☰ menu uživatele

Jonny Jonny komentáře u knih

Komentáře 311

Recenze

Diskuze u knih

Ready Player Two: Nová hra začíná Ready Player Two: Nová hra začíná Ernest Cline

Klobouk dolů za odvahu navazovat na úspěšnou úvodní knihu. Autor by určitě neudělal chybu, kdyby pokračování nenapsal.

Dojmy mám neutrální. Stránky jsem rozhodně nehltal, bavil jsem se jen chvíli - když se v ději mihla Středozem.
Do děje mě kniha nevtáhla - spíš jako bych o ději četl reportáž. Není mi jasné, kde se stala chyba... Asi že se záporný hrdina objevil na scéně tak zčistajasna a a po dlouhém úvodu. (A nebylo pořádně vysvětleno, jak se mu podařil průlom takového rozsahu spáchat.)

Tako jako tak. Kniha je stále dobrý průměr.

10.10.2023 3 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Jsem spokojený s dalším prokreslením světa vidoucích. Taky se mi líbily některé napnuté okamžiky. Ale ty dějové zvraty, kdy se stalo něco nepravděpodobného jen proto, aby se to o kus dál něčím ještě nepravděpodobnějším anulovalo, mě rozčilují.

A nerozumím, proč je kniha o můře plná včel.

24.09.2023 2 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

(SPOILER) Čtení mě bavilo a vtahovalo. Nadšený ale nejsem.
To nekonečné přetahování s Lesley a Mužem bez tváře už mě nebaví. Dva kroky vpřed, dva zpět...

Kéž by Ben Aaronovitch, sérii důstojně zakončil. (A pak třeba začal s novou sérií ze stejného světa.)

Škoda překlepů a chyb v textu.

28.08.2023 3 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

(SPOILER) Jeden z lepších dílů. Obecný venkov je mi přeci jen bližší, než konkrétní Londýn.
Jakožto jeden z hloupějších čtenářů jsem byl v půlce knihy zaskočený, že případ je vyřešen. Hele, ukázalo se, že nebyl.

A zklamalo mě, jak lehce se Peter, najednou, nechal od Beverly svést.

25.08.2023 4 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Mě tenhle díl bavil -víc než předchozí navazující knihy. Příběh mě vtáhl a nepustil.
Líbí se mi architektonické a urbanní poznámky.
A na konci ten zvrat! Jsem napnutý.

14.08.2023 4 z 5

Příručka kosení Příručka kosení Ian Miller

To nejlepší (protože jediné) co o kosení najdete.

Příručka je stručná, přehledná a docela krátká - i přesto, že se autor pokusil objem navýšit o recept na pečení chleba.

Hodně oceňuji, popis historické výroby kos. Ekofašistický text ze zadní strany knihy naopak vůbec neoceňuji.

Pokud chcete začít s kosením, tak příručku jednoznačně doporučuji. Dočtete se spoustu teoretických informací, které by vám "zkušený praktik" zatajil, protože mu nepřijdou důležité, nebo je vůbec nezná. - A často to jsou věci zásadní - hlavně co se týče nastavení a vhodnosti konkrétního kosiště.

09.08.2023 3 z 5

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

(SPOILER) Čtení knihy mi dost zlepšil fakt, že jsem pár dní před knihou potkal "ztělesnění Igora". Přízvuk, nátura i vzhled :).

Po prvním díle jsem měl zbytečně velká očekávání - moje chyba.

Většina věcí, co mě zaujala s dějem souvisela jen okrajově. (Posuzování přitažlivosti investigativní novinářky. Důchodce hrající nadšení pro vyprávění příběhů...).
Náplava mě svým donkichotstvím spíš rozčiloval :).

Oceňuji, že se Marcela zachovala jako standardní žena a nezpůsobila kýčovitý romantický závěr.

02.06.2023 3 z 5

Slavné bitvy českých panovníků Slavné bitvy českých panovníků Vlastimil Vondruška

Hezký vhled. Místy čtivé a vtahující. Rozčilovala mě forma "dvojí linky", kdy na stránkách naráz ubíhá "dramatizovaný popis bitvy" a pod tím "dobové reálie". Stejně to nešlo číst naráz a k textu jsem pak listoval zpátky...

02.06.2023 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Hezká čtivá oddechovka.

Mínus za divnou obálku.

Citlivě navazuje na předchozí díly a zároveň vykresluje jiné prostředí a postavy.

03.05.2023 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Milá oddechovka.
Trochu nesrozumitelně na mě působí obálka - vůbec se nedovtipuju, která z postav by to měla/mohla být.

15.04.2023 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Příjemné oddechové čtení.

Oceňuji zasazení do české krajiny a pozitivní ekologické projevy, které paradoxně způsobila jaderná válka - třeba to rozšíření zubrů.

15.04.2023 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Hezké a čtivé.
Plusy dávám za "amazonky" a popis jejich světa.

Armada Armada Ernest Cline

Milá oddechovka, leccos bylo jasné od začátku a něco mě i překvapilo.

15.03.2023 3 z 5

Malé dějiny brambor Malé dějiny brambor František Kutnar

Fakt zajímavé. Brambory, a jejich historie zejména, jsou zajímavější, než se na první pohled zdá.
Na druhou stranu... Stále je to jen kniha o bramborách, místy poměrně nudná kniha o bramborách.

15.03.2023 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Takhle by to šlo. Místy trošku zdlouhavé, ale vyvážené množstvím napínavých scén.
Příjemná spotřební literatura.

07.02.2023 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Celou dobu mi bylo jasné, k čemu se schyluje - a ono ne! Za to děkuju. A taky oceňuju množství napínavých scén, kolikrát jsem málem nedýchal.

11.01.2023 4 z 5

Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Nedra Glover Tawwab

Po prolistování jsem knihu zase odložil. Nenašel jsem nic, co by řeklo víc než samotný název knihy.

11.01.2023 2 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Spotřební literatura. Sem tam sem se bavil, sem tam jsem byl překvapený.

11.01.2023 3 z 5

Svět změny Civilizace na prahu nové éry Svět změny Civilizace na prahu nové éry Bruno Maçães

Nepodařilo se mi do knihy ponořit. Několikrát jsem listoval o pár stránek dál a stejně jsem se nezačetl.

02.12.2022 2 z 5

Špicl Páně 955 Špicl Páně 955 Patrick Zandl

Kdyby název knihy zahrnoval slovo "povídky", tak není knize co vytknout. Takhle jsem dostal něco jiného, než jsem čekal.

Popisy bitev strhující, napínavé - a pro mě uvěřitelné.
Plus za "nelpění na postavách".
Hezká obálka.

02.12.2022 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Průměrný až dobrý.

Místy čtivé a napínavé, místy míň.
Spotřební literatura. Na výplň "čekacích časů" je kniha uspokojivá.

07.11.2022 3 z 5

Forbidden Forbidden Tino Hrnčiar

Váhám, kam si knihu zařadit.

Při čtení jsem často vzpomínal na Restart, asi díky členitosti knihy, kdy na sebe jednotlivé kapitoly navazují jen volně.

Dost jsem se pobavil u "zrcadlové" kapitoly.

Značce Life is porno jsem se doteď obloukem vyhýbal. - Prostě jsem ji odsoudil "na první název". Po přečtení téhle knihy, jsem ji spolu s Tinem vzal na milost - konečně jsem prohlédl, že to není jen o "pornu, skejťácích a feťácích".
Následně jsem si poslechl i podcast na protiproudu.net (Jsem pravidelný posluchač - ale kvůli názvu "Life is porno" jsem kapitolu s Tinem přeskočil :-D)

Kniha je inspirační, ale stejně jako ostatní knihy z tohohle žánru, z vás úspěšné pány svého života neudělá.

Když nic jiného, knize vděčím za návrat k otužování. A potvrzuji funkčnost pravidla, že nové návyky se nejlépe zavádějí tak, že se přidají k už zavedené činnosti.
Otužuji se vždy po běhu (v bazénu na zahradě) a jde to samo.

07.11.2022 3 z 5

Hrrr na ně! / Poslední kontinent Hrrr na ně! / Poslední kontinent Terry Pratchett

Tenhle Pratchett byl prostě slabý. Čtení se vleklo, a to jsou Elánius a Mrakoplaš jedni z mých oblíbených.
Nechápu, myslel jsem, že jdu na jistotu.

07.11.2022 2 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Po předchozích dvou dílech, kterýma se táhla atmosféra nekonečného bytí v silech, děj poskakoval dost dramaticky.
A pak najednou, byl konec.

Děj byl vtahující a to natolik, že jsem kvůli němu přejel výstupní zastávku! :-)

Oceňuju autorův dovětek s "přesahem".

25.08.2022 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Hezké, čtivé. Na druhou stranu, je to spíš takové spotřební, bez kdovíjaké hloubky. Celou dobu je víceméně jasné, k čemu se schyluje. Nějaké překvapení se koná, ale nakonec se stejně zahladí...

Nejvíc jsem si oblíbil "pana dabléra", tak je mi líto, že se s ním, nejspíš, znovu nesetkáme.

25.08.2022 3 z 5

Včelařit jako včela Včelařit jako včela Roman Linhart

Stejně jako první díl, je kniha prodchnuta adorací termosolárních úlů. Tady je navíc propagován i modulový systém včelaření.

Přesto jsem nadšený. V té knize totiž není jen tupá metodika, všechny úkony jsou zdůvodněny.

Taková spousta věcí na, které bych se pana Linharta rád doptal... škoda, že to už není možné.

25.08.2022 4 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Líbí se mi, jak se kniha snaží být historicky věrná.

V lecčem je příběh neuvěřitelný a naivní, na čtivosti mu to ale neubírá.

01.08.2022 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Tísnivé a čtivé.

01.08.2022 3 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Úžasný želví a boží humor. (Tím spíš, pokud znáte https://twitter.com/UhlaOfficial)

Snad jen škoda, že se tam zoufale málo vyskytují banány.

25.07.2022 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Ty jo! Fakt dobrý.
Po dlouhé době kniha, u které jsem ochotný mluvit o nějakém přesahu, poselství. Cal je sympaťák, je snadné mu fandit, natožpak tomu klukovi.

Zklamaný jsem snad jen z toho, že se moc nerozvinul vztah s krkavci.

22.06.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Dobrej čtivej průměr.

22.06.2022 3 z 5

Myslet jako včela - Včelaření bez rojů a varroázy Myslet jako včela - Včelaření bez rojů a varroázy Roman Linhart

Několikátá v řadě včelařských knih, ke kterým jsem se dostal. A zatím nejlepší - totiž nediktuje slepě, co a kdy se včelami dělat. Pokud autor něco radí, tak je vždy vysvětleno PROČ.

Jsem moc vděčný za vědecký přístup. A hodně mě potěšilo bližší představení Kleštíka včelího (varroa destructor).

Knize nelze upřít marketingový účel ve vztahu k termosolárním úlům. Myslím, ale, že je to ještě malá daň za všechno to vědění.

22.06.2022 5 z 5

Pár kroků vpřed Pár kroků vpřed Graeme Simsion

Průměrná oddechovka. Leccos je předvídatelné a z toho nepředvídatelného je máloco uvěřitelné.

Autoři v knize zmiňují všechno to, co jsem si sliboval od vlastní pouti (Řím - Assisi), akorát, že na mojí cestě se nic z toho nesplnilo. Když jsem na konci dočetl, že mají s poutí do Santiaga osobní zkušenost, tak bylo moje překvapení nezměrné.

17.05.2022 3 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Asi by nebylo na místě, rozčilovat se nad detektivkou že je to detektivka. (Člověk se něčeho domnívá a pak se "diví", že je všechno jinak. Těžko si ale všimnout něčeho, co autor nezmiňuje...)

Ehm. Zkrátka, na to, že to je detektivka je to dost dobré počtení.

17.05.2022 3 z 5

Včely jinak Včely jinak Radomil Hradil

Kniha mi dobře posloužila jako rozcestník, natrefil jsem díky ní na další informační zdroje.
Rozhodně doporučuji knihou listovat, zběžně si pročíst prvních pár odstavců a až pak věnovat vybraným textům více času.

06.05.2022 3 z 5

Začínáme včelařit Začínáme včelařit František Kamler

Kniha je návodem pro konvenční včelaření. O alternativních možnostech a jiných přístupech mlčí - dost možná záměrně.
Nepopisuje "proč" jen říká "jak".

Celkově mě spíš zdržela, než že by mě obohatila.

25.04.2022 2 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Jsem nadšený, opět. Stejně uspokojující jako Havraní kruhy.

V lecčem předvídatelné, v lecčem ne. Oceňuji proměnu charakterů - nejvíc asi u pana radního.

25.04.2022 5 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Takového přešlapování na místě!
Tři kroky vpřed, dva kroky vzad... Ten kdo se tváří jako největší sympaťák, najednou působí jako zákeřný prevít, aby se vzápětí ukázalo, že je vlastně sympaťák...
Ke všemu ještě ty dějové odbočky, které zůstaly nedořešené ale kniha je moc neřeší a otvírá odbočky nové, asi, aby nás v budoucnu překvapily - nebo taky ne...

Mno nevím.

30.03.2022 2 z 5

Kletba krkavců Kletba krkavců Kevin Hearne

Já jsem spokojený!
Plynulé pokračování prvního dílu. Dalo by se mít k lecčemu výhrady, třeba k obrázkům hlavních postav.
Avšak, já čtu knížky proto, že mě baví prožívat různé příběhy a v tomhle Kletba krkavců spolehlivě zafungovala.
Takže, Kevine, dobrá práce - můžeš být nadále spisovatelem, těším se na třetí-závěrečný díl :).

22.01.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Za mě dobrý. Irituje mě "tradiční" úvod knihy, který je vytržený až z druhé poloviny dílu a prozrazuje, k čemu se příběh skloní...

Největší aha efekt jsem zažil, když jsem zjistil, že nejde o trilogii ale pentalogii – v půlce knihy jsem se nestačil divit, co všechno se má v příběhu do konce knihy dořešit. (Tak ne no :-).) Pak mi vyrazilo dech, když jsem se dočetl, že autorka psala Nastereu dvakrát, protože o původní soubor přišla.

28.12.2021 4 z 5