JosefW JosefW komentáře u knih

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Vzkaz v láhvi bych zařadil po bok předešlých Zabijáků. Od začátku děj člověka vtáhne a nutí jej pokračovat ve čtení. Identita vraha je postupně odkrývána a z dávno minulého případu je opět boj o čas. Honba za sériovým vrahem postupem času nabírá na obrátkách a prakticky do poslední chvíle čekáte, jak se věci nakonec vyvinou. Motiv sektářského náboženství však mohl bych ještě o chlup propracovanější. Nicméně rozdvojená osobnost v týmu oddělení Q mi to svým způsobem vynahradila. Bez čeho bych se však obešel jsou některá nahlédnutí do Carlova soukromého života (návštěvy u psychologa mě moc nebavily). Celkově jsem ale byl spokojen a beze všeho mohu udělit pětihvězdu.

28.01.2018 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Na předchozí knihu mne navnadily vynikající recenze od přátel, ale ve výsledku mi tolik nesedla. Asi i díky tomu, že jsem měl prostě už od začátku příliš vysoká očekávání.
Zabijáci ale byli jiní. Pachatelé známí již od začátku jsou pěkní zmetci. Taková ta sebranka v pozlátku smetánky. Za sebe mohu říci, že jsem byl se Zabijáky nadmíru spokojen. Přibyla nová postava, jež se do týmu oddělení Q svým charakterem hodí, nazývající Asada vtipnými "lichotkami" (Úplně vypěnila a něžně mě oslovila ty malej písečnej červe.) a celkově mi vše tak nějak sedlo. Nemám problém udělit plné hodnocení, kniha mne bavila a vždy jsem se těšil na další kapitolu.

19.01.2018 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Vysoké hodnocení a dobrá doporučení mne navnadila a já jednoduše očekával výbornou severskou detektivku.
Mno, špatné to rozhodně nebylo. Příběh celkem slušně ubíhal, Merete jsem fandil, s ústřední dvojicí jsem byl za dobře - účast "poskoka" Asada mi přišla spíše komická - a vše docela obstojně klapalo. No jo, ale celkový dojem na výbornou nebyl. Motiv hlavního antagonisty...některé situace...závěr...
Na plný počet to u mne rozhodně není, to nikoli a velmi váhám mezi třemi a čtyčmi hvězdami. Pro čtyči hovoří čtivost, pro nižší celkový dojem v porovnání s očekáváním. Nuže, zatím nechám trojhvězdu a ještě uvidím. No nic, Zabijáci volají.

28.12.2017 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

V osmnáctce to začalo, ve...ale, přeci nebudu vyzrazovat konec, že? Ačkoli mne kniha bavila, opět nemohu dát nejvyšší hodnocení, neboť mi tam něco úplně stoprocentně nesedlo. Celkově se však jedná o velmi dobrou trilogii a rozhodně ji mohu jedině doporučit.

23.12.2017 4 z 5

České trolejbusy České trolejbusy Martin Harák

Knihu jsem objevil při vyhledávání zdrojů pro svou práci a mohu říci, že mne její provedení velmi zaujalo. Je zde srozumitelně popsána historie i problematika trojbusů u nás i ve světě, představena postupně (snad) všechna u nás provozovaná trolejbusová vozidla a vše v celkem příjemném kompaktním formátu.

12.12.2017 5 z 5

Encyklopedie městské dopravy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Encyklopedie městské dopravy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Pavel Dušek

K této publikaci jsem se dotal víceméně náhodou při pročítání jedné závěrečné práce na téma vývoje městské hromadné dopravě v Praze v meziválečném období. Sám jsem ji využil ke stejnému účelu, tedy jako jeden ze zdrojů, a ačkoli jsem ji nečetl doslova celou, zaujala mne svým provedením a popsáním snad každého provozu MHD v naší vlasti. Dala by se nazvat asi nejlepším uceleným přehledem provozů městské dopravy u nás.
Zajímavé čtení, které určitě doporučuji všem zájemcům o městskou hromadnou dopravu a její historii.

12.12.2017 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Jiné a přece stejné. Konečně se dozvídáme, proč vznikla sila, co se stalo a jaký je plán. Zejména od Donaldovi dějové linky jsem se nemohl odtrhnout. Prach volá...

04.12.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Už je to delší čas, kdy jsem objevil Silo. Zpočátku mne příběh nezaujal a prakticky po celou první třetinu se mi hlavou proháněla otázka, proč je tato kniha tak dobře hodnocena. Něco mi však říkalo, že bude stát za to pokračovat dál. Zhruba ve třetině pak najednou nastal zvrat, začal jsem se vyložené těšit na další kapitolu a kniha mne začala bavit.
Už teď vím, že tuhle trilogii musím přečíst celou, jelikož odpovědí bylo zajím málo a nezodpovězených otázek je ještě stále mnoho. :-)

17.10.2017 4 z 5

Tajemství špionáže Tajemství špionáže Václav Pavel Borovička

Nedávno jsem se delší čas zadíval na poličku v pokoji a padl mi do oka tento titul. Hmm, jak dlouho už jej mám? V rychlosti jsem si vzpomněl, že mi jej před lety věnovala babička s tím, že se mi to bude líbit. Fajn, jakmile bude čas, kouknu tedy konečně oč jde.
Upřímně? Nečekal jsem, že kniha Tajemství špionáže bude tak, cituji, prudce čtivá. Šestice příběhů z období druhé světové války v podání V. P. Borovičky dokáže výborně zaujmout a musím říci, že všechny jednotlivé příběhy jsou dobře napsány. Člověk by ani nevěřil, co vše prošlo bez povšimnutí. Příjemné čtení, které mohu vřele doporučit. Určitě se nejednalo o poslední knihu od tohoto autora.

01.10.2017 4 z 5

Poslední stadium Poslední stadium Jiří Pavlovský

Klaudie, Walter i Vincenc na něj beze slova zírali.
„No jo, no,“ řekl Felix. „Uznávám. Možná to může být moje vina.“

Ústřední partička podivínů je tentokrát zapletena do skutečně globální katastrofy. Už žádná návštěva démona v Praze, zimní výlet do Nitry, ani cesta do Chonětína. Tady jde vážnou věc, vždyť se blíží konec světa. Anebo ne? Nastane vůbec?
Od závěrečného dílu celé série jsem měl - po předcházejícím Kladivu na démony a Bohu strachu, jež naznačoval, že se chystá něco vskutku velkého - poměrně vysoká očekávání. Bohužel, nemohu si pomoci, ale mě na Posledním stádiu něco nesedlo.
Vše sice šlapalo jako dobře namazaný magický stroj, avšak... Rozhodně jsem se nenudil (vždyť jsem celou knihu přečetl během jednoho večera, což u mne nebývá běžné), humoru bylo dost, temnoty i všeho ostatního bylo také dost. Nicméně, mně osobně prostě více sedly jiné díly. Pobavil jsem se, líbilo se, ale na plnou palbu to u mne není.

„Chci spát. Pokud bude ještě existovat svět, vzbuď mě příští týden. Pokud ne...nebuď mě.“

P.S. Není to ještě tak dávno, kdy jsem byl vůči českým autorům skeptický. Náhodně objevená série Kladivo na čaroděje mě však ukázala, že českou fantasy mohu a zřejmě také začnu vyhledávat ve větším měřítku.

29.09.2017 4 z 5

Bůh strachu Bůh strachu Jan Hlávka

„Posedlý teplým démonem, a k tomu abstinent! Mohlo to být horší? Mohlo.“

Pavlovský umí, ale Hlávka překonává svého učitele. Už úvodní prolog slibuje, že tohle bude jízda. Výborný mix propracovaného děje, do kterého se zapojují všechny magické frakce, hlášek a spousty odkazů na aktuální dění u nás i ve světě. Prostor dostává Kilián a VVK, Sedmička, Antimágové v čele s Petrou, Rashil a hlavně Felix Jonáš a jeho parta. Samozřejmě nechybí ani stylový protivník z Felixovy minulosti, jehož záměr i pohnutky vlastně chápete a zároveň víte, že je nesmí uskutečnit.
Příběh je sice temný, avšak nad tím moc času nepřemýšlíte. Vztahy mezi Klaudií, Felixem, Vincencem a nekrem...ehm, tedy, Walterem dostávají zabrat. Ale, jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí.

„Nejjistějším způsobem, jak ztratit veškeré iluze o lidstvu, vesmíru i astrálních sférách, bylo začít si cokoli s Felixem Jonášem.“

Poprvé sahám po nejvyšším hodnocení, jelikož Bohu strachu nemám prakticky vůbec co vytknout a Kladivo na čaroděje už mám tak pod kůží, že nemohu jinak. :-)

P.S. A konec už pak nenechává nikoho na pochybách, že blížící se závěr bude skutečně velký!

28.09.2017 5 z 5

Kladivo na démony Kladivo na démony Jiří Pavlovský

Ze dna na vrchol. Nenapadá mne lepší vyjádření, než že se po předchozím díle série vrací do svých kolejí!
Po Felixovi někdo jde. Ale jde skutečně po něm? V ulicích Prahy náhodně umírají lidé. Souvisí to spolu? Ke slovu se dostává i, jak by jej Jack O'Neill nazval, junior. O koho se jedná? A nakonec se objevuje i Petra. Pavlovský prostě umí!

P.S. Závěr série se blíží a něco mi říká, že to bude velký. :-)

27.09.2017 4 z 5

Žrádlo pro psy Žrádlo pro psy Darek Šmíd

Žrádlo pro psy je pro mne těžké hodnotit. Máme tu sice Felixe, Klaudii, Vincence i Waltera, vůbec ne špatný námět, ale jinak nic moc. První díl, u kterého jsem se moc nepobavil, ba právě naopak. Jak už tu bylo napsáno v komentářích přede mnou, problémem nejsou "úchylárny" - po masakrování zombie kombajnem, magora s výstavkou v paneláku nebo oblékání cizí kůže už člověka překvapí máloco -, ale tak nějak celkové provedení. No, jestli jsem Krutým strojům dal trojhvězdu, tady musím, bohužel, jít ještě níže...

24.09.2017 2 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

„Co chceš dělat?“
„Svou občanskou povinnost.“
„Ty ho chceš zmlátit?“
„A proč ne? Je odpoledne, nejvyšší čas rozbít držku první uniformě.“

Úkolem naší ústřední čtveřice je tentokrát najít mladou vědkyni, která se ztratila svému stalkerovi. Prostě začátek jak z červené knihovny... Nuže, oproti předchozí knize se mi Pekelná šleha líbila o něco více. Nicméně, v sérii už byly i lepší kousky, což však neznamená, že jsem se nebavil. Líbilo se a vesele pokračuji dále.

A hlavně, konečně jsem nalezl relevantní vysvětlení toho, proč se stavba asi nejznámějšího tunelu v naší zemi tak protáhla a prodražila. :-)
„Už chápu, co na tom stojí sto třicet sedm miliard. Peníze daňových poplatníků zaplatí očividně cokoli.“

22.09.2017 4 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Oproti předchozím Drsným snům, u kterých jsem se co stránku musel smát, byla pro mne Síť přízraků jednoznačně slabší. Styl psaní O. Nečase mi prostě nějak nesedl. V příběhu jsem postrádal větší zapojení Nekra, jak jej v předchozím díle tituloval Vincenc, větší množství hlášek a ačkoli některé scény byly povedené (pes, seriálový výběr s Benediktem), ve výsledku prostě tu čtyřhvězdu dát nemohu...

19.09.2017 3 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Parta od dopravního podniku oznamující všem, že TRAMVAJ NEJEDE, bitva o supermarket, celá ústřední čtveřice, návštěvník ukrývající se v české Area 51 a spousta hlášek a skvělých situací. Přesně tohle jsem potřeboval. Knihu, která se svou kvalitou vyrovná prvním dvěma dílům. Přesně pro tohle jsem začal číst Kladivo na čaroděje. Mně tu nechybělo nic, mohu jedině doporučit všem!

14.09.2017 4 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Po dvou dílech se nám opět vrací otec série a je to vidět. Vrací se nám paní Blažková ze Sedmičky (nebo spíše Pětky?), též je zmíněna i tajná organizace z prvního dílu. No, ale ať tu nespoileruji. Tahle kniha není pro slabé povahy. Posedlý panelák plný magorů byl zajímavým nápadem a výprava pod nemocnici mě také bavila. Nicméně, přišlo mi, že u prvních dvou dílů, též z pera Pavlovského, bylo hlášek více. Na druhou stranu, závěr knihy přinesl rozuzlení Vincencovy "prácičky", ale mohlo tam být toho magora více. Inu, hurá na pokračování.

13.09.2017 4 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Čtvrté pokračování nás, spolu s Felixem a Klaudií, zavádí na melouch do Nitry. Venku padá sníh, dveře jsou zavřené, atmosféra houstne, mrtvol přibývá a ve vzduchu jsou cítit temné magické síly. Výlet na Slovensko se mi líbil, humoru sice ubylo, ale pokus o navození temnější atmosféry dopadl celkem dobře. A že byli vynecháni Vincent s Walterem mi projednou nevadilo, změna je život.

09.09.2017 4 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Nová krev s sebou přináší i trochu jiný styl psaní. Nemohu říci, že se mi kniha nelíbila, nicméně v porovnání s úvodní dvojicí knih, u kterých jsem se co chvíli musel smát, bohužel pokračování tak dobře neobstojí.

02.09.2017 3 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Z prvního dílu rovnýma nohama do pokračování. Hele, tahle kniha měla všechno, humor, hlášky, Felixe a jeho tým, podivné městečko, zombie i kombajn. Prostě jsem si sedl a tuhle šílenou návštěvu Chonětína si užil. Parádní oddychovka plná černého humoru.

28.08.2017 4 z 5