Čachtická paní

Čachtická paní https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32576/bmid_cachticka-pani-nhp-32576.jpeg 4 1910 286

Čachtická paní série

Krvavý román se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládla čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová, o níž kolovaly zvěsti, že na svém hradě vraždí panny jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi a zachovat si tak mládí a krásu. 12. vydání, z toho v Tatranu 4. a v českém jazyce 2.... celý text

Emik87
Emik87
18.02.2024 5 z 5

Uf...toto opravdu silná káva. Když má někdo moc, prostě mu projde i toto. Příběh jako takový dobrý, ale víckrát ho asi číst nebudu.

PetaZ
PetaZ
07.01.2024 4 z 5

3.5 z 5.. Po prvotnim nadseni moje nalada pri cteni opadavala, protoze to bylo pak porad dokola, chytili, osvobodili, chytili, osvobodili atd..

Vivetkav
Vivetkav
25.11.2023 4 z 5

No to byl krvavý masakr, velmi čtivá kniha, která mě vtáhla do děje od samého začátku.. žasnu nad krutostí lidí a nepřestávalo mě překvapovat jak podlý a lstivý mohli být .. mučení bylo, tak nelidské, že si to neumím představit ani v těch nejhorších představách

Dela111
Dela111
23.11.2023 4 z 5

Nad příběhem Alžběty Nádasdy, rozené Báthory, se vznáší mnoho otazníků. Skutečně mučila a zabíjela služebné? A pokud ano, byla hnána zvráceností nebo trpěla duševní nemocí? Někteří historici považují celou kauzu za vykonstruovanou uherskými šlechtici, kteří se chtěli zmocnit Alžbětiných pozemků. V příběhu této hraběnky existuje řada mýtů a spekulací, její odsouzení vedlo k vytvoření legendy o krvavé hraběnce.

Asi nejznámějším románovým zpracováním života hraběnky Báthory je u nás kniha Čachtická paní. Jožo Nižnánsky zvolil verzi, kde je Alžběta ve své posedlosti mládím a krásou krutou vražedkyní. Sepsal obsáhlý, dějově bohatý příběh plný nejen krutosti a intrik, ale i přátelství a lásky, plný překvapivých zvratů. Pro čtenáře je také krev a zvrácenost mnohem chytlavější než kdyby psal o nějakém intrikaření šlechticů.
Poprvé jsem knihu četla velmi dávno a teď jsem do ní nahlédla v rámci úklidu ve své knihovně znovu. Tohle románové zpracování známého příběhu už patří mezi klasiku.
Všimla jsem si, že někteří čtenáři berou vše co je v knize jako fakt a neuvědomují si, že toto je román nikoli literatura faktu a události zde předkládané nemusí být pravdivé. Jako román je to ovšem bezesporu zajímavé a místy poutavé počtení. Bohužel to občas připomíná trochu červenou knihovnu, ale to může být i dobou, kdy to bylo napsáno, je to už dávno a tehdy se přece jen psalo jinak.
3,5*

KatyM.
KatyM.
10.11.2023 5 z 5

V rámci Čtenářské výzvy jsem si knihu vypůjčila v knihovně rodičů a opět po téměř 20 letech přečetla. Kniha mě stále bavila.

pakoshka
pakoshka
31.10.2023 4 z 5

Pohádečka kvůli výzvě.

VěraČamková
VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Knihu jsem četla před mnoha a mnoha lety a oprášila ji jen kvůli čtenářské výzvě. Příběh je psaný poutavě a uvěřitelně.

Jája92
Jája92
25.10.2023 4 z 5

Stejně jako mnoho jiných čtenářů mě k přečtení knihy přiměla letošní výzva, i když jsem o knize věděla dlouhá léta.
Příběh Alžběty B. tzv. Čachtické paní byl autorem sepsán velice čtivou formou. Postupně nás seznámí se samotnou paní, jejím oddaným služebníkem Fickem a nejvěrnějšími služkami, které neváhaly vykonat pro svou paní cokoliv, ačkoliv se to vymyká lidskému chápaní.
Kniha má hned několik hlavních postav, z nichž každá z nich má co do činění z Čachtickou paní. Také se zde vyskytuje velké množství vedlejších postav, musím se přiznat, že ke konci knihy jsem se v nich už poněkud ztrácela.
Autor však velmi sugestivně popsal charaktery každé z postav a události, které se mohly odehrát před dávnými časy.

Zemlja
Zemlja
24.09.2023 4 z 5

Napínavý, drsný příběh. Poutavé čtení, zajímavé líčení událostí, šťavnaté a uvěřitelné postavy.

capricorn__
capricorn__
22.09.2023 5 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě, každopádně jsem rád, že jsem se ke knize dostal... O Alžbětě Báthoryové jsem toho věděl málo, proto pro mě byla většina informacích nová. Byl jsem příjemně překvapen autorovým stylem psaní, který i do této temné části historie byl schopen vložit humor a odlehčení. Moc se mi líbilo, jakým způsobem popsal čtenářům postavy, které byly velmi uvěřitelné a lidské. Kniha je velmi napínavá, skoro jsem ji nemohl odložit.

Ayla767
Ayla767
13.09.2023 5 z 5

Knihu Čachtická paní jsem četla několikrát již dávno. Je to psáno většinou na základě skutečných událostí. " Legenda má mnoho tváří "
Líbí se mi také film Bathory , který natočil Juraj Jakubisko.

KlaraD851
KlaraD851
27.08.2023 5 z 5

Četla jsem jako teenager, podruhé kolem 25-ti, teď ve věku 40+. V každé životní etapě mě šokovalo, oslovilo, zaujalo něco jiného. Stojí za přečtení.

medlovice
medlovice
04.05.2023 5 z 5

Bylo mi tak dvacet a tuto knihu jsem přečetla několikrát.Vžila jsem se do té doby dokonale. Na internetu jsem používala nick bathory. Poslouchala metalové Bathory a Xiii století a toužíla navštívit Čachtice. Po mnoha letech mě kniha pořád baví, od autora jsem přečtla i jiné, metal pořád poslouchám a Čachtice navštívila také. To jediné mě zklamalo, zakonzervovaná zřícenina a žádný genius loci...

tamara1351
tamara1351
20.04.2023 3 z 5

Čteno podruhé v rámci výzvy.Já se vážně nemohla začíst a prokousávala se tím horko těžko.Ve 14 letech jsem ale byla nadšená.Našla jsem ji na půdě.Celou knihu si babička složila a vystříhala z novin,kde Čachtická paní vycházela na pokračování .Dnes ale hodnotím přísněji,v mnoha ohledech mi to přišlo naivní a o mnohé náhody tu není nouze.Občas jako v Pytlákově schovance :))

Aligator805
Aligator805
14.03.2023 5 z 5

Velmi čtivé. Mělo to vše co má. Láska, zlo, napětí a dobrý konec.

zsykorova
zsykorova
16.02.2023 5 z 5

Opravdu skvěle napsáno. Zanechalo to ve mně hodně pocitů a jen tak to z hlavy nedostanu.

flare
flare
05.02.2023 5 z 5

Ctive a krute...

jana0724
jana0724
27.01.2023

Velmi zajímavá a čtivá kniha.Cetla jsem ji již před mnoha lety a nyní kvůli ČV.

Monike
Monike
25.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla kdysi v rámci povinné četby ve škole a díky CV jsem se k ní vrátila. :-)

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
18.01.2023 5 z 5

Každý rok se snažím splnit si nějakou tu klasiku, kterou jsem měla číst na střední škole. Teď bych si teda nejraději dala do zubů, že jsem toto dílo odsunula a dala přednost jiným. Ano, tato kniha si zaslouží plnou pozornost a je krásným i temným románem ze středověku. Děj se odehrává především v Čachticích a přilehlém okolí a popisuje sadistické rozmary zdejší hraběnky. Tento román má spád i vše co byste v něm čekali... Dobro a zlo, lásku a nenávist, atd. Má to říz, má to spád a je to více než dobře čtivé. Text jsem tentokrát i částečně poslouchala, neboť jsem se s ním nebyla ochotná rozloučit, ani při únavě očí. Audiostopáž kterou jsem měla k dispozici namluvila Heda Čechová, což bylo velmi příjemné neboť jako hlasatelku jsem ji měla opravdu ráda.