Pojistka smrti

Pojistka smrti obálka knihy
Mé hodnocení:

Pia Grazdaniová,nadaná studentka medicíny,spolupracuje na Columbijské univerzitě s podivínským vědcem doktorem Rothmanem na výzkumu, jenž by mohl změnit budoucnost lidstva. A také budoucnost jistých podnikatelů, co vydělávají na odkupu pojistek starých a nemocných lidí. Když dojde v laboratoři k tragédii a Rothman i jeho kolega podlehnou nákaze nebezpečným virem salmonely, který právě zkoumali, zdá se to jako nešťastná náhoda. Pia tomu však nevěří a Rothmanovu smrt si bere osobně. Opustil ji tak jako každý, na kom ji kdy v životě záleželo. Jenomže ti, kdo za onou "nehodou" stojí, nemohou dovolit, aby Pia zjistila, kdo si smrt v laboratoři pojistil ještě další látkou-radioaktivním poloniem......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141668/pojistka-smrti-141668.jpg 472

Pia Grazdaniová 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Death Benefit, 2011

Kniha Pojistka smrti

jasnyj
23.05.2020

Jako celek je kniha slabší než ty co jsem již od Cooka četl. Zhruba první polovina je většinou popis jak se dají vydělat prachy na starých lidech, což by se asi dalo shrnout do dvou kapitol :)
Vážně jsem chtěl knihu odložit na někdy. Nějak mi nedalo, že by od Cooka byla celá kniha skoro o ničem. Po přečtení recenzí jsem vydržel.
A v následující druhé polovině se dostaví Cookův talent pro svižnou detektivku. Jen konec mi připadal dost uťatý. Vypadá to, že je tak připraveno na další pokračování...
Zajímavé téma.

pingu1
01.03.2019

Pomalejší začátek, ale pak už klasická pěkná detektivka z lékařského prostřední, jak to Robin Cook umí :-)

Eidalon
10.11.2018

Představovat tohoto autora bestsellerů z lékařského prostředí anebo se zápletkou s medicínou související je znalcům asi zbytečné. První kniha vznikla v roce 1972 a poslední (Šarlatáni) se připravuje k českému vydání. Mezi tím je okolo 35 knih, mnohé z nich byly zfilmovány.

Měl jsem to potěšení si velkou většinu z nich přečíst (nejsme si zcela jist, ale řekl bych, že asi všechny) a pamatuji si dobu, kdy začaly jeho romány vycházet i u nás (po roce 1990) a vždy jsem se těšil na další přírůstek. Cook stále píše a tvoří, byť je mu již 78 let (2018).

Nicméně věk se zastavit nedá, jeho nejlepší dílka již asi byla napsána. K těm posledním se řadí Pojistka smrti (2011) a Nano (2012), dvě knihy, které jsou samostatnými příběhy, ale které spojuje posloupná časová osa a stejní hlavní hrdinové.

Pokud můžete dodržte si linii četby v časové ose tzn. jako první čtěte Pojistku smrti a pak až Nano. V mém případě tomu bylo naopak, tak jen rada těm, kteří se na četbu teprve chystají.

V románu Pojistka smrti se autor vydal do světa „pěstování lidský orgánů“ z tzv. vlastní kmenových buněk přijímatele. Myšlenka, která není až tak od věci, neboť kmenová buňka ve svém prvotním stavu je vlastně buňka, které ještě není přiřazeno „co z ní bude“. Její získávání z lidských embryí je zatím komplikované, autor zde předkládá vizi, že buňky budoucího přijímatele orgánu se přetvoří v kmenové a následně přetvoří do podoby, která je třeba (nová ledvina, slinivka atd.).

Vskutku vizionářská myšlenka, na které je celý román postaven. Tento objev v praxi by znamenal prodloužení lidského života a to se nehodí některým bankéřům a podnikatelům, kteří na lidské smrti mají postaven svůj byznys.

Rozbíhá se tak děj, kde se v několika rovinách odvíjí dramatické okamžiky vše nakonec ústící do konce, který je lehce předvídatelný. První část knihy je vcelku zajímavá, v druhé části a v závěru se ale opět autor utápí v situacích, které již nikam nic neposouvají. Peníze a touha po moci vyhrávají, nicméně spravedlnost se nakonec dostaví.

Dle mne trošku lepší, než NANO, ale musím konstatovat, že pan Cook napsal lepší knihy, ale číst se to dá, za mne ale jen průměr za tři hvězdy.

moudivlacek
13.09.2018

Někoho může kniha odradit velice odbornými termíny z oboru medicíny, ale je to docela slušně vysvětleno. Každopádně velice povedený příběh z lékařského prostředí a hlavně výzkumu v medicíně.
Na jedné straně lidi, kteří se snaží vynalézt něco k uzdravení masového počtu lidí, na druhé straně lidi, kteří se snaží na smrti lidí vydělat. Ti druzí zjistí, že by jejich "podnikání" mohlo být ohroženo, proto "podniknou" určité kroky, aby tomu zastavili přítrž.
A je tu jedna neodbytná studentka, která má v hlavě dost, aby zjistila, že tu něco nesedí. A hlavně si nedá pokoj, dokud na to nepřijde, bez ohledu na problémy, které si tím nadělá.

Stanas513
19.03.2018

Knihy z lékařského prostředí mám moc ráda, zápletka a její rozuzlení v rámci očekávání.

dzeta
19.12.2017

Zajímavé téma. Do knížky jsem se neměla problém začíst. Výborná

FishTailTea6
22.03.2017

Knihy od Cooka se mi většinou čtou velmi dobře od začátku do konce. U téhle knihy jsem ale měla dost problém. Knihu jsem dočetla jen díky tomu, že jsem si v recenzích přečetla, že od poloviny knihy se to zlepší. V druhé polovině měl děj opravdu větší spád, ale zápletka mi přišla nějaká moc vykonstruovaná a spíchnutá horkou jehlou (tím nemám ani tak na mysli samotné vraždy, ale jak se Pia dostane do spárů mafie...). Za mě tentokráte jen průměrné hodnocení.

Dandy1
04.02.2017

Zajímavé téma pan Cook vybral. Peníze vládnou světu a chamtivost je věčné lidské téma. Tentokrát to zašlo příliš daleko. Následky jsou pro lidstvo katastrofální. Ale co my doopravdy víme o pozadí finančního světa?