Jonny

Přečtené 278Sněžím! Deník bílé mafie
prosinec 2020 - leden 2021
Sněžím! Deník bílé mafie 2020, Radek Kedroň

Kniha u které by byl člověk spokojenější, kdyby byla fikcí. Je to děs. A těžko říct, co je horší, zda to, co všechno je možné, nebo že to prochází... A k dnešku žádný z jeho trestů není pravomocný - pokud jsem googlil správně.


Egypťan Sinuhet
březen 2020 - leden 2021
Egypťan Sinuhet 2013, Mika Waltari

Za mě dobrý průměr. Čtivost přicházela ve vlnách. Patnáct stránek strhujících a pak deset, které se nekonečně táhly. Přál bych si silnější dějovou linku. – Jen párkrát se mi stalo, že bych se nemohl dočkat, až se ke čtení zase dostanu. Tohle bych chtěl někdy použít v reálném rozhovoru "Tvá slova jsou bzučení much v mých uších."


Poustevník
říjen - listopad 2020
Poustevník 2020, Michael Finkel

Fascinující. Zajímavé. Čtivé a místy i trochu neuvěřitelné. Určitě se vyplatí zkusit to s touhle knihou alespoň na prvních 10 stránek a pak uvidíte. Mě si získala možná už na třetí stránce.


Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst
únor - říjen 2020
Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst 2019, Anna Beata Háblová


Města pro lidi
červen - říjen 2020
Města pro lidi 2012, Jan Gehl

Frustrující kniha! Člověk se v ní dozví, že města by mohla být zorganizovaná o dost lépe než jsou. Co víc! V některých zemích jsou tyhle postupy dokonce potvrzené praxí. A když si to srovnám s českou realitou a ulicemi ověšenými parkovacími místy... Tak je mi zkrátka smutno.


Mort
říjen 2020 (15.-26.)
Mort 2006, Terry Pratchett

Místy se Zeměplošská realita rozpadala až příliš. Ale i tak to byl starý dobrý Pratchett a člověk si přišel na své.


Kvazi
září 2020 (08.-17.)
Kvazi 2018, Sergej Lukjaněnko

Klasický, možná už trochu tuctový, Lukjaněnko. Dost z příběhu by se dalo odhadnout po přečtení dvaceti stránek... Ale i tak jsem si příběh přečetl rád.


Nahý král
srpen - září 2020
Nahý král 2019, Jevgenij Lvovič Švarc

Místy jsem se i bavil.


Hřbitovní hlína
červenec - srpen 2020
Hřbitovní hlína 2017, Máirtín Ó Cadhain

Zajímavý námět. Dobře odvedený překlad. Hezké je, jak čerstvé informace přicházejí s novými nebožtíky. Škoda, že přehled s výslovností je až na konci knihy (všiml jsem si ho na sklonku příběhu). Kniha by byla o dost čtivější/hodnotnější, kdyby překladatelovy poznámky byly integrované do příběhu. (Já vím, že to nejde, ale líbilo by se mi to.) Jinak, ta kniha je hlavně DLOUHÁ. A často docela nezáživná.


Lev není králem zvířat
červenec 2020 (08.-27.)
Lev není králem zvířat 1990, Josef Vágner

Nejhlubší dojem si odnáším hlavně ze samotného Josefa Vágnera. Vyrazilo mi dech jaké všechny role na expedicích zastával. Znervózňovalo mě uspořádání textů – hlavní text a nesouvisející příběhy v postranních sloupcích mě vyváděly ze soustředění. Škoda, že bohatě zastoupené fotografie vyobrazují zejména africkou faunu! Mě by totiž dost zajímaly i fotky loveckých kempů, aut i vybavení.


Útok obrů
? - červen 2020
Útok obrů 2019, Kevin Hearne

Konečně knížka od Hearneho co nemá brakovou obálku. Naopak, obrázky vypravěčů, které jsou v úvodu knihy, mi připadají graficky podprůměrné. A pak je tu ten keninng - zpočátku se mi pletl s kerningem (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kerning) a já si místo talentů vybavoval prostrkávání písmenek, což, uznejte, do fantasy světa moc nezapadá. [Moje roztrpčení je o to větší, že to slovo existuje a já ho prostě neznal. https://cs.wikipedia.org/wiki/Kenning] Našel bych hromadu dalších výhrad, ale i tak dávám 4 *, protože se mi ten svět zalíbil a příběh mě vtáhl.


Napálený
květen - červen 2020
Napálený 2014, Kevin Hearne

Příjemné, oddychové čtení. Pokud má mít tahle série 9 dílů, tak jsem zvědavý, jak si s tím autor poradí. Snad se to nebude ubírat stávajícím směrem – tedy zpomalováním hlavního děje. Vždyť se tam skoro nic nestalo – skrývání/útěk/splácení závazku vůči Kojotovi/získávání nových identit a rozbratření s "panem upírem" – není to trochu málo? (A zklamala mě korektor. Takových nesmyslných vět a překlepů...)


Já, Claudius
březen 2020 (01.-20.)
Já, Claudius 2000, Robert Graves

Tahle kniha je především dlouhá. Ale kolem stránky 150 jsem se začetl natolik, že stránky rychle ubíhaly. Čtení bylo nejen zábavné, ale taky jsem si rozšířil povědomí o Římu, historických postavách a politických hrách. (Které jsou snad více-méně historicky věrné.)


Starověký Řím
? - březen 2020
Starověký Řím 2008, Fabio Bourbon

Kniha oplývá spoustou obrazového materiálu. Je v ní pravděpodobně dostatek faktických informací. Ale způsob, jak jsou informace seřazeny/předávány mě zklamal. Chtěl bych se nechat starověkým Římem provést, ale bohužel... Byl mi předložen seznam encyklopedických informací a bez toho "příběhu" jsem se ztrácel.


Praštěný
únor 2020 (24.-27.)
Praštěný 2013, Kevin Hearne

Za mě jednoznačně lepší než druhý díl. Konečně jsem se, nenásilnou formou, seznámil s Ásgardskými bohy. Dost jsem se bavil u epizodky s Ježíšem. Líbily se mi vložené příběhy - nevtíravě popsaly, jak v tomhle světě vnímat upíry, vlkodlaky a další tvorstvo. Celkově mám radost, že Atticus opustil zajeté koleje.


Proklatý
? - únor 2020
Proklatý 2012, Kevin Hearne

Co si budeme povídat, vyprávění o Attikovi je spotřební literatura. Děj člověka nutí zhltat příběh co nejdřív. Tak jsem vděčný za tu iluzi hloubky, kterou z některých myšlenek cítím. Plemeno Irský vlkodav je najednou v mých očích oblíbenější, než bylo. Navíc přemýšlím, že bych začal pěstovat bylinky... no... tak aspoň že toho tetování jsem zatím dalek.


Prohnaný
únor 2020 (09.-12.)
Prohnaný 2012, Kevin Hearne

Nemám co vytknout, snad jen... že to bylo moc krátké. Milá byla "ochutnávková" kapitola druhého dílu. Jsem zvědavý na pokračování.


Můj život a dílo
leden - únor 2020
Můj život a dílo 2018, Henry Ford

Fascinující kniha. Místy bylo těžké držet si odstup - je třeba mít na mysli, že kniha byla napsaná jako propaganda Henryho Forda. Nejvíc mě fascinovaly úseky, kde byla popisována výroba v továrně a to jak byl Ford posedlý systematizací, vylepšováním a optimalizací.


Hlava XXII
leden 2020 (08.-28.)
Hlava XXII 2005, Joseph Heller

Tahle kniha je v první řadě dlouhá. Kdyby byla poloviční, tak jí to prospěje. Postupem času jsem si k Yossarianovi vytvořil vztah, ale o kdovíjakých sympatiích tady nemůže být řeč. Místy jsem hltal napětí, nebo jsem se bavil, ale veškerý požitek byl vyvážen nudnými pasážemi a dějem, který se vlekl. Jsem rád, že už vím o čem je v Hlavě XXII řeč, ale toho úsilí, co mě to stálo! (Vypočítavě dávám jen dvě *, ať se to neuvěřitelně vysoké hodnocení zprůměruje.)


Města zdí. Život a smrt obchodních center
leden 2020 (08.-15.)
Města zdí. Život a smrt obchodních center 2017, Anna Beata Háblová

Tahle kniha se autorce povedla. Je krásná. Dobře se čte. A ta srozumitelná forma jakou je předkládán vhled do světa architektury! Navíc je autorka Češka, díky tomu jsou zmiňována česká (resp pražská) nákupní centra a já tak byl aspoň občas v obraze o jaké budově je řeč.


Dračice
prosinec 2019 (20.-28.)
Dračice 2010, Jan Hlávka

Milá kniha. Nevím co vyzdvihnout dřív, zda vývoj, kterým prošel vztah hlavních postav, nebo vývoj, kterým prošly postavy samotné. Díky tomu se spousta mých odhadů nenaplnila, z čehož mám vždycky radost.


Když psi pláčou
prosinec 2019 (18.-20.)
Když psi pláčou 2016, Markus Zusak

Lehké, oddechové a rychlé čtení. Úryvky, kde psal Cameron "slova" jsem ze slušnosti četl, ale rozhodně bych se bez nich obešel.


Byt v Paříži
prosinec 2019 (10.-18.)
Byt v Paříži 2019, Guillaume Musso

Taková čtivá spotřební literatura. Člověku je po pár stranách jasné, že ho v knize dějově nemůže nic až tolik překvapit. Jenže... i tak jsem místy hltal stránku po stránce, pociťoval napětí a nemohl se od příběhu odtrhnout.


Tyranie: 20 lekcí z 20. století
prosinec 2019 (09.-10.)
Tyranie: 20 lekcí z 20. století 2017, Timothy Snyder

Tahle kniha by byla dobré čtivo pro spoustu lidí. Bohužel, většina z té spousty si ji nepřečte a kdyby, tak ji bude považovat za snůšku výmyslů. Jinak hezké, stručné a ucelené dílko. Ta stručnost dává naději, že by si ji mohl přečíst i někdo, komu ji doporučíte/půjčíte.


Líheň
listopad - prosinec 2019
Líheň 2009, Miroslav Žamboch

Ze čtení jsem měl docela průměrný dojem. Nepřišlo mi, že bych byl příběhem až tolik pohlcen. Nicméně i tak jsem se od čtení těžko odtrhával a knihu jsem místy hltal. Zvláštní. První polovina byla jednoznačně lepší, příběh se tak nějak držel ve svých dimenzích. Část kdy se všem znásobila síla mi přišla slabší. Nezvyklé a zároveň hezké byly pasáže, kdy kniha psala sama o sobě - někde tam byla dokonce ospravedlněna braková obálka knihy.


101 věcí, které jsem se naučil na architektuře
říjen - listopad 2019
101 věcí, které jsem se naučil na architektuře 2014, Matthew Frederick

Nelituju, že jsem si knihu půjčil a věnoval ji nějaký čas. Nejsem sice architekt (a s největší pravděpodobností ani nebudu), ale i tak jsem si z knihy odnesl cenné tipy a postřehy. "Bodové" pojetí knížky - na každé dvojstránce jedna informace (Občas věta, občas myšlenka rozvinutá skoro na celou stránku) přispívá čtivosti, ale zároveň spousta myšlenek vyšumí do pár hodin. (A třeba jen proto, že konkrétní "věc" nebyla dobře popsaná.)


V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku
říjen - listopad 2019
V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku 2018, Tim Marshall

Moje povědomí o geografii už budu pravděpodobně do konce života rozděleno na dvě etapy "před touhle knihou" a "po ní". Líbí se mi komplexní pojetí geografie, které kniha zprostředkovává. Fascinující, co všechno ty řeky a hory způsobují!


Smečka rváčů
listopad 2019 (04.-08.)
Smečka rváčů 2015, Markus Zusak

Za mě jednoznačně lepší než první díl. Tady příběh někam směřuje a místy je i napínavý. Je to oddechovka, ale když člověk chce, tak si najde i podněty pro zamyšlení.


Rukověť urbanismu
říjen - listopad 2019
Rukověť urbanismu 2016, Jan Jehlík

U téhle knihy oceňuji provedení. Je krásná. Kniha je tvořena zejména definicemi/popisem prvků. Pro mě byla těžko vstřebatelná, těžko jsem vnímal autorovi myšlenky. Nejpřínosnější mi přišel Gebrianův doslov.


Roky pod psa
říjen - listopad 2019
Roky pod psa 2014, Markus Zusak

Čtivá oddechovka, nic víc, nic míň.


Tekutý písek
říjen 2019 (10.-21.)
Tekutý písek 2017, Malin Persson Giolito

Prvních 140 stránek se neskutečně vleklo. Už už jsem si říkal, že knihu odložím. Ale pak chytl příběh spád, konečně se začalo něco dít a Majin příběh mě začal vtahovat. (A jinak mě iritovalo zaměňování slov konfirmace a biřmování, což je pravděpodobně vina překladatele.)


Ekonomie měst
říjen 2019 (01.-10.)
Ekonomie měst 2012, Jane Jacobs

Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu. Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.


Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře
září - říjen 2019
Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře 2014, Jan Jehlík

Chtěl jsem, coby laik, nahlédnout do světa urbanismu. Nu... tahle kniha nebyla správná volba. Přišlo mi, že autor spíš komentuje, než že by něco vysvětloval.


Trikolora
září 2019 (19.-26.)
Trikolora 2019, Martin Šinkovský

Hezky nakreslené a odvyprávěné. Nejvíce textu je v dobových výstřižcích, které jsou většinou tak malé, že je musíte číst s nosem nalepeným na stránku. Příběh je trochu tendenční, ale Trikolora není učebnice dějepisu, tak to snad lze odpustit. Nejvíc oceňuju závěrečnou přílohu, kde je vysvětlení k některým pojmům a jménům. (Možná to mohlo být zakomponované v samotném příběhu - alespoň klíčové osoby a pojmy.) Trošku mě trápí nevysvětlení záhady z blikajícím světýlkem - a jen stěží v tom můžeme vidět náznak, že by se příběh dočkal pokračování :-).


Ani později, ani jinde
září 2019 (09.-19.)
Ani později, ani jinde 2011, Delphine de Vigan

Dva plusy: - je to čtivé - není to dlouhé Jako výplňovka času stráveného ve vlaku/metru je to fajn. Myslím, že všechny myšlenky, co si z knihy odnáším se za měsíc, dva vypaří.


Vyvolení
srpen - září 2019
Vyvolení 2002, Chaim Potok

Z téhle knihy se cítím hlavně zmatený. Čtivá je. Myšlenky má hodnotné. A do toho židé. Snad je to umě popsaná rozporuplnost co mě tak mátlo.


Pach krve
srpen 2019 (12.-20.)
Pach krve 2019, František Niedl

Plynulé pokračování série. Oddychová literatura, která se snad trochu inspiruje historií. Nic víc, nic míň.


Milarepa
srpen 2019 (09.-16.)
Milarepa 1999, Eduard Tomáš

Už nevím, kde jsem tip na příběh Milarepy dostal, knížku jsem si ale z knihovny půjčil, pak jsem ji otevřel a váhal, zda je to kniha, kterou zvládnu ocenit. Ve čtení jsem pokračoval, ale s předsevzetím, že se budu snažit vnímat poselství příběhu (a nebudu se trápit nepravděpodobností některých popisovaných jevů). Jsem rád že jsem si knihu přečetl, dost možná díky stravitelné formě. Ale nijak zásadně mě neuchvátila, natož abych měl tendenci ji doporučovat dál.


Válka umění
červenec - srpen 2019
Válka umění 2017, Steven Pressfield

Knihu jsem rozečetl a odložil. Pár smysluplných myšlenek tam bude, ale ta přehršel autorových domněnek, ze kterých vyvozuje pravidla mě odradila.


Město
červenec 2019 (15.-23.)
Město 2013, Clifford D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará. Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl. Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.


1 ...