Když nastaly deště

Když nastaly deště obálka knihy
Mé hodnocení:

Znuděný a trochu cynický Ransome a jemná, zasněná Fern tvoří spolu s dalšími malou enklávu Evropanů v indickém Ránčípuru. Pravidelný rytmus života ustáleného společenství je narušen příjezdem krásné lady Hestonové. Svým zjevem a povahou se do Indie nehodí, je jako krásný motýl, který oslní a chystá se zase uletět. Přírodní katastrofa, která Ránčípur postihne, prověří charaktery všech obyvatel a změní jejich životy. Během jedné noci se křehká Fern, snící o velké lásce, stane oporou Tomovi a jejich náklonnost snad bude mít možnost přerůst v hluboký milostný cit. Také lady Hestonová, zvyklá na blahobyt i mužský obdiv, najde lásku svého života a v okamžiku zavrhne plytké hodnoty, k nimu se dosud upínala. Láska, přátelství a nenávist, humor a tragédie — to vše má místo v těžce zkoušeném Ránčípuru. Padají pozlátka a klišé, nastupuje syrová realita. Neštěstí ukáže, kdo z lidí má jakou hodnotu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6132/kdyz-nastaly-deste-6132.jpg 4.2125
Vydáno, Alpress

The Rains Came, 1937

Kniha Když nastaly deště

RoBertino27

K této knize nemohu mít nestranný poměr. Předně mi byla vnucena a s přibývajícími stránkami jsem marně čekal na nějaký konflikt, zápletku, prostě něco. Ovšemže se sem tam něco děje, ale jinak jsem u ní při večerní četbě prostě usnul. Někomu zcela jistě hnu žlučí, ale pořád byl pro mě stravitelnější, bezpochyby pro některé už známé uživatele značně naivní a dětský, ale přesto akční Tygr z Mompracemu.

hambra1

Zpočátku jsem se do příběhu nemohla dostat, postavy se mi trochu pletly, ale stálo za to vydržet. Už od druhé čtvrtiny knihy jsem ji nemohla odložit a po přečtení mi chvíli trvalo, než jsem mohla vzít do ruky jinou. Zanechala veliký dojem.

MAVIS66
26.07.2020

Strhující příběh z krásné a pro nás Evropany málo známé Indie. Pravda je, že k Bromfieldovi si musíte najít cestu. Ovšem i filmové zpracování z r. 1955 s Lanou Turner a Richardem Burtonem, stojí určitě za shlédnutí.

zuzana-koubkova
10.07.2020

Knihu mi kdysi vnutila máma, že je skvělá a že si ji mám určitě přečíst, tak jsem ji tedy přečetla, ale skvělá mi rozhodně nepřipadala. A teď, když se stěhuji a probírám knihovnu, jsem ji bez milosti odsoudila k zatracení.

jprst
26.06.2020

Občas si přečtu i nějakou knihu, kterou chválí především ženská část naší rodiny. A občas je to i pro mě dobrá volba nebo dokonce trefa, což se v případě tohoto románu potvrdilo. Sice je to poněkud rozvleklé, především z počátku, ale postupně se to rozjede až k závěru, kdy čtenář teprve patřičně ocení, že vydržel. Já jsem vydržel a nelituji, za přečtení to opravdu stálo.

DeepSea21
06.06.2020

Četlo se to docela dobře, náhodný výběr mě opět nezklamal. Nebyla to však kniha, kterou bych si přečetl znovu.

Petrush
09.08.2019

Drsné, romantické, smutné, exotické. A především čtivé. Postavy byly vykresleny podrobně, některé byly symaptické, jiné přesně naopak, některé trochu neuvěřitelné, jiné hodně reálné.
Jen škoda množství překlepů a chyb v knize, chvílemi mi to poněkud kazilo požitek. Pár vět (např. s více zápory) nedávalo ani pořádně smysl.

žlučníkář
07.02.2019

V Rančípúru začlo pršet docela festovně, což se čekalo, protože tou dobou deště nastávaj. Akorát leje trochu víc, až se z toho protrhne zfušovaná přehrada. To je najednou vody plný město a tyfus se svejma kámošema z mokrý čtvrti to můžou pěkně roztočit.
Docela dlouho se seznamujeme s lidičkama od maharání po misionářskou rodinu, ale to mi nevadilo. No a když tam nastane krizovka a musí se řešit, tak se každej vybarví takovej, jakej ve skutečnosti je. Hned se zjistí, kdo je budižkničemu, nebo pošuk a kdo byl dřív budižkničemu najednou přijde na to, že jsou důležitější věci na světě než prachy a pařby, čemuž se snad ani věřit nedá.

Bylo to dlouhý, indický a příjemný. Dokonce jsem se přistihl, že jsem zvědavej co se tam bude dít, až přijdu domu a lehnu si k tomu.