Šíleně smutné povídky

kniha od:

Šíleně smutné povídky https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160843/mid_silene-smutne-povidky-Y2h-160843.jpg 3.7 231
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Tereza Boučková, autorka bestsellerů Indiánský běh a Rok kohouta, přichází po několika letech odmlky s novou knížkou. Poprvé jsou to povídky, žánr, který je podle znalců literatury snad ze všeho nejtěžší. Povídka v sobě musí mít všechno, co má román - svého hrdinu, svůj příběh i jeho rozuzlení, ale zároveň si musí vystačit s mnohem menším prostorem k vyprávění. Třináct Šíleně smutných povídek je třináct příběhů, které mají ve svém vyznění smutek, někdy úplně konkrétní a hmatatelný, jindy spíše mlhavý a neurčitý, ale mnohé jsou i tak docela veselé, ironické a plné paradoxů. Všechny povídky jsou napsané více než minimalisticky, a přitom je v nich všechno: touha po lásce, přijetí, tichu, přátelství, vnitřním míru anebo alespoň klidu ve zpustošeném nebo jen úplně vyhaslém manželství, stejně jako odhodlání překonat těžkou, tragickou nepřízeň osudu. Tereza Boučková vstupuje do cizích životů jednoznačně a nekompromisně. Zdá se, že všechno, co nám pohledem jiných zaujatě a vášnivě vypráví, se stalo jí. Přitom jsou to docela obyčejné příběhy docela obyčejných lidí.... celý text

Žánr:
Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Odeon
více info...

Komentáře (53)

Komentáře 53 Recenze 4

Pepina19
Pepina19
11.05.2023 4 z 5

Za mě moc hezké i když někdy více smutné a jindy jen smutné povídky.

edith79
edith79
20.12.2022 3 z 5

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a musím říci, že jinak bych si knížku klidně odpustila. Některé povídky mě bavily, ale většina mi připadala prazvláštní. Každopádně pamatovat si ji asi budu.


Lena79
Lena79
04.09.2022 4 z 5

Krátké povídky inspirované životem se mi líbily. S autorkou jsem se setkala poprvé, možná někdy vyhledám další z jejích knih. Čteno v rámci ČV.

janature
janature
14.06.2022 5 z 5

Knížka svižných, poutavých, smutných povídek ze života. Objevila jsem ji náhodou v nádražní trafice, zhltla za tři hodiny cesty vlakem a zařadila mezi své oblíbené knížky.

Inka063
Inka063
27.04.2022 4 z 5

Smutné, realistické i poučné. Nevykřikujme, že nám se tohle nikdy…, že my bychom tohle nikdy…, že si to mají vychovat, že je to jejich vina… Nikdy neříkej nikdy. Žádný strom neroste do nebe a jediná jistota je nejistota, co vše nás může v životě potkat.

D.V.Spudil
D.V.Spudil
21.11.2021 3 z 5

No, já nevím. Ta knížka je taková smutně ,,pravdivá", ale taky je vesměs o lidech, kteří si blbě zařídili vlastní život, tak to až tak nezasáhne. Dost se mi líbil příběh o Svaté Haně, ale jinak nic moc, spíš nic, než moc. Po přečtení (vlastně poslechu) mám dojem, že kdybych si to neposlechl, o nic bych nepřišel. Ale aspoň moc neurazí, no...

hzd
hzd
29.08.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila. Jsou v ní krátké povídky ze života. Přesto že jsou všechny smutné, četly se hezky. Autorky styl psaní se mi líbil a určitě si od ní přečtu další knížku.

vendy246
vendy246
01.02.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem. O konci vztahů, lásek, přátelství, manželství. Výstižné a smutné, ale ne zas tak šíleně. Asi jako život. Nejvíce mne zasáhla povídka Hranice.

Kepida
Kepida
28.10.2020 5 z 5

Chtěla bych číst dál, dál sdílet příběhy. Na 124 stránkách tolik myšlenek, pocitů, vjemů, moudrosti, zkušeností a pravd, přímočaře nabídnutých..a já, čtenářsky vyhládlá, jsem hltala a hltala.Děkuji.

Simona410
Simona410
01.06.2020 4 z 5

Čtivé, příběhy ze života.

ajaworld
ajaworld
02.04.2020 3 z 5

Mně to bavilo. Úsporný styl psaní. Široký záběr témat. Místy dost vtipné, častěji však tragikomicky smutné. Ale takový je život.
Určitě doporučuji.

mi-380
mi-380
06.01.2020 4 z 5

Popis těch šíleně smutných lásek a osudů mě zpočátku docela zaujal a dokázal přivodit očekávaný smutek na duši a lítost. Jenže už před polovinou knihy toho na mě bylo moc. Moc deprese, moc opakovaných situací, polopatického vysvětlování, ženského trápení, moc useknutých konců. Doposlouchal jsem (četla sama autorka) setrvačností, naštěstí povídky v poslední třetině měly největší sílu a také alespoň malé semínko optimizmu. Musím uznat, že jde o příběhy ze života a že některé si budu pamatovat hodně dlouho…
70 % (197 hodnotících je na průměru 73 %).

attila1
attila1
30.10.2019 4 z 5

Sice smutné povídky,ale někdy i plné naděje. Povídky ze života.Moc se mi líbí styl psaní.

sharik
sharik
07.08.2019 2 z 5

Tyto krátké povídky nejsou tak smutné, jak by nejspíš chtěly být. A může za to nejvíc právě jejich délka. Postavy vás nestihnou začít zajímat a už je tu konec a (někdy dobře fungující) pointa, která zvrátí dosavadní smysl. Nebo se o to aspoň snaží. Texty mají styl, jenže na vzbuzení emocí příliš strohý, spousta z povídek je zbytečné uspěchaná, jako by autorka načrtla koncept pozdější povídky a pak se rozhodla, že to takhle stačí. Ze čtrnácti povídek mě bez výhrad bavily přinejlepším čtyři. Sice se tato kniha čte rychle a svižně a formálně je většinou v pořádku napsaná, nicméně asi mi to od Boučkové stačilo. Škoda, protože situace, které tu autorka nastavuje, by mohly čtenáře nějak zasáhnout, jenže na to nejsou správným způsobem pojaté. Jde vlastně o takové krátké profily zvláštních figurek na pár stránkách, které uzavírá nečekaná (či "nečekaná") pointa často v podobě jedné věty. Až na pár výjimek na mě většina textů působila, jako úvod (či zmíněný koncept) k něčemu delšímu. To delší tam ale bohužel pak už není.

jaroiva
jaroiva
30.03.2019 5 z 5

Před tím, než jsem sáhla po této knížečce, jsem měla pocit, že mám blbou náladu... no, tak teď už bych to nazvala skoro depresí... Povídky jsem si trochu masochistickým způsobem opravdu vychutnala a teď jdu ven hledat kus optimismu v jarním slunci... pro případ, že bych nenašla, raději si s sebou neberu nic, na čem by se dalo oběsit.

Judunaja
Judunaja
06.03.2019 4 z 5

Knížka přečtená za 2 večery. Zajímavá, mnohdy až mrazivá témata "všedního" života. Některé povídky mi silně připomněly příběhy z mého okolí a trochu jsem si je odžila. Kniha drsoň ale nešla odložit.

Šmoulinka1980
Šmoulinka1980
04.03.2019 2 z 5

Tato povídková kniha nebyla mým šálkem kávy, bohužel. Nevadí mi smutné, bolavé či depresivní příběhy ze života, ba naopak někdy na takové mám vyloženě náladu ;-). Ale v tomto případě mně vůbec nesedl styl psaní autorky - úsečné, strohé věty a takové jakoby neuzavřené konce povídek, ale pro mě nepochopitelně a divně neuzavřené. Mrzí mě to, ale u této knihy určitě vím, že už ji nechci číst podruhé. Ale chci ještě někdy v budoucnu zkusit od této autorky knihu Rok kohouta, tak snad mě tolik nezklame a bude to jiné.

Tereza299
Tereza299
01.02.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ačkoliv mi některé povídky nehrály do chuti. Líbil se mi styl psaní, humor, typicky české témata a taky smutek, který byl v různých formách a příbězích hezky zpracován.

kap66
kap66
17.01.2019 4 z 5

Několik současných českých spisovatelek si vyzkoušelo podobný úsečný styl (např. Katalpa v Němcích a Mornštajnová v Hotýlku). Pouze tady mi to přišlo naprosto k věci. Koresponduje to s žánrem (kratičké povídky) a především jde ruku v ruce s jejich vyzněním. Krátké věty se rychle dobírají cíle, lépe vystihují neuspořádané myšlenky odehrávající se v hlavách postav, přesněji dokreslují i hlavní motivy - nedorozumění, míjení, vyrovnávání se s tragickou ztrátou, odcizení. Pravda je, že jsem si musela chvíli zvykat na netradiční zápis dialogů, hlavně uvozovacích vět (Je to dobrý. Řekl Bůh.). Ale celkově jsem tento styl přijala a povídky beru jako další vydařenou knížku autorky, kterou mám ráda, přestože mi jimi do hlavy nasadila brouka, že ani střední věk a stáří s sebou nepřinášejí smíření či moudrost...

pavel9410
pavel9410
01.09.2018 5 z 5

Docetl jsem za dva vecery. Mam rad ten strohy styl, kdy v jednom odstavci umi autorka vyjadrit podstatu neceho, co u ostatnich je na cele stranky.

Anitka.KM
Anitka.KM
08.01.2018 4 z 5

...ze života, smutné, hořké, ale četlo se samo, dávalo to smysl...většinou....

Lidka
Lidka
10.12.2017 4 z 5

Ty povídky byly hořko-smutné, právě takové, jaký náš život opravdu často je. P.S. Moc dobré a protože jsem poslouchala jako audioknihu, kterou četla sama autorka tak bych řekla, že ještě lepší.

Chesterton
Chesterton
29.11.2017 5 z 5

Šíleně smutné, moudré, šíleně dobré. Audio mě nadchlo. A to povídky nemusím.

martin09
martin09
18.11.2017 4 z 5

Povídky moc často nečtu, ale když už jsem se odhodlal nějakou přečíst, tak toho rozhodně nelituji. Povídky Terezy Boučkové jsou velice zajímavé. Zaujal mě styl psaní přímé řeči, jelikož autorka píše bez uvozovek. Každá povídka měla své kouzlo, ale jen některé byly opravdu šíleně smutné..

Alethea_k
Alethea_k
07.10.2017 5 z 5

V mnohém se dá Tereza Boučková přirovnat k H. Pawlowské (v dobrém). Povídky o obyčejných lidech, obyčejných životech. Radosti i strasti na několika stranách. Na rozdíl od Haliny jí ale chybí jakási špetka humoru, díky kterému by se nad příběhy, jež plodí, povznesla. A právě to dělá Boučkovou kvalitní spisovatelkou, která si místo v České řadě Odeonu zaslouží.
Povídky o obyčejných lidech středního věku, tedy věku produktivity, případně příprava na onen postproduktivní, přinášejí reálný pohled na svět. Žádné růžové brýle. Všechny texty propojuje ztráta štěstí, přesvědčení, že je všechno špatně, touha po zlepšení a mimo jiné touhy, které už naplnit nejdou.
Velice se mi také líbí myšlenka propojená s totalitou a komunistickým režimem jako takovým. Manželství byla konzistentní, přetrvávala hlavně proto, že lidé měli strach, neměli žádné jiné jistoty a duševně byli mnohem silnější, než dnes, ve světě demokracie a "ničeho". Rozvod je typickým tématem, stejně jako podvod a smutek. Zpočátku jsem si myslela, že povídky budou převážně šílené a ne smutné, ovšem po přečtení všech mi zůstává jen díra v hlavě a cítím se absolutně na pokraji citové vyprahlosti - stejně, jako postavy Boučkové.

holkaslebkou
holkaslebkou
15.09.2017 2 z 5

Málo. Málo na dobrou knihu.
Celé mi to připadalo jako jedna velká snaha o "něco". Krátké, úsečné věty. Pointy v hádankách. Surovost, krutost... Ale ne. Povídky byly příliš strojené, nevěřila jsem jim. Nebavily mě.

Veronika95
Veronika95
14.09.2017 1 z 5

Popravdě jsem od knihy moc nečekala a stejně mě zklamala.
Některé povídky byly tak zvláštně dokončené, že vlastně ani dokončené nebyly. Popravdě jsem u některých takových povídek ani nevěděla, jak autorka konec myslela. Asi mi k pochopení chybí životní zkušenosti.
Název "Šíleně smutné povídky" dá se říci odpovídají celé atmosféře knihy. Avšak občas povídky nebyly smutné, ale jen šílené.

Danago
Danago
19.08.2017 5 z 5

Tereza Boučková píše velice poutavě. I když já povídky většinou nečtu, dávám přednost delším příběhům, tak u této knížky jsem udělala výjimku a rozhodně toho nelituji. Povídky jsou smysluplné, velice uvěřitelné a neskutečně smutné. U velké většiny z nich jsem nemohla udržet slzy. Tak mě nedokázalo dlouho nic dojmout. Jsou to opravdu Šíleně smutné povídky , přesto jsem moc ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě to není naposledy, ke knížce se po čase určitě ještě znovu vrátím, protože za to opravdu stojí.

Simikik
Simikik
10.08.2017 5 z 5

Terezka Boučková je pro mě srdcovou záležitostí. Všechny její knihy vždy shltnu na jeden zátah během pár dní a vždycky mě dostanou svojí surovou realitou. Životní příběh jejich rodiny je pro mě inspirací. Tato kniha obsahuje třináct příběhů, které vypadají, jakoby je prožila sama autorka. Tuto knihu jsem si zakoupila a rozhodně se k ní chci ještě někdy vrátit a vše dopodrobna promyslet.

dagmar5477
dagmar5477
02.08.2017 3 z 5

Knihu jsem si vzala k ukrácení dlouhé chvíle při čekání na úřadech a na to svou úlohu splnila. Popravdě mne zaujal jen poslední příběh.

Ssojka42
Ssojka42
09.07.2017 2 z 5

Působivé hned ze začátku,,,, hořké,,,, není můj šálek kávy

Danago
Danago
11.06.2017 5 z 5

Jako audiokniha krásné, pravdivé a šíleně smutné. Skvěle namluveno samotnou autorkou. U každé povídky jsem měla slzy v očích.

fruitbueno
fruitbueno
24.03.2017 4 z 5

Povídky Terezy Boučkové ve mně zanechaly doopravdy hluboký dojem. Jsou dobře vystavěné, zaujmou a přinášejí takovou míru smutku, bolesti i překvapivých momentů, že vám na dlouho seberou dech. Přesto v nich nechybí humor, spíše absurdní, a jakási nenápadná forma naděje.

StihOMam
StihOMam
14.03.2017 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Jen jedna povídka mě zaujala natolik, že si ji pamatuji i po letech. Ostatní zcela vyšuměly.

Janet11
Janet11
29.06.2016 1 z 5

Povídkové knihy mám ráda, člověk si u nich tak nějak oddechne, nicméně tato sbírka nejspíš nebyla mým šálkem kávy a jediným důvodem, proč jsem ji dočetla je ten, že má tak málo stran, jinak bych ji nejspíš odložila. Snad mě jiná kniha od této autorky osloví více.

Pavo.Klima
Pavo.Klima
01.03.2015 3 z 5

+0,25 hvězdy k tomu.
Povídky často nečtu. Titul jsem měl půjčený od máti, abych měl co louskat, když jsem byl na několikadenní návštěvě...
...až na totálně smolařskou povídku Emilovu "Do nebe", která mi přišla přišroubovaná, se mi příběhy celkem líbily. Několik povídek nese na sobě odkaz - pachuť minulé doby (normalizace, život za vlády komunistů), v jiných se zjevují výdobytky dneška jako jsou sociální cyklistické sítě na internetu. Autorka se pokouší. Pokouší. Pokouší! opakovaně a jednoslovně přiblížit eskalaci pocitu, či dění. Kulisy příběhů využívají kontrastu velkoměsta x vesnice. Častěji jsou hrdinové zralého věku, kdy bilancují své vztahy, překvapeně zjišťují, že setrvačnost se ještě nemusí shodovat se spokojeností druhého partnera. Opakovaně mám pocit, že autorka naznačuje, že sňatky z rozumu, kdy se člověk snaží prožívat fungují jinak než, když to opravdu přijde. Zároveň si nemyslím, že povídky jsou tragické, jen občas silně smutné - čas mnoho hran v životě obrousí, i když svět už potom nemá tak ostré kontury jako dřív...
Zapůsobily na mne tyto kusy - povídky: Bouřka, Svatá Hana, Přes most.

Marceles
Marceles
25.01.2015 3 z 5

Povídky ze života - nic moc veselého, jak už název napovídá. Některé lepší, některé horší. Nějak zvlášť mě nezaujaly.

sandra.sancho
sandra.sancho
31.12.2014 3 z 5

Povídky mě bavily, ale některé jsem nepochopila. Možná to bylo i tím, že se odehrávaly za dob komunismu a to já jsem nezažila tak se neumím tolik vžít.

Andulino
Andulino
19.11.2014 3 z 5

Oddechové povídky, z nichž některé mě zaujaly, pobavily či dojmuly. Ideální na cestu do školy či do práce.

pipetion
pipetion
06.06.2014 5 z 5

Povídky se mi četly lehce. Až mi bylo líto, že jsem si je nešetřila, že jsem je za den všechny přečetla. Smutné, vtipné, veselé, úsměvné ... ale hlavně šíleně dobré.

Štítky knihy

smutek

Část díla

všech 13 částí díla

Autorovy další knížky

Tereza Boučková
česká, 1957
2008  81%Rok kohouta
1990  79%Indiánský běh
2016  81%Život je nádherný
2013  74%Šíleně smutné povídky
2020  77%Bhútán, má láska

Kniha Šíleně smutné povídky je v

Právě čtených5x
Přečtených343x
Čtenářské výzvě43x
Doporučených11x
Knihotéce111x
Chystám se číst62x
Chci si koupit7x
dalších seznamech1x