Čachtická paní

Román o Alžbětě Báthoryové, sadistické hraběnce, která se koupala v krvi mladých dívek. Příběh v knize vypráví o odvážných zbojnících bojující proti krutostem zlé hraběnky. Vyskytuje se zde celá řada postav. Někdy je těžké rozlišit důležitost postav, protože mezi nimi existují spletité vztahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2326/cachticka-pani-2326.jpg 4.31060

Čachtická paní (1.)

Čachtická pani (1932)

Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Petrklíč

Atanone

Asi nejvíc na mě příběh Alžběty zapůsobil,když mi o její železné panně vyprávěla babička v těch zřídkavých okamžicích,kdy jsem ji uprosila na nějaké příběhy,nebo pohádky.
Knihu mi před lety daroval kamarád a já jsem ji přelouskala za pár dní.
Jakubiskův film jsem viděla. Je krásný. Je o jiné Alžbětě a s knihou bych ho nesrovnávala. Klasika je klasika.

Adelajda_4

Knihu jsem četla jako malá a tehdy jsem ji strašně hltala. Když tu čtu ty komentáře, asi po ní sáhnu znovu a uvidím, jak se mi postoj k ní změní.

haWranka

Po dlouhých letech jsem opět sáhla po Čachtické paní a vůbec toho nelituji. I když je kniha místy až červenou knihovnou (ta 30. léta se nezapřou), tak je i krásně dobrodružná, napínavá, dramatická. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

IvikaS

Divná knížka, četla se dobře a zároveň vůbec neutíkala. Jsem ráda, že už to mám za sebou což není nejlepší recenze pro knihu.

Pajan28

Hezký psané, viděla jsem dva filmy, ale s těmi se to vůbec nedá srovnávat... A mučící technika? Brrr

Kerberos

Snad každý zná Nižňanského román ať z knihy nebo z filmu.

Meri47

Knihu jsem četla poprvé před 25 lety a díky čtenářské výzvě jsem si ji s chutí přečetla znova. Pokládám ji za velmi čtivou a dobře napsanou.

Bookaholik

Nechtělo se mi do ní, odhodlávala jsem se několik let až mě nakopla čtenářská výzva a její bod: oblíbená kniha rodičů. No, četla jsem ji měsíc, ani nevím proč, četla se mi těžko. Není to špatné čtení, má spád, ale přišla mi taková těžkopádná.

Chemiczka

Naprosto skvělé překvapení - četla jsem do "Výzvy" jako oblíbenou knihu mojí mamky. Z počátku jsem se velmi málo orientovala ve směsici různých postav s dost krkolomnými jmény. Po pár stránkách jsem už byla plně pohlcena do zbojnického příběhu o zle, krutosti, lásce a spravedlnosti.
Během čtení mne stále provázel pocit zoufalství a bezmoci, protože pokud jste hraběnka, tak Vás nic moc hrozného nečeká. Rozhodně nic tak hrozného, co jste dělala ostatním Vy sama. Stále aktuální věc - spravedlnost je více nakloněna bohatým a mocným, než obyčejným chudákům a poctivým lidem. Doufám jen, že stejně jako čachtická paní po čase došla svého trestu, tak i v naší době se spravedlnost objeví v pravém světle.

MartinaP1984

Jako náctiletá jsem z ní byla nadšená, s odstupem zhruba 15 let ji hodnotím jako příliš růžovou. Těch milostných linek tam bylo až moc, a to se červené knihovně nebráním, ale tohle mi přišlo přeslazené i na červenou knihovnu :-) Téma ale zajímavé a kniha mimořádně čtivá.

Sanglantelys

Jediným pozitivem této knihy je, že je zcela mimořádně čtivá. Jinak kniha historicky velmi nevěrohodná, postavy černobílé, chvílemi připomínala červenou knihovnu. Ovšem, je to třeba jen můj názor.

niknikita

Poměrně drsná pověst a kdo ví, jaká je pravda? Ale za přečtení stojí víc než Jakubiskův film.

Petřvalda

Když jsem ji četla jako náctiletá, byla jsem nadšená. Teď s odstupem času, když jsem se ke knize vrátila kvůli čtenářské výzvě, mi trošku vadilo, že hrdinové byli buď černí nebo bílí, nic mezi tím. Také jednání samotné Alžběty mi přišlo nelogické - ke konci, když se kolem ní utahovala smyčka, by se každý na jejím místě stáhl do pozadí a byl opatrnější, ona naopak pokračovala ve zločinech s ještě větší intenzitou, aby mohla být přistižena pěkně při činu a následoval happy end... Jinak ale psáno pěknou čtivou formou, i když mám vydání z roku 1971, které má cca 650 stran, knihu jsem přečetla velmi rychle.

xxDarčaxx

Asi jediná knížka, která mě zaujala hned na začátku :)

Monnyska

Po návštěvě Čachtického hradu jsem byla rozhodnutá něco si o Alžbětě Báthoryové přečíst... I když se na knihu nemůžete spoléhat z historického hlediska, přesto jsou na světě příběhy, které lidstvo neomrzí, a tento je jeden z nich. Kniha se krásně čte, lehký svižný styl. Každa kapitola je protkána dobrodružstvím a akcí. Z počátku jsem nebyla schopná příběh předvídat, na konci ale už jistě ano. Všichni jsou zachráněni, viníci potrestáni. Stejně mi ale Čachtická paní nedá spát :) knihu doporučuji všem, kteří mají slabost pro takové příběhy.

historikola

Knížku jsem přečetl asi tak za 14 dní. Schválně jsem ji nečetl každý den, abych si nechal čas na promyšlení toho co jsem četl. Udělal jsem to schválně. Knížka neměla moc dobré hodnocení a byla zastřena i následujícím filmem. Ten jsem naštěstí neviděl, takže jsem měl výhodu. Nesrovnával jsem a nehledal nepřesnosti knížka vs film. Dej knížky mi byl znám. Takže jsem tam nic nového neobjevil. Jen snad si upřesnil některé informace. Je pravdou, že v dějinách se najdou hodně bizarní příběhy a tento nebyl výjimkou. Děj samotné knížky byl normální. Příběh se mi četl dobře. Neměl jsem s příběhem ani se stylem psaní problém. Zpracování knížky jako takové tak hodnotím kladně. Tvrdé desky a prošívané listy s podkladem gázy. Jen co mi chybělo byla látková záložka.
Takže já osobně jsem byl spokojený.

katushah

Jedna z knih, která je dost dlouhá, ale přesto jí zhltnete během pár dní a chtěli byste, aby byla ještě delší. Úžasný příběh, velmi čtivé a napínavé. Akorát se mi nelíbí ten moderní přebal, tam vypadá ta žena spíš jako nějaká rajda z diskotéky, chtělo by to něco důstojnějšího.

mispulin

Nedávno jsme s manželkou navštívili Slovensko a také jsme se zastavili v Čachticích a na hradě. Hned po návratu jsem se pustil do knihy a nechal jsem se vtáhnout do historického románu.
Čtivý příběh plný zvratů, lstí, svobody, mučení a lásky, který nemůže špatně skončit.

Aerine

Po mnoha letech jsem se vrátila k Čachtické paní. Příběh utíká a ani se nenadějete, otáčíte na poslední stránku. Samozřejmě všichni klaďasové si prožijí svůj happyend, zlo je potrestáno a pohádky je konec ;-)

EmaChocho

Poprvé jsem četla, když mi bylo asi devět nebo deset, táta mi ji přidělil s tím, že mám zkusit aspoň prvních padesát stránek.
Chytlo mě to.
I když takhle malá jsem nerozuměla všemu, a snad jsem to ani chápat nemohla, bylo to zajímavé čtení. K Čachtické paní jsem se vrátila již několikrát a určitě to jestě mnohokrát udělám. Stojí to za to.

postrach

Knihu jsem přečetla,ale na film Báthory,jsem se nedodívala,Je to krvák.Otéto hraběnce,už se napsalo mnoho.Kdoví,kde je pravda.

deshalb

Kniha je zaujímavá a napínavá, a má niečo do seba pretože téma Alžbety Bátoriovej je stále, aj po rokoch a storočiach zahalená rúškom tajomstva.

Eorin

Knihu jsem četla už nejméně šestkrát, pokaždé v jiném věku, v jiném rozpoložení a stoprocentně se k ní ještě mnohokrát vrátím. Je to víceméně klasický historický román s různě propletenými osudy postav, které mimo jiné spojuje touha po jakési svobodě (pro každou z postav má "svoboda" jiný význam) a romantice. Postavy nejsou ploché, nebo černobílé (chcete-li), naopak, každá má svou historii, své pohnutky a proto se čtenář určitě přistihne, že sympatizuje v určitých chvílích nejen s "krvavou" hraběnkou, ale dokonce snad i s Fickem.
Nečetla jsem knihu v originále, ale chystám se. Slovenština musí být ještě krásnější, třebaže český překlad se povedl (na druhou stranu, ze slovenštiny to nebyla zase až taková fuška).
Rozhodně doporučuji, krásná kniha, co se čte téměř sama a krásný romantický děj na všech frontách (vyjma pár celkem detailních scén, kdy mi trnuly nejen zuby).

Alizon

Koukam ze nejsem jedina kdo cetl knihu v detskem veku a tajne aby o tom rodice nevedeli. Napinave a hororove cteni (alespon v tech mych 10 letech). Urcite se k ni jeste nekdy vratim.

Cinkiva

Knížka se mi libila a určitě doporučuji. Příběh jsem prožívala a živě jsem si ho představovala a vůbec mi nevadilo, že tam bylo více postav . Za mě určitě nejlepší historický román, který jsem četla.

zbožňuju_knihy

Čtivé a super, přečteno za víkend. Nejde jinak než doporučit.

martina.culik

Když jsem knihu četla, byla jsem připravená na krvavé činy hraběnky a větší hororovou atmosféru. Jednalo se ale spíše o "klasický" historický román. Pravda je, že výpovědi na konci knihy vypadaly tak autenticky, že mi běhal mráz po zádech.

martunka

Perfektní čtení. Kniha se mi četla lehce a příběh jsem s napětím prožívala. Fandila jsem zbojníkům a jsem ráda za konec, který autor vymyslel.

haki34

tak - slovenské vydanie Tatran 1967 - str 240 : ...a čo vie, netreba z neho trhať kliešťami. " ....totok dáva teda vačší zmysel ako hever ;) zaujímavé, prečo to tak preložili ???

zimka.r

Chvilku mi to trvalo než jsem to našla, ale mám tisk z roku 1970 a na straně 242 je ta věta úplně stejně :) "heverem" :)