Jonny Jonny komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

24.09.2014 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Svět Stinu větru je zajímavý, temný a pro mě byl často hrůzunahánějící.
Příběh obsahuje spoustu myšlenek s kterýma nesouhlasím (osudovost, femme fatale...), a o to víc mě to čtení bavilo.
A Daniel se místy choval jako tele, až jsem z něj rostl (Ale co může člověk chtít po sedmnáctiletém výrostkovi...)
Do knížky jsem byl vtažen jak už dlouho ne.

24.09.2013 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

K hodně postavám se budu v myšlenkách vracet. Nejvíc asi k Emilovi.
Čtivé. Místy napínavé. Místy mi tuhla krev v žilách (nejvíc mě zasáhlo nemluvně utopené aby neprozradilo partyzány).

02.04.2024 3 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

(SPOILER) Jeden z lepších dílů. Obecný venkov je mi přeci jen bližší, než konkrétní Londýn.
Jakožto jeden z hloupějších čtenářů jsem byl v půlce knihy zaskočený, že případ je vyřešen. Hele, ukázalo se, že nebyl.

A zklamalo mě, jak lehce se Peter, najednou, nechal od Beverly svést.

25.08.2023 4 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Mě tenhle díl bavil -víc než předchozí navazující knihy. Příběh mě vtáhl a nepustil.
Líbí se mi architektonické a urbanní poznámky.
A na konci ten zvrat! Jsem napnutý.

14.08.2023 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Příjemné oddechové čtení.

Oceňuji zasazení do české krajiny a pozitivní ekologické projevy, které paradoxně způsobila jaderná válka - třeba to rozšíření zubrů.

15.04.2023 4 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Takhle by to šlo. Místy trošku zdlouhavé, ale vyvážené množstvím napínavých scén.
Příjemná spotřební literatura.

07.02.2023 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Průměrný až dobrý.

Místy čtivé a napínavé, místy míň.
Spotřební literatura. Na výplň "čekacích časů" je kniha uspokojivá.

07.11.2022 3 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Úžasný želví a boží humor. (Tím spíš, pokud znáte https://twitter.com/UhlaOfficial)

Snad jen škoda, že se tam zoufale málo vyskytují banány.

25.07.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Za mě dobrý. Irituje mě "tradiční" úvod knihy, který je vytržený až z druhé poloviny dílu a prozrazuje, k čemu se příběh skloní...

Největší aha efekt jsem zažil, když jsem zjistil, že nejde o trilogii ale pentalogii – v půlce knihy jsem se nestačil divit, co všechno se má v příběhu do konce knihy dořešit. (Tak ne no :-).) Pak mi vyrazilo dech, když jsem se dočetl, že autorka psala Nastereu dvakrát, protože o původní soubor přišla.

28.12.2021 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Fajn. Už těm souvislostem v první světové válce rozumím zase o kus líp.

21.05.2021 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

(SPOILER) Zajímavá kniha. Zpočátku byla nudná, zmatená. Jak se začaly postavy prokreslovat tak jsem byl lačnější a lačnější.

Trochu mi vadila zrychlující se tendence děje. Postupně byly možné věci, které byly zpočátku vyloučené – až se tím rozbil rámec celého světa.
Aby Hvozd, s kterým se bezúspěšně potýkaly celé generace, vyřešila jedna (ač nadaná) cácora za pár týdnů?
Škoda.

30.03.2021 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Chtěl jsem knihu s kterou bych si odpočinul od pandemické reality. Mno. Skrze mor se roušky dostaly i sem :-). Avšak, víc už mě kniha nezklamala.

Milá, čtivá oddechovka, která není úplně triviální. A ta Caris, ach! (Kdyby to četla manželka tak by na ni žárlila, právem.)

30.03.2021 4 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Za mě jednoznačně lepší než druhý díl. Konečně jsem se, nenásilnou formou, seznámil s Ásgardskými bohy.
Dost jsem se bavil u epizodky s Ježíšem. Líbily se mi vložené příběhy - nevtíravě popsaly, jak v tomhle světě vnímat upíry, vlkodlaky a další tvorstvo. Celkově mám radost, že Atticus opustil zajeté koleje.

27.02.2020 4 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Co si budeme povídat, vyprávění o Attikovi je spotřební literatura.
Děj člověka nutí zhltat příběh co nejdřív. Tak jsem vděčný za tu iluzi hloubky, kterou z některých myšlenek cítím.

Plemeno Irský vlkodav je najednou v mých očích oblíbenější, než bylo. Navíc přemýšlím, že bych začal pěstovat bylinky... no... tak aspoň že toho tetování jsem zatím dalek.

24.02.2020 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tahle kniha by byla dobré čtivo pro spoustu lidí. Bohužel, většina z té spousty si ji nepřečte a kdyby, tak ji bude považovat za snůšku výmyslů.
Jinak hezké, stručné a ucelené dílko. Ta stručnost dává naději, že by si ji mohl přečíst i někdo, komu ji doporučíte/půjčíte.

10.12.2019 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Nejsem milovníkem povídek. Ale v tomhle případě... Kvalita dorovnala formu. Příjemné oddychové čtení. Koniáš byl prima společník na cesty metrem a vlakem, tak se snad co nevidět opět shledáme.

11.07.2019 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.

16.02.2019 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

V téhle knize je toho dost zajímavého.
Judeho těžký osud a jeho zraněná psychika mnohdy vede k ustrnutí.
Ale jiné části knihy to shodí, protože jsou tak nerealistické (úspěšná kariéra 4 stěžejních postav).

Znepokojovalo mě, kolik zájemců se najde pro sex s desetiletým (cca) klukem. Doufám, že tohle je daleko skutečnosti.

Zajímavá knížka, v něčem fascinující. Ale posledních 200 stránek už to bylo hodně dlouhé a já se těšil, až ji budu moct odložit.

15.12.2018 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu.

Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)

07.11.2018 4 z 5