Jonny

Pár kroků vpředPár kroků vpředGraeme Simsion

Průměrná oddechovka. Leccos je předvídatelné a z toho nepředvídatelného je máloco uvěřitelné.

Autoři v knize zmiňují všechno to, co jsem si sliboval od vlastní pouti (Řím - Assisi), akorát, že na mojí cestě se nic z toho nesplnilo. Když jsem na konci dočetl, že mají s poutí do Santiaga osobní zkušenost, tak bylo moje překvapení nezměrné.

PoustevníkPoustevníkJørn Lier Horst

Asi by nebylo na místě, rozčilovat se nad detektivkou že je to detektivka. (Člověk se něčeho domnívá a pak se "diví", že je všechno jinak. Těžko si ale všimnout něčeho, co autor nezmiňuje...)

Ehm. Zkrátka, na to, že to je detektivka je to dost dobré počtení.

Včely jinakVčely jinakRadomil Hradil

Kniha mi dobře posloužila jako rozcestník, natrefil jsem díky ní na další informační zdroje.
Rozhodně doporučuji knihou listovat, zběžně si pročíst prvních pár odstavců a až pak věnovat vybraným textům více času.

Začínáme včelařitZačínáme včelařitFrantišek Kamler

Kniha je návodem pro konvenční včelaření. O alternativních možnostech a jiných přístupech mlčí - dost možná záměrně.
Nepopisuje "proč" jen říká "jak".

Celkově mě spíš zdržela, než že by mě obohatila.

Železný vlkŽelezný vlkSiri Pettersen

Jsem nadšený, opět. Stejně uspokojující jako Havraní kruhy.

V lecčem předvídatelné, v lecčem ne. Oceňuji proměnu charakterů - nejvíc asi u pana radního.

Hlasy a hvězdyHlasy a hvězdyVilma Kadlečková

Takového přešlapování na místě!
Tři kroky vpřed, dva kroky vzad... Ten kdo se tváří jako největší sympaťák, najednou působí jako zákeřný prevít, aby se vzápětí ukázalo, že je vlastně sympaťák...
Ke všemu ještě ty dějové odbočky, které zůstaly nedořešené ale kniha je moc neřeší a otvírá odbočky nové, asi, aby nás v budoucnu překvapily - nebo taky ne...

Mno nevím.

Kletba krkavcůKletba krkavcůKevin Hearne

Já jsem spokojený!
Plynulé pokračování prvního dílu. Dalo by se mít k lecčemu výhrady, třeba k obrázkům hlavních postav.
Avšak, já čtu knížky proto, že mě baví prožívat různé příběhy a v tomhle Kletba krkavců spolehlivě zafungovala.
Takže, Kevine, dobrá práce - můžeš být nadále spisovatelem, těším se na třetí-závěrečný díl :).

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Za mě dobrý. Irituje mě "tradiční" úvod knihy, který je vytržený až z druhé poloviny dílu a prozrazuje, k čemu se příběh skloní...

Největší aha efekt jsem zažil, když jsem zjistil, že nejde o trilogii ale pentalogii – v půlce knihy jsem se nestačil divit, co všechno se má v příběhu do konce knihy dořešit. (Tak ne no :-).) Pak mi vyrazilo dech, když jsem se dočetl, že autorka psala Nastereu dvakrát, protože o původní soubor přišla.

28.12.2021

Zkáza a nadějeZkáza a nadějeLeigh Bardugo

Hmm. K hodnocení stačí jediné slovo, a sice: tuctové. Oceňuji TEN zvrat a náběh k dojemnému závěru. Kdyby si autorka odpustila pohádkový závěr, tak bych byl pohnutější a v důsledku spokojenější.

A velikost písma, kterou se patrně nahání objem knihy, mi přijde trapná.

18.12.2021

ViděníViděníVilma Kadlečková

Po čtvrtém dílu jsem sáhl po 6 leté mezeře a kupodivu jsem se v příběhu rychle zorientoval. No... Nadšení se nekoná, tentokrát se už pár zásadních věcí stalo, ale děj stále nemá spád, jako bychom stále na něco čekali. A když koukám, že z plánovaných 5 dílů je najednou 6+, tak se trochu bojím, že se nikdy nedočkáme...

18.12.2021

FajaFajaPetra Stehlíková

Dobrý. Plynulé pokračování prvního dílu. Napínavé, čtivé. Cítím se čtenářsky uspokojen.

21.11.2021

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Takové milé překvapení.

Jediné s čím mám problém je název Duval (naneštěstí má v příběhu zásadní význam). Jednak je to název pro francouzský likér a Duvel je značka piva...

Jinak ale nemám výhrad. Čtivé, napínavé, zajímavé.

01.11.2021

Trnový císařTrnový císařMark Lawrence

Zas o trochu lépe napsané než předchozí díl.
Milá oddechová literatura. Nic víc, nic míň...

Na Jorga asi dřív či později zapomenu - zas až tak hluboký dojem na mě neudělal. Avšak, i tak byl čas strávený s Jorgem příjemný.

11.10.2021

Trnový králTrnový králMark Lawrence

Stále čtivé. Vyvíjející se charakter hrdiny je sympatický.

Nejvíc wtf byly rádoby filosofické úvahy kolem "dech beroucích hor".
Vůbec se mi nelíbí názvy jednotlivých oblastí světa, to jak jsou to vlastně současné názvy ale trochu zkomolené.

16.08.2021

Osudy a lásky Matyáše BraunaOsudy a lásky Matyáše BraunaJana Janusová

Samotný román je čtivě napsaný. O čem pochybuji je jeho historická pravdivost. Autorka popisuje, jak osobně tvořil sochy, které jsou připisovány Branunově dílně, nikoliv jemu samotnému.
A obdobných smyšlenek bude v knize asi víc.

03.08.2021

Urozený podivín ŠporkUrozený podivín ŠporkJiří Svetozar Kupka

Čtivé, zajímavé, místy možná i napínavé :-). Jen si lámu hlavu s tím, co všechno je domyšlené a co je dokladem skutečnosti.

27.07.2021

Trnový princTrnový princMark Lawrence

Triviální, místy bezmyšlenkovitě brutální, nerealistické. Ale i tak čtivé (dost tomu nahrává sazba-velikost písma) a probouzející zvědavost.
Zkrátka, je to dobrá spotřební/výplňová literatura.

Obrovsky mě zklamalo jak se vyřešilo dobytí Rudého hradu.

14.07.2021

Podzimní boogie-woogiePodzimní boogie-woogieJan Švancara

Předvídatelné, ale i tak napínavé a místy překvapivé. Pokud autor vydá nějakou další knihu... rád si ji přečtu.

07.07.2021

Pád titánůPád titánůKen Follett

Fajn. Už těm souvislostem v první světové válce rozumím zase o kus líp.

21.05.2021

KuksKuksJosef Prošek

Ohledně Kuksu, Šporka a Brauna není tahle kniha žádnou perlou. Bohatá fotografická příloha je dnes, v období internetu již překonána - krom těch pár historických kreseb/rytin.
Samotný text stojí za pročtení, avšak, nejde moc do hloubky ani šířky.

30.04.2021

Ohnivý sloupOhnivý sloupKen Follett

Zklamalo mě, že tenhle díl se kolem stavitelství a architektury jen zlehka otřel. Jinak si ale Follett udržel svoji kvalitu: spousta postav, vztahů, klacky házené pod nohy zamilovaným.

Rád jsem si připomněl, jak je skvělý, že máme náboženskou svobodu (a místy i toleranci).

27.04.2021

V zajetí zimyV zajetí zimyNaomi Novik

(+ SPOILER) Hezké. Oceňuji "nečernobílost" postav a ne zcela předvídatelný děj. Oproti Ve stínu hvozdu se mi tady líbilo, že se závěr příběhu udržel v mantinelech, které byly vystavěny v průběhu.

SPOILER
A ještě teď mi vadí, že nebyla vysvětlena (ne)logičnost propojování světů v čarovné lesní chaloupce.

14.04.2021

Ve stínu hvozduVe stínu hvozduNaomi Novik

(+ SPOILER) Zajímavá kniha. Zpočátku byla nudná, zmatená. Jak se začaly postavy prokreslovat tak jsem byl lačnější a lačnější.

Trochu mi vadila zrychlující se tendence děje. Postupně byly možné věci, které byly zpočátku vyloučené – až se tím rozbil rámec celého světa.
Aby Hvozd, s kterým se bezúspěšně potýkaly celé generace, vyřešila jedna (ač nadaná) cácora za pár týdnů?
Škoda.

30.03.2021

Na věky věkůNa věky věkůKen Follett

Chtěl jsem knihu s kterou bych si odpočinul od pandemické reality. Mno. Skrze mor se roušky dostaly i sem :-). Avšak, víc už mě kniha nezklamala.

Milá, čtivá oddechovka, která není úplně triviální. A ta Caris, ach! (Kdyby to četla manželka tak by na ni žárlila, právem.)

30.03.2021

Kompletní průvodce půstemKompletní průvodce půstemJimmy Moore

Zdá se mi, že k téhle knize může mít výhrady ten, kdo půst nezažil. Název "průvodce" mi připadá jako zcela vystihující. Kniha může být zajímavá i pro "náhodného kolemjdoucího" co je jen zvědavý a žádný půst neplánuje. Podrobnější recenze tady http://postrehy.honzakacer.cz/jak-se-pustit-do-pustu/

25.01.2021

Sněžím! Deník bílé mafieSněžím! Deník bílé mafieRadek Kedroň

Kniha u které by byl člověk spokojenější, kdyby byla fikcí.
Je to děs. A těžko říct, co je horší, zda to, co všechno je možné, nebo že to prochází... A k dnešku žádný z jeho trestů není pravomocný - pokud jsem googlil správně.

11.01.2021

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Za mě dobrý průměr. Čtivost přicházela ve vlnách. Patnáct stránek strhujících a pak deset, které se nekonečně táhly. Přál bych si silnější dějovou linku. – Jen párkrát se mi stalo, že bych se nemohl dočkat, až se ke čtení zase dostanu.

Tohle bych chtěl někdy použít v reálném rozhovoru "Tvá slova jsou bzučení much v mých uších."

11.01.2021

PoustevníkPoustevníkMichael Finkel

Fascinující. Zajímavé. Čtivé a místy i trochu neuvěřitelné.

Určitě se vyplatí zkusit to s touhle knihou alespoň na prvních 10 stránek a pak uvidíte. Mě si získala možná už na třetí stránce.

08.11.2020

Města pro lidiMěsta pro lidiJan Gehl

Frustrující kniha! Člověk se v ní dozví, že města by mohla být zorganizovaná o dost lépe než jsou. Co víc! V některých zemích jsou tyhle postupy dokonce potvrzené praxí. A když si to srovnám s českou realitou a ulicemi ověšenými parkovacími místy... Tak je mi zkrátka smutno.

26.10.2020

MortMortTerry Pratchett

Místy se Zeměplošská realita rozpadala až příliš. Ale i tak to byl starý dobrý Pratchett a člověk si přišel na své.

26.10.2020