Čachtická paní

Román o Alžbětě Báthoryové, sadistické hraběnce, která se koupala v krvi mladých dívek. Příběh v knize vypráví o odvážných zbojnících bojující proti krutostem zlé hraběnky. Vyskytuje se zde celá řada postav. Někdy je těžké rozlišit důležitost postav, protože mezi nimi existují spletité vztahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2326/cachticka-pani-2326.jpg 4.31178

Čachtická paní (1.)

Čachtická pani (1932)

Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Petrklíč

konicekbily

Velice pěkně napsamá historická fikce, na základě skutečných událostí. Poutavé. čtivé!

Abnička

Jsem jedna z mladších čtenářek a knihu jsem četla na doporučení mamky. Nechtělo se mi do ní, ale byla to velká chyby.
Naprosto nádherná kniha. Dokážu jí číst stále a stále dokola a přesto mě vždy nadchne.
Poutavý příběh, od kterého člověk jen tak neodeje.

Michelle.Bee76
23.12.2017

Parádní kniha. Celá kniha přečtena za 3 dny. Silný příběh a poutavě a detailně napsáno. Některé pasáže byly až hororového charakteru. Opravdu kniha mě pohltila a nepustila dřív, než jsem dočetla poslední písmeno na poslední stránce.

RADIN
24.11.2017

Kniha je super,dej je napínavý,ale toho Ficka by som chcel vidieť na vlastné oči,to musel byť tvrdý chlapík a ničoho sa nebál,dokonca ani vlastného svedomia.

Andy74
05.11.2017

Kdysi jsem nějakým omylem viděla v televizi kousek filmu. Nechalo to ve mně určitě dojem, každopádně jsem si myslela, že Alžběta Báthoryová vše páchala, protože byla fyzicky nemocná. Ani nevím, proč jsem si to myslela. Asi špatně pochopený děj v televizi...
Alžběta Báthoryová byla hlavně násilnická manipulativní psychopatka :o) - na ty její excesy žádné mastičky ani zaříkačky lejdy Majorové nepomůžou, ta by potřebovala zobat a zobat......a ty její posluhovačky spolu s bláznivým bezpáteřním Fickem ......těm akorát svěrací kazajku.
Ale uznávám, že v některých momentech byla Betty chytrá jak opice.
Nejsem znalkyně historie, přiznávám, ale tento děj se mi líbil, už proto, že jsem poznala, že zbojníkem nebyl jen Juraj Jánošík ale i jiní hoši, Drozdové a Kalinové a kdoví kteří ještě.
Takže prima čtení na podzimní večery, je to mnohem lepší, než to co jsem pochytila z filmu.

hroneczek
31.10.2017

Čtivá, mrazivá, velice pěkná.

ddkk
30.10.2017

Čachtická paní je kniha, kterou jsem poprvé četla před mnoha lety. Tehdy mi utkvěly hlavně drastické scény a mučení...Ve skutečnosti je to kniha plná romantických i pragmatických vztahů, naplněných i nenaplněných ambicí a také omezení ve společnosti, která tehdy vnímala ženy (a to i ty, které dobyly postavení, moci a majetku) jako cosi neplnohodnotného....Protože - jak to vlastně všechno doopravdy bylo? A proč? :-)

DominaCZ
26.10.2017

Čtu Č.P. po delší době. Kdysi hustá násilná knížka o hrůzách a dnes rozpačitost a ... ne zhnusení, ale ... zklamání.
Čtivá, atmosféra dobrá, ale ten děj ne.

Je to asi tím, že se v nové době vyrojilo info, že to tak nebylo, takže se to člověku, jež zná to pozadí a realitu, nelíbí pro tu "lež".

Navíc je nejhorší ta láskozápletka.
Nezajímali mě ti zbojníci, ani intriky, ani jejich věčné přepadávačky v místech, kam by se prostě dostat nemohli.

SPOILERY
Na konci se vypovídá, že o tom věděli všichni okolo, a že to dělaly i služky. Že mizely desítky holek a rozléhal se řev ve dne v noci.,
To neměla v palici nic jinýho než někoho třískat a vykusovat z něj maso?
A jak? To jen tak neuděláte, natož v leže s holkou, která se nad váma jen sklání.
KONEC

Jde znát ta vykonstruovanost, protože popravdě: koho by v té době zajímaly ztrácející se chudý holky, že? tehdá se ojely v příkopě, kde už taky zůstaly, protože na nich prostě nikomu nezáleželo, takže pochybuju, že by kvůli nim povstala i církev a politici té doby.
Nesmyslné. Ti, co to vylhali, měli trochu uvažovat.

Hodnocení z pěti sníženo na dvě, i když i to se mi zdá moc. Jo a vážně by Ficko, vykutálenej hajzl, tak rychle k někomu přilnul, věřil mu a svěřil se mu se vším a skutečně upřímně ho měl rád..?! )

Magrata15
23.10.2017

Tuto knihu jsem četla kdysi v dětství a přišlo mi to jako horor. Teď jsem jí četla znovu a zdála se mi více romantická a těch hororových částí tam bylo pomálu. Každopádně krásně a poutavě napsaná kniha.

iveetka
17.10.2017

Absolutně krásná kniha!!!

Jana283
09.10.2017

Krásně se četlo, krásně se bálo. Čachtický hrad je nádherný, tajemný. Jako romantičce a při víře (jistě najivní) v to lepší v člověku mi byla bližší verze filmového zpracování pana Jakubiska.

nycol
03.10.2017

Četla jsem několikrát, vždycky se k ní budu vracet.

slimáčik
24.09.2017

Na hodinách literatúry, sme niekedy pri preberaní učebnej látky (ale aj mimo učebných hodín) s otvorenými ústami načúvali rozprávaniu vnučky spisovateľa (nič zvláštne, rozprávačský talent klokotá aj v jej krvi), čo spolu s nami drala školské lavice :D, o rôznych povestiach spracovaných jej dedkom, čím aj v mojom srdci rozplameňovala zvedavosť na to , aké príbehy sa tam schovávajú.

No, čuduj sa svete!, že v zrelom veku, keď sa mi zdalo, že som pristará na rozprávky (veď už som mala asi 10 rokov), som sa posunula k povestiam (v mojom ponímaní rozprávkam s určitými historickými faktami, na čom som rástla vo svojich očiach do velemúdrosti).
A objavila som, samozrejme po prečítaní povestí (lebo na romány som si netrúfla) "adoptovaného" pána spisovateľa, bohato zásobený knižničný regál s tvorbou pána Joža Nižňánskeho. To nastali pre mňa zlaté časy!

Čachtická pani sa asi najvýraznejšie zapísala do mojej pamäte, lebo tu som sa asi prvýkrát stretla s činmi, ktorých je schopná jedna ľudská bytosť voči inej - krutého týrania, mučenia, nečakanou beštialitou a toľkou zvrátenosťou (ospravedlňujem sa za svoju naivitu súčasným autorom, čo si na tom založili vlastnú tvorbu). Ale svetlé chvíľky príbehov a šťastný koniec nakoniec vo mne zahladili otrasenú dôveru v dobro a spravodlivosť. (Zdá sa, že ako dieťaťu mi to stačilo.)

Pauvka
20.09.2017

Tato kniha se mi do ruk dostala diky vyzve a musim rict, ze mazec! Posledni 4 kapitoly jsem zhltla behem dne jak to bylo napinavy! Ale zaroven i otresny a nechutny.

Blafoun
03.09.2017

Byť jsem si tuto knihu chtěl přečíst už od dětství, tak nějak na ni došla řada až teď a ničeho nelituji. Rozhodně bych to nenazval horrorem jak bývá někdy zařazováno. Vzhledem k stáří to působí spíše pohádkoidně až lehce naivně dobrodružně. Ano je tam mučení, spousty křivd, nespravedlností a podlých činů, ale zároveň za vše záhy přijde spravedlivý trest. Čte se to velmi dobře a slabší povahy vůbec nemusí mít strach. ;-) Tím nechci zlehčovat zločiny spáchané vrchností na poddaných v inkriminované době, je hrozné a jen těžko pochopitelné co se dělo a jak málo znamenal lidský život.

Aliii
30.08.2017

Brrrrr, tak tohle už znovu číst nemusím. V knihách snesu hodně, ale Čachtickou paní jsem četla jen po kouscích a dělala hodně přestávek. Četla se mi těžko kvůli popisovanému mučení, které bylo podáváno jako každodenní součást života, a také kvůli vědomí, že v dané době byli páni a paní opravdu téměř nedotknutelní a mohli se služebnictvem a poddanými jednat jako s věcmi, nikoliv lidmi.

daniska
22.08.2017

Knihu čtu, už podruhé a stále se kní ráda budu vracet. Četla jsem několik knih o Čachtické paní, ale žádná znich mě nezaujala jako tato. Vřele doporučuji.

AndreaP.
08.08.2017

Tuto knihu si dodnes pamatuju, i když jsem jí prvně měla v ruce už jako velmi mladá, cca kolem 15.roku. Už tenkrát mě zaujala.

Pavlnka
02.08.2017

Po mnoha letech jsem se ke knize vrátila. Až na překombinovaný konec mi přišla opět skvělá.

Atanone
22.07.2017

Asi nejvíc na mě příběh Alžběty zapůsobil,když mi o její železné panně vyprávěla babička v těch zřídkavých okamžicích,kdy jsem ji uprosila na nějaké příběhy,nebo pohádky.
Knihu mi před lety daroval kamarád a já jsem ji přelouskala za pár dní.
Jakubiskův film jsem viděla. Je krásný. Je o jiné Alžbětě a s knihou bych ho nesrovnávala. Klasika je klasika.

Adelajda_4
14.07.2017

Knihu jsem četla jako malá a tehdy jsem ji strašně hltala. Když tu čtu ty komentáře, asi po ní sáhnu znovu a uvidím, jak se mi postoj k ní změní.

haWranka
10.07.2017

Po dlouhých letech jsem opět sáhla po Čachtické paní a vůbec toho nelituji. I když je kniha místy až červenou knihovnou (ta 30. léta se nezapřou), tak je i krásně dobrodružná, napínavá, dramatická. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

IvikaS
03.07.2017

Divná knížka, četla se dobře a zároveň vůbec neutíkala. Jsem ráda, že už to mám za sebou což není nejlepší recenze pro knihu.

Pajan28
02.07.2017

Hezký psané, viděla jsem dva filmy, ale s těmi se to vůbec nedá srovnávat... A mučící technika? Brrr

Kerberos
01.07.2017

Snad každý zná Nižňanského román ať z knihy nebo z filmu.

Meri47
28.06.2017

Knihu jsem četla poprvé před 25 lety a díky čtenářské výzvě jsem si ji s chutí přečetla znova. Pokládám ji za velmi čtivou a dobře napsanou.

Bookaholik
12.06.2017

Nechtělo se mi do ní, odhodlávala jsem se několik let až mě nakopla čtenářská výzva a její bod: oblíbená kniha rodičů. No, četla jsem ji měsíc, ani nevím proč, četla se mi těžko. Není to špatné čtení, má spád, ale přišla mi taková těžkopádná.

Chemiczka
06.06.2017

Naprosto skvělé překvapení - četla jsem do "Výzvy" jako oblíbenou knihu mojí mamky. Z počátku jsem se velmi málo orientovala ve směsici různých postav s dost krkolomnými jmény. Po pár stránkách jsem už byla plně pohlcena do zbojnického příběhu o zle, krutosti, lásce a spravedlnosti.
Během čtení mne stále provázel pocit zoufalství a bezmoci, protože pokud jste hraběnka, tak Vás nic moc hrozného nečeká. Rozhodně nic tak hrozného, co jste dělala ostatním Vy sama. Stále aktuální věc - spravedlnost je více nakloněna bohatým a mocným, než obyčejným chudákům a poctivým lidem. Doufám jen, že stejně jako čachtická paní po čase došla svého trestu, tak i v naší době se spravedlnost objeví v pravém světle.

MartinaP1984
03.06.2017

Jako náctiletá jsem z ní byla nadšená, s odstupem zhruba 15 let ji hodnotím jako příliš růžovou. Těch milostných linek tam bylo až moc, a to se červené knihovně nebráním, ale tohle mi přišlo přeslazené i na červenou knihovnu :-) Téma ale zajímavé a kniha mimořádně čtivá.

Sanglantelys
02.06.2017

Jediným pozitivem této knihy je, že je zcela mimořádně čtivá. Jinak kniha historicky velmi nevěrohodná, postavy černobílé, chvílemi připomínala červenou knihovnu. Ovšem, je to třeba jen můj názor.