janka2000

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsmeProč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsmeJaroslav Kmenta

Strašně dlouho jsem přemýšlela, co napsat o této knize a pořád jsem plná rozporuplných pocitů. Autoři napsali odborné články z mnoha oborů a pohledů, proč vyhrál Zeman a jak si získal společnost, přičemž částečně popisují i proměny v české společnosti. Ale celé je to v jednom stylu, kdy volba Zemana je prostě špatná a každý to má tak vidět. Trochu mi tu chybí názorová opozice a čekala bych menší osobní zaměření.

Pokud zůstanešPokud zůstanešCourtney Cole

Tahle kniha byla pro mě velké zklamání, přestože mám romantické romány ráda. Kniha byla až příliš jako psychologická analýza a zpověď. Vezete se od začátku na vlně problémů s životem, který si každý řeší jinak (drogy, alkohol, samota)...

BěguniBěguniOlga Tokarczuk

Olga Tokarczuková je jedna z nejslavnějších současných polských spisovatelek a první polská držitelka Man Bookerovy ceny.
Běguni je povídková kniha protkaná krátkými postřehy a zamyšleními. Je to geniálně napsané a je vidět, že autorka je velmi vzdělaná a její poznámky vás nutí si hledat další a další informace. Náročné čtení, které nemá extra velký příběh, stojí za přečtení, ale klidně můžete sáhnou po jiné knize od Olgy, protože tato kontroverzní autorka fakt umí psát.

S láskou, LukovS láskou, LukovMariana Zapata

Poslední kniha od Zapaty mě tak moc nenadchla jako její předchozí knihy. Přišlo mi, že hlavní hrdinka měla krapet problém s psychikou, ale na její obranu není se čemu divit. Životní nepřítel, nechutní fanoušci, šílená konkurence a ani v rodině to neměla úplně zářný. Ještěže mají tyhle knihy tak dobré konce...

Americký rájAmerický rájEgon Ervín Kisch

Zajímavá kniha na přemýšlení o životě, o tom, jak žijeme, jak funguje společnost, zda existuje nějaká vyšší morálka a co je náš cíl.
Je to spíš série obrazů naší konzumní společnosti založené na zábavném průmyslu...
Ukazuje nedostatek v době přebytku.

Trhni si, EthaneTrhni si, EthaneW. G. (pseudonym)

Musím říct, že jsem hodně dlouho nečetla tak dobrou romanťarnu. Letos vydána kniha od W.G. za to určitě stojí.
Příběh je doopravdy zábavný a zajímavě konstruován. Znáte ten pocit, kdy o někom víte, že je to váš člověk, ale něco vám na něm vadí? Přesto se neustále potkáváte a vlastně se o sebe staráte... Takový to nejlepší (ne)přátelé.

Moje anglická babičkaMoje anglická babičkaHana Parkánová-Whitton

Doopravdy oddechová a pohodová literatura. Krátká kniha spíše formátu delší povídky nenadchne, ale ani neurazí. Připomíná mi to vyprávění ze života.
Vnučka se stěhuje do Anglie a bere s sebou svou babičku. Kdo si to však víc užívá?

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Mám velmi ráda tento styl psaní. Patrik píše vše úplně takových českým způsobem, podá to jako ledabylý fakt a přitom to ma v sobě tolik emocí.
Tato kniha není narozdíl od Malého pražského erotikonu tak vtipná, ale je podobně koncipovaná. Zaměřila se na jednu rodinu, teda vlastně na děti, protože jim rodiče umřeli, a ti vyprávějí svůj život až dojdou ke štěstí. A to je čeká pořádná dávka eskapád.
Strašně mě to bavilo a pořád jsem musela číst, ale mám pocit, že do těchto pohodových knih se musí člověk docítit.

Zákon přitažlivostiZákon přitažlivostiEsther Hicks

Nerada píšu nepříznivé recenze, ale bohužel se to občas stát musí.
Kniha je doporučená jako kniha pro osobní rozvoj, přestože by se některé myšlenky daly považovat jako osobní rozvoj, téma síla myšlenek, je to spíš esoterické dílo. Celé je to pojato jako spirituální rozhovor s Abrahamem, který zná smysl našeho bytí.
My jsme si zvolili lidskou schránku a za všechno si můžeme sami, vše jde ovládat myšlenkami a vlastně i všeho jde dosáhnout myšlenkami. Znásilnění se nebude dít, když na něj nebudeme myslet.
No jasně, že o něm nebudeme vědět, když budeme informace o něm ignorovat. To ale neznamená, že se neděje.
Pak tu byla myšlenka, že dětem se dějí špatně věci, protože to na ně přenášejí myšlenky dospělých kolem nich. To jako vážně?
Taky nechápu, proč je tato kniha dlouhá skoro 170 stran, když se to dá shrnout dle toho učení skoro do jedné věty.
Za vše můžou myšlenky!
Tak radši nemysleme!!

Robinson Crusoe (převyprávění)Robinson Crusoe (převyprávění)Vratislav Šťovíček

Velmi dobrá dobrodružná kniha se známým příběhem. Namachrovaný a naivní Robinson se před svými 18. narozeninami rozhodne opustit domov a dokázat rodičům, jak je dobrý, jenže ho potká řada nešťastných okolností a on se nakonec ocitne sám na opuštěném ostrově.
Tady byla kniha doopravdy zajímavá. Autor krásně popisuje, jak si vzdělaný člověk dokáže pomoc v divočině a pomocí našeho vědění tvořit kousky naší civilizace.
Pak se objeví náš známý Pátek a příběh ještě samozřejmě pokračuje...

Marťanská kronikaMarťanská kronikaRaymond Douglas Bradbury

Příběh mi přišel krapet nesmyslný, ale když knihu budeme chápat jako jakousi úvahu o lidstvu, o vesmíru a životě, je celkem povedená.
Lidé cestovali na Mars a setkali se tu s marťany. Důležitý je právě pak ten (ne)vztah mezi těmito bytostmi, což nás má přinut se zamyslet.
Jsme opravdu tak skvělá civilizace? Máme úctu? Máme respekt? Jak se vlastně chováme?

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

(+ SPOILER) Flynn je geniální autorka psychologických krimi románů. Umí příběhy psát velmi netradičním způsobem, zároveň je originální a nebojí se být fakt děsivá.
Kniha Zmizelá je velmi oceňovaná a má být proč. Bravurně napsaný příběh o ženě, která finguje svojí smrt, aby se pomstila svému manželovi, na kterého to narafičí. To však není to nejvíc děsivé. Tím je závěr knihy, kde se ukazuje, nakolik ona dokáže pracovat s lidskými city a nakolik jsme všichni vlastně porouchaní.
Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, který zpětně hodnotím jako velmi autentický a povedený. Takže ten taky doporučuji.

Stříbrný vítrStříbrný vítrFráňa Šrámek

Kniha je psaná lyrickým a naturalistickým stylem, což je vlastně velmi zvláštní. Celé mi to přišlo velmi zaměřené na základní potěšení a boj v životě. Boj proti světu. Krátké, ale ne moc zajímavé, divné a své, tak bych to popsala.

PohřešovanáPohřešovanáChris Mooney

Hodně hustý thriller či detektivka. Masový vrah žen, který to dělá čistě pro pobavení, unese v dětství kamarádku hlavní hrdinky, jež se pak stane detektivkou a řeší tento případ. Velmi děsivé a vskutku geniální.

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z horyAngličan, který vylezl na kopec, ale slezl z horyChristopher Monger

Tato kniha mě velmi zklamala. Příběh o městečku, které se rozhodlo zvýšit svůj kopec, aby byl považován za horu, je absurdní a stejně i okolnosti stavby hory. Údajně krásná lovestory mi asi utekla, i když na konci byl zjevný nový pár. Takže hodnotím pouhými ⭐⭐.

Tom JonesTom JonesHenry Fielding

Kniha, která je typickým příkladem romantismu, vypráví příběh Toma Jonese. Ten se nešťastně zamiluje, ale zároveň sám podléhá ženám, které ho kvůli jeho kráse svádějí .
Samozřejmě vše dobře dopadne.
Lehké odpočinkové čtení se špetkou humoru.

Walden aneb Život v lesíchWalden aneb Život v lesíchHenry David Thoreau

Očekávala jsem velmi duchovní knihu plnou moudra a velkých slov, ale Walder je spíše ukazatel, že se dá žít jednoduše a být šťastný a mít smysl.
Toto je filozofické dílo v stoickém až minimalistickém stylu. Doopravdy ukazuje největší moudra a to ta, že v životě potřebujeme smysl a že si ho neskutečně rádi zjednodušujeme, ale ve skutečnosti nepotřebujeme nic.
Na začátku mého vydání byla předmluva, kde se přibližně psalo: Ke knize se čtenáři vrací v obdobích krizí, kdy potřebují ujištění o morálních základech, kdy se dá uniknout do jednoduchosti a krásy přírody.

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková molaZpověď: Z děcáku až na přehlídková molaVeronika Kašáková

Obdivuji Veroniku za její sílu, za její optimismus a její víru v život. Obdivuhodný skutečný příběh z našeho českého prostředí o tom, jak Veronika vyrůstala v dětském domově, o svých ne zrovna nejlepších rodičích, o svém boji v reálném světě, o modelingu a hlavně o vyrovnání se se vším, co jí potkalo. Velmi upřímné a smutné čtení, které za to ale určitě stojí!

Daisy MillerováDaisy MillerováHenry James

Čteno kvůli obálce a taky mě to celkem zklamalo. Mladá slečna cestuje po Evropě, tuším v 18. st., a je pohoršením pro společnost za své kamarádské vztahy s můžu, přestože je velmi počestná. Údajně zábavná Daisy je však spíš rozmazlené dítě s nepříčetnou matkou.

KuličkaKuličkaGuy de Maupassant

Povídka o Kuličce, statné dívce, která je na všechny hodná, ale oni ji přesto nechají v podstatě znásilnit, protože, přestože jim pomohla, nechtějí kvůli ní trpět a čekat na jednom místě.

Anna ze Zeleného domuAnna ze Zeleného domuLucy Maud Montgomery

Ach. To je vám tak krásná knížka! Příběh neobyčejné zrzky, kterou si adoptují na přelomu 18. a 19. st. dva sourozenci v Kanadě, vypráví, jak Anna rostla a jaké příhody zažívala. Její radostný až fantastický pohled na svět vás donutí se usmívat a zlepší náladu. To, jak milovala přírodu, která celou knihu obohacuje, vás nutí si udělat výzdobu z květin. Nejdůležitější, co však kniha přináší, je čistá láska, a to jak přátelská, rodinná, tak i ta poslední, milostná.
Velmi doporučuji seriál, který je věrnou adaptací.

CandideCandide. Voltaire (pseudonym)

Tato satira z 18. st. mě příliš nebavila. Candide je optimista, kterému se dějí samé šílené události. Údajně skvělý život smetánky, kteří se opíjí, tlachají či se zajímají jen o potěšení, se jim ukazuje jako smutný a nenaplněný. Můžeme tu cítit tu změnu v myšlení, která tehdy přišla, a i to, jak se společnost začala preorientovávat na společnost pracují, kdy nám práce dává smysl života.

Stopařův průvodce GalaxiíStopařův průvodce GalaxiíDouglas Adams

Je to jedna z těch knih, o kterých vím, že mi nesedí, ale přesto jsem si ji přečetla. Celkem smysluplný děj, který poukazuje na náš lidský egocentrismus, je vtipný a podivuhodný. Kniha se příjemně čte a není moc dlouhá.

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostŽivot na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostDavid Attenborough

Kniha je úžasná. Nejdřív vám Attenborough ukáže, jak krásná planeta byla za jeho mládí. Poté předkládá, kde jsme a kam spějeme, a to není hezký obrázek. Naopak naše budoucnost vypadá dost blbě, a pokud s tím nic neuděláme, ještě naše generace pocítí první velké důsledky. I když ty už můžeme pozorovat, jak ostatně on říká. Nakonec ukazuje, že můžeme proti úpadku planety bojovat a jak. Můžeme naší budoucnost zachránit, ale musíme se snažit všichni. Změny musí přicházet z národního a nadnárodního měřítka.

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Geniální příběh o tajných agentech a případech, které jsou skryty i před nejtajnějšími. Ta inteligence, kterou oplývá hlavní hrdina, je vskutnu nevídaná. Ostatně to i ta chladnost, kterou musí ovládat. Příběh se čím dál víc zamotavá a je čím dál víc komplikovanější, ale přitom pojítka lze odhalit jen velmi originálních způsobem.

Bílý tesákBílý tesákJack London

Řekla bych, že to je celkem drsná kniha pro děti. Ukazuje, co dokáže láska a co nenávist a touha po penězích.
V tomto vydání jsou úžasné ilustrace.

ToToStephen King

Bill, Ben, Mike, Eddie, Beverly, Richie a Stan. Sedm kamarádů, členů klubu Smolařů, hlavních postav románu To. O tomto díle slyšel snad každý. 1056 stran dlouhá kniha je psaná úžasným stylem. Vůbec mi nevadilo, jak se mění časové horizonty, jak se střídají vypravěči a ani jak absurdní kniha často je. To podání, které mělo bravurní detaily a popisy, mě prostě dostalo.
Příběh je dost podivný. To je přízrak, který zabíjí děti. Dospělí ho nevidí, přestože i je ovládá. Tato nečekaná parta přátel se proti Tomu rozhodne bojovat. Bojovat však musí dvakrát a jako v realitě se to neobejde bez následků.
Kniha je dost brutální. Vyskytují se tu pasáže o zabíjení, domácím násilí, šikana, či znásilnění atd.
P.S.: Z knihy jsem měla pocit, že po světě chodí jen nevyrovnaní lidé...

Rytmus, já & MalychinRytmus, já & MalychinMariana Zapata

Už druhá kniha od Zapaty. Ta ženská ale umí psát! Tato kniha je kratší, ale stejně dobrá jako ostatní. Velmi vtipné, přímé a skutečné hlavní postavy. Úplně mi připomínali mě a mého přítele. Knížka je o krásné lásce, která je upřímná (někdy až moc).

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

Velmi krátká kniha o 20 filozoficko-historicko-politických úvahách, které jako ostatně ve všech knihách od Snydera bojují nebo nás navádějí k boji za demokracii, za rovnost a proti tyranii. Je to pokládání historických událostí do přehledu tak, abychom viděla, co lze dělat, co věci ovlivnilo a co tvoří dějiny i dnes.
Docela zajímavé i pro neameričany, pro něž je to primárně psané.

Láska za časů choleryLáska za časů choleryGabriel García Márquez

Na rozdíl od Sto roků samoty má tato kniha smysl a má i dobrý děj. Jedná se o klasický milostný trojúhelník, ale kniha klasická vůbec není. Márquez píše takovým zvláštním stylem, kdy všechno zesměšňuje a zároveň to podává jako by to každý vnímal stejně jako on. Je to vlastně až absurdní, ale přitom máme před sebou geniální dílo. Láska, která překoná věky, zhnusení i obyčejné trable.