javirgo Online javirgo komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Stejně skvělé jako Hana. Moc se mi líbil i způsob jakým autorka tento příběh vypráví.
Chvíli otec, chvíli dcera a nakonec vyústění otec i dcera. Určitě budu číst i další její knihy.

13.10.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Rozhodla jsem se zkusit opět něco z detektivního žánru, který jsem před časem téměř zavrhla a dala přednost více historii. Vysokým hodnocením, pochvalnými komentáři a hlavně místem děje mě zaujala Skála. Rozhodla jsem se pro audioknihu a myslím, že jsem se nemohla trefit lépe. I když kniha začíná vraždou a končí rozuzlením, nedá se zařadit mezi klasické detektivky. Já bych to označila spíše jako psychologické drama. Ještě lepší zážitek mě poskytl Jiří Dvořák s jeho velice příjemným, podmanivým hlasem a dokonalým přednesem. Již mám nachystaného „ Muže z ostrova Lewis“ a těším se na pokračování.

16.08.2020 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Literární klenot, který by neměl chybět v žádné knihovně

03.03.2019 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Kdysi před lety jsem viděla film. Líbil se mi, ale ne zase tolik, abych to honem musela shánět ke čtení.To jsem ale udělala velkou chybu. Kniha je tak úžasná a krásně napsaná, že to už pár dní vstřebávám a nemohu se do ničeho dalšího začíst. Nejenže dávám nejvyšší hodnocení , ale řadím ji mezi skvosty, které nesmí chybět v mé knihovně, protože se určitě k ní znovu vrátím.

18.07.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhá část ještě o něco lepší než první. Při čtení detektivky nebo thrilleru zmítají člověkem obvykle všelijaké emoce. Mě ale Muž z ostrova Lewis dokázal dokonce i dojmout. Skvělá kniha, jejíž obsah bude ve mě ještě dlouho doznívat.

20.08.2020 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Řecký ostrov Korfu jsem si zamilovala při loňské dovolené a přečíst si tuto knihu bylo pro mě výzvou.
Je to pouhé vyprávění, ale příjemné, milé a úsměvné. Z každé stránky na člověka vyzařuje autorova láska k přírodě a ke všemu živému, včetně těch nejmenších tvorečků.

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Stejně dobré jako předešlé dvě části. Opět překvapivý závěr a jako třešnička na dortu navíc ještě úplné dokončení části druhé. Fin dokázal svým přesvědčivým projevem u soudu natolik ovlivnit porotu, že byl Donald nakonec zproštěn viny. Osud mu ale bohužel nepřál.....
Petera Maye jsem si již zařadila mezi své oblíbené autory a zkusím ještě něco z čínské řady.

22.08.2020 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

O organizaci Lékaři bez hranic jsem slyšela již před lety a její poslání mě zaujalo natolik, že jsem jim i jako důchodkyně poslala svůj skromný příspěvek. Po přečtení této knihy jsem zjistila, jak mise fungují a jak je vše dobře organizováno z ústředí v Evropě. Kromě autora obdivuji i všechny pracovníky, kteří se na fungování takovýchto misí podílejí. U pana doktora Trachty se mě také moc líbil jeho vztah, který si dokázal vytvořit ke svému místnímu zdravotnímu personálu a k domorodým obyvatelům všeobecně.

11.03.2020 5 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Myslím, že by si tato kniha zasloužila větší propagaci. Já osobně jsem jí objevila jen díky Databázi. Je naprosto skvělá a mělo by si jí přečíst co nejvíce lidí. Tím, že jsou hrůzy stalinismu popisovány z pohledu dítěte, mohou knihu číst i starší děti.

05.01.2019 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Další vodopád mistrovského vyprávění Khaleda Hosseiniho a stejně dojemného, i když ne s tak silným námětem jako jeho dvě předešlé knihy.
Úvodní příběh sourozenecké dvojice Abdulláha a Parí střídají další příběhy několika osob, které jsou s jejich osudem nějakým způsobem propojeni. Ani střídání vyprávění v různých časových rovinách , které mě občas trochu mátlo, mi nezabránilo dát knize opět nejvyšší hodnocení. Části, které jsou vyprávěny z Afghánistánu se mě líbily ještě o něco více, než ty z ostatních částí světa. Možná je to proto, že autor žije sice v Americe, ale srdcem je Afghánec. Je ještě poměrně mladý a tak se od něj určitě ještě dočkáme nějakého dalšího skvostu.
V jednom příspěvku níže někdo píše, že se mu nelíbí obálka. Mě se ale právě na ní líbí to pírko. Myslím, že je právě pro tuhle knihu výstižné.

04.01.2014 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Právě jsem dočeta a ještě asi dlouho budu vstřebávat. Velmi depresivní kniha, která ale určitě stojí za přečtení. Jen si ale nedokážu představit, jak se autor dokázal vžít do fašismem zfanatizovaného mozku.

30.11.-0001 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Protože toho mám v současné době na čtení víc než stíhám přečíst, zvolila jsem v tomto případě audioknihu a udělala jsem chybu. Příběh by byl hezký, ale způsob čtení se mě vůbec nelíbil a zkazil mě zážitek. Kdybych hodnotila knihu podle přednesu Simony Postlerové, tak by to bylo maximálně na jednu hvězdičku a to si kniha rozhodně nezaslouží.

18.05.2023

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Mě připadá, že úspěch knihy je založen na tématu. Čtivé to pro mě nebylo a K.Tučkovou za talentovanou autorku rozhodně nepovažuji.

28.04.2014 3 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh doktorky Kálalové byl v době, v které žila opravdu neobyčejný. Moc bych uvítala filmové zpracování. Osud jednoho Čecha si určitě ještě někdy přečtu.

23.05.2011 5 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Krásný román, jedna z mála knih, kterou jsem s odstupem času musela číst znovu. Vůbec si nemyslím, že jde o erotický kýč, jak je uvedeno v životopisu autora.

Nezákonné války Nezákonné války Daniele Ganser

Pro mě kniha celkem přínosná. Četla jsem jí dost dlouho a jen po malých částech tak, abych sdělované informace dokázala vstřebávat. O všech zmiňovaných válkách v letech 1945-2016 víme všichni, ale všichni nevíme, jak a proč ve skutečnosti vznikly a co bylo jejich příčinou. Kniha by se mohla zdát jako dezinformační. Proto oceňuji, že autor ke svým tvrzením přikládá i zdroje, z kterých čerpal. Je jich tam opravdu hodně, přesto jsem občas nevěřícně odbíhala k internetu některé události si ověřit.
O tom jak státy NATO v čele s USA sabotují OSN, si po přečtení knihy může každý udělat názor svůj. Jen je škoda, že ti, kteří by si to měli přečíst to nikdy číst nebudou.

12.06.2023 5 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

O Marii Stuartovně jsem dosud věděla jen o jejím sporu s Alžbětou a znala její tragický konec. Něco málo jsem o ní četla a měla jsem i možnost kdysi vidět toto drama v divadle. Teprve tato kniha mě dala poznat celý život Marie Stuartovny už od jejího narození až po její krutou smrt. Poutavě, podrobně a srozumitelně. Život této slavné skotské královny snad nikdo jiný lépe nepopsal. Milovníkům historie doporučuji.

21.11.2020 4 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Napínavé a jako vždy od pana Folletta dobře napsané. Nemohu dát ale plný počet hvězd, protože v tomto případě je to málo uvěřitelné .

28.03.2019 4 z 5

Všechnu chválu již tu napsali jiní přede mnou, nezbývá toho moc co dodat. I já jsem se dost pobavila. Láďův humor je inteligentní a místy mě připomíná povídky Šimka a Grosmanna. O Nepálu a Číně jsem se opravdu moc nedozvěděla, zato jsem se často od srdce zasmála. Jsou tu také i hezké věty k zamyšlení, jako třeba :

"Evropané cestují, řada lidí z jiných kontinentů ale nikdy nepřekročila hranice vlastní země. Kdyby každému obyvateli planety jednou za život přespal doma cizinec, alespoň bychom věděli, na koho vlastně těmi jadernými hlavicemi míříme. "

Hodnotila bych knihu na 80%, ale ten závěr knihy se mě tak líbil a až skoro dojal, že jsem pár procent přidala.

03.06.2017 5 z 5

Gepard Gepard Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Kniha mě nezaujala tolik samotným příběhem, ale stylem, jakým je napsaná.
Vyprávění, které zpočátku ničím nezaujme je podáno jedinečným způsobem. Takových úžasných vět, z kterých zde jednu jako příklad uvádí uživatelka Lili2, je v knize více. Není to jednoduché čtení a je proto nutno číst skutečně pozorně a soustředěně.

15.05.2017 4 z 5