Nudge (šťouch)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha, kterou časopis The Economist prohlásil za jednu z knih roku 2009, se stala v USA bestsellerem. I když je lidský mozek jistě úžasná věc, byl stvořen jen k určitým účelům, například jak najít potravu a přitom se nenechat sežrat. Účely, k nimž stvořen nebyl, jsou například výběr dobrého penzijního spoření, omezení škodlivého znečištění, vyhýbání se tučné stravě, a plánování na dlouhou dobu dopředu. Každý den se musíme pro něco rozhodnout, děláme stovky voleb, a dost často se, bohužel, rozhodneme špatně. Tyto omyly škodí našim peněženkám, našemu zdraví i naší planetě. Autoři této knihy nám ukazují, že když poznáme způsob, jak lidé myslí, můžeme navrhnout prostředí, v němž pro ně bude jednodušší vybrat si tu nejlepší alternativu pro sebe, své prostředí a společnost. S použitím barvitých příkladů z různých důležitých stránek lidského života nám Thaler a Sunstein dokládají, že promyšleně postavená \"architektura výběru\" nás může postrčit, šťouchnout směrem k výraznému zlepšení našich rozhodnutí, aniž by porušovala naše právo volby. Ekonom z Chicagské univerzity Richard Thaler a právník Cass Sunstein v této knize slibují recepty, \"jak zlepšit rozhodování ohledně zdraví, bohatství a štěstí\". V loňském roce z knihy byl na Západě trhák a prezident Obama jmenoval Sunsteina šéfem svého úřadu pro regulace. O autorech: Richard H. Thaler se zabývá chováním v oblasti ekonomie a financí a psychologií rozhodování. Pochází z New Jersey. Studoval na Case Western Reserve University, kde získal bakalářský titul. Ve studiu pokračoval na univerzitě v Rochesteru, kde získal magisterský titul a doktorát. Je ředitelem Centra pro výzkum rozhodování. Píše články do mnoha významných ekonomických a finančních časopisů. Napsal tři knihy. Učil na několika vysokých školách, v současnosti pracuje na univerzitě v Chicagu. Cass R. Sunstein se zabývá právem, a to zejména ústavním, správním a environmentálním, a také právem a chováním v ekonomice. V současné době je šéfem amerického Úřadu pro záležitosti informací a regulace (OIRA). Sunstein studoval práva na Harvardu, pak pracoval jako úředník nejvyššího soudu a poradce na ministerstvu spravedlnosti. Do roku 2008 byl profesorem na univerzitě v Chicagu. Napsal mnoho článků i řadu knih, které pojednávají např. o shromažďování informací, o ohrožení demokracie Internetem, nebo o Franklinově Druhé listině práv....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55481/big_nudge-stouch-DSA-55481.png 3.725
Žánr:
Literatura naučná, Ekonomie a obchod

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Nudge, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Nudge (šťouch)

janka2000
15.05.2021

Nudge (štouch) je kniha o behaviorální ekonomii,vkterá se zaměřuje na pošťouchnutí lidí k určitému chování. Behaviorální ekonomie je ve zkratce popsaná v 1.kapitole (to je skvělé), ale zbytek je zbytečně zdlouhavý. Víc se mi líbí Thalerova druhá kniha. Na druhou stranu je tam spousta tipů, jak postrčit lidi k tomu, aby žili lépe (většina tipů je udělaná tak, že je můžete odmítnout, nebo aby platily, musíte učinit nějaký krok).

bousak
30.09.2012

Typická americká knížka, kde by se hlavní myšlenka dala shrnout na jednu stránku, v koncentrované podobě do jedné věty. Zase na druhou stranu, tady mi přišlo užitečné rozvést myšlenku do různých aplikací. Z knížky jsem si odnesl, že má smysl věnovat pozornost základnímu nastavení služby/poustupu a navrhovat implicitní volby za lidi, kteří budou službu/postup využívat. Se zachováním možnosti vlastní volby. Nejvíc mě bavila prostřední část s výsledky různých výzkumů. Knížka uvádí příklady z amerického prostředí, které může být pro neznalého našince trochu nepřehledné.


lena60
28.01.2012

"Potenciál přínosných postrčení také závisí na schopnosti postrkovatele dobře odhadnout, co je pro postrkované nejlepší." A tak dál...Do čtení jsem se pustila s elánem, který však s přibývajícími stránkami upadal a upadal a upadal. K lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí mě tato kniha rozhodně nepopostrčila.