Jonny

Přečtené 251Smečka rváčů
listopad 2019 (04.-08.)
Smečka rváčů 2015, M. Zusak

Za mě jednoznačně lepší než první díl. Tady příběh někam směřuje a místy je i napínavý. Je to oddechovka, ale když člověk chce, tak si najde i podněty pro zamyšlení.


Rukověť urbanismu
říjen - listopad 2019
Rukověť urbanismu 2016, J. Jehlík

U téhle knihy oceňuji provedení. Je krásná. Kniha je tvořena zejména definicemi/popisem prvků. Pro mě byla těžko vstřebatelná, těžko jsem vnímal autorovi myšlenky. Nejpřínosnější mi přišel Gebrianův doslov.


Roky pod psa
říjen - listopad 2019
Roky pod psa 2014, M. Zusak

Čtivá oddechovka, nic víc, nic míň.


Tekutý písek
říjen 2019 (10.-21.)
Tekutý písek 2017, M. Persson Giolito

Prvních 140 stránek se neskutečně vleklo. Už už jsem si říkal, že knihu odložím. Ale pak chytl příběh spád, konečně se začalo něco dít a Majin příběh mě začal vtahovat. (A jinak mě iritovalo zaměňování slov konfirmace a biřmování, což je pravděpodobně vina překladatele.)


Ekonomie měst
říjen 2019 (01.-10.)
Ekonomie měst 2012, J. Jacobs

Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu. Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.


Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře
září - říjen 2019
Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře 2014, J. Jehlík

Chtěl jsem, coby laik, nahlédnout do světa urbanismu. Nu... tahle kniha nebyla správná volba. Přišlo mi, že autor spíš komentuje, než že by něco vysvětloval.


Trikolora
září 2019 (19.-26.)
Trikolora 2019, M. Šinkovský

Hezky nakreslené a odvyprávěné. Nejvíce textu je v dobových výstřižcích, které jsou většinou tak malé, že je musíte číst s nosem nalepeným na stránku. Příběh je trochu tendenční, ale Trikolora není učebnice dějepisu, tak to snad lze odpustit. Nejvíc oceňuju závěrečnou přílohu, kde je vysvětlení k některým pojmům a jménům. (Možná to mohlo být zakomponované v samotném příběhu - alespoň klíčové osoby a pojmy.) Trošku mě trápí nevysvětlení záhady z blikajícím světýlkem - a jen stěží v tom můžeme vidět náznak, že by se příběh dočkal pokračování :-).


Ani později, ani jinde
září 2019 (09.-19.)
Ani později, ani jinde 2011, D. d. Vigan

Dva plusy: - je to čtivé - není to dlouhé Jako výplňovka času stráveného ve vlaku/metru je to fajn. Myslím, že všechny myšlenky, co si z knihy odnáším se za měsíc, dva vypaří.


Vyvolení
srpen - září 2019
Vyvolení 2002, C. Potok

Z téhle knihy se cítím hlavně zmatený. Čtivá je. Myšlenky má hodnotné. A do toho židé. Snad je to umě popsaná rozporuplnost co mě tak mátlo.


Pach krve
srpen 2019 (12.-20.)
Pach krve 2019, F. Niedl

Plynulé pokračování série. Oddychová literatura, která se snad trochu inspiruje historií. Nic víc, nic míň.


Milarepa
srpen 2019 (09.-16.)
Milarepa 1999, E. Tomáš

Už nevím, kde jsem tip na příběh Milarepy dostal, knížku jsem si ale z knihovny půjčil, pak jsem ji otevřel a váhal, zda je to kniha, kterou zvládnu ocenit. Ve čtení jsem pokračoval, ale s předsevzetím, že se budu snažit vnímat poselství příběhu (a nebudu se trápit nepravděpodobností některých popisovaných jevů). Jsem rád že jsem si knihu přečetl, dost možná díky stravitelné formě. Ale nijak zásadně mě neuchvátila, natož abych měl tendenci ji doporučovat dál.


Válka umění
červenec - srpen 2019
Válka umění 2017, S. Pressfield

Knihu jsem rozečetl a odložil. Pár smysluplných myšlenek tam bude, ale ta přehršel autorových domněnek, ze kterých vyvozuje pravidla mě odradila.


Město
červenec 2019 (15.-23.)
Město 2013, C. D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará. Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl. Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.


Muž na stezce
červenec 2019 (01.-11.)
Muž na stezce 2008, M. Žamboch

Nejsem milovníkem povídek. Ale v tomhle případě... Kvalita dorovnala formu. Příjemné oddychové čtení. Koniáš byl prima společník na cesty metrem a vlakem, tak se snad co nevidět opět shledáme.


Království meče
červen 2019 (03.-17.)
Království meče 2017, F. Niedl

Až na toho Fratella (jak zmiňuje pami) dobrý. Resp serie si drží svoji kvalitu.


Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace
květen 2019 (16.-27.)
Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace 2018, R. Macfarlane

Na mě asi moc složitá kniha. Text mi přišel neucelený, ztrácel jsem se v něm. Respektive, ztrácel jsem pozornost. Pokud šlo o samotné autorovo vyprávění, tak to bylo fajn (i pokud vyprávěl příběh někoho jiného). Ale jakmile se přešlo na úvahy a popis historie... Pokud by vás kniha zpočátku nenadchla, tak přeskočte k předposlední kapitole – popis zdolávání Mount Everestu stojí za to, myslím.


Šifra mistra bestselleru
květen 2019 (12.-23.)
Šifra mistra bestselleru 2017, J. Archer


Ve službách mocných
květen 2019 (06.-13.)
Ve službách mocných 2017, F. Niedl

Hezké, plynulé pokračování. FN drží styl i kvalitu. Jediné co mě zarazilo, bylo přejmenování mistra Pavla na Petra. Což je buď velká chyba, nebo mi unikl kus děje. (Ale při takovém hltavém čtení jsem něco přehlédnout mohl.)


Rozervané království
duben - květen 2019
Rozervané království 2018, F. Niedl

Čtení mě bavilo. Občas jsem se trochu ztrácel - autor odkazoval na věci, které jsem si už nepamatoval, hlavně v závěru. To se vyjasnilo po dočtení, kdy jsem zjistil, že to je 5. a ne 3. díl, jak jsem se domníval. :-)


Punkové podnikání - Proti všem pravidlům
duben 2019 (01.-29.)
Punkové podnikání - Proti všem pravidlům 2017, J. Watt

Tihle kluci z Brewdog jsou teda punkeři. Vaření piva a podnikání podle všeho dost rozumí, jen si nejsem jistý, že by měli psát knihy. Kniha na mě působí hlavně jako marketingový nástroj, který by měl ještě víc proslavit pivovar... - Objem knihy je nahnaný spoustou citací (takřka na každé druhé stránce). - Rady a tipy se často opakují. - Kniha si obrovsky protiřečí. (Často se dočtete, že máte být punkeři, nehledět na pravidla a zvyklosti a jít do věcí po hlavě. A vzápětí vám doporučují ať nasloucháte lidem a uděláte si průzkum...) - Celkově je kniha spíš motivační, než že by chtěla s něčím poradit.


Dluh. Prvních 5000 let
březen - duben 2019
Dluh. Prvních 5000 let 2012, D. Graeber

Zajímavé čtení. S dluhy je (bylo) spojeno hodně věcí, které by mě ani nenapadly. Kniha také popisuje spoustu společenských a tržních mechanismů, zabrousí také k náboženství a samozřejmě je dost stránek věnováno i otroctví. Najednou mi zrušení/odpuštění dluhů nepřipadá jako nesmyslná věc (což jsem si před přečtením knihy nemyslel). Přesto všechno byla kniha docela zdlouhavá.


Od nuly k jedničce
březen 2019 (25.-28.)
Od nuly k jedničce 2015, P. Thiel

Chválím, že ta kniha není zbytečně natáhnutá (ač by rozhodně mohla být kratší). Jedna možná i dvě dobré myšlenky tam jsou. Místy to vypadá, že autor knihu napsal, aby se v ní mohl chválit. (možná právem, ale stejně...)


Vítězství je v hlavě
březen 2019 (18.-25.)
Vítězství je v hlavě 2017, M. Fitzgerald

Kompletní průvodce půstem
únor - březen 2019
Kompletní průvodce půstem 2018, J. Moore

Homo Deus - Stručné dějiny zítřka
únor - březen 2019
Homo Deus - Stručné dějiny zítřka 2017, Y. N. Harari

- je znát, že knihou se autor pokusil vytěžit další kus úspěchu "prvního dílu" - úvod může leckoho odradit (protože je to bohapusté teoretizování) - pár nosných myšlenek ale kniha má, byť to jsou hlavně autorovy úvahy a teorie - škoda, že se autor snažil nahnat objem knihy, kdyby byla poloviční, tak se tam všechny důležité myšlenky vtěsnají a kniha by pak byla pravděpodobně úspěšnější


Hry bez hranic
únor 2019 (20.-26.)
Hry bez hranic 2018, M. Kašpárek

Na tuhle knížku jsem se těšil od okamžiku, kdy bylo oznámeno její vydání. Díky tomu bylo takřka nemožné, aby bylo moje očekávání naplněno. Oceňuji: - aktuálnost použitého slovníku - neotřelost některých myšlenek Problém jsem měl s pasivitou/lhostejností hlavního hrdiny. A děj mi taky přišel zbytečně přímočarý. Kniha stojí za přečtení. Je to dobrý, zajímavý průměr.


Růže a lev
únor 2019 (16.-20.)
Růže a lev 2016, F. Niedl

Konzistentní pokračování prvního dílu. Jen mi úplně nepasovalo to, jak Wolfram ztratil zábrany (tak snadno a rychle!).


Rytíři z Vřesova
únor 2019 (11.-16.)
Rytíři z Vřesova 2016, F. Niedl

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil. Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :). Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické. Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.


Žízeň po životě
leden - únor 2019
Žízeň po životě 2008, I. Stone (pseudonym)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení. Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat. Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě. Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně). Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.


Bouře a vzdor
leden 2019 (24.-30.)
Bouře a vzdor 2017, L. Bardugo

Oproti prvnímu dílu je knížka na trochu vyšší úrovní. Sturmhond byl konečně plasticky popsaná postava. Oproti tomu Nikolaj... to už zdaleka takový sympaťák nebyl. Začátek knížky mi přišel dost na vlnách, nejen kvůli moři. Celý děj mi přišel jako taková proložka mezi prvním a třetím dílem – někam směřoval, ale bylo jasné, že k závěru se neschyluje. Tak uvidíme jak to vyvrcholí. Každopádně, čtivé to bylo, to zas jo.


Velká Fermatova věta
leden 2019 (15.-24.)
Velká Fermatova věta 2007, S. Singh

Dobře napsaný příběh o Velké Fermatově větě. Ale že bych kvůli téhle knize zahořel k matematice a toužil vytvářet teorie, věty a důkazy... to zase ne :-)


Stoner
leden 2019 (08.-15.)
Stoner 2015, J. Williams

Kniha která dokáže být napínavá i přesto, že se v ní nic vyloženě akčního neděje. V průběhu čtení jsem často cítil smutek a beznaděj (většinou spojenou s hlavním hrdinou, než se sebou samým).


Světlo a stíny
leden 2019 (06.-08.)
Světlo a stíny 2017, L. Bardugo

Jak už tu bylo mnohokrát řečeno: - kniha není až takový trhák - děj nemá kdovíjakou hloubku a je předvídatelný A přesto je to kniha napínavá, čtivá a od dalších dílů jen tak neodradí.


Šest vran
prosinec 2018 - leden 2019
Šest vran 2017, L. Bardugo

Když si člověk odmyslí věk účinkujících postav (Dobře, dobře... je to pro teenagery, já vím.), tak je to moc příjemné čtení. Po dlouhé době kniha, co mě obírala o spánek – tak byla napínavá. Občas mě za uši tahaly překlepy a chyby v textu. A dost na mě zapůsobilo provedení knihy.


Malý život
listopad - prosinec 2018
Malý život 2017, H. Yanagihara

V téhle knize je toho dost zajímavého. Judeho těžký osud a jeho zraněná psychika mnohdy vede k ustrnutí. Ale jiné části knihy to shodí, protože jsou tak nerealistické (úspěšná kariéra 4 stěžejních postav). Znepokojovalo mě, kolik zájemců se najde pro sex s desetiletým (cca) klukem. Doufám, že tohle je daleko skutečnosti. Zajímavá knížka, v něčem fascinující. Ale posledních 200 stránek už to bylo hodně dlouhé a já se těšil, až ji budu moct odložit.


Klub nenapravitelných optimistů
? - listopad 2018
Klub nenapravitelných optimistů 2012, J. Guenassia

Zajímavé. Tolik nesourodých příběhů, postav a osudů spojeno v jednu knihu. Hodně toho zůstalo bez vysvětlení. Několik dějových linek bylo odvedeno do ztracena. A přesto, nebo možná proto se mi kniha líbila.


Travel Jobs – 135 způsobů, jak si vydělávat na cestách
listopad 2018 (08.-11.)
Travel Jobs – 135 způsobů, jak si vydělávat na cestách 2018, M. Vinš

Nenadchne, neurazí. Pokud chcete podrobnější názor, tak se mrkněte na recenzi: http://postrehy.honzakacer.cz/travel-jobs-prace-na-cestach/


My děti ze stanice ZOO
říjen - listopad 2018
My děti ze stanice ZOO 2005, C. V. Felscherinow

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu. Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)


Reverz
říjen 2018 (20.-30.)
Reverz 2018, S. Lukjaněnko

Příjemné oddechové čtení. Klasický Lukjaněnko... možná... možná až zbytečně tuctový. Těším se, až někdy napíše něco z pohledu ženy :-). Příběh mi přišel trochu nedokončený. Ale podle všeho je pohraničí uzavřená dulogie.


Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
září - říjen 2018
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Y. N. Harari

Příběh lidstva je docela úchvatný i úděsný. Ne tak kniha, která o tom píše. Čtení o tom, jaké jsme konkurenční bestie, co vyplení na co přijdou, nebylo příjemné. Celkově mi kniha připadá přínosná a zajímavá, hlavně ze začátku, kdy kniha vychází z historických faktů/domněnek. Závěr knihy, kde se už dost teoretizuje, mi přišel slabší. Kniha mi trochu připomínala knihu "Příběh lidského těla", ale zaměřenou také na lidskou povahu a kulturu.


1