jasnyj jasnyj komentáře u knih

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nová řada s Kate je trochu slabší oproti předchozí s Erikou. Začala dobře, ale pak mi připadalo že spíš přešlapuje na místě. Konec samozřejmě gradoval. Jenže některá místa mi trochu připadala "přitažená za vlasy" - třeba usmrcení člověka vystřelovacím nožem jen pomocí pružiny umístěné uvnitř. Možná se mýlím, ale domnívám se, že pružina nemá dostatečnou sílu aby pronikla hluboko do těla, byť by se jednalo o ucho.
Přesto zajímavý příběh, byť mi trochu připomínal knihu Oběť bez tváře co jsem nedávno přečetl. Uvidíme, zkusím další díl.

24.06.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krátké milé až noblesní humorné fejetony. Knížku jsem dostal k Vánocům a hned první fejeton mě pobavil, rozesmál a zároveň přivedl k zamyšlení o nutnosti všemu dát potřebný čas. Ten je můj nejoblíbenější.
Tento svazek jsem si hýčkal a četl po kouskách, aby mi vydržel hodně dlouho. Marek nezklamal a díky jeho knížce si kdykoliv můžu vytvořit příjemnou náladu ať je mi jakkoliv :)
Díky Marku

07.04.2022 5 z 5

Tesař Tesař Jon Gordon

Jako motivační četba jistě skvělý, ale čekal jsem něco jiného.

22.03.2022 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Od začátku až do konce strhující děj. Žádné plané popisy. Už zpočátku mě napadl možný pachatel, ale nějak jsem tomu nemohl uvěřit. Stejně jako Vicky.
Některá místa trochu nereálná, ale to se dá odpustit :) Opět mě potěšily krátké kapitoly. Popis knihy je poněkud zavádějící; Flora je vedlejší, i když v závěru důležitou postavou.

20.02.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Už jsme zpátky doma a rovnou do Beskyd :)
Prolog navodí možný zločin, potom do půlky knihy jsou vykresleny postavy a jejich vztahy - sice trošku nepřehledně, proto možná celá polovina. Tehdy dojde k jasnému zločinu a na scéně se objeví Bergman s kolegyní.
Knížka je napsána v klidnějším tempu a dobře se mi četla. Odhalení pachatele není šokující ani přitažené za vlasy. Řekl bych až skoro rutinní práce vyšetřovatelů ze života.
Od Michaely je série s Bergmanem na velice dobré úrovni a jsem rád, že se vrátila s Bergmanem do vlasti a vypadá to že tu zatím zůstane :)

16.02.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Autorce se nějak zalíbilo v cizině (jednou Holandsko, nyní Norsko) a popisuje vztahy, život a místo až moc podrobně v prvních několika kapitolách. Sice prolog byl dobrým startem, jenže pak to byla celkem nuda. Poté co se na scéně objevil Bergman začala být knížka zajímavější a od půlky měla slušný spád.
Snad při návratu do naší země bude opět další detektivka s Bergmanem svižná už od začátku :)

07.01.2022 4 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Zpočátku jsem chtěl knížku odložit. Po několika kapitolách jsem se však začetl. Děj je místy až neuvěřitelný. Je to pro nás těžko představitelné. Po útěku z Koreje v Číně byl děj zajímavý, potom však sklouzl do popisu Sinova boje se sebou samým v západním světě, občas proloženým jeho vlastními slovy. Sinovo vyprávění je dobře napsáno, některé autorovy vsuvky byly jistě potřebné na osvětlení děje, jen působily trochu rušivě. Konec jsem dočítal jen z "povinnosti" :) Samotné táborové desatero je smutnou výpovědí o pohledu na hodnotu člověka v Severní Koreji. Buďme rádi, kde jsme a važme si toho.

23.09.2021 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Skvělá knížka, žádné memoáry. Střípky vzpomínek na státníka a férového člověka, který obětoval svoje žití pro dobro, pravdu a lásku. Pohled na Václava Havla očima jeho spolupracovníka a mluvčího Ladislava Špačka. Opravdu příjemná a neotřelá četba.

20.04.2021 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Dobře napsaný příběh na pozadí doznívající stalinské éry strachu, rychlých soudů, věznění a poprav. Kniha má spád, spisovatel toho nastudoval dost. Některé akce jsou však těžko uvěřitelné (třeba útěk Lva s manželkou z vlaku mířícího do gulagu). Proto jen 4 hvězdy.

22.02.2021 4 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Brilantně napsaný thriller z doby nedávno minulé i současnosti. Praktiky estébáku a jejich spolupracovníků, veksláků se přelévají v nynějším světě do mafie a její nohsledy. Název knihy vystihuje její celý obsah. Na pozadí fikce sledujeme kruté dění kolem nás. Karika skvěle vystihuje charaktery jednotlivých postav. Jejich snahu mít moc nebo kontrolu nad druhými za každou cenu. ...Ale, je to vůbec fikce?

25.09.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Začátek fakt ujetej. Váhal jsem zda číst dál, jestli to bude tak praštěný v celé knize. Dal jsem knížce druhou šanci a dočetl ji. Místy je příběh předvídatelný, ale má spád a vyloudí i úsměv. Nakonec 4 hvězdy.

22.06.2020 4 z 5

Pojistka smrti Pojistka smrti Robin Cook

Jako celek je kniha slabší než ty co jsem již od Cooka četl. Zhruba první polovina je většinou popis jak se dají vydělat prachy na starých lidech, což by se asi dalo shrnout do dvou kapitol :)
Vážně jsem chtěl knihu odložit na někdy. Nějak mi nedalo, že by od Cooka byla celá kniha skoro o ničem. Po přečtení recenzí jsem vydržel.
A v následující druhé polovině se dostaví Cookův talent pro svižnou detektivku. Jen konec mi připadal dost uťatý. Vypadá to, že je tak připraveno na další pokračování...
Zajímavé téma.

23.05.2020 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Je to psychodrama s prvky hororu. Je to skvělé nastínění jednání člověka, který se rozhoduje zda přijmout ztrátu blízkého člověka, nebo se vydat cestou kdy jej získá zpět. volí druhou možnost. Jenže za jakou cenu? A přinese to vůbec očekávaný výsledek?
Začátek velmi pozvolný ale od smrti kocoura nabral děj obrátky a ke konci už bylo těžké se odtrhnout. Úplný závěr mi připadal dost hororově tuctový, jenže kniha byla vydána poprvé roku 1983. Což tehdy bylo jistě přijatelnější a ne tak okoukané.

05.02.2020 4 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Skvělá kniha, velmi dobře napsaná. nejvíc mě zasáhl popis života ve věznici v Ljublance, kde vyšetřovatelky jsou sadističtější než muži. Neustálý boj s mrazem, hladem, nemocemi a bídou. Beznaděj v pracovních táborech, ale i světlé chvilky pomoci stejně nuzných lidí. Je to příběh člověka, který měl cíl a víru přežít.
Po několika titulech popisujících utrpení v koncentračních táborech nacistického Německa je tato kniha dalším kamenem do mozaiky zločinnosti mocných. Jenže na straně směrem na východ šlo navíc omezenost jejich podřízených a minimální neúctu k životu. Nacizmus byl zrůdný, a komunismus jej předčil. Kult osobnosti a všudypřítomného strachu.

24.01.2020 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Příběh je silný o zlobě, nenávisti, krátkozrakosti ale i pochopení. Kniha je však na můj vkus hodně rozvláčná. Zpočátku jsem se trochu ztrácel v různých připodoběních a časových skocích. Později jsem si našel styl a dočetl jsem ji do konce. Samotný příběh by dal na útlou knížku, jež by mi více sedla. Smutnou skutečností je chování mnohých z nás podobné Nataše a jejím zákazníkům v honbě za akcemi, slevami a falešnými úspěchy.

09.01.2020 2 z 5

Strach na vsi: příběh rodiny továrníka Josefa Č. Strach na vsi: příběh rodiny továrníka Josefa Č. Jan Paulas

Útlá knížka osudu rodiny, jejímž prohřeškem byla snaha vytvořit pracovní podmínky nejen pro sebe ale i pro druhé. Na konci války v r. 1945 se objevilo hodně takových co vycítili příležitost pomluvou, zastrašováním a udavačstvím přilepšit si na úkor druhých. Doba tomu nahrávala. Pamětníci odcházejí. Jen díky těmto knížkám se můžeme ohlédnout do minulosti. Co vše způsobí chamtivost, zloba, neláska, strach. A k čemu to všechno? "...pro pár mizerných zlaťáků, pro falešnou slávu..."

09.01.2020 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Začátek trochu pomalejší, místy až nudný. Teprve v polovině nabrala kniha tempo. U některých pasáží jsem ztrácel přehled. Zpočátku mi vadil popis v přítomném čase, ale později jsem si zvykl. Místy byl děj podle mého názoru překombinovaný, až se vzdaloval realitě. Naopak věrohodně působila některá fakta (hudba, politika...). Kapitoly jsou krátké, což mi docela vyhovuje ;)

31.12.2019 4 z 5

Za čínskou zdí Za čínskou zdí Nikolaj Petrovič Stremouchov

Zajímavý pohled na Čínu z počátku minulého století.

25.12.2019 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Kniha fakt o ničem - no pár světlých stránek by se našlo. Proto dvě hvězdy. Jinak se ztotožňuji s komentářem laepuse. Jakoby mi mluvil z "duše".

01.03.2019 2 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Výborná kniha, výborně napsaná. Je to úžasný skutečný příběh dvou bratrů, prchajících před zlem nacismu. Připomíná mi styl spisovatelky Aleny Mornštajnové.

19.01.2019 5 z 5