Čachtická paní

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Krvavý román se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládla čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová, o níž kolovaly zvěsti, že na svém hradě vraždí panny jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi a zachovat si tak mládí a krásu. 12. vydání, z toho v Tatranu 4. a v českém jazyce 2....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32576/cachticka-pani-nhp-32576.jpeg 4.31569
Série

Čachtická paní 1.

Žánr
Romány, Literatura slovenská, Historické romány
Vydáno, Tatran (Bratislava)
Orig. název

Čachtická pani, 1932

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (237)

Kniha Čachtická paní

Přidat komentář
DominaCZ
25. října

SPOILERY!
Jak píše Vendy-jak děcko mne děsila. Teď po letech jsem se zarazila, jak moc JINÁ je.
Že je vlastně o vojsku a utečencích, o bitkách a o řevu paní na poddané, o lásce Eržiky, ve které se mele pubertální KDO JE TEDY JEJÍ MATKA? MILUJE JI ON TAKY, KDYŽ JÍ VRÁTIL KONÍČKA A VYSADIL JI DO SEDLA? Co teda Pavel, bude s Barborou nebo ne? Co Magda ve vězení, uteče s Kalinou? atd. atd. a to mě fakt nebavilo...
Já pořád čekala na tu atmo, kterou jsem znávala, ale ta se nedostavovala, spíš mě to vytáčelo.

Bylo to o všem jiným a jiných, než o paní a holkách, o kterých to mělo logicky bejt. To, že paní švihá pandury lískovkou, až padaj k zemi a řvou tam, mě fakt nezajímalo...nebo že Majorová ji nebo Ficka maže mastmi...že se starý babky služebnice předháněj, kdo poslouží dřív, to mě fakt neba.

Kniha ale i pobavila - třeba když ženy vypovídaly, že služky a ženy z okolí jí vodily děvčata - "přivedla i svou dceru i když věděla, že bude zavražděna". Tak určitě twl. :)
Anebo když popisuje, jak vznikla Eržika: kterak se paní válí na břehu, zamíří k ní rytíř -tajemný v černém , chvíli se přetahují, ona jej bije, on jásavě ryčí a je nadšen, poté se jí zmocní, z čehož je ona celá blahem bez sebe a oddá se mu a když poté získá Eržiku, miluje ho i po nějakých 16 letech později natolik, že by se vrhla po každým zakuklenci, co se jí vloupal do komnat ??? Vida, co dělá trocha nespoutanýho *uku :)

Za to mi uplně okatě vyvstávalo, jak špatný ty pomluvy byly - paní byla nemocná, ležela na lůžku, ale přitahla si holku a zuby jí rvala maso z ramenou a tváří - proboha...demence fakt. No jak říkám, opět zklamání a prozření. Jak píše Abako - zbojnická láska by se to mělo jmenovat, protože paní a holky tam byla opravdu jen okrajově.
(jo a má to fakt odporné kresby)

Vendyorit
20. října

Knihu jsem četla ve svých 15 letech a tehdy jsem z ní byla naprosto nadšená. Jak bych ji vnímala a hodnotila dnes (po mnoha letech) zůstává otázkou.


Abako
18. října

Trochu zklamání. Čekala jsem od toho asi víc než zbojnickou romantiku.

Danka1975
05. října

Kniha, kterou jsem 'hltala" pod peřinou před. XXX lety????, a mamky komentář: ..."zhasni , zítra máš školu.." , moc nefungoval..(ale měla pochopení, je to knihomol :-)))))... S odstupem času je samo jiný pohled a vidět i možné historické důkazy atd.....!!!...ale hold klasika ????

Sidonka3
28. září

Dobře napsaný román s drsnými, sugestivními scénami, který mi částečně pomohl pochopit jinak nepochopitelné jednání jedné zvrácené šlechtičny. I když jsou známá a podložená některá fakta, kdo ví, jaké byly skutečné motivace k jednání Alžběty Báthoryové. Jedno vím jistě. Do jejích služeb bych nešla ani za milión. Specifická a jedinečná postava, které mně bylo zároveň trochu líto. Poutavá, zajímavá a zároveň nepříjemná četba o Čachtické paní, legendární osobnosti z dávného 16. století.

Ava365
03. září

Velmi pěkný historický román plný napětí a dobrodružství.

Marekh
24. srpna

Knihu si v minulosti koupila mamka, a později jsem se rozhodl, že si knihu také přečtu. Kniha se mi líbila.

Jedná se o historicko-dobrodružný román, který byl napsán v roce 1932. Děj se odehrává na počátku 17. století v Uhrách na území dnešního Slovenska a to nejčastěji v okolí Čachtic. Některé situace se však řeší i v Prešpurku (Bratislavě) a na mnoha jiných místech. Celý příběh se odehrává zhruba v období jednoho roku. Román vychází z pověstí o Alžbětě Báthoryové, jakožto sadistické hraběnce koupající se pro zachování své vlastní krásy v krvi mladých dívek..

Je děsivé, že kniha je založena na skutečných událostech. V minulosti jsem viděl také film, který se mi líbil.

Hana86
20. července

(+ SPOILER) Tuto knížku jsem četla v 15 letech a byla jsem z ní tehdy opravdu nadšená, pamatuji si, že mě děj pohltil a přečetla jsem ji jedním dechem.
Nyní jsem si ji po dalších 15 letech četla znovu a už tak nadšená nejsem. Knížka bezpochyby patří mezi slovenskou klasiku. Bohužel na mě po letech již neměla takový účinek jako kdysi.

Pozor spoiler:
Nemohu říct, že by mě čtení nebavilo, ale postavy jsou povětšinou čistě kladné nebo záporné. Zbojníci a jejich děvčata nesmrtelní, Ficko rovněž. Některé postavy několikrát uvězněny a zázračně vysvobozeny. Všichni se do sebe zamilují láskou jako trám na první pohled a překvapivě je to na mě až moc červená knihovna...
Co všechno Báthoryové projde mi přišlo po letech extrémně neuvěřitelné. Samozřejmě je třeba brát ohled na to, že dílo bylo vydáno před více než 80 lety, je to vidět i na stylu psaní. A jedná se o román a ne o pravdivý příběh, i když Báthoryová mohla beztrestně zabít služky, jistě se nekoupala v krvavé lázni atp...
Dávám z nostalgie 3 hvězdy a myslím, že se ke knížce již nevrátím...

1 ...

Doporučujeme

Žena dvou mužů
Žena dvou mužů