janka2000 janka2000 komentáře u knih

Kulti Kulti Mariana Zapata

Kniha je spíše o přátelství. Velmi vtipně psaná, se zajímavými postavami a ukazuje, jak to vypadá v prostředí vrcholového fotbalu. Za mě zábavné a odpočinkové contemporary.

12.07.2021 4 z 5

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Tento díl se zabývá Mrázkovou politickou aktivitou, tedy spíše tím koho ovládal. Nikdo nebyl čistý. Mezi jmény, co tam zazněla, byl například Zeman, Ivo Svoboda a mnozí další. v knize je popsáno, jak mladý Mrázek tuneloval české banky a další hnusy o české politice. Pokud chcete vědět, jak to bylo prohnilé, doporučuji přečíst.

12.07.2021 4 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Velmi dobrý styl psaní, který jsem ocenila už u knih o Zemanovi nebo Babišovi (btw. Letos vyšla další nová).
Občas obdivuju, co Kmenta dokázal získat a jak to dokázal dát dohromady. Klobouk dolů. Tento díl je o tom, jak Mrázek začínal a je hlavně v jeho rádoby podnikatelské sféře.

07.07.2021 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Kniha je FAKT SKVĚLE NAPSANÁ A KONCIPOVANÁ. z knih o BE se mi zatím líbila asi nejvíc (Kahneman, Thaler..). Nejen že ukazuje, jak neracionálně se chováme, ale dává i příklady jak je naší iracionality zneužito, jak ji porazit nebo naopak z ní těžit.

28.06.2021 5 z 5

Jde vidět, jak se Zibura v psaní vyvíjel. První kniha byla taková nevinná a přišla mi dost pokusná. Druhá kniha byla zase skoro jako encyklopedie a autor chtěl asi napravit vše z první. Kdežto tato už je stylisticky krásná. Také však lze poznat, že i sám Ladislav stárne.Cestopis vypráví o Arménii, Gruzii a Horním Karabachu. Jelikož Zibura jezdí poznávat kulturu, dozvídáme se mnoho o těchto státech. Lidé jsou tam úplně jinak nastavení než u nás, i když se rádi řadí mezi Evropany. Jsou otevření, zvou cestovatele domů a každý si s nimi chce připít hlavně vodkou. Hory a památky mají taky nádherné. Přestože se tam údajně zase válčí... Velmi dobrá kniha

27.06.2021 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Kniha se mi moc líbila. Musím přiznat, že jsem ji četla proto, že mě nadchl seriál. Byla jsem překvapená, do jaké míry je seriál věrný. V podstatě netřeba číst.
Příběh psaný v 90. létech je i na dnešní dobu originální a geniální. Fantazy o cestování mezi alternativními světy, kde někde zvířata mluví, jinde jsou příšery a jeden svět je i ten náš!

22.06.2021 5 z 5

Džungle v nás Džungle v nás Jiří Plamínek

Kniha mi přišla na pomezí psychologie/ biologie a psychologismu. Autor často vyjadřuje své názory o světě místo, aby vám řekl, jak se vyznat v sobě, o čemž kniha měla být. Určitě je četba zajímavá, ale je mnohem lepší si přečíst například Najděte si svého marťana.

16.06.2021 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Těžké téma. Podle mě kniha sedne málokomu, protože je tam vše psané bez obalu a střídá se ich a er-forma. Popis života 4 generací, přičemž ženy se nidky neměly moc dobře. Mně se líbilo, jak je to takové, jaké to je. Bez velkých přikrášlení, romantických ideálů. Vlastně je kniha dost pragmatická. Začíná životem rodiny v podbrdí za 1. světové války a končí po revoluci.

16.06.2021 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Velmi zajímavá kniha. Od autorky je velmi známá kniha Geniální přítelkyně (i seriál), a tak jsem očekávala něco v podobném stylu. Příběh je o ženě ve středním věku, kterou opustil muž kvůli mladší. Ona je žena v domácnosti, které se tím úplně rozpadne svět. Bravurně je popsán krach její stability a nástup lability. Skoro nezvládá starat se o děti a úplně ji zničí smrt psa, ale jen díky tomu se dokáže sebrat. Dokonce se odprostí od potřeby vše řídit sama a být znechucena muži a začne žít. Připadá mi to velmi naturalistický.

05.06.2021 4 z 5

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Kniha mi připomínala Normální lidi. Na knihu pro mládež je to velmi silný a dobře napsaný příběh. Ryan je sportovec, který zjistí, že umí i něco jiného, že jeho život neřídí rodiče, že se i on sám může rozhodovat, že nezáleží na ostatních. Kdežto Beth zjišťuje, že může cítit, může chtít a že není zodpovědná za ostatní.

16.05.2021 5 z 5

Nudge (šťouch) Nudge (šťouch) Richard H. Thaler

Nudge (štouch) je kniha o behaviorální ekonomii,vkterá se zaměřuje na pošťouchnutí lidí k určitému chování. Behaviorální ekonomie je ve zkratce popsaná v 1.kapitole (to je skvělé), ale zbytek je zbytečně zdlouhavý. Víc se mi líbí Thalerova druhá kniha. Na druhou stranu je tam spousta tipů, jak postrčit lidi k tomu, aby žili lépe (většina tipů je udělaná tak, že je můžete odmítnout, nebo aby platily, musíte učinit nějaký krok).

15.05.2021 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Vskutku zajímavá kniha. Autor píše o tom, jak sociální nátlak může velmi ovlivnit psychicky nestabilní jedince. Pochmurná tematika z prostředí protektorátu. Krátké čtení, které může nadchnout, ale nemusí.

15.05.2021 5 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Velmi dobrý memoár. Líbil se mi styl, kterým Třeštík píše. Každou kapitolu začíná pomlčkou, po níž následuje krátké zamyšlení. Celkově mi přijde kniha koncipována jako jeho zamyšlení nad svým životem, přestože vypráví hlavně o lidech kolem sebe.
Popisuje se jako sebestředného pražáka, co mu vše spadlo do rukou, a jaksi neví, jak naložit se životem. Je docela úspěšný fotograf a rád věci sbírá.
Já ho v podstatě neznala, tedy krom toho, že je manželem Radky Třeštíkové, a tak jsem byla velmi pozitivně překvapena, přestože z knihy na něj většina bude mít negativní pohled (asi).
Přišlo mi, že hodně popisuje takovou tu uměleckou sféru hlavně v devadesátých letech. Vlastně jsem díky němu poznala hodně umělců a zajímavých osobností.
Zároveň píše tím českým stylem, kdy mluvíme o vážných a ošklivých věcech s určitým nadhledem a humorem. Politická korektnost je tabu. Ještě poznámka: kniha není nějaký mega příběh, spíše je to seznámení s životem neobyčejného může, který si přiznává, že úplně neví, co dělá. Taky kdo z nás to ví?

10.05.2021 5 z 5

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Vanessa Jones

Taková obyčejná romantika pro teenage, ale krásná. Kniha je psaná o prostředí umělecké akademie a jak je prohnilé. Psychické týrání je tam poměrně normální, ale hlavní hrdinka má jiný problém. Zemřel jí jediný rodič. Rok po smrti její matky v den konkurzu jí však přijde hlasová zpráva a ona od té doby není schopná zpívat.

05.05.2021 4 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

Tohle byla síla. Kniha je plná emocí a témat, o kterých moc nemluvíme, což jde ostatně i v knize poznat. Sebepoškozování, manipulace a bezdomovectví. Všichni víme, že to existuje, máme v sobě zažité společenské normy, ale jak se chováme, když se s nimi setkáme? Jak se říká, každý máme své problémy, ale někteří jsou na tom hůř, přesto je důležité se problémům postavit, je důležité najít sebe.

04.05.2021 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Nejspíš nejlepší kniha loňského roku.
Jedná se o: a) úžasně napsanou knihu
b) neuvěřitelný příběh
c) skutečnost
Tara na začátku upozorňuje, že kniha nemá být o náboženství, ale přesto tam ten náboženský fanatismus cítíte. Vypráví o své rodině, o tom jak ovlivňují naší mentalitu, jak nás formují. Tara píše o psychických poruchách, násilí, fanatismu, boji proti světu, vzdělání a mentálním zdraví. Je to její skutečný životní příběh.
Jedna z knih z kategorie MUST READ

11.04.2021 5 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Nevěděla jsem co od knížky očekávat, ale nakonec jsem byla příjemně potěšena. Velmi dobře napsaná kniha o italském obyvatelstvu za 2. světové války. Hlavní hrdinka mi přišla nejdřív protivná svou prostotou, ale později se ukázalo, že jen díky tomu je Horalka tak dobrá. Podle mě je to jedna z nejlepších výpovědí o obyčejném obyvatelstvu za války a možná vlastně i pojednání o společnosti obecně.

16.02.2021 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Krásně a jednoduše popsané dnešní problémy, které vidíme už od jejich počátku (tj. v historickém kontextu). Každý, kdo si to přečte, určitě pocítí jakési zklamání nad dnešním světem... Jak autor tvrdí, je to na nás.

27.11.2020 5 z 5

Kdyby si každý člověk, který se nějak zajímá o Česko, politiku, tuto knihu přečetl, bylo by nám všem lépe. Doporučuji.

25.10.2020 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Jedna z nejlepších fantazy knih, které jsem za poslední rok četla. Vřele doporučuji. Autorka má vřelý humor a hlavní hrdinka srdce na dlani. Za mě dokonalý!

21.07.2019 5 z 5