janka2000

Přečtené 762Divá Bára
říjen 2021 (16.-24.)
Divá Bára 1942, Božena Němcová


Království hříchu
22. říjen 2021
Království hříchu 2021, Meghan March


Vzdorující královna
říjen 2021 (21.-22.)
Vzdorující královna 2021, Meghan March


Nemilosrdný král
21. říjen 2021
Nemilosrdný král 2021, Meghan March


Zuzanin dech
říjen 2021 (16.-21.)
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Zajímavá kniha, která není až tak zaměřena na koncentrační tábory, ale spíše je zaujata příběhem tří kamarádů, na kterých se doba podepíše jinak a každý z nich i jinak skončí. Je to smutné a je to jedinečné. Zuzana je židovka, Jan bojovník a Hanuš se veze jak populista.


Svědectví o životě v KLDR
říjen 2021 (16.-21.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení, a to nejen proto že je nádherně graficky zpracovaná! Koreanistka Nina Špitálníková sepsala 7 rozhovorů se severokorejskými uprchlíky. Ti společně vykreslují, jak vypadá život v KLDR. Vybrala velmi rozdílné osoby, a proto je výsledný obraz poměrně ucelený. KLDR je jeden z nejtužších autokratických režimů na světě a zivot v něm je příšerný (a my si stěžujeme na komunisty , kteří v porovnání se Severní Koreou jsou úplní holátka, což je samozřejmě velká nadsázka). Velmi vám to otevře oči a možná si jako já nebudete moct představit, že někdo v našem 21. století žije jako v 19. a možná ještě hůř. Chtěla bych ještě dodat, že tato kniha získala ocenění Magnesia Litera 2021 za publicistiku, což už samo o sobě něco vypovídá.


Duna
říjen 2021 (11.-21.)
Duna 1988, Frank Herbert

Velmi skvělá kniha, která má mnoho fanoušků a i zpracování (ať už jako film, seriál či hra). Řadí se mezi klasiky žánru scifi. Je to poměrně tlusté a dlouhé dílo (na 1 knížku v sérii připadá asi 600 stran). Teď něco k ději této první knihy, která samozřejmě uvádí čtenáře do světa (kniha je poměrně složitá, soustředí se na 5 hlavních hrdinů a objevují se tu desítky postav): Nejvýznamnější planetou impéria je Arrakis, pouštní planeta, na níž se nachází vzácná melanž, koření prodlužující lidský život. O Arrakis vypukne zničující válka mezi rodem krutých Harkonnenů a čestných Atreidů, mezi nimiž vládne odvěká nenávist. Víc vám neřeknu, ale strašně se těším na nové filmové zpracování, které je teď v kinech!


Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme
září - říjen 2021
Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme 2018, Jaroslav Kmenta

Strašně dlouho jsem přemýšlela, co napsat o této knize a pořád jsem plná rozporuplných pocitů. Autoři napsali odborné články z mnoha oborů a pohledů, proč vyhrál Zeman a jak si získal společnost, přičemž částečně popisují i proměny v české společnosti. Ale celé je to v jednom stylu, kdy volba Zemana je prostě špatná a každý to má tak vidět. Trochu mi tu chybí názorová opozice a čekala bych menší osobní zaměření.


Myšlenky za volantem
říjen 2021 (11.-16.)
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben


Pokud zůstaneš
říjen 2021 (11.-16.)
Pokud zůstaneš 2014, Courtney Cole

Tahle kniha byla pro mě velké zklamání, přestože mám romantické romány ráda. Kniha byla až příliš jako psychologická analýza a zpověď. Vezete se od začátku na vlně problémů s životem, který si každý řeší jinak (drogy, alkohol, samota)...


Běguni
říjen 2021 (15.-16.)
Běguni 2008, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuková je jedna z nejslavnějších současných polských spisovatelek a první polská držitelka Man Bookerovy ceny. Běguni je povídková kniha protkaná krátkými postřehy a zamyšleními. Je to geniálně napsané a je vidět, že autorka je velmi vzdělaná a její poznámky vás nutí si hledat další a další informace. Náročné čtení, které nemá extra velký příběh, stojí za přečtení, ale klidně můžete sáhnou po jiné knize od Olgy, protože tato kontroverzní autorka fakt umí psát.


Oresteia
říjen 2021 (08.-11.)
Oresteia 1969, Aischylos


Obsluhoval jsem anglického krále
říjen 2021 (09.-11.)
Obsluhoval jsem anglického krále 2007, Bohumil Hrabal


S láskou, Lukov
říjen 2021 (08.-11.)
S láskou, Lukov 2021, Mariana Zapata

Poslední kniha od Zapaty mě tak moc nenadchla jako její předchozí knihy. Přišlo mi, že hlavní hrdinka měla krapet problém s psychikou, ale na její obranu není se čemu divit. Životní nepřítel, nechutní fanoušci, šílená konkurence a ani v rodině to neměla úplně zářný. Ještěže mají tyhle knihy tak dobré konce...


F. L. Věk I.
říjen 2021 (01.-07.)
F. L. Věk I. 1965, Alois Jirásek


Cesta kolem světa za osmdesát dní
říjen 2021 (06.-07.)
Cesta kolem světa za osmdesát dní 2015, Jules Verne


Hrej vabank
říjen 2021 (06.-07.)
Hrej vabank 2015, Emma Hart


Snít znovu
říjen 2021 (01.-06.)
Snít znovu 2021, Mona Kasten


Americký ráj
září - říjen 2021
Americký ráj 1959, Egon Ervín Kisch

Zajímavá kniha na přemýšlení o životě, o tom, jak žijeme, jak funguje společnost, zda existuje nějaká vyšší morálka a co je náš cíl. Je to spíš série obrazů naší konzumní společnosti založené na zábavném průmyslu... Ukazuje nedostatek v době přebytku.


Trhni si, Ethane
září - říjen 2021
Trhni si, Ethane 2021, W. G. (pseudonym)

Musím říct, že jsem hodně dlouho nečetla tak dobrou romanťarnu. Letos vydána kniha od W.G. za to určitě stojí. Příběh je doopravdy zábavný a zajímavě konstruován. Znáte ten pocit, kdy o někom víte, že je to váš člověk, ale něco vám na něm vadí? Přesto se neustále potkáváte a vlastně se o sebe staráte... Takový to nejlepší (ne)přátelé.


Moje anglická babička
září - říjen 2021
Moje anglická babička 2013, Hana Parkánová-Whitton

Doopravdy oddechová a pohodová literatura. Krátká kniha spíše formátu delší povídky nenadchne, ale ani neurazí. Připomíná mi to vyprávění ze života. Vnučka se stěhuje do Anglie a bere s sebou svou babičku. Kdo si to však víc užívá?


Okamžiky štěstí
září - říjen 2021
Okamžiky štěstí 2016, Patrik Hartl

Mám velmi ráda tento styl psaní. Patrik píše vše úplně takových českým způsobem, podá to jako ledabylý fakt a přitom to ma v sobě tolik emocí. Tato kniha není narozdíl od Malého pražského erotikonu tak vtipná, ale je podobně koncipovaná. Zaměřila se na jednu rodinu, teda vlastně na děti, protože jim rodiče umřeli, a ti vyprávějí svůj život až dojdou ke štěstí. A to je čeká pořádná dávka eskapád. Strašně mě to bavilo a pořád jsem musela číst, ale mám pocit, že do těchto pohodových knih se musí člověk docítit.


Zůstaň
září 2021 (23.-30.)
Zůstaň 2018, Elle Kennedy


Zákon přitažlivosti
září 2021 (27.-30.)
Zákon přitažlivosti 2009, Esther Hicks

Nerada píšu nepříznivé recenze, ale bohužel se to občas stát musí. Kniha je doporučená jako kniha pro osobní rozvoj, přestože by se některé myšlenky daly považovat jako osobní rozvoj, téma síla myšlenek, je to spíš esoterické dílo. Celé je to pojato jako spirituální rozhovor s Abrahamem, který zná smysl našeho bytí. My jsme si zvolili lidskou schránku a za všechno si můžeme sami, vše jde ovládat myšlenkami a vlastně i všeho jde dosáhnout myšlenkami. Znásilnění se nebude dít, když na něj nebudeme myslet. No jasně, že o něm nebudeme vědět, když budeme informace o něm ignorovat. To ale neznamená, že se neděje. Pak tu byla myšlenka, že dětem se dějí špatně věci, protože to na ně přenášejí myšlenky dospělých kolem nich. To jako vážně? Taky nechápu, proč je tato kniha dlouhá skoro 170 stran, když se to dá shrnout dle toho učení skoro do jedné věty. Za vše můžou myšlenky! Tak radši nemysleme!!


Robinson Crusoe (převyprávění)
září 2021 (27.-30.)
Robinson Crusoe (převyprávění) 2018, Vratislav Šťovíček

Velmi dobrá dobrodružná kniha se známým příběhem. Namachrovaný a naivní Robinson se před svými 18. narozeninami rozhodne opustit domov a dokázat rodičům, jak je dobrý, jenže ho potká řada nešťastných okolností a on se nakonec ocitne sám na opuštěném ostrově. Tady byla kniha doopravdy zajímavá. Autor krásně popisuje, jak si vzdělaný člověk dokáže pomoc v divočině a pomocí našeho vědění tvořit kousky naší civilizace. Pak se objeví náš známý Pátek a příběh ještě samozřejmě pokračuje...


Marťanská kronika
září 2021 (27.-30.)
Marťanská kronika 1959, Raymond Douglas Bradbury

Příběh mi přišel krapet nesmyslný, ale když knihu budeme chápat jako jakousi úvahu o lidstvu, o vesmíru a životě, je celkem povedená. Lidé cestovali na Mars a setkali se tu s marťany. Důležitý je právě pak ten (ne)vztah mezi těmito bytostmi, což nás má přinut se zamyslet. Jsme opravdu tak skvělá civilizace? Máme úctu? Máme respekt? Jak se vlastně chováme?


Zmizelá
září 2021 (21.-27.)
Zmizelá 2013, Gillian Flynn

Flynn je geniální autorka psychologických krimi románů. Umí příběhy psát velmi netradičním způsobem, zároveň je originální a nebojí se být fakt děsivá. Kniha Zmizelá je velmi oceňovaná a má být proč. Bravurně napsaný příběh o ženě, která finguje svojí smrt, aby se pomstila svému manželovi, na kterého to narafičí. To však není to nejvíc děsivé. Tím je závěr knihy, kde se ukazuje, nakolik ona dokáže pracovat s lidskými city a nakolik jsme všichni vlastně porouchaní. Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, který zpětně hodnotím jako velmi autentický a povedený. Takže ten taky doporučuji.


Stříbrný vítr
září 2021 (23.-27.)
Stříbrný vítr 1985, Fráňa Šrámek

Kniha je psaná lyrickým a naturalistickým stylem, což je vlastně velmi zvláštní. Celé mi to přišlo velmi zaměřené na základní potěšení a boj v životě. Boj proti světu. Krátké, ale ne moc zajímavé, divné a své, tak bych to popsala.


Pohřešovaná
září 2021 (23.-27.)
Pohřešovaná 2008, Chris Mooney

Hodně hustý thriller či detektivka. Masový vrah žen, který to dělá čistě pro pobavení, unese v dětství kamarádku hlavní hrdinky, jež se pak stane detektivkou a řeší tento případ. Velmi děsivé a vskutku geniální.


Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory
září 2021 (21.-24.)
Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory 1996, Christopher Monger

Tato kniha mě velmi zklamala. Příběh o městečku, které se rozhodlo zvýšit svůj kopec, aby byl považován za horu, je absurdní a stejně i okolnosti stavby hory. Údajně krásná lovestory mi asi utekla, i když na konci byl zjevný nový pár. Takže hodnotím pouhými ⭐⭐.


Tom Jones
září 2021 (21.-24.)
Tom Jones 1987, Henry Fielding

Kniha, která je typickým příkladem romantismu, vypráví příběh Toma Jonese. Ten se nešťastně zamiluje, ale zároveň sám podléhá ženám, které ho kvůli jeho kráse svádějí . Samozřejmě vše dobře dopadne. Lehké odpočinkové čtení se špetkou humoru.


Walden aneb Život v lesích
září 2021 (21.-24.)
Walden aneb Život v lesích 2018, Henry David Thoreau

Očekávala jsem velmi duchovní knihu plnou moudra a velkých slov, ale Walder je spíše ukazatel, že se dá žít jednoduše a být šťastný a mít smysl. Toto je filozofické dílo v stoickém až minimalistickém stylu. Doopravdy ukazuje největší moudra a to ta, že v životě potřebujeme smysl a že si ho neskutečně rádi zjednodušujeme, ale ve skutečnosti nepotřebujeme nic. Na začátku mého vydání byla předmluva, kde se přibližně psalo: Ke knize se čtenáři vrací v obdobích krizí, kdy potřebují ujištění o morálních základech, kdy se dá uniknout do jednoduchosti a krásy přírody.


Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola
23. září 2021
Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola 2015, Veronika Kašáková

Obdivuji Veroniku za její sílu, za její optimismus a její víru v život. Obdivuhodný skutečný příběh z našeho českého prostředí o tom, jak Veronika vyrůstala v dětském domově, o svých ne zrovna nejlepších rodičích, o svém boji v reálném světě, o modelingu a hlavně o vyrovnání se se vším, co jí potkalo. Velmi upřímné a smutné čtení, které za to ale určitě stojí!


Daisy Millerová
září 2021 (21.-23.)
Daisy Millerová 2014, Henry James

Čteno kvůli obálce a taky mě to celkem zklamalo. Mladá slečna cestuje po Evropě, tuším v 18. st., a je pohoršením pro společnost za své kamarádské vztahy s můžu, přestože je velmi počestná. Údajně zábavná Daisy je však spíš rozmazlené dítě s nepříčetnou matkou.


Kulička
září 2021 (21.-22.)
Kulička 1968, Guy de Maupassant

Povídka o Kuličce, statné dívce, která je na všechny hodná, ale oni ji přesto nechají v podstatě znásilnit, protože, přestože jim pomohla, nechtějí kvůli ní trpět a čekat na jednom místě.


Lucerna
září 2021 (21.-22.)
Lucerna 2013, Alois Jirásek


Anna ze Zeleného domu
září 2021 (21.-22.)
Anna ze Zeleného domu 1982, Lucy Maud Montgomery

Ach. To je vám tak krásná knížka! Příběh neobyčejné zrzky, kterou si adoptují na přelomu 18. a 19. st. dva sourozenci v Kanadě, vypráví, jak Anna rostla a jaké příhody zažívala. Její radostný až fantastický pohled na svět vás donutí se usmívat a zlepší náladu. To, jak milovala přírodu, která celou knihu obohacuje, vás nutí si udělat výzdobu z květin. Nejdůležitější, co však kniha přináší, je čistá láska, a to jak přátelská, rodinná, tak i ta poslední, milostná. Velmi doporučuji seriál, který je věrnou adaptací.


Candide
září 2021 (21.-22.)
Candide 2007, . Voltaire (pseudonym)

Tato satira z 18. st. mě příliš nebavila. Candide je optimista, kterému se dějí samé šílené události. Údajně skvělý život smetánky, kteří se opíjí, tlachají či se zajímají jen o potěšení, se jim ukazuje jako smutný a nenaplněný. Můžeme tu cítit tu změnu v myšlení, která tehdy přišla, a i to, jak se společnost začala preorientovávat na společnost pracují, kdy nám práce dává smysl života.


Stopařův průvodce Galaxií
září 2021 (21.-22.)
Stopařův průvodce Galaxií 2002, Douglas Adams

Je to jedna z těch knih, o kterých vím, že mi nesedí, ale přesto jsem si ji přečetla. Celkem smysluplný děj, který poukazuje na náš lidský egocentrismus, je vtipný a podivuhodný. Kniha se příjemně čte a není moc dlouhá.


Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost
15. září 2021
Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost 2021, David Attenborough

Kniha je úžasná. Nejdřív vám Attenborough ukáže, jak krásná planeta byla za jeho mládí. Poté předkládá, kde jsme a kam spějeme, a to není hezký obrázek. Naopak naše budoucnost vypadá dost blbě, a pokud s tím nic neuděláme, ještě naše generace pocítí první velké důsledky. I když ty už můžeme pozorovat, jak ostatně on říká. Nakonec ukazuje, že můžeme proti úpadku planety bojovat a jak. Můžeme naší budoucnost zachránit, ale musíme se snažit všichni. Změny musí přicházet z národního a nadnárodního měřítka.


1 ...