Čachtická paní

od:


KoupitKoupit eknihu

Román o Alžbětě Báthoryové, sadistické hraběnce, která se koupala v krvi mladých dívek. Příběh v knize vypráví o odvážných zbojnících bojující proti krutostem zlé hraběnky. Vyskytuje se zde celá řada postav. Někdy je těžké rozlišit důležitost postav, protože mezi nimi existují spletité vztahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2326/cachticka-pani-2326.jpg 4.31325
Série:

Čachtická paní (1.)

Orig. název:

Čachtická pani (1932)

Žánr:
Romány, Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Petrklíč
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (195)

Přidat komentář
sirojezkin
včera

Bezvadná klasika.

marhoul
22. října

Tuto knihu máme velmi ráda! Jožo Nižňánský ji pojal bezvadně. Čtivé, napínavé, dobrodružné a hrozivé. Výborný román, který nesmí chybět na žádné dobré polici.

85098211
17. října

Tuto knihu jsem již jednou četla, v dobách raného mládí a už tenkrát mne uchvátila. Po dlouhých letech jsem si ji tedy zopakovala a byla jsem zase nadšená! Příběh je strhující a neskutečně čtivě napsaný. Stránky jen letí jedna za druhou ;-). O obsahu není třeba se zmiňovat, ten je totiž notoricky známý. A i když si autor ledacos přimyslel a vyfabuloval, čtenář mu to nebude mít vůbec za zlé, protože právě tím kniha jen získala na přitažlivosti.

MinaHawke
01. října

Velmi dobrá a zajímavá kniha. Kdo by neznal Alžbětu Báthoriovou a její krvavé řádění.

hjindriska
20. září

Dobrá, četla jsem ji několikrát.

Gweny
17. září

Už několikrát jsem zkoušela se do knihy načíst, ale zatím se mi to nepovedlo. Snad se mi to někdy podaří.

Igor1311
09. září

od nižnánskeho mám prečítané takmer všetko, ale toto a lásky žofie bosniakovej su jeho najlepšie knihy...krvavá grofka bola námetom už mnohým autorom, ale tak, ako ju zachytil a jej príbeh opísal jožo, sa nepodarilo asi nikomu

ladyannn
07. září

Přečteny všechny díly od J.Nižňanského a paráda

Booky84
17. srpna

Úžasná kniha, opakovaně se k ní ráda vracím.

SSTknihy
14. srpna

Můj první horor. S očima navrch hlavy jsme při baterce pod peřinou hltali tajemný a děsivý příběh krvelačné šlechtičny z Čachtického hradu. Samozřejmě jsme věřili každému slovu a nějaká historická přesnost nás vůbec netrápila. Vždyť to je román a ne literatura faktu! Navíc velmi čtivě napsaný román, jehož více než 500 stran uběhne jako mávnutím proutku.

maryska09
10. srpna

Zajímavá kniha o skutečné postavě. Nevím kolik je v ní pravdy a nakolik jde o fikci. Každopádně jde o poutavý příběh s dobře znázorněnymi poměry 17. století. Jen závěr je snad až příliš rozvláčně napsaný, se snahou co nejvíce šokovat a co nejvíc vytvořit šťastný konec. Proto dávám celkově nižší hodnocení

Květinka008
09. srpna

Bravurně zpracovaný román, dějově hutný, leč nemohu posoudit historickou věrnost. Kniha však ve mně vzbudila zájem o postavu Alžběty Báthoryové a zejména reálného palatina Juraje Thurza (aneb skutečně byl tak váhavý?). Budoucí čtenář se nemusí bát přehnaných popisů ukrutností, ačkoliv úplně bez nich by to nešlo. Je zde plno krásných postav, které vyvažují to horší, a vše je protkané stále ohroženou láskou zbojníků a jejich děvčat. Žasnu, jak dokázal autor i Ficka popsat neutrálně, že nevyznívá jako gauner, ale spíše postavička pro svou chamtivost a zarputilost v šarvátkách komická...

Chajda69
08. srpna

Velmi chytlavé, kniha má tempo, pořád se něco děje. Některé postavy jsou poměrně děsivé. Bavil jsem se výborně.

Monike
05. srpna

Skvela cetba

xjitule
24. července

Kniha skvěle napsaná. Má velice chytlavý děj, který donutí knihu přečíst do konce. Kniha, pověst a film o Čachtické paní má něco společného a to, že je jen na Vás, jestli je Čachtická paní nevinná nebo ne :)

ivzu77
22. července

Ač si myslím, že jsem zdatná čtenářka, dala mi tato klasika slovenského literatury časové zabrat. Ale mám splněn další bod ČV a SR svym výběrem jsem byla spokojena.

ilona6064
25. června

Objevila jsem knihu po letech v babiččině knihovně. Skvělý příběh, který se dobře čte. Neuvěřitelné, co dokáže způsobit touha po kráse a mladosti spolu s téměř neomezenou mocí. V mnohém i dnes je to stále aktuální.

zuzka894
04. června

úžasná kniha. I když je to pořádná bichle, tak jsem ji měla rychle přečtenou. Hned od začátku jsem zapadla do děje. Stránky rychle ubíhaly. Děj neměl chybu.

Anie94
02. května

Do knihy jsem se prostě nezačetla. Zbytečně moc postav, zbytečně moc dialogů. Jako historickou knihu to rozhodně nevidím, protože tam byla spousta historických nesrovnalostí.

Aptronym
26. dubna

Cteno ve slovenstine v detstvi, ulovek z rodicovske knihovny. Co dodat...traumaticke vzpominky. S odstupem casu bych asi byla kriticka vuci historickym souvislostem, ale je to historicky roman a tak ma pravo na vlastni obarveni... Urcite nezapomenutelny.
Tehdy jsem to citila jako kritiku brutalni feudalni spolecnosti, dnes bych to analyzovala jako polemicke zamysleni nad povrchni posedlosti s mladosti, krasou...,kdypak se naucime dustojne starnout?

Szekynka
20. dubna

Knihu jsem četla kdysi na gymnáziu jako povinnou četbu. V té době mi přidala trochu děsivá a krvavá. Ovšem zpětně vzato byla to kniha co má děj a zajímavou myšlenku.

TipsyChipsy
11. dubna

Pan Nižnánsky se chopil skvěle tématu psát o této skutečně žijící bestii. Přimyslel si komplikovaný děj plný milostných vztahů, napětí, přetvářky, odvahy, zrady a dobrodržství. Zobrazil život a malá práva poddaných v Uhrách i svět vysoké šlechty. V celé knize nebyla ani jedna přímo popsaná scéna drastického mučení, natož samoúčelná. O těchto hrůzách se tam hlavně mluvilo. Myslím, že díky této knize se na Alžbětu nezapomene a bude pro čtenáře impulsem k přemýšlení, k čemu může dojít, když se spojí absolutní moc, bohatství a sadismus. Šlo o největší masovou vražedkyni všech dob a většinu života prožila v maďarském Šárváru, kde řádila mnohem víc než poté v Čachticích.

archandelka
08. dubna

Z knihy jsem byla fakt velmi mile překvapena. Sice je to hodně předvídatelné, neustále všechno dopadá dobře, zlo je po zásluze potrestáno, kladné postavy jsou úplně kladné a záporné úplně záporné, ale četlo se to skvěle.

embi
06. dubna

Tentokrát v rámci čtenářské výzvy, dříve čteno asi v patnácti. I po letech má kniha neskutečný náboj.

Eeli
05. dubna

Již klasický příběh o krvavé hraběnce. I když se na knihu musí nahlížet s jistou rezervou, protože skutečnost je zřejmě podstatně jiná, stejně ji miluji již od svého útlého věku. Pan autor napsal nádherný romanticko-dobrodružný román, kde je dobro dobrem a zlo zlem, kde láska a spravedlnost vítězí. I přes tuto "černobílou naivitu" je knížka poutavá a čtivá - skvělá jako oddechové čtení.

Carra
26. března

Nemůžu to hodnotit lépe, když si vezmu zjištění, že to celé zřejmě bylo ve skutečnosti jinak. Všichni víme čeho všeho byla schopná církev, aby se nepohodlných zbavila, či se obohatila. V příběhu je spousty nesrovnalostí a nesmyslností.

vlastimil577
23. března

Pamatuji si že jsem měl tenkrát při čtení husí kůži !

dadako
22. března

Kniha je psána trochu v romantickém stylu, z čehož už jsem vyrostl. Přesto je neuvěřitelně čtivá a nedokázal jsem se od ní odtrhnout.

Denny45
11. března

Prvá kniha neurčená pre deti ktorú som čítal. Dej mi prišiel nejakým spôsobom pomalý, ba až nudný. "Hororové časti" so mnou nič neurobili a strácal som sa v postavách. Napriek tomu si chcem knihu prečítať ešte raz.

Turmee
11. března

Moje chyba, že jsem před pár lety viděla film. Zamilovala jsem se do toho příběhu a nenapadlo mě, že v knížce to může být představeno jinak. Po prvotním šoku, jsem se dokázala docela rychle začíst.
Dvojí metr spravedlnosti pro chudé a bohaté lidi je děsivý. Hlavně ta představa, že jsme se od toho zas až tak nepohnuli ani dnes. Co mě ale neuvěřitelně vytáčelo byla pitomost některých postav. V celém okolí se ztrácí dívky a všichni si šuškají, že je vraždí hraběnka, ale když za mnou přijde jedna její posluhovačka, která se tváří podivně přívětivě, tak se hned nechám dobrovolně odvést? Jako fakt? Podobných nelogických rozhodnutí bychom našli více, ale když od nich odhlédneme, zůstane nám drastické hororové drama, kdy si ani na posledních stránkách nemůžeme být jisti, jak to vlastně přes všechny politické pletichy a osobní zájmy všechno skončí.