Konečná diagnóza

Napínavý příběh, obraz americké nemocnice padesátých let, v němž se prolínají osudy lékařů a osudy pacientů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8376/konecna-diagnoza-8376.jpg 4.3447
Literatura světová, Romány, Zdravotnictví
Vydáno:, Svoboda

The Final Diagnosis (1959)

Kniha Konečná diagnóza

ArwenAragorn

Další čtivý příběh od autora.

Malarkey

Fascinuje mě přístup autora ke svým knihám. Každé téma, které sepsal do románu, si většinou velice důsledně, mnohdy i v rámci několika let, slušně nastudoval. I proto dostál ocenění coby otec profesního románu. A něco na tom opravdu bude. Kniha Konečná diagnóza působí, jako kdyby ji opravdu psal vystudovaný doktor. Realita je ale přitom docela jiná. Přitom kniha neklade důraz na příběh jako celek. Spíše velice čtivě ukazuje to, jak doktoři a pacienti žili a přemýšleli v roce 1959 v jedné takové běžné americké nemocnici. A nejde jenom o podrobný popis pitvy nebo operace, jde i o různé politické smýšlení nebo i popis toho, jak někdo v té době žil. Osobně si myslím, že vypovídající hodnotu má tato kniha obrovskou. Popisuje životy na několika stránkách a dělá to velice čtivou formou. Na druhou stranu si myslím, že podobný typ knihy je určen přesně pro ty, kteří mají rádi příběhy z lékařského prostředí. Pro ty ostatní je sice čtivá, ale jedna z mnoha.

pingu1

Napínavý lékařský román, který jsem četla už dávno, ale pořád ho mám v knihovně :-)

Chingiz

Velmi dobrý román z prostredia, ktoré inak příliš nemusím kvoli lekárom nadluďom, čo je asi väčšina z nich. No tu je to o inom. Dynamický, kostrbatý a problémový beh nemocnice, zároveň životy, názory, postoje a skutky ludí, ktorí jej dávajú charakter. Výborná zápletka, vlastne niekolko súvisiacich, perfektný záver. K zamysleniu niekolko názorov, vyslovených ústami postáv. Dokonca soft-eugenika, aká nie je úplne k zavrhnutiu...
Velmi dobré čítanie.

PabloFuentes
08.11.2018

Tak tohle bylo velmi dobré čtení. Spousta zajímavých zápletek a opět skvělé vyústění. Hailey znovu prokázal, že se danou látku naučil na jedničku. Scéna s nohou byla velmi silná, stejně jako zápletka s dítětem. Na pana doktora Joa Parsona asi jen tak nezapomenu. No,.. není sranda vést nemocnici.

Ala787
06.11.2018

Haileyho jsem četla v mládí, každá kniha se mi aspoň trochu líbila. Ale Konečná diagnóza ve mně zanechala dojem.

marhoul
22.10.2018

Spletla jsem se a omylem uvedla, že popis amputace dolní končetiny byl v knize Doktoři. Byl to můj omyl, který jsem si naštěstí uvědomila. Amputace je perfektně popsána ve výborné knize Arthura Haileyho Konečná diagnóza, která mě osobně bavila více než Letiště.

BabaJaga11
19.08.2018

Kniha patří k žánru, který běžně nečtu. Koupila jsem ji za pár korun v antikvariátě, s tím, že ji dám do nádražní knihovny nebo do nějakého dobročinného bazaru. Nakonec jsem v ní zalistovala a řekla si, že si ji nejdřív zkusím přečíst – a byla jsem příjemně překvapena. I když je děj zasazen do doby vzdálené několik desítek let, mnoho problémů, o nichž se v knize pojednává, je stále aktuálních, dalo by se říct věčných. Například profesní čest, schopnost přiznat chybu, poznat, kdy dát prostor mladším kolegům a kdy odejít do penze. Anebo smíření se a život s hendikepem či se smrtí dítěte. Doporučuji k přečtení!