Židovka z Toleda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh slavného historického románu vychází z historických událostí, nicméně je zřejmé, že autor do něho vložil především trpké životní zkušenosti generace, která prožila pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války. Děj románu se odehrává ve Španělsku koncem 12. století v době, kdy Evropa žije svatou válkou – válkou mezi křesťany a muslimy. Ve Španělsku té doby je silně zastoupeno i židovské obyvatelstvo, které po prožitých pogromech touží po tom, aby v klidu a míru mohlo pracovat a zvelebovat své domovy. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel, příběh plný hluboké lásky a milostné vášně. Ovšem vztah dvou tak odlišných lidí – – něžné, citlivé a vzdělané Raquel a pyšného násilnického rytíře dona Alfonsa – – nemůže skončit jinak než smrtí jednoho z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5166/zidovka-z-toleda-PGf-5166.jpg 4.3680
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)
Orig. název

Die Jüdin von Toledo, 1955

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (101)

Kniha Židovka z Toleda

Přidat komentář
666Jitka
17. října

Velice ráda čtu historické romány, jejichž děj se odehrává na pozadí skutečných historických událostí - zároveň se tak pobavím četbou, ale také se něco nového dozvím. Židovka z Toleda naplnila má očekávání, dobře se mi četla a přiblížila mi dobu, ve které se děj odehrává. Autor píše formou, která mi vyhovuje. Kniha nutí člověka k zamyšlení nad smyslem života, marností, lidským údělem, nesmyslností válek apod.

Svatka63
16. října

Měla jsem obavy, že to bude těžké filozofické dílo a byla jsem mile překvapena. Kniha se četla velmi dobře a v dnešní složité koronavirové době mi dala spoustu podnětů k přemýšlení. Není to úplně top, ale rozhodně stojí za přečtení.


Petass
13. září

Židovka se mi líbila a překvapivě dobře se mi i četla. Myslela jsem si, že budu mít problém s jazykem, že to bude "pomalé" a zastaralé, ale text mě velmi mile překvapil. Jen je třeba si utřídit postavy. Někdy jsem se v poradcích španělského krále trochu ztrácela. Kniha, která mi opět odhalila kousek historie, tentokrát španělské. Krásně ztvárněné třenice mezi jednotlivými náboženstvími a panovnické intriky. Doporučuji.

jfialova
10. září

Od autora jsem ještě nic nečetla, tak jsem se rozhodla doplnit trochu mezery a sáhnout po poněkud náročnějším žánru. Tento historický román by se dal s trochou nadsázky přirovnat k pohádce pro inteligentní sečtělé dospělé-on totiž ve skutečnosti vychází z několika starých pověstí, mimo jiné i z biblické knihy Ester, která je v románu samotném několikrát zmiňována. Hlavní linka je jasná-milostný vztah mezi toledským králem a židovskou dcerou jeho státního tajemníka. Ten se prolíná celým příběhem, i když bohužel nekončí dobře, v tomto ohledu to moc pohádkové není. To vše je umě doplněno o skutečné historické postavy a události, které se prolínají s postavami více či méně fiktivními, filozofickými a náboženskými úvahami. Člověk trochu sečtělý se zájmem o historii i soudobé dění najde spoustu zajímavých myšlenek a nových pohledů na věc, přestože jde z jisté části o fikci. Čtení je to náročnější a mainstreamový čtenář podle mě knihu odloží nebo nebude hodnotit příliš kladně.

petr_
06. září

Lion Feuchtwanger mě nezklamal,ačkoliv četba jeho knížek je náročná a pokud vydržíte až do konce, víte že to stálo za to. Realisticky popsal problémy Španělska v době kdy zde vládly dvě (až tři) náboženství a neustálé kulturní i politické kontakty.
Děj je popisování z hlediska Kastilie, kdy se židovský ministr snažil udržet celé království v míru a tak docílit jeho hospodářský vzestup. Zde působí kontrast jeho moudré politiky a živelnost kastilského krále, který často svými projevy mařil diplomatického úsilí svého okolí.
V knize je dobře popsán vztah Kastilie a Aragonie. Není popsán stav kalífátu, ale ani tam nebylo vše ideální.
Smrt ministra a jeho dcery jako by byla předobrazem pozdějších dějin Španělska, kdy byli židé násilně křtěni, nebo upáleni a maurové násilně asimilování do španělské společnosti.

ZUZANA-123
13. srpna

Vzhledem k tomu,že se nevyznám v historii Španĕlska a ani v židovském a islámském náboženství,to bylo dostì náročné čtení.Je zde láska židovky a křesťanského panovníka a spousta náboženských a ùzemních sporů,krvavých střetů ....

Lizard
28. července

Opravdu krásná kniha. Ze začátku pro mě čtení bylo trošku náročnější (díky malé dcerce jsem neměla tolik času), ale když jsem se mohla pořádně začíst a nechat se v klidu unášet dějem v knize, tak se stalo čtení zážitkem. Věřím, že se ke knize budu vracet.

Siwan
15. července

Me tahle kniha proste bavi, ctu ji uz po nevim kolikate a pokazde je to proste pecka.

1

Doporučujeme

Jih proti Severu 2
Jih proti Severu 2
Opatství Northanger
Opatství Northanger
Orel na lovu
Orel na lovu
Vlak naděje
Vlak naděje