.

puczmeloun
puczmeloun
18.01.2021 3 z 5

Bizarní, to je první slovo, které mě po přečtení této knihy napadá. Na jednu stranu velice naivní fantasy složka, která se ani nesnaží o nějakou hloubku (prostě to tak je) a očividně tak směřuje na mladší čtenáře, na tu druhou podivuhodné (často několikastránkové) pasáže věnované např. prvotnímu hříchu i elementárním částicím, výhodám absence představivosti, nebo platu nájemného pilota. A do toho hlavní postava, dvanáctiletá dívka, zkouší alkohol a ukazuje výhody lhaní. Vše se navíc odehrává ve světě, kde očividně převážilo protestanství, zrušilo se papežství a světu dominuje teokracie Magisteria. Vůbec si nejsem jistý, co si z toho má čtenář odnést a na jakou věkovou kategorii je vůbec Zlatý kompas směřován...

Uznávám, že jako první jsem viděl stejnojmenný seriál, kde mě zaujaly některé nedořešené věci – především právě ona "alternativní realita" Magisteria. Kniha ale mnoho podrobností nedodává, jen se sem tam zmíní o Tatarech a přidává vysvětlující odstavec o zrušení papežství. Naopak seriál uhlazuje ony nejbizarnější části a hlavní hrdinku dělá docela snesitelnou. Mnoho se to nestává, ale tady mě více zajímá, jak dopadne seriál, než abych pokračoval dalšími knihami této série. A to jsou některé nápady docela zajímavé.

josef2900
josef2900
09.01.2021 4 z 5

Super fantasy příběh, který zaujme nejenom děti. Film oproti knize ani nestojí za to. Spíše bych doporučil nový seriál na HBO (his dark materials).

saez
saez
02.12.2020 5 z 5

Mám ráda fantasy a tenhle příběh byl vstupem do dalšího zajímavého světa, kde stálo za to pobýt a rozhlédnout se. Další díl už na mě čeká.

Patro
Patro
17.11.2020 4 z 5

Kniha je spíš takovým "předvojem" jejím dvěma sequelům, které jsou nesporně lepší. I tak je skvělá a jedna z mých oblíbených knih.

Nej_Emili
Nej_Emili
29.10.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla, protože se všem moc líbila. Teď už vím proč. Z daemonů jsem byla nadšená. Hezký, milý okouzlující svět. Film jsem viděla a taky se mi moc líbil. Ale kniha je prostě lepší :-)

Rihatama
Rihatama
18.10.2020 4 z 5

Daemoni. Naše zhmotněné druhé já, řekla bych. Naše duše. Něco mnohem lepšího než domácí mazlíček. Cokoli to je, chtěla bych to taky.

Naprosto originální, hororová pohádka. Červená karkulka, Sněhurka či Jeníček s Mařenkou jsou úplná selanka. Kdybych byla bývala malá holka, Zlatý kompas by byl přesně dle mého gusta. Malá paličatá, chytrá holka a její daemon Pantalaimon obklopeni temnými silami zachraňují s pomocí alethiometru své kamarády, potažmo celý svět. Příběh Lyry je nápaditý, plný nebezpečných dobrodružství. Ne každé přitom dopadne dobře, pohádka nepohádka. S Oxforďanem Pullmanem je tak snadné vžít se do těla jedenáctiletého dítěte a sledovat jeho myšlenkové pochody, těšit se z malých výher a rmoutit se nad neštěstím přátel. Zlatý kompas je strhující příběh plný fantazie, ale i zla a dobro má dost co dělat, aby se prosadilo. Skvělý závěr. Nevěříte přece, že jsem ve vesmíru sami... :)

toni-az
toni-az
17.10.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiobook a jako dobrý. Přednes místy super a místy dost přehrávaný.

Co se týče knížky, začátek mě nějak nebavil, ale jak se to rozjelo, tak mě příběh chytil a už se těším na další díl. Mám rád fantasy, mám rád steam punk, takže tahle kombinace je má krevní skupina. Navíc dobře napsaná :)

nyorai0484
nyorai0484
14.09.2020 2 z 5

Na knihu pro děti je moc dospělá, na knihu pro dospělé je moc dětská....dočetla sem jen z důvodu, abych ji měla dočtenou.
Všude sem slyšela jak jsou Jeho temné esence úžasné a mě to teda zas tak skvělé nepřijde. Asi jsem měla moc velká očekávání...

kamca4151
kamca4151
06.09.2020

Kniha se základy v křesťanství. Nemusí být nutně pouze pro děti. Napětí a spád knihy určitě pobaví i dospělé čtenáře.

bari6868
bari6868
21.08.2020 5 z 5

Skvělý nápad s démony, opravdu originální příběh, který má i přesah. A kniha nemusí být nutně jen pro děti.

Liteket
Liteket
02.07.2020 5 z 5

Neotřelý a zajímavý příběh o jiných dimenzích a záhadném "prachu". Originální příběh, který vtáhne do děje a nepustí. Filmové zpracování bylo poněkud okleštěné, ale nakonec nebylo nejhorší.

HoneyH
HoneyH
19.06.2020 5 z 5

Zajímavá kniha, která podává neobvykle kritický pohled na společnost, církev. Její náplň mnohdy přesahuje fantasy žánr a jde až do jádra základně lidských a společenských hodnot. Má být sice pro děti, ale podle mého názoru, je pro dospělé. Celou sérii stojí za to si přečíst i proto, že byla na seznamu zakázané literatury ALA 100.

Weiler
Weiler
13.06.2020 4 z 5

Přečteno v originále.
Wow, humanistická fantasy, jak tomuhle může hraničně militantní ateista říct ne. Za posledních pár let a kousek jsem svůj čtenářský deníček zanedbával, takže k prvnímu dílu píšu komentář poznamenán přečtenou druhou knihou, která se po tématech náboženského despotismu vozí zdaleka víc. Světla severu musí dodat téhle křížové výpravě, která na křižovatce do Jeruzaléma zabloudila do nebe, potřebnou expozici a soustředí se tedy spíše na témata dětské nevinnosti, lidských kvalit vyjádřených činy oproštěných od původu (Lyra je na konci knížky napůl cigánka urozeného původu, napůl medvědice alumnae), a do jisté míry i lidské duše, byť se asi nedá žádnému čtenáři zazlívat, že to v tom zvláštním vztahu mezi dæmony a lidmi nevidí třeba ani do závěru knihy. To jsou právě ta témata, která činí tuhle fantasy ve svém žánru jedinečnou, bohužel mi přijde, že v prvním dílu nedostávají tolik prostoru? Nevím. Možná se mi to jen zdá, protože mi přišlo, že Pullman bojuje s tím, aby předestřel čtenáři svůj fantastický svět a svou chytrou epiku nějak přirozeně. Spoustu věcí se tedy dozvídáme skrz dialogy, které děj pravidelně zabrzdí, spousta prvků tu na mě působila naivně a nedomyšleně, a Lyře vedle jejího důvtipu k úspěchům hodně pomáhal i autor.
Jestli jste to možná někdo přečetl jako já na základě toho, že jste o tom slyšeli velký věci, a pak vám to přišlo spíš jako lepší průměr, musím podotknout, že druhý díl je nejen vejš, ale zpětně pozdvihne i tenhleten.

Štítky knihy

přátelství děti magie zfilmováno paralelní světy fantasy

Autorovy další knížky

Philip Pullman
britská, 1946
2007  86%Zlatý kompas
2007  84%Jantarové kukátko
2007  85%Jedinečný nůž
2007  89%Temné hmoty
2002  81%Rubín v kouři

Kniha Zlatý kompas je v

Právě čtených26x
Přečtených1 852x
Čtenářské výzvě101x
Doporučených121x
Knihotéce497x
Chystám se číst638x
Chci si koupit154x
dalších seznamech27x