Zlatý kompas

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2551/big_zlaty-kompas-dwK-2551.jpeg 4.31016

Jeho temné esence / Temné hmoty 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

Northern Lights, 1995

Kniha Zlatý kompas

KnihomolkaKatka

Miluju to. Ten nápad, svět i postavy. Navíc je to jedna z mála knih, ve které mají důležitou roli Rumuni, což je neobvyklé. Lyra mi byla sympatická a na svůj věk velmi odvážná. Klobouk dolů. Film je taky poměrně povedený, ale na knihu nemá ani zdaleka. Těším se další díly a mám v plánu i seriál.

Deimos
27.11.2021

Zlatý kompas jsem četl skoro celých osm let. Myslím si, že tento rekord už s žádnou knihou nepřekonám. Kromě různých povinností a životních událostí za tuto skutečnost mohl především fakt, že jsem se do knihy nezačetl. I když jsem ji rok co rok bral do ruky a přečetl jsem nějakou kapitolu, tak jsem knihu opět odložil a vrátil se k ní třeba po roce. Čtení, ač určené pro dětského čtenáře obsahuje spoustu novotvarů a nových slov, které se složitěji četli (vyslovovali viz Alethiometer, Pantalaimon apd.) Abych si pomohl, tak jsem si to zjednodušoval a třeba hrdinčině Deamonu říkal Pantík. Ale těch jmen a názvů co mi nešlo přes pusu, tam bylo více. Každopádně nápad na spojení dvou bytostí (lidské a zvířecí) je skvělý a "alternativní" svět je fascinující. Dokázalo mi to i filmové zpracování, které se mi velice líbilo, vlastně více než kniha. Což nebývá pravidlem. Do jaké míry za to mohl i fakt, že mi tehdy bylo přes 20 nedokážu říct, dokud se na film znovu nepodívám. Nebo na modernější seriálové zpracování Jeho temné esence z roku 2019. Uvidíme, kniha mě až na některé napínavější pasáže často nudila. (59%)

Eeper242
16.10.2021

veľmi,
veľmi pekná kniha.Najviac som sa tešil na toho medveďa a Lyru s alethiometrom.teraz pozerám sertiál.A knihu doporučujem :):):)

dontbullshitme
06.08.2021

Místy hodně dětské, ano, vztah Coulterové a Asriela je opravdu divný, ale jinak se mi to líbilo. :)

TaNya_
02.08.2021

Skvělé čtení, které je sice určené pro mladší publikum, ale nejde o prostoduché fantasy. Daemoni jsou úžasní, jelikož čtu knížky v originále, tak jsem si zde hodně rozšířila zvířecí slovní zásobu. První díl je sice takovým seznámením, no za mě je asi nejlepší.

janka2000
22.06.2021

Kniha se mi moc líbila. Musím přiznat, že jsem ji četla proto, že mě nadchl seriál. Byla jsem překvapená, do jaké míry je seriál věrný. V podstatě netřeba číst.
Příběh psaný v 90. létech je i na dnešní dobu originální a geniální. Fantazy o cestování mezi alternativními světy, kde někde zvířata mluví, jinde jsou příšery a jeden svět je i ten náš!

natalie8531
30.03.2021

(+ SPOILER) Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou zde pasáže, které na mě působily naivním dojmem. Měla jsem často pocit, že několik myšlenek je pořádně nevysvětlených. Na druhou stranu mě bavila myšlenku hříchu a paralelního vesmíru. A právě díky té poslední větě ("A tak se Lyra a její daemon odvrátili do světa, v němž se narodili, zadívali se do slunce a vykročili na nebesa.") mám chuť v této sérii pokračovat.

Luigi1
29.03.2021

Po zhlédnutí filmu jsem se začetl i do knížky.Knížka podstatně lepší ikdyž film nebyl špatný