Z Paříže do Paříže

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V autobiografických vzpomínkách na dětství prožité v okupované Francii vypráví autor, původním povoláním holič, o strastiplné cestě, kdy jako desetiletý prchal se svým dvanáctiletým bratrem do dosud neobsazené zóny a po třech letech otřesných zážitků se opět shledává s rodinou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40776/big_z-parize-do-parize-gNA-40776.PNG 4.5260
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Un Sac de Billes, 1973


více info...
Nahrávám...

Komentáře (83)

Kniha Z Paříže do Paříže

klobonek
22. února

Absolutně si nedokážu představit, že by můj kluk byl schopen něco takového v těchto letech absolvovat. Ti hoši měli neskutečnou kliku! Příběh byl velmi napínavý, zároveň smutný...

jprst
24.12.2022

Úžasný a dojemný příběh, který zaujal a upoutal i má vnoučata natolik, že ho vstřebala bez jakýchkoliv připomínek a naopak s dotazy na další knihy s podobnou tématikou mne docela zaskočila.


kraslicanka
24.11.2022

strhující příběh.

clouds
18.08.2022

Kniha je výjimečná tím, že ačkoli jde o autentický válečný příběh, není zahlcena líčením hrůz, není v ní přehršel úzkosti, není v ní beznaděj, naopak - silné rodinné vztahy, bratrské pouto, cesta za nadějí. Je vidět, že autor je optimistický člověk a že se i v těžkých časech vždy zaměřuje na to lepší a dívá se dopředu. Myslím, že kniha je proto vhodná i pro starší děti kolem 14-15 let , které by tematika zajímala. Hodnotím velmi vysoko, protože příběh je poutavý a zajímavý a je zároveň napsán hezkým stylem, který čtenáře vtáhne.

milicent2
19.06.2022

Tato kniha se mi zaryla do srdce.
Atutobiografie se skvěle odvyprávěným příběhem o soudržnosti rodiny, smrtelném nebezpečí a odvaze dvou malých chlapců.

Elena_Dark
08.06.2022

,,To se už nikdy, nikdy nebude opakovat." Ano, tuhle větu bychom všichni velice rádi ocenili a dalo by se říci, že je z půlky pravdivá. Jenže mi přijde, že tyhle věci se zrovna dějí. Není na světě moment, aby se něco takového nedělo...Příběh je úžasný, dojemný, krásný, možná i trochu drsný, ale plně prožitý autorem. Tato kniha je vlastně důkazem toho, že i nehezké věci se mohou opakovat.

Teruberu
30.03.2022

Dětské, mile sepsané zážitky o nehezké době. No bohužel to momentálně dost sedí. I v epilogu: “ale čeho se bojím? To se už nikdy, nikdy nebude opakovat.” Kéž by.

Pablo70
16.03.2022

Nikdy se nevzdat a jít dál za svobodou, nenechat se zotročit a zabít! Kniha o osudech jedné rodiny za druhé světové války je dnes velmi aktuální. Však mi ji (a také vám - je třeba na Ulož to) doporučila při rozhovoru v Radiožurnálu psycholožka Yvonna Lucká: „Odvahu! Znovu jsem si přečetla některé knihy pro tuto těžkou dobu – Čapkovu Matku a Z Paříže do Paříže, kterou mám moc ráda. Takové knihy pomáhají pochopit, co lidé ve válce prožívají...“
Mementem je autorův epilog, ve kterém mluví ke svému synovi:
„Proč jsem tuhle knihu napsal? Samozřejmě že jsem si tu otázku měl položit, než jsem začal, to by bylo logičtější, jenomže všecko není vždycky logické, zrodila se ze mě jako něco docela přirozeného, snad to tak muselo být. Říkám si, že si ji ten chlapec jednou přečte, a to mi stačí. Třeba ji odhodí, třeba se mu ty vzpomínky budou zdát už do omrzení omleté, anebo naopak se nad ní zamyslí, to už musím nechat na něm. Ale stejně si tak představuju, že bych mu dneska večer, až odejde do svého pokoje, který sousedí s mým, musel říct: „Můj milý chlapečku, vezmi si chlebník, tady máš pět tisíc franků a musíš jít pryč.“ To se přihodilo mně, to se přihodilo mému otci, a mě zaplavuje bezmezná radost, že jemu se to nepřihodí. Jestlipak bude ten svět lepší?“
Bude?
Co myslíte?
/PS: V našem městečku je dnes 63 uprchlíků z Ukrajiny, jak to máte vy?/

1