icezero icezero komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knihu jsem dostal kdysi a vzal si ji s sebou na dovolenou ve Španělsku. Číst jsem začal uz na letišti v Praze a myslím, že během letu jsem občas přitahoval pohledy půlky letadla. Filmové zpracování je super, hlavně díky E.Balzerové v roli paní Tiché, ale knížka toho obsahuje mnohem víc. Další díly už mám ve čtečce a určitě na ně brzy přijde řada. Můžu jen doručit jako příjemné oddychové čtení pro pobavení

01.01.2023 5 z 5

za mě povedená kniha, která rozhodně není pokračováním stoletého staříka. Hlavní hrdinka je opravdu kombinací všech pěkně "blbých" vkladů do života: místo a podmínky narození, rodinné zázemí, prakticky žádné vzdělání... a očividně minimální možnosti z toho všeho uniknout. No a ono se to povedlo, tedy aspoň v tomhle románu :D V reálném životě prakticky nemožné, ale jako humorný příběh dost pobavilo.

23.02.2022 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Moje druhé setkání se Simmelem a i tentokrát musim smeknout klobouk i když ho nenosím.
Skvěle sepsaný a příjemně utíkající příběh, který se četl skoro na jeden zátah. Název sice trošku zavání červenou knihovnu, ale zdání, aspon v mém případě, klame. Můžu jen doporučit

26.08.2023 5 z 5

Mám pocit, že většina se k tomuhle začátku Pána prstenů dostane až na závěr a tak ví, jak všechno dopadne. Poprvé jsem cetl snad nekdy před dvaceti let a v mém případě úplně náhodou ve správném pořadí.
Pro mě naprostý základ v žánru fantasy, ke kterému se vždycky rád vracím i dnes. Možná k tomu přispívá i doba a účel ke kterému tahle povídka vlastně vznikla.

23.04.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Pěkně sepsaný příběh o lidských vztazích na malé vesnici, kde se vlastně všichni znají a vidí si skoro až do talíře... Nebo taky jinam. Tentokrát mi narozdil od dvou předchozích dílů ani nevadilo to, že je příběh trošku složitější spletenec vztahů a lidských osudů a detektivní příběh je občas trošku v pozadí. Každopádně těch postav je tolik, že se mi pachatele předem odhalit nepovedlo... Což mi teda vubec nevadí

10.03.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Poměrně rychle přečtená knížečka plná nenáročného čtení o tom co se může panu Ebenovi honit hlavou za volantem. Myšlenky uspořádané do jednotlivých fejetonů se čtou krásně a rozhodně jsou sepsány příjemným jazykem. Za mě spokojenost

22.05.2022 4 z 5

Vtipně napsaná historie velké části minulého století z pohledu staříka, který mi docela připomíná českého Járu Cimrmana... Ten měl být taky u všeho důležitého, co se kolem dělo. To, jak jsou jednotlivé příběhy spojené do jednoho vyprávění mě vážně dost pobavilo

10.04.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Celkově kniha nezklamala i když bych si místy některé úseky dokázal odpustit a jinde bych zase přidal. Přečteno po části série s Erikou Foster a musím přiznat, že začátek téhle série mi přijde zajímavější. Tak snad někdy zkusim další díl.

16.06.2023 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Za mě trošku syrovější detektivka od, pro mě dosud neznámého autora, přečtená v rámci výzvy 2021 v průběhu února. Jinak na část motivu jsem v průběhu čtení přišel, ale na vraha ne... To ale neznamená, že mě kniha nezaujala, spíš naopak. V tom množství detektivek je tahle rozhodně v lepší polovině

01.03.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Trošku odbočka od příběhů detektiva Bergmana. Dik autorčině příjemnému psaní nys četlo dobře, ale za detektivku bych knihu asi neoznačoval. Jinak mi líčení vztahů na malé zapadle vesnici docela připomělo příběh Selského baroka od pana Hájíčka

28.04.2023 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Ač mi příběhy z vězení tak úplně k srdci nepřirostly, musim přiznat, že dva z mých nejoblíbenějších filmů jsou právě z tohoto prostředí a čirou náhodou oba od Kinga.
Jak film, tak kniha, poměrně rychle vtáhnou do občas trošku depresivních vzpomínek hlavního hrdiny, který ve svém životě nějakou dobu doprovázel odsouzené na jejich poslední cestě. Jenže k tomu, ne zrovna příjemnému, prostředí se to tak nějak hodí...
Jen pan Jingels na konci mi prisel sice dojemným završením, ale to jak dlouho žil, uz bylo trošku nadlimitní i pro tuhle literární fikci.
Rozhodně můžu jen doporučit.
Jo a ten druhý film je samozřejmě Shawshank :-)

28.03.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Prvni polovina mi přišla spíš do červené knihovny než detektivka... Ale vydržel jsem. Potom už byl pro mě dej zajímavější. Nečíst už od Klevisové jiný příběh detektiva Bergmana, asi bych knihu nedočetl. Možná tím, že je to autorčina prvotina, sám nevím. Prostě mi tenhle díl proti Zmizela v mlze prisel o dost horší, a závěr malibko překombinovaný

27.02.2023 2 z 5

Vánoční dárek přečten hned po svátcích. Spojeni obou aktérů rozhovoru se mi libilo, stejně jako spousta zfilmovaných případů prvního oddělení. Je mi jasné, že není možné spoustu detailů z policejní prace prozrazovat, ale i tak je v knize dost zajímavých informací a rozhodně je příjemným zpestřením toho, co většinou čtu

31.12.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

(SPOILER) Smutný příběh, který nejspíš v malých modifikacích popisuje život nejedné závislosti. Tady jsou to drogy, které poněkud změnily život hlavního hrdiny. Z nekonečné spirály pak uz asi neni úniku.
I když socialistické zdravotnictví tvrdilo, že si s každou závislosti dokáže poradit. Ve skutečnosti, ale často léčebny jen měnily jednu závislost na druhou. Sám znám vyléčeného alkoholika, kterého převedli z alkoholu na kávu...
Mimochodem, kdysi dávno ještě na střední škole jsem se účastnil debaty s autorem a ten prozradil, že Michal se nakonec ze zavislosti narozdíl od knihy dostal. Matka mu zajistila praci pomocné sily v kuchyni na jedné z krkonošských horských boud. Jenže cestou k boudě jej zastihla bouřka a na mýtině kterou přecházel, do něj uhodil blesk (ale jestli je to pravda to netuším)

13.02.2022 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Za mě perfektně napsaná čtivá kniha s docela neokoukanou zápletkou. Filmové zpracování jsem neviděl, kniha přečtena v rámci čtenářské výzvy 2021.
Vzhledem k tomu, že jsem napřed přečetl druhý díl série, byly mi některé kousky jasnější a tak nějak jsem si myslel, že odhadnu jak to nakonec s hledáním Harriet dopadne - ale úplně všechno jsem samosebou netušil. Co mi ale asi nějakou dobu v hlavě zůstane, je myšlenka na to, jestli se ve skutečnosti vlastně ještě může objevit novinář s nějakými podobnými zásadami - ale možná že jsem jen moc velký pesimista, ovlivněný tím jak v našem státečku funguje většina tisku.;

16.01.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Autorčin styl psaní mě aktuálně dost baví... Asi moje pátá nebo šestá část serie s detektivem
Bergmanem. Prozatím nejlepší dil, příběh příjemně ubíhá a dost uvěřitelně vykresluje život na zapadlé vesnici, kde si všichni vidí prakticky do talíře, nic se tu zrovna moc neutají a každý o ostatních ví prakticky všechno. Některé tajemství je ale možná lepší nevytahovat

24.04.2023 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

styl téhle knihy mi hodně připomíná některé mé oblíbené autory severské detektivky... pro mě plus :D myslím, že se v budoucnu k autorce ještě vrátím, otázkou je v jakém díle
dějově se příběh ubírá hodně příjemně a myšlenky mi při postupném odhalování příběhů a osudů jednotlivých postav přeskakovaly od jednoho tipu na vraha k druhému. Tu hlavní linku s Ann-Solveig jsem nakonec odhadl asi v polovině knihy, důvod té druhé ani vrah mě nenapadl...

30.12.2022 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Jako detektivka spíš průměr, aspoň pro mě. Ale z hlediska pohledu do mysli sociopatky s titulem z psychologie a zavedenou praxí je příběh mnohem zajímavější. Snad je, se správnými informacemi a znalostmi, jednoduché zmanipulovat mysl toho, kdo k vám má jistou důvěru... Ale že by až takhle?
Za mě každopádně hodně zajímavé téma na pozadí detektivky

27.02.2022 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Po přečtení mě hlavou proběhlo to známé: sejdeme se na pitevně... Od autora moje druhá kniha a nezbývá než souhlasit s tím, že je Hailey opravdu mistrem svého oboru. Je zajímavý, jak dokáže hodně poutavě popsat zákoutí nejrůznějších oborů. Zde to byl život rozrůstající se nemocnice, kde se oddělení potýkají nejen se svým provozem, ale také nedostatkem financí na některé požadavky... Zkrátka, všude je výsledek otázkou kompromisu. Jen to někdy nemusí dopadnout úplně dle předpokladů

30.01.2021 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Pro mě super čtení o jednom z mnoha specifik jihu Čech. I já patřím mezi ty, kterým zelené kamínky učarovaly, i když moje zkušenosti s nimi nejsou rozhodně v podobném duchu jako u hrdinů tohoto příběhu. Ale docela dobře chápu dilema, které se pak příběhem táhne - hledat pro sebe a vlastní sbírku nebo prodávat. Do které skupiny kdo patří se už musí rozhodnout sám. Vltavíny jsou prostě fenomén

19.08.2020 5 z 5