Čachtická paní

Román o Alžbětě Báthoryové, sadistické hraběnce, která se koupala v krvi mladých dívek. Příběh v knize vypráví o odvážných zbojnících bojující proti krutostem zlé hraběnky. Vyskytuje se zde celá řada postav. Někdy je těžké rozlišit důležitost postav, protože mezi nimi existují spletité vztahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2326/cachticka-pani-2326.jpg 4.31394

Čachtická paní (1.)

Čachtická pani (1932)

Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Petrklíč

Nikusha

Tuto knížku mi kdysi dala má již zesnulá babička. Pamatuji si, že jsem četbu hodně prožívala. Dnes by tomu určitě nebylo jinak.

Jirinamac

S Čachtickou paní jsem prožívala jedny prázdniny, tak před padesáti lety a nemohla jsem se od jejího příběhu odtrhnout. Pak se mi po pár letech dostala zase do ruky,ale už jsem jí tak neprožívala.

Ála41
23.12.2018

Přečteno tolikrát a určitě ještě tolikrát bude, zbožňuju tento příběh... Je to moje srdcovka.

Damato
19.12.2018

Předpokládala jsem něco tak šíleného, jako losinské procesy, ale tohle bylo snad ještě děsivější. Neskutečné , přitom vlastně za všechno může láska. Nešťastná, nebo lépe řečeno nenaplněná láska. Každopádně, pan Nižnánsky to napsal moc napínavě a vlastně mi došlo až po přečtení, že celá pointa je vlastně v tom, jak nešťastný člověk může ovlivnit svou nenávistí a nezvladatelným smutkem a závistí osudy jiných lidí- jak aktuální....

Hotovson
17.12.2018

Dovolil bych si souhlasit s hodnocením 2mig1.

Neřikam, že by tu hlavní postavy měli mřít jako mouchy, podobně jako v Martinovo Hře o trůny, ale tady jsou obklopeny aurou nesmrtelnosti, až je to někdy úplně absurdní. A ten kolotoč únosů a osvobození a kutí piklů tomu taky moc nepomáhá.

Netvrdim, že bych chtěl, aby to bylo jako kdyby to psal de Sade, ale tohle je naopak bližší spíš pohádkám se štastnym koncem ve stylu "...a žili spolu šťastně až do smrti". Sice tam povraždili x děvčat, ale anonymních, tudíž se mi jejich smrt vůbec nedotkla, ani kdyby jich bylo desetkrát tolik.

Zoja706
16.12.2018

Úžasná kniha i film.kniha samozřejmě lepší. Tolik jsem fandila Erzice a jejímu zbojnikovi. Ficko,Dora,Anna i Kata byli tolik odporni!četla jsem to na letni dovolené na slovensku a diky tomu mam umocnene vzpominky na dovolenou i knížku.

Mája777
09.12.2018

Kniha, ke které se vracím. Už jsem ji četla třikrát a neomrzí.

2mig1
03.12.2018

Alžběta mě zklamala. Já čekal krev a hrůzu. A dočkal jsem se nekonečného kličkování v kruhu, kdy jeden přichystá léčku na druhého, ale sám už je léčkou polapen. Kdy jeden popoběhne sto metrů po lese a rázem se ocitá ve výchozím bodě. Oživení od stereotypu léček a podvodů přichází s příjezdem Alžběty do Bratislavy. Ale stačí pár stránek a jsme tam, kde jsme byli. Samozřejmostí je násilné zpárování všech dobromyslných postav, oněž se prakticky nemá smysl strachovat, protože na rozdíl od anonymních umučených dívek, přežívají všechno, i sebevražedné pády z hradeb čachtického hradu. Nebo zámku. Už nevím, odkud to ta holka skočila. Mimochodem co se toho mučení a koupání v krvi týče, je vše zmíněno skutečně jen okrajově a po podzemních chodbách plných cel a mučidel se spíš jen bloudí, než aby se v nich mučilo a stáčelo životodárnou tekutinu.

Parwana
24.11.2018

Klasika, která se neomrzí. Sice se místy vleče, ale vždycky se k ní ráda vrátím.

u_marketa
19.11.2018

Pamatuju si, jak mě mrazilo, když jsem tenhle příběh krvavé hraběnky před lety četla. Při popisu toho příšerného nástroje a krutých činů... Děsivá, ale skvělá kniha, kde nechybí příběh velké statečnosti mladých lidí včetně utajené hraběnčiny dcery. A také láska.

sirojezkin
17.11.2018

Bezvadná klasika.

marhoul
22.10.2018

Tuto knihu máme velmi ráda! Jožo Nižňánský ji pojal bezvadně. Čtivé, napínavé, dobrodružné a hrozivé. Výborný román, který nesmí chybět na žádné dobré polici.

17.10.2018

Tuto knihu jsem již jednou četla, v dobách raného mládí a už tenkrát mne uchvátila. Po dlouhých letech jsem si ji tedy zopakovala a byla jsem zase nadšená! Příběh je strhující a neskutečně čtivě napsaný. Stránky jen letí jedna za druhou ;-). O obsahu není třeba se zmiňovat, ten je totiž notoricky známý. A i když si autor ledacos přimyslel a vyfabuloval, čtenář mu to nebude mít vůbec za zlé, protože právě tím kniha jen získala na přitažlivosti.

MinaHawke
01.10.2018

Velmi dobrá a zajímavá kniha. Kdo by neznal Alžbětu Báthoriovou a její krvavé řádění.

hjindriska
20.09.2018

Dobrá, četla jsem ji několikrát.

Gweny
17.09.2018

Už několikrát jsem zkoušela se do knihy načíst, ale zatím se mi to nepovedlo. Snad se mi to někdy podaří.

Igor1311
09.09.2018

od nižnánskeho mám prečítané takmer všetko, ale toto a lásky žofie bosniakovej su jeho najlepšie knihy...krvavá grofka bola námetom už mnohým autorom, ale tak, ako ju zachytil a jej príbeh opísal jožo, sa nepodarilo asi nikomu

ladyannn
07.09.2018

Přečteny všechny díly od J.Nižňanského a paráda

Booky84
17.08.2018

Úžasná kniha, opakovaně se k ní ráda vracím.

SSTknihy
14.08.2018

Můj první horor. S očima navrch hlavy jsme při baterce pod peřinou hltali tajemný a děsivý příběh krvelačné šlechtičny z Čachtického hradu. Samozřejmě jsme věřili každému slovu a nějaká historická přesnost nás vůbec netrápila. Vždyť to je román a ne literatura faktu! Navíc velmi čtivě napsaný román, jehož více než 500 stran uběhne jako mávnutím proutku.

maryska09
10.08.2018

Zajímavá kniha o skutečné postavě. Nevím kolik je v ní pravdy a nakolik jde o fikci. Každopádně jde o poutavý příběh s dobře znázorněnymi poměry 17. století. Jen závěr je snad až příliš rozvláčně napsaný, se snahou co nejvíce šokovat a co nejvíc vytvořit šťastný konec. Proto dávám celkově nižší hodnocení

Květinka008
09.08.2018

Bravurně zpracovaný román, dějově hutný, leč nemohu posoudit historickou věrnost. Kniha však ve mně vzbudila zájem o postavu Alžběty Báthoryové a zejména reálného palatina Juraje Thurza (aneb skutečně byl tak váhavý?). Budoucí čtenář se nemusí bát přehnaných popisů ukrutností, ačkoliv úplně bez nich by to nešlo. Je zde plno krásných postav, které vyvažují to horší, a vše je protkané stále ohroženou láskou zbojníků a jejich děvčat. Žasnu, jak dokázal autor i Ficka popsat neutrálně, že nevyznívá jako gauner, ale spíše postavička pro svou chamtivost a zarputilost v šarvátkách komická...

Chajda69
08.08.2018

Velmi chytlavé, kniha má tempo, pořád se něco děje. Některé postavy jsou poměrně děsivé. Bavil jsem se výborně.

Monike
05.08.2018

Skvela cetba

xjitule
24.07.2018

Kniha skvěle napsaná. Má velice chytlavý děj, který donutí knihu přečíst do konce. Kniha, pověst a film o Čachtické paní má něco společného a to, že je jen na Vás, jestli je Čachtická paní nevinná nebo ne :)

ivzu77
22.07.2018

Ač si myslím, že jsem zdatná čtenářka, dala mi tato klasika slovenského literatury časové zabrat. Ale mám splněn další bod ČV a SR svym výběrem jsem byla spokojena.

ilona6064
25.06.2018

Objevila jsem knihu po letech v babiččině knihovně. Skvělý příběh, který se dobře čte. Neuvěřitelné, co dokáže způsobit touha po kráse a mladosti spolu s téměř neomezenou mocí. V mnohém i dnes je to stále aktuální.

zuzka894
04.06.2018

úžasná kniha. I když je to pořádná bichle, tak jsem ji měla rychle přečtenou. Hned od začátku jsem zapadla do děje. Stránky rychle ubíhaly. Děj neměl chybu.

Anie94
02.05.2018

Do knihy jsem se prostě nezačetla. Zbytečně moc postav, zbytečně moc dialogů. Jako historickou knihu to rozhodně nevidím, protože tam byla spousta historických nesrovnalostí.

Aptronym
26.04.2018

Cteno ve slovenstine v detstvi, ulovek z rodicovske knihovny. Co dodat...traumaticke vzpominky. S odstupem casu bych asi byla kriticka vuci historickym souvislostem, ale je to historicky roman a tak ma pravo na vlastni obarveni... Urcite nezapomenutelny.
Tehdy jsem to citila jako kritiku brutalni feudalni spolecnosti, dnes bych to analyzovala jako polemicke zamysleni nad povrchni posedlosti s mladosti, krasou...,kdypak se naucime dustojne starnout?