Muž z vysokého zámku

Děsivá vize skutečnosti, jak se sice neodehrála, ale jak se mohla odehrát. Autor za toto dílo obdržel v roce 1963 prestižní cenu Hugo Award a etebloval se mezi hvězdami žánru sci-fi. Představte si, že… Že Spojené Státy prohrály druhou světovou válku. Že jsou pod nadvládou Japonska a Německa. Že se píše rok 1962, pár přeživších Židů tají svou totožnost a v zemi se vesele kupčí s otroky. Je to zlý sen? Možná. Ale co když se z tohoto snu nelze probudit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2981/muz-z-vysokeho-zamku-2981.jpg 3.8364

The Man in the High Castle (1962)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Albertos
24. listopadu

Slyšel jsem dobré recenze na seriál, že se povedl, téma je taky zajímavé, alternativní historie ve které se mluví o reálné historii jako o alternativní......to slibovalo peckový příběh......a tak jsem ho hledal. Marně :(

Kniha je napsaná zajímavě, o tom žádná, ale přišlo mi, že absolutně promrhala potenciál na suprový příběh.

Zvažoval jsem 2**ale nakonec tam nechám ty 3*** protože to není napsané úplně špatně. Ale asi pro někoho jiného.

Jsou tam náznaky děje, to jo, ale to by celý příběh by šlo shrnout asi tak na jednu, jednu a půl stránky a zbytek je taková výplň. Samotného mě překvapilo jak to bylo dlouhé a de facto jsem se tam nic moc nedozvěděl.

Ale co bych autorovy hodně vytknul je závěr. Kdybych to vzal jako školní sloh, tak je tam obvykle bývá úvod, hlavní část a závěr. Tady je kratičký úvodek, hlavní část a.....obsah stránek.

vlkcz

Teď už vím, kde bral František Novotný inspiraci pro svou Valhalu, (tedy Konečný den). Ale jinak je to obsahově jiné. Žádná magie. A opět skvělý Dick, i když jde o jeden z jeho časných románů. Originální využití I-ťing, klasické téma skutečnosti prožívané reality.
"Pravda je strašná jako smrt. Ale je těžší ji najít."

BernardBlack

Dobře, že Dolfík tu válku prohrál, protože jinak by to byla děsná nuda:)
Pro alternativní historii mám slabost (obzvláště WWII, kde Adův tým neskončí jako druhý:), ale tohle zpracování konečného řešení mi opravdu, ale opravdu nepřišlo jako dobrý nápad:)

laepus

Fakt to nejde výš než za jednu:
+ alternativní historie
- žádná pořádná postava
- roztěkané a nesouvislné vyprávění
- vůbec nic se v knize nestane
- čekal jsem bombu na závěr - nepřišla
Je jasné, že mi nějaký inťouš napíše, že jsem to nepochopil, ale tady nebylo co chápat. Nic se tady nedělo. Asi v polovině knihy jsem si začal říkat: "O čem to vlastně je?" Čekal jsem nějakou zápletku a ta stále nepřicházela. OK. No tak jsem čekal alespoň nějakou úžasná pointu na závěr. A ani ta se nedostavila. A samotný fakt, že jsem u knížky asi třikrát usnul mému hodnocení taky nepřidává. Chtěl jsem si to přečíst, než se podívám na filmovou (televizní) verzi, ale po tomhle zklamání se na ni ani dívat nebudu. Nenadchl mě Dickův Blade Runner (knižní) a zklamalo mě toto. S Dickem jsem evidentně skončil. Zřejmě si nerozumíme.

SalvorHardin

Alternatívna história. Ako by podľa Dicka vyzeral svet, v ktorom druhú svetovú vojnu vyhrali Nemecko a Japonsko?

Spojené štáty rozdelené dvoma okupačnými mocnosťami. V japonskom San Franciscu a celom západnom pobreží sa vo veľkom predáva kniha, ktorá sa provokatívne odohráva vo fiktívnom svete, v ktorom druhú svetovú vojnu vyhrali Spojenci a porazili Japonsko a Nemecko. Znie to naozaj fantasticky. Ale nenechajte sa zmýliť. Všetko sa odohráva okolo ústredných postáv, ktoré sa svojim vlastnými silami snažia v podstate konať dobro. Kontrastná kniha o vnútorných konfliktoch, o dobre a zle, o podstate zla vo svete, s koncom, ktorý napokon ani až tak neprekvapuje. A predsa to môže byť tým posledným prekvapením.. Čo je realita? Čo je skutočnosť? Uhoľ pohľadu?

MCGinger

Zajímavé téma i některé detaily zpracování. Jinak se ale jedná o knihu, která není moc čtivá a svůj potenciál spíš ubíjí. Seriál jsem neviděl a nemůžu tedy srovnat.

madem

Kniha o tom, jak by vypadala Amerika, kdyby Spojenci válku prohráli.
Kniha byla skvělá, zvažovala jsem i 5hvězd, ale vadí mi konec. Tedy kdyby nějaký byl.

tsal

Děcka, nekoukejte na seriály. Nebo na ně koukejte, ale pak nečtěte knihy, podle kterých jsou. Mohlo by se totiž stát, že vaše očekávání budou příliš vysoká a knihu, kterou byste si jinak možná i užili, s nudou odhodíte do kouta.

Základní nápad s alternativní realitou je skvělý a poskytuje potenciálu na celou knihovnu (jak ostatně fantastika dokazuje). Strach, deprese a velký významný vykřičník pro naši realitu z toho jen čiší. Jenže se nemůžu ubránit dojmu, že se do toho pan Dick bál šlápnout naplno a raději přešlapoval někde v koutku. Původní obyvatelé USA jsou nižší kasta, mají méně nebo vůbec žádná práva, nikdo si nemůže být jistý životem ani majetkem. Přesto hrdinové proplouvají v zásadě bez problémů a neděje se jim nic, co by se jim nemohlo dít kdekoliv jinde a jindy. Včetně Juliany, která si za své problémy mohla sama absencí zdravého rozumu. Vážně, nakvartýrujte si neznámého týpka z baru a já vám zaručuji, že nebudete potřebovat okupanty k tomu, aby se dostavil adrenalin. V jedné půl-světovládě je skvělá technika a věda, ale také se v důsledku necitelných zásahů do populace hroutí společnost. Druhá půl-světovláda se snaží k okupovaným přistupovat se sociálním cítěním a zas tak moc je nevyžírat, jenže nic moc nemají, vše dochází a v mocenském závodě začínají citelně ztrácet. Mluví se o tom hodně a často, ale vy to stejně necítíte. Ze strašáku hrozící třetí světové války si pak nic neděláte, protože zatímco postavy se snaží tvářit překvapeně, nic překvapivého na ní není. Spíš se ptáte, kdyže vlastně skončila ta druhá? A linka s tajemnou knihou a Tagomiho cestováním? To bylo jedno velké, gigantické girlandami ověšené nic.

Tři hvězdy za skvělé nápady s obrovským potenciálem, zajímavé dialogy a postavy. Mínus dvě hvězdy za to, že jednotlivé příběhy nikam nevedly a celek působil jako vakuum. (Siriusly, scénáristi seriálu si ty zápletky museli v zásadě dopsat.)

kralika

Mám rád knihy, které nevodí čtenáře za ručičku a mají druhý plán. I když, tady je možná i třetí... Je to Dick, takže je to psáno neuroticky, překotně, nejasně a na konci si budete klást neodbytnou otázku, jestli se vám to jen nezdálo. Netvrdím, že jsem rozlousknul tajemství této knihy, ať už je jedno nebo hned několik, ale vím, že si ji v budoucnu přečtu a budu ji vnímat zcela jinak.
Zkrátka. Tato kniha nutí čtenáře myslet, a to není málo.

lyriq

Horší Dick. Stále čtivý, stále napínavý, ale závěr je zklamáním. Možná jsem jen něco nepochopil, přeci jen PKD byl mistrem vrstvení a zřídkakdy zachytíte aspoň většinu toho, co autor zamýšlel, po prvním čtení. Tentokrát je to za mě slabší, třeba po druhém přečtení...

JKDelaney

Jako první jsem viděl seriál. Kniha je dobrá, ale bohužel seriál lepší.

toecutter

Přiznám se,že ke knize jsem se dostal až díky stejnojmennému(a musím napsat,že excelentnímu!!!!)televizního seriálu,ovšem kniha mě po stránce děje velice zklamala-alternativní realita je zde pouze jakousi kulisou,celá se motá okoho jakéhosi orákula a věšteb a moc jsem ji nechápal a i když mě ke konci začala v celku bavit,četl jsem ji opravdu dlouho a sebezapřením-to už radši všem doporučím již zmiňovaný,fenomenální seriál...

theMarty

Rozmýšlela jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček.
Jsem zklamaná z konce. Četla jsem a stále a stále čekala, kdy se stane něco, co svede jednotlivé postavy dohromady, kdy to nějak vyvrcholí.
Spoiler: nestane se to.
Ještě k tomu jsem nepobrala konečné poselství Knihy proměn.
Na druhou stranu, knížka je velmi čtivá a užila jsem si ji. Tak tedy 5.

tedyno

Kniha se dobře čte a zároveň je velmi napínavá. Nicméně sci-fi je kniha jen okrajově.
Celou knihu jsem četl s napětím a očekáváním, když "to" konečně začne, načež přišlo zklamání: "Aha, to bylo všechno?"

Tatsume

Hodně dobrá knížka, napínavá a vlastně strašlivá zároveň. Akorát jsem úplně nepobrala ten konec...

Skřítek77

Moc mi nevyhovoval způsob, jak je kniha napsaná, tedy přeskakování mezi různými postavami. Téma knihy, tedy život v USA 15 let po 2. světové válce, pokud by vyhrálo Německo a Japonsko, mě velmi zaujalo. Doufala jsem, že mě kniha vtáhne do této doby a já zkusím prožít pár dní v takové společnosti, to se ale bohužel nestalo.

opic 12

Alternativní historie alá Dick.
Druhá světovka skončila prohrou spojenců.Japončíci se proháněj v Čínskejch drožkách,Americké ulice lemují prapory impéria ostrovní země vycházejícího slunce.Němečtí agenti na stopě spiknutí.Chystá se převrat.Yankee odboj na vzestupu,plamen vzdoru počal...
Jestli jste natěšeně zaplesali radostí,že to bude supr jízda tak vás asi zklamu-je to naopak.Napětí a epické alternativy se nedočkáte a obsáhlé vysvětlení jak se stalo co se stalo,kolik mrtvol a kdo si ukrojil víc chleba,tak to už také ne.
V Dickově světě se ocitáme,když už vše běží v zajetých kolejích.Na mnoha postavách se odehrává všední život veskrze obyčejných lidí v nevšedních chvílích,ale hlavně autorova fikce,která se ani tu nezapře viz tajemná kniha spolu s orákulem,které má na obyvatele zásadní vliv s dystopickým laděním.
Ve většině konfliktech jde především o obyčejné lidi a jsou vždy na prvním místě co se politických sfér týče...ehm tak aspon že Dick měl na to jinej názor.
Bez předsudků v zavedených klišé,je to jednoduše něco jiného,navíc pokud jste už od PKD něco zgustli a navíc obdržel za tuto knihu žánrového Huga.

Rilian

Kniha je zajímavá. Ačkoliv příčiny prohry USA ve válce nejsou příliš přesvědčivé, čtenář tomu zkrátka věří. Pokud člověk čte jako knihu v očekávání propracovaného děje s mnoha propracovanými postavami, bude zklamán. Příběh má příliš mnoho dějových linek s málem charismatických charakterů. Problém knihy ovšem je, že se tyto linky neprotínají a příběh celkově nedrží pohromadě. I samotný konec působí poněkud vachrlatě. Nicméně, pokud přistoupíme ke knize jako k sondě do distopie, začneme ji vnímat pozitivněji. Dick nám ukazuje bizarní svět a lidi v něm. Popisuje jak jednají, jak žijí i jak se vyrovávají se světem samým. Dick rozpracoval podle mého názoru jenom některé aspekty příběhu - pojaponštěná americká společnost, rasová nadřazenost asiatů, úpadek americké kultury, snahu přežít v Japonci nastoleném pořádku atd. Pokud sledujete i seriál, postřehnete stejné aspekty plus propracvoaný děj, který museli scénáristé pro tento seriál vytvořit.

lucie.8
18.12.2017

Bylo zajímavé číst o alternativní realitě, kde Němci s Japonci vyhráli druhou světovou válku a nelegálně se tam šíří kniha o alternativní realitě, kde ji nevyhráli :) Tato kniha se asi bude lépe číst lidem zběhlým v historii (hlavně pokud znáte osobnosti Třetí říše).

Streva
04.08.2017

Drželo mě v pohotovosti, ale nakonec jsem asi po prvním přečtení ne zcela pobrala ... to se u Dicka stát může...

vlcka
28.07.2017

V množství postav, dějových linek a snad i prolínání různých žánrů se mi neorientovalo příliš snadno a knihu jsem spíš než jako román s jasnou příběhovou linkou vnímala obrazově. Postavy se mi zdály být ploché, více než co jiného působily jen jako nosiče názorů a pohledů na tento alternativní svět, takové ukázky možností bez hloubky. Ale protože mám ráda knihy, které nejsou úplně přímé a jasné, bavilo mě to. Hodně prostoru bylo ponecháno etice, morálce, kultuře, filosofii a osudu. Fascinující pro mě rozhodně byla Kobylka. Čtete knihu o alternativní realitě, ve které čtou postavy knihu o alternativní realitě.. co by se vlastně se světem stalo, kdyby Němci a Japonci válku prohráli? Kdo ví...

Ninjer
26.05.2017

Zvláštní kniha, podle které teď běží (pravděpodobně dost jiný) seriál.

Vidíme alternativní historii, v níž Němci vyhráli druhou světovou a s Japonskem si rozdělili USA. Pokud vás tohle téma zajímá, tak se pro vás určitě v knize něco najde, ale bacha - tohle je jen pozadí Muže z vysokého zámku. Ke konci dochází i k nějaké té mocenské změně, ale dalo by se říct, že hlavní téma je... obchodování se starožitnostmi. Fakt. A sranda je, že je to zábavný počtení.

To především díky faktu, že vidíme v knize hlavně "pojaponštěnou" Ameriku, a to nejen tím, že se ulice hemží rikši, ale hlavně dost čteme o japonské mentalitě, kterou se "neotesaní" Američani vcelku úspěšně naučili pochopit a používat (ačkoliv o sobě neustále pochybují a pod vlivem propagandy považují Asiaty za nadřazenou rasu).

Postav je možná příliš moc, tak je občas problém se v ději zorientovat, a navíc jsou jednotlivé části dost rozdílné: obchodování (nejvíc), road trip sexy třicátnice s Italem (středně), špionáž a další politické pletky (jen občas). A i děj je někdy zmatený a nejasný... ale snad vždy aspoň nějakým způsobem zajímavý a zábavný.

Sedm nácků z deseti.

P.S. České vydání obsahuje několik nádherných ilustrací a jednu otravnou předmluvu, kterou doporučuju přeskočit (paní "znala-jsem-Dicka-jednou-jsem-mu-i-telefonovala" spoileruje, kritizuje a vypichuje nepříliš důležité aspekty knihy).

štigina
24.05.2017

Pro mě první seznámení s tímto autorem, velice zajímavá kniha - hlavně svou hlavní myšlenkou. Velice strohé a krátké věty, které mě jakožto dyslektikovi naprosto vyhovují.

Ninjer
08.05.2017

Zvláštní kniha, podle které teď běží (pravděpodobně dost jiný) seriál.

Sedm nácků z deseti.

P.S. České vydání od Arga obsahuje několik nádherných ilustrací a jednu otravnou předmluvu, kterou doporučuju přeskočit (paní "znala-jsem-Dicka-jednou-jsem-mu-i-telefonovala" spoileruje, kritizuje a vypichuje nepříliš důležité aspekty knihy)

katyka
08.03.2017

Výborná záležitosť, aj keď určite nie pre každého. Blbé je, že Dickove knihy klamú telom, takže človek môže očakávať podľa anotácie úplne akčnú vec, a potom otvorí knihu, a dostane... Dicka. Jeho knihy sú zvláštne a skvelé a plné zaujímavých myšlienok, ale dej je mám pocit až na druhej koľaji a aj Muž z vysokého zámku je taký. Koho teda pritiahli filmy alebo seriál, môže byť pekne zaskočený. V tomto prípade aj tým záverom/nezáverom. Ale pre mňa skvelý zážitok, na ktorý musím myslieť aj dlho po dočítaní. A ilustrované vydanie od Arga je mňamka.

Italienis
19.02.2017

Skvělý kousek od muže, který svým dílem inspiroval filmy, jako je Blade Runner nebo Minority Report. I Tenhle kousek si vysloužil televizní zpracování. Ačkoliv by se dalo mluvit spíše o inspiraci než o adaptaci. Nicméně kniha rozhodně stojí za přečtení, takže je dobře, že k ní seriál aspoň někoho přitáhne.

peko001
09.02.2017

Skvělá kniha.

vekune
22.01.2017

Viděla jsem nejdřív seriál, a ten mě docela zaujal a před sledováním druhé série, jsem se rozhodla přečíst knihu. Už chápu, proč je seriál naprosto odlišný od knižní předlohy. Protože by film byl jinak naprosto o ničem. Proto se museli odchýlit ve všem snad kromě jmen a konceptu vítězného Německa a Japonska. Něco se začalo dít snad až na 260 straně, kdy už jsem toho měla vážně dost. Zajímavý námět, ale vykreslení světa, postav, příběhu..nikde.

czfenek
18.01.2017

To byla hrozná blbost. Úplně o ničem. Cítím se okraden o čas. Jedna hvězda za originální zasazení a druhá za pana Tagomiho.

Air15
27.12.2016

Nevšední. Jako hlavolam, který máte v ruce, snažíte se přijít na řešení nebo celkový smysl, ale ať to pořád v ruce převracíte, tak vidíte, že vám tady něco přebývá nebo naopak chybí. Nicméně se vám to líbí a máte radost z něčeho tak nejednoznačného. Stejné je to i s touto knihou. Děj je smíchanina z různých prvků, žádný ale není hlavní nebo podstatný. Je to sci-fi, špionážní román, pohled do duše porobeného národa, pohled do duše okupantů, zajímavá alternativní realita a dystopie. Nedokážu říct, že jsem to pochopil v celé šíři, ale ta atmosféra je zajímavá a nevšední.