Jonny

Smečka rváčůSmečka rváčůM. Zusak

Za mě jednoznačně lepší než první díl. Tady příběh někam směřuje a místy je i napínavý. Je to oddechovka, ale když člověk chce, tak si najde i podněty pro zamyšlení.

08. listopadu

Roky pod psaRoky pod psaM. Zusak

Čtivá oddechovka, nic víc, nic míň.

01. listopadu

Rukověť urbanismuRukověť urbanismuJ. Jehlík

U téhle knihy oceňuji provedení. Je krásná.
Kniha je tvořena zejména definicemi/popisem prvků. Pro mě byla těžko vstřebatelná, těžko jsem vnímal autorovi myšlenky. Nejpřínosnější mi přišel Gebrianův doslov.

01. listopadu

Tekutý písekTekutý písekM. Persson Giolito

Prvních 140 stránek se neskutečně vleklo. Už už jsem si říkal, že knihu odložím. Ale pak chytl příběh spád, konečně se začalo něco dít a Majin příběh mě začal vtahovat.

(A jinak mě iritovalo zaměňování slov konfirmace a biřmování, což je pravděpodobně vina překladatele.)

Ekonomie městEkonomie městJ. Jacobs

Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu.
Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.

Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuřeObec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuřeJ. Jehlík

Chtěl jsem, coby laik, nahlédnout do světa urbanismu. Nu... tahle kniha nebyla správná volba. Přišlo mi, že autor spíš komentuje, než že by něco vysvětloval.

TrikoloraTrikoloraM. Šinkovský

Hezky nakreslené a odvyprávěné. Nejvíce textu je v dobových výstřižcích, které jsou většinou tak malé, že je musíte číst s nosem nalepeným na stránku.

Příběh je trochu tendenční, ale Trikolora není učebnice dějepisu, tak to snad lze odpustit.

Nejvíc oceňuju závěrečnou přílohu, kde je vysvětlení k některým pojmům a jménům. (Možná to mohlo být zakomponované v samotném příběhu - alespoň klíčové osoby a pojmy.)

Trošku mě trápí nevysvětlení záhady z blikajícím světýlkem - a jen stěží v tom můžeme vidět náznak, že by se příběh dočkal pokračování :-).

Ani později, ani jindeAni později, ani jindeD. d. Vigan

Dva plusy:

- je to čtivé
- není to dlouhé
Jako výplňovka času stráveného ve vlaku/metru je to fajn. Myslím, že všechny myšlenky, co si z knihy odnáším se za měsíc, dva vypaří.

VyvoleníVyvoleníC. Potok

Z téhle knihy se cítím hlavně zmatený. Čtivá je. Myšlenky má hodnotné. A do toho židé. Snad je to umě popsaná rozporuplnost co mě tak mátlo.

Pach krvePach krveF. Niedl

Plynulé pokračování série. Oddychová literatura, která se snad trochu inspiruje historií. Nic víc, nic míň.

MilarepaMilarepaE. Tomáš

Už nevím, kde jsem tip na příběh Milarepy dostal, knížku jsem si ale z knihovny půjčil, pak jsem ji otevřel a váhal, zda je to kniha, kterou zvládnu ocenit.
Ve čtení jsem pokračoval, ale s předsevzetím, že se budu snažit vnímat poselství příběhu (a nebudu se trápit nepravděpodobností některých popisovaných jevů).

Jsem rád že jsem si knihu přečetl, dost možná díky stravitelné formě. Ale nijak zásadně mě neuchvátila, natož abych měl tendenci ji doporučovat dál.

Válka uměníVálka uměníS. Pressfield

Knihu jsem rozečetl a odložil. Pár smysluplných myšlenek tam bude, ale ta přehršel autorových domněnek, ze kterých vyvozuje pravidla mě odradila.

MěstoMěstoC. D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará.
Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl.
Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.

Muž na stezceMuž na stezceM. Žamboch

Nejsem milovníkem povídek. Ale v tomhle případě... Kvalita dorovnala formu. Příjemné oddychové čtení. Koniáš byl prima společník na cesty metrem a vlakem, tak se snad co nevidět opět shledáme.

Království mečeKrálovství mečeF. Niedl

Až na toho Fratella (jak zmiňuje pami) dobrý. Resp serie si drží svoji kvalitu.

Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinaceHory v hlavě - Dějiny jedné fascinaceR. Macfarlane

Na mě asi moc složitá kniha. Text mi přišel neucelený, ztrácel jsem se v něm. Respektive, ztrácel jsem pozornost. Pokud šlo o samotné autorovo vyprávění, tak to bylo fajn (i pokud vyprávěl příběh někoho jiného). Ale jakmile se přešlo na úvahy a popis historie...
Pokud by vás kniha zpočátku nenadchla, tak přeskočte k předposlední kapitole – popis zdolávání Mount Everestu stojí za to, myslím.

Ve službách mocnýchVe službách mocnýchF. Niedl

Hezké, plynulé pokračování. FN drží styl i kvalitu. Jediné co mě zarazilo, bylo přejmenování mistra Pavla na Petra. Což je buď velká chyba, nebo mi unikl kus děje. (Ale při takovém hltavém čtení jsem něco přehlédnout mohl.)

Rozervané královstvíRozervané královstvíF. Niedl

Čtení mě bavilo. Občas jsem se trochu ztrácel - autor odkazoval na věci, které jsem si už nepamatoval, hlavně v závěru.
To se vyjasnilo po dočtení, kdy jsem zjistil, že to je 5. a ne 3. díl, jak jsem se domníval. :-)

Punkové podnikání - Proti všem pravidlůmPunkové podnikání - Proti všem pravidlůmJ. Watt

Tihle kluci z Brewdog jsou teda punkeři. Vaření piva a podnikání podle všeho dost rozumí, jen si nejsem jistý, že by měli psát knihy.
Kniha na mě působí hlavně jako marketingový nástroj, který by měl ještě víc proslavit pivovar...
- Objem knihy je nahnaný spoustou citací (takřka na každé druhé stránce).
- Rady a tipy se často opakují.
- Kniha si obrovsky protiřečí. (Často se dočtete, že máte být punkeři, nehledět na pravidla a zvyklosti a jít do věcí po hlavě. A vzápětí vám doporučují ať nasloucháte lidem a uděláte si průzkum...)
- Celkově je kniha spíš motivační, než že by chtěla s něčím poradit.

Dluh. Prvních 5000 letDluh. Prvních 5000 letD. Graeber

Zajímavé čtení. S dluhy je (bylo) spojeno hodně věcí, které by mě ani nenapadly.
Kniha také popisuje spoustu společenských a tržních mechanismů, zabrousí také k náboženství a samozřejmě je dost stránek věnováno i otroctví.
Najednou mi zrušení/odpuštění dluhů nepřipadá jako nesmyslná věc (což jsem si před přečtením knihy nemyslel).
Přesto všechno byla kniha docela zdlouhavá.

Od nuly k jedničceOd nuly k jedničceP. Thiel

Chválím, že ta kniha není zbytečně natáhnutá (ač by rozhodně mohla být kratší).
Jedna možná i dvě dobré myšlenky tam jsou. Místy to vypadá, že autor knihu napsal, aby se v ní mohl chválit. (možná právem, ale stejně...)

Homo Deus - Stručné dějiny zítřkaHomo Deus - Stručné dějiny zítřkaY. N. Harari

- je znát, že knihou se autor pokusil vytěžit další kus úspěchu "prvního dílu"
- úvod může leckoho odradit (protože je to bohapusté teoretizování)
- pár nosných myšlenek ale kniha má, byť to jsou hlavně autorovy úvahy a teorie
- škoda, že se autor snažil nahnat objem knihy, kdyby byla poloviční, tak se tam všechny důležité myšlenky vtěsnají a kniha by pak byla pravděpodobně úspěšnější

Hry bez hranicHry bez hranicM. Kašpárek

Na tuhle knížku jsem se těšil od okamžiku, kdy bylo oznámeno její vydání. Díky tomu bylo takřka nemožné, aby bylo moje očekávání naplněno.

Oceňuji:
- aktuálnost použitého slovníku
- neotřelost některých myšlenek

Problém jsem měl s pasivitou/lhostejností hlavního hrdiny. A děj mi taky přišel zbytečně přímočarý.

Kniha stojí za přečtení. Je to dobrý, zajímavý průměr.

Růže a levRůže a levF. Niedl

Konzistentní pokračování prvního dílu. Jen mi úplně nepasovalo to, jak Wolfram ztratil zábrany (tak snadno a rychle!).

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaF. Niedl

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

Bouře a vzdorBouře a vzdorL. Bardugo

Oproti prvnímu dílu je knížka na trochu vyšší úrovní. Sturmhond byl konečně plasticky popsaná postava. Oproti tomu Nikolaj... to už zdaleka takový sympaťák nebyl.
Začátek knížky mi přišel dost na vlnách, nejen kvůli moři. Celý děj mi přišel jako taková proložka mezi prvním a třetím dílem – někam směřoval, ale bylo jasné, že k závěru se neschyluje.
Tak uvidíme jak to vyvrcholí. Každopádně, čtivé to bylo, to zas jo.

Velká Fermatova větaVelká Fermatova větaS. Singh

Dobře napsaný příběh o Velké Fermatově větě. Ale že bych kvůli téhle knize zahořel k matematice a toužil vytvářet teorie, věty a důkazy... to zase ne :-)

StonerStonerJ. Williams

Kniha která dokáže být napínavá i přesto, že se v ní nic vyloženě akčního neděje. V průběhu čtení jsem často cítil smutek a beznaděj (většinou spojenou s hlavním hrdinou, než se sebou samým).

Algoritmy pro životAlgoritmy pro životB. Christian

V téhle knize se toho dá najít spoustu zajímavého. Jen mám trochu problém s názvem. Těch praktických, pro běžný život použitelných, algoritmů je v knize jen zlomek...
Pokud vás zajímá matematika a statistika skrytá za seřazováním knih v knihovně, nebo ideální poměr mezi hledáním a užíváním... Pak je to dost možná kniha právě pro vás.