joanb joanb komentáře u knih

Deníky Deníky Josef Koudelka

Dobře se poslouchalo ;o).

20.09.2022 5 z 5

Tři cesty za architekturou Tři cesty za architekturou David Vávra

Krásná knížka nejen obsahem, ale také ilustracemi. Nejvíce mě zaujal Izrael, protože s ní mám spojených spoustu krásných vzpomínek ... Kresby jsou nádherné.

15.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kniha byla napsána jasně a výstižně - žádné velké dialogy a popisy. Příběh byl velmi smutný, kdy krutost války nahrazuje domácí násilí. Konec mě překvapil, ale i to se stává, že oběť najde sílu k vyřešení situace.
Dávám o jednu hvězdu méně, přestože se mi knížka dobře četla, tak jsem ji odkládala, protože jsem se bála příběhu, co Zuzana bude muset ještě "rozdýchat".

29.08.2022 4 z 5

Tygře, tygře, žhavě žhneš Tygře, tygře, žhavě žhneš William Blake

Tygře, tygře, rudě žhnoucí
lesem černým za noci,
čí ruka nesmrtelná
tu tvou hrůznou krásu stvořila?

Přečteno hlavně kvůli Mentalistovi :o).

25.08.2022 4 z 5

Knížky od pana Fulghuma jsou vždycky milé pohlazení. Je v ní humor, poučení a myšlenky, nad kterými přemýšlíte, ale nikdy byste je nevyslovili, natož napsali. Určitě knížku pošlu dál dětem...

08.08.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

V hlavě zůstalo plno krásných doporučení o laskavosti. Na konci jsem plakala. Těším se, že se podívám na TEDEX talk s panem Jaku.

Citáty: "Zapamatuj si, že květina není jen květina, je to počátek celé zahrady."
"Neobviňuj druhého ze svého neštěstí. Nikdo nikdy neřekl, že život je snadný, ale je snazší, pokud se ho naučíš mít rád. Když budeš svůj život nenávidět, stane se nesnesitelné ho žít. Právě proto se snažím být laskavý."

31.07.2022 5 z 5

Velmi detailní ověřená fakta o Životické tragédii. Hůře jsem v ní hledala tempo čtení, protože se střídal popis vztahů a děj, ale také výpisky z oficiálních dokumentů.
Nejvíce mě zaujal doslov, který je super, protože jsem se v něm našla, když jsem jako malá jiskra u památníku skládala slib. Informace a vysvětlení soudružek učitelek bylo povrchní. Po přečtení konečně vím, jak to bylo. Přišla na mě i nostalgie z dětství, protože jsem si vzpomněla na vonící šťavnatá životická jablíčka... Až budu v Havířově, tak doufám, že to bude v úterý, abych mohla vzít do památníku děti.

29.07.2022 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Napínavá knížka s pěkně popsanými charaktery. Středobodem je násilí - domácí, sexuální i školní. Konec mě překvapil. Doporučuji přečíst těm, kdo mají rádi krimi.

28.07.2022 5 z 5

Italské trojhubky Italské trojhubky Marta Kučíková

Zase milé čtení! Občas jsem se v MHD tak smála, že se ostatní otáčeli... Vždycky to člověka trochu povzbudí neřešit žabomyší nesmysly a být víc v pohodě a nad věcí - jako Italky, že?

Z mého severoitalského deníku Z mého severoitalského deníku Marta Kučíková

Smutnější téma covidu v Itálii. Lidský nadhled a umění najít i ve špatném něco pěkného proudí celou knihou.

Po italsku do hubky Po italsku do hubky Marta Kučíková

Eseje spojené s recepty. Bylo to prima čtení a pár receptů jsem zkusila - mňam. Šalvěj jsem vzala na milost a je to teď jedna z oblíbených bylin. Kdo má rád italské jídlo, tak musí mít tuto knížku.

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Zase super čtení, ikdyž jednohubky byly malinko lepší. Ale je to stále láska! Lehké čtení pro rozzáření dne a vykouzlení úsměvu na tváři.

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Super knížka na cestu do/z práce. Jednotlivé eseje člověk stihne přečíst a taky se usmát pod "fousy". Doporučuji přečíst pro zlepšení nálady a taky pro ty, co milují Itálii (jako já). Vždycky čekám, až tato autorka napíše další knížku!

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Dobře se četlo u vody. Příběh zajímavý a pěkně napsaný, ale dala jsem jednu hvězdičku mínus, protože k této knížce se už nevrátím, stačí jednou.

23.07.2022 4 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Knížka se četla plynule. Obě dvě ženy byly plasticky popsané, jak z dobrých tak špatných stránek. Zajímalo by mě, kdyby se knížka rozšířila o pohled Ariho :o). Knížku bych doporučila romantičtějším duším. Já se k ní vrátím za dlouhých zimních večerů na chalupě se svařákem, abych si připomněla krásné letní počasí a moře.

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Přečteno kvůli čtenářské výzvě. Příběh byl přitažený za vlasy, romantický, místy vtipný a taky malinko erotický... Příště vyberu jiného afrického autora.

20.07.2022 2 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Tahle kniha byla jen zapůjčená ke čtení, ale určitě si ji koupím a nechám přečíst milovaným. Pohled na obětující se matku jako samozřejmost je neuvěřitelně citlivě napsaná. Otevírá oči nejen ohledně korejské kultury, ale také jako zamyšlení nad vlastní maminkou a sebou jako dcerou a matkou ... Co jsme dostali a co posíláme dál?
Krásná kniha (s mokrým koncem).

13.06.2022 5 z 5

Calaway Calaway Zora Castillo

Kniha podle skutečné události, kdy došlo k domácímu násilí a hlavní hrdinka bojuje s následky jak fyzickými, tak psychickými. Je to hrdinka, že se dokázala od muže odstřihnout a začít znovu, ale navazování dalšího vztahu je komplikované. Za mě moc zajímavý příběh, který se dobře čte. Konec byl pro romantické duše ;o).

13.06.2022 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Paříž byla pěkná, ale romantický příběh až moc předvídatelný... Za mě byla lepší Kavárna v Kodani. Jako oddychovka k moři fain ;o).

16.05.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knížka se četla skoro sama. Jen to téma bylo místy "smutné" - hledání možností naplněného života. Konec byl méně propracovaný, za mě by se mi líbilo se v tom trochu "rochnit" (proto - *). Určitě si knížku přečtu víckrát. Malinko mi knížka pomohla si uvědomit, že je třeba mít více otevřené oči. V hlavě mi ještě naskočila myšlenka, že není důležité místo, kde jsi, ale hlavně lidé, se kterými se můžeš o život podělit.
Knížku bych nečetla ve složitějším období.

16.05.2022 4 z 5