Židovka z Toleda

Příběh slavného historického románu vychází z historických událostí, nicméně je zřejmé, že autor do něho vložil především trpké životní zkušenosti generace, která prožila pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války. Děj románu se odehrává ve Španělsku koncem 12. století v době, kdy Evropa žije svatou válkou – válkou mezi křesťany a muslimy. Ve Španělsku té doby je silně zastoupeno i židovské obyvatelstvo, které po prožitých pogromech touží po tom, aby v klidu a míru mohlo pracovat a zvelebovat své domovy. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel, příběh plný hluboké lásky a milostné vášně. Ovšem vztah dvou tak odlišných lidí – – něžné, citlivé a vzdělané Raquel a pyšného násilnického rytíře dona Alfonsa – – nemůže skončit jinak než smrtí jednoho z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5166/zidovka-z-toleda-PGf-5166.jpg 4.3625
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Die Jüdin von Toledo, 1955

Kniha Židovka z Toleda

Ava365
předevčírem

Jeden z nejhezčích příběhů lásky na pozadí historie Španělska.

Bolomsson

Dávná historie středověkého Španělska v celé své kráse a nahotě. Spousta užitečných mouder a líčení náboženských sporů mezi židy, křesťany a muslimy. Místy na můj vkus trochu zdlouhavé, ale velice informativní a napínavé až do samého konce.

1amu

Nadčasový příběh z konce XII.století nám představuje střet kultur reprezentující tři skupiny věřících: muslimy, křesťany a židy. Nejhůře z toho vychází skupina druhá - křesťané-vedení papežem. Jak píše autor v závěru:... Jsou tu židé, kteří usilují, seč mohou o zachování míru jen proto, že budou první, kteří budou ve víru válek zahubeni. A jsou zde především myslitelé, kteří slovem i činem zabraňují válce....
Historie ukázala proč staletí provázely pogromy, holokaust . Úspěšných, schopných, ekonomicky geniálních bylo nutno se zbavit. I o tom vypovídá tato kniha. České vydání, které jsem četl bylo z r.1965 a uvádí neuvěřitelných 215.000 výtisků.

Asterixxka

Na začátku jsem se nezačetla a druhá polovina to nezachránila. Znám lepší historické romány, bohužel.

matej7838

Už v úvodní scéně jsem měl o hlavní postavu strach. "Tak tenhle autor není z těch, kteří by svým hrdinům zajistili bezpodmínečnou nesmrtelnost," napadlo mě. A kniha si tempo a napětí bravůrně drží, skvěle ukočírované.
Postavy jsou umně vykreslené, některé sympatické, na některých vám jisté rysy vadí, pár je jich vyloženě nesnesitelných, ale co je důležité: nikdo není padouch. Chování každé jedné z nich je pochopitelné (včetně pověrčivosti, davového svatého nadšení a tupě všeobecného podhoubí antisemitismu).
Výborná jsou intermezza Musových, Rodriguových a Benjamínových úvach, střet filozofií tří náboženství, kde nikdo nevyjde z polemiky jako vítěz nebo poražený. Smekám nad tím, s jakou lehkostí cituje Feuchwanger korán, Maimonida nebo Augustina, jen tak mimochodem, a nechá postavy, aby se podle jejich myšlenek rozhodovaly.
V závěru knihy mi nejednou běhal mráz po zádech. Mám zvláštní pocit, že každá postava našla svůj osud. Působivé, hluboké a na mnoha místech: krásné.

WoodyAllen

První půlka knihy byla velmi inspirativní, představovaly se zde vážené a moudré osobnosti, načrtávaly se velkolepé plány, budovaly se jedinečné stavby. Do popředí se dostával rozkvět a prosperita za pomocí vzdělanců z islámského světa (tehdy vůdčího co do vzdělání, kultury..).
Později se kniha zhoupne do rozvláčného vyprávění, co se jen těžko popsat dá (zamilovanost), až k nezbytnému vyústění dané historií. Právě ta zamilovanost mi přišla popisována příliš zevrubně, odtažitě, což mi znemožňovalo se chvílemi s hlavními postavami a dějem ztotožnit.

Mabie

Soužití Židů, křesťanů a muslimů ve Španělsku koncem 12. století v době, kdy Evropa žije svatou válkou a milostný příběh krále Alfonsa a židovky Raquel. Velký příběh lásky a vášně dvou tak nesourodých lidí může skončit jen smrtí jednoho z nich.
Krásný příběh, ale tragický.

SlamLenka

Musím přiznat, že mi dalo docela práci, než jsem se do knihy pořádně začetla. Z počátku mi všechno to mocenské čachrování přišlo přemrštěné, ale postupně příběh dostával mnohem osobnější linku, kterou navíc přesahoval příběh společenský spojený s vírou a náboženskými rozpory. A tady jsme u toho, co je na knize podle mého nejsilnější (a co navíc přetrvává dosud) - mělkost a paradoxně zároveň zdánlivá nepřekonatelnost rozdílů mezi náboženstvími. Ač jsou jednotlivci různých vyznání schopni spolu vcelku bez problémů žít a spolupracovat, je tahle koexistence prakticky nemožná pro náboženská společenství jako větší celky. A proč?