Zlatý kompas

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4.3913

Jeho temné esence / Temné hmoty 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Argo

Northern Lights, 1995

Kniha Zlatý kompas

puczmeloun

Bizarní, to je první slovo, které mě po přečtení této knihy napadá. Na jednu stranu velice naivní fantasy složka, která se ani nesnaží o nějakou hloubku (prostě to tak je) a očividně tak směřuje na mladší čtenáře, na tu druhou podivuhodné (často několikastránkové) pasáže věnované např. prvotnímu hříchu i elementárním částicím, výhodám absence představivosti, nebo platu nájemného pilota. A do toho hlavní postava, dvanáctiletá dívka, zkouší alkohol a ukazuje výhody lhaní. Vše se navíc odehrává ve světě, kde očividně převážilo protestanství, zrušilo se papežství a světu dominuje teokracie Magisteria. Vůbec si nejsem jistý, co si z toho má čtenář odnést a na jakou věkovou kategorii je vůbec Zlatý kompas směřován...

Uznávám, že jako první jsem viděl stejnojmenný seriál, kde mě zaujaly některé nedořešené věci – především právě ona "alternativní realita" Magisteria. Kniha ale mnoho podrobností nedodává, jen se sem tam zmíní o Tatarech a přidává vysvětlující odstavec o zrušení papežství. Naopak seriál uhlazuje ony nejbizarnější části a hlavní hrdinku dělá docela snesitelnou. Mnoho se to nestává, ale tady mě více zajímá, jak dopadne seriál, než abych pokračoval dalšími knihami této série. A to jsou některé nápady docela zajímavé.

josef2900

Super fantasy příběh, který zaujme nejenom děti. Film oproti knize ani nestojí za to. Spíše bych doporučil nový seriál na HBO (his dark materials).

saez
02.12.2020

Mám ráda fantasy a tenhle příběh byl vstupem do dalšího zajímavého světa, kde stálo za to pobýt a rozhlédnout se. Další díl už na mě čeká.

Patro
17.11.2020

Kniha je spíš takovým "předvojem" jejím dvěma sequelům, které jsou nesporně lepší. I tak je skvělá a jedna z mých oblíbených knih.

Nej_Emili
29.10.2020

Po knize jsem sáhla, protože se všem moc líbila. Teď už vím proč. Z daemonů jsem byla nadšená. Hezký, milý okouzlující svět. Film jsem viděla a taky se mi moc líbil. Ale kniha je prostě lepší :-)

Rihatama
18.10.2020

Daemoni. Naše zhmotněné druhé já, řekla bych. Naše duše. Něco mnohem lepšího než domácí mazlíček. Cokoli to je, chtěla bych to taky.

Naprosto originální, hororová pohádka. Červená karkulka, Sněhurka či Jeníček s Mařenkou jsou úplná selanka. Kdybych byla bývala malá holka, Zlatý kompas by byl přesně dle mého gusta. Malá paličatá, chytrá holka a její daemon Pantalaimon obklopeni temnými silami zachraňují s pomocí alethiometru své kamarády, potažmo celý svět. Příběh Lyry je nápaditý, plný nebezpečných dobrodružství. Ne každé přitom dopadne dobře, pohádka nepohádka. S Oxforďanem Pullmanem je tak snadné vžít se do těla jedenáctiletého dítěte a sledovat jeho myšlenkové pochody, těšit se z malých výher a rmoutit se nad neštěstím přátel. Zlatý kompas je strhující příběh plný fantazie, ale i zla a dobro má dost co dělat, aby se prosadilo. Skvělý závěr. Nevěříte přece, že jsem ve vesmíru sami... :)

toni-az
17.10.2020

Posloucháno jako audiobook a jako dobrý. Přednes místy super a místy dost přehrávaný.

Co se týče knížky, začátek mě nějak nebavil, ale jak se to rozjelo, tak mě příběh chytil a už se těším na další díl. Mám rád fantasy, mám rád steam punk, takže tahle kombinace je má krevní skupina. Navíc dobře napsaná :)

nyorai0484
14.09.2020

Na knihu pro děti je moc dospělá, na knihu pro dospělé je moc dětská....dočetla sem jen z důvodu, abych ji měla dočtenou.
Všude sem slyšela jak jsou Jeho temné esence úžasné a mě to teda zas tak skvělé nepřijde. Asi jsem měla moc velká očekávání...