Židovka z Toleda

Příběh slavného historického románu vychází z historických událostí, nicméně je zřejmé, že autor do něho vložil především trpké životní zkušenosti generace, která prožila pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války. Děj románu se odehrává ve Španělsku koncem 12. století v době, kdy Evropa žije svatou válkou – válkou mezi křesťany a muslimy. Ve Španělsku té doby je silně zastoupeno i židovské obyvatelstvo, které po prožitých pogromech touží po tom, aby v klidu a míru mohlo pracovat a zvelebovat své domovy. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel, příběh plný hluboké lásky a milostné vášně. Ovšem vztah dvou tak odlišných lidí – – něžné, citlivé a vzdělané Raquel a pyšného násilnického rytíře dona Alfonsa – – nemůže skončit jinak než smrtí jednoho z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5166/zidovka-z-toleda-PGf-5166.jpg 4.3680
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Die Jüdin von Toledo, 1955

Kniha Židovka z Toleda

666Jitka

Velice ráda čtu historické romány, jejichž děj se odehrává na pozadí skutečných historických událostí - zároveň se tak pobavím četbou, ale také se něco nového dozvím. Židovka z Toleda naplnila má očekávání, dobře se mi četla a přiblížila mi dobu, ve které se děj odehrává. Autor píše formou, která mi vyhovuje. Kniha nutí člověka k zamyšlení nad smyslem života, marností, lidským údělem, nesmyslností válek apod.

Svatka63

Měla jsem obavy, že to bude těžké filozofické dílo a byla jsem mile překvapena. Kniha se četla velmi dobře a v dnešní složité koronavirové době mi dala spoustu podnětů k přemýšlení. Není to úplně top, ale rozhodně stojí za přečtení.

Petass

Židovka se mi líbila a překvapivě dobře se mi i četla. Myslela jsem si, že budu mít problém s jazykem, že to bude "pomalé" a zastaralé, ale text mě velmi mile překvapil. Jen je třeba si utřídit postavy. Někdy jsem se v poradcích španělského krále trochu ztrácela. Kniha, která mi opět odhalila kousek historie, tentokrát španělské. Krásně ztvárněné třenice mezi jednotlivými náboženstvími a panovnické intriky. Doporučuji.

jfialova

Od autora jsem ještě nic nečetla, tak jsem se rozhodla doplnit trochu mezery a sáhnout po poněkud náročnějším žánru. Tento historický román by se dal s trochou nadsázky přirovnat k pohádce pro inteligentní sečtělé dospělé-on totiž ve skutečnosti vychází z několika starých pověstí, mimo jiné i z biblické knihy Ester, která je v románu samotném několikrát zmiňována. Hlavní linka je jasná-milostný vztah mezi toledským králem a židovskou dcerou jeho státního tajemníka. Ten se prolíná celým příběhem, i když bohužel nekončí dobře, v tomto ohledu to moc pohádkové není. To vše je umě doplněno o skutečné historické postavy a události, které se prolínají s postavami více či méně fiktivními, filozofickými a náboženskými úvahami. Člověk trochu sečtělý se zájmem o historii i soudobé dění najde spoustu zajímavých myšlenek a nových pohledů na věc, přestože jde z jisté části o fikci. Čtení je to náročnější a mainstreamový čtenář podle mě knihu odloží nebo nebude hodnotit příliš kladně.

petr_

Lion Feuchtwanger mě nezklamal,ačkoliv četba jeho knížek je náročná a pokud vydržíte až do konce, víte že to stálo za to. Realisticky popsal problémy Španělska v době kdy zde vládly dvě (až tři) náboženství a neustálé kulturní i politické kontakty.
Děj je popisování z hlediska Kastilie, kdy se židovský ministr snažil udržet celé království v míru a tak docílit jeho hospodářský vzestup. Zde působí kontrast jeho moudré politiky a živelnost kastilského krále, který často svými projevy mařil diplomatického úsilí svého okolí.
V knize je dobře popsán vztah Kastilie a Aragonie. Není popsán stav kalífátu, ale ani tam nebylo vše ideální.
Smrt ministra a jeho dcery jako by byla předobrazem pozdějších dějin Španělska, kdy byli židé násilně křtěni, nebo upáleni a maurové násilně asimilování do španělské společnosti.

ZUZANA-123

Vzhledem k tomu,že se nevyznám v historii Španĕlska a ani v židovském a islámském náboženství,to bylo dostì náročné čtení.Je zde láska židovky a křesťanského panovníka a spousta náboženských a ùzemních sporů,krvavých střetů ....

Lizard

Opravdu krásná kniha. Ze začátku pro mě čtení bylo trošku náročnější (díky malé dcerce jsem neměla tolik času), ale když jsem se mohla pořádně začíst a nechat se v klidu unášet dějem v knize, tak se stalo čtení zážitkem. Věřím, že se ke knize budu vracet.

Siwan

Me tahle kniha proste bavi, ctu ji uz po nevim kolikate a pokazde je to proste pecka.

Jih proti Severu 2
Jih proti Severu 2