Janet11 Janet11 komentáře u knih

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Opravdu lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho přehlížela. Židovka z Toleda je nádherný příběh lásky, oddanosti a především víry. Ač nemám ráda rozsáhlé popisy, v této knize mi to nedělalo nejmenší problém, ale právě naopak mě to vtahovalo do děje a já se mohla procházet rušnými ulicemi Toleda, honosným domem Jehudy nebo v uklidňujících zahradách Galiany. Lion Feuchtwanger je opravdu pan spisovatel.

03.05.2016 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Poslední dobou jsem neměla moc štěstí na výběr knih, ale to se konečně změnilo (a doufám, že ne jen pro tentokrát :)). Vypravěčku vnímám jako opravdu výbornou knihu, která vás vtáhne do děje. Bavily mě příběhy všech hlavních postav (i když z Minčina mě chvílemi mrazilo). Skvělá zápletka a styl psaní. Za mě plný počet.

17.02.2016 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Zklamal mě jak tento díl, tak celá trilogie. Na tuto sérii jsem se hodně těšila. Líbí se mi nápad, prostředí i zapracování skutečných fotografií do knih, nicméně mi nesedlo zbytečné protahování spousty dějů, závěrečná překombinovanost příběhu - podle mého se do toho autor sám tak trochu zamotal. Ke knize už se asi vracet nebudu...

18.02.2017 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Výborná detektivka s neotřelou zápletkou, díky níž asi přijdu na chuť severským autorům. Skvěle vypracovaná psychologie postav a jednotlivých částí příběhu, kdy v závěru do sebe vše zapadne. Až budu mít náladu na dobrou krimi, určitě sáhnu po tomto autorovi.

15.06.2016 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Jeden z nejlepších (nicméně také nejrozsáhlejších) kriminálních thrillerů, který jsem zatím četla. Autor umí skvěle pracovat s postavami a prolínáním textu, takže závěrečný výsledek působí opravdu jednolitě. Je zde skvěle zachycená dusivá atmosféra Saúdské Arábie a z ní pramenící fanatismus některých vyznavačů islámu, což bohužel zapadá do dnešní doby teroristických útoků a obav. Perfektně vypracovaná psychologie postav, některé děje možná maličko předvídatelné, ale i tak za mě plný počet hvězd.

12.05.2016 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Bohužel nedočteno. Nejsem sice křesťanka, ale normálně mi náboženské téma nevadí, nicméně tohle na mě asi bylo trochu moc...Líbila se mi první detektivní část, ale když přišlo na první dialog s Bohem, musela jsem knihu odložit. Neměla jsem ani chuť přečíst závěr jako někteří tady...

11.01.2016 1 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Úžasný pan Werich a jeho úžasná sbírka Fimfárum. Četla jsem ji jako dítě, a už tehdy se mi líbila, nicméně opravdu ocenit ji můžu až teď. Čtivé, vtipné a poučné. Tuto knihu by měl určitě každý přečíst.

09.05.2016 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Opět musím uznat, že s ukvapeným závěrem nečíst severské autory jsem udělala chybu. Brilantní detektivní thriller, skvěle vypracovaný děj, postavy, prostředí - prostě vše. Trochu mě mrzí, že je to moje první setkání s Jo Nesboem, takže upomínky na předešlé případy mi nic neříkaly, ale po této knize svou neznalost díla tohoto autora určitě doplním.

18.02.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Na to, že se jedná o debut tohoto autora, je kniha opravdu zdařilá. Líbil se mi vypravěčský styl i zápletka knihy byla výborná. Skvěle je zde vykreslena i dusivá atmosféra sovětského Ruska. Jistě sáhnu i po dalším případu detektiva Děmidova.

30.05.2016 4 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

V knize je znát Feuchtwangerův rukopis, nicméně i přesto jsem se jaksi nemohla začíst. Chvílemi jsem se ztrácela v neustávajících výčtech hrabství a titulů a pořád jsem postrádala nějakou jiskru, která by mě vtáhla do děje. To se bohužel nestalo a knihu jsem dočetla takřka z posledních sil. Ale určitě mě to neodradí od dalších děl tohoto autora.

23.05.2016 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Klasické dílo, které by si měl každý milovník knih povinně přečíst. Sáhla jsem po starším vydání, takže jsem trochu "louskala" dlouhé popisy krajin a některých situací, ale příběh jako takový mi přijde skvělý. Nevím, jestli to byl záměr, ale hlavní hrdina Viktor mi byl svým chováním krajně nesympatický, protože původně stvořil cítící bytost toužící po přijetí a lásce, a teprve po odvržení samotným stvořitelem se z něj stalo ono monstrum, za jakého ho všichni považovali.
Místy mi to navozovalo pocit "stanfordského experimentu", aneb jak se z rozumně uvažujícího člověka (v tomto případě monstra) stane v krutých podmínkách tvor zlý a nepředvídatelný.

14.03.2016 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Na můj vkus trošku delší "rozjezd" knihy, nicméně nečekaný závěr a rozuzlení příběhu postavilo celou knihu o úroveň výš. K Deaverovi se určitě vrátím, ale Sběratele kostí už asi žádný další román nepředčí.

14.03.2017 4 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Jako oddechovka dobré, děj pěkně ubíhá, kniha je velmi čtivě napsaná, ale jako kvalitní detektivku bych to určitě neoznačila vzhledem k tomu, že konec je jasný už od první třetiny. Zlatý průměr...

18.02.2017 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Podobnou knihu jsem asi ještě nečetla a doslova jsem ji zhltla, kdybych nemusela, nepustím ji z ruky. Bavil mě styl psaní, citace a úvahy hlavních hrdinů, které nutí k zamyšlení. Po dlouhé době dávám plný počet hvězd.

12.09.2016 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dlouho jsme zvažovala, zda se do tohoto eposu pustit kvůli jeho rozsahu. Často se mi stalo, že u takto rozsáhlých knih se děj začal hodně opakovat a tak nějak "neutíkal", ovšem to rozhodně není případ Písně ledu a ohně. Nenudila jsem se na jediné stránce, autor má opravdu skvělý vypravěčský talent a já už se nemůžu dočkat pokračování. Všem milovníkům fantasy doporučuji.

28.06.2016 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Krásný, dnes jistě pro všechny známý, příběh, jen popisy krajiny byly místy trošku rozvleklé (na můj vkus, někdo to má rád). Každopádně se vrhám na soupeření Dvou věží :)

28.03.2016 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Čtivé, napínavé, skvělé. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

30.04.2015 4 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Nádherný příběh o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Thomas Hardy zde prokázal úžasnou schopnost vykreslit jádro jednotlivých postav s jejich klady i zápory. Krásné literární dílo, které by si měl každý čtenář přečíst.

18.02.2017 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Jedna hvězda za obálku, kterou jsem se bohužel nechala zlákat, druhá za oddechovou fantasy tématiku, kterou mám normálně ráda, ale v tomhle podání jsem to bohužel nezvládla. Kniha je hrozně rozvleklá, přičemž v polovině se nic neděje, dozvíme se, co má Diana v šatníku a Matthew ve vinném sklepě. Od poloviny jsem přeskakovala a někdy okolo strany 400 vzdala úplně...

03.12.2016 2 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Povídkové knihy mám ráda, člověk si u nich tak nějak oddechne, nicméně tato sbírka nejspíš nebyla mým šálkem kávy a jediným důvodem, proč jsem ji dočetla je ten, že má tak málo stran, jinak bych ji nejspíš odložila. Snad mě jiná kniha od této autorky osloví více.

29.06.2016 1 z 5