Zlatý kompas

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/2551/zlaty-kompas-wLw-2551.jpg 4.3805
Série

Jeho temné esence / Temné hmoty 1.

Žánr
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Argo
Orig. název

The Golden Compass, 1995

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (95)

Kniha Zlatý kompas

Přidat komentář
marlowe
dnes

Jednoznačně nepatřím do cílové skupiny.
Žánru fantasy jsem bohužel nikdy na chuť nepřišel (i když jsem se poctivě snažil) – a do kategorie "Pro děti a mládež" už nepatřím půl století. Knížku jsem si chtěl jen tak prolistovat kvůli čerstvé premiéře osmidílného seriálu Jeho temné esence – ale nakonec jsem ji poctivě přečetl celou. Námět nečekaně zajímavý, postavy dobře vymyšlené, lokace neokoukané, možná bych sáhl i po dalším dílu, ale…
Ale! No, prostě mi hodně vadila jistá lajdáckost při vymýšlení zápletek, při řešení krizových situací a při posunování děje. Jako by "mladší čtenáři" nepotřebovali řádné logické zdůvodnění a museli se spokojit jen s druhořadým (a někdy i třetiřadým) vysvětlením.
Jeden příklad za všechny: Potřebujete někoho osvobodit, jenže jsou zamčené dveře… Co s tím? Vymýšlet nějaké logické řešení, nějakou technickou vychytávku? Proč? Od čeho máme institut Deus ex machina? Prostě necháte z nebe spadnout husu – kde se tam na potvoru zrovna v tuhle chvíli vzala, ví bůh – zjevivší se pták mávne křídlem, dveře jsou otevřené, uvěznění můžou uprchnout – a jedeme dál, močálem černým kolem bílých skal…
Hvězdička dolů za tohle pohrdání (byť mladým) čtenářem…
Ale na seriál kouknu určitě! Ten ateisticko-filozofický rozměr příběhu je hodně chytlavý…

Tabby
27. srpna

Když jsem poprvé viděla film, tak jsem si ho hned oblíbila. Takže jsem si samozřejmě chtěla přečíst i celou sérii. No až teď jsem se k tomu dostala, a první díl se mi líbil.
Musím uznat, že se mi film líbil o trochu víc. Hlavně díky filmu jsem si mohla představit, jak co vypadalo, a to mě asi i dost ovlivnilo.
Ale díky knížce, jsem si zase doplnila to co nebylo ve filmu, dohromady se to hezky doplňuje. :)

Kessetra
21. srpna

Kniha mě postupně víc a víc vtahovala s tím, jak se příběh rozvíjel. Nejprve trochu nezvyk číst z pohledu dítěte, ale nakonec mi to čím dál víc sedělo. Na závěr jsem tedy byla nadšená a velmi se těším na pokračování.

Medasek
13. srpna

Kniha je mnohem lepší než film. Tahle kniha, ostatně jako asi všechny jiné zfilmované knihy, mě v tom jenom usvědčila.

Roscata
21. května

Už si nevzpomínám kdy přesně jsem poprvé viděla film ale pamatuji si že mě celý příběh a svět okouzlil. Chápu že ne každý je nadšený z představy že odraz jeho duše má podobu např. můry (podoba záleží na tom jaký člověk je) ale mě se ta představa líbí.
Jak se dalo očekávat, film se v některých detailech s knihou rozchází. Já se v tomhle případě nemůžu rozhodnout která verze se mi víc líbíla, takže asi zůstanu u názoru že obě mají něco do sebe.
Pokud vás láká téma paralelních světů, kde žíjí po boku lidí i jejich duše v podobě zvířat, kde na borových větvích létají krásné Divoženky a na severu vládnou mluvící medvědí kyrysníci, je tahle kniha přesně to co hledáte.
Já už se těším až si přečtu pokračování.

Aivinka
19. května

Kdysi dávno jsem viděla film, ale kniha předčila poje očekávání. Vážně skvělá.

tanuki
23. dubna

S velkou mírou fantazie vyprávěný příběh z jednoho z 1000 možných paralelních světů, kde všechno je podobné a zároveň všechno jiné. Výběr hlavní postavy v podobě neohrožené, chytré a nesmírně odvážné mladé dívky, které při jejích dobrodružstvích vždy přeje štěstí (i když to na první pohled nemusí být zřejmé), dává tušit, že kniha je určena především starším dětem, nicméně i dospělí si zde najdou něco navíc, co děti zřejmě neodhalí.
Dvanáctiletá Lyra se rozhodne vzbouřit proti silné, utajované a dobře organizované instituci, která v zájmu vědeckého výzkumu začne unášet děti, což Lyru pořádně nakrkne a donutí jednat. Řídí se především svou intuicí a ta ji provede všemi možnými protivenstvími. Postupně získává důležité spojence a stane se nenahraditelnou součástí buňky odporu. Postavy nejsou vždy jasně čitelné a některé činy mohou s postupem času získávat odlišné výklady a dimenze, než se nejdříve zdálo. A to je dobře, protože právě ta nejdenoznačnost je prvek, který v tomto žánru často schází.
Konec je přesně takový, aby čtenáře navnadil na další díl, takže nečekat, nelelkovat a rychle shánět...

OBRZlobr
25. března

Parádní kniha, která se četla jedním dechem. Určitě si přečtu i zbytek této série.

1