Konečná diagnóza

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/big_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4.4616
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis, 1959

Kniha Konečná diagnóza

Blanchidlo

Vlastně mám z téhle knihy pořád trochu rozporuplné pocity :) Nedoporučuji lidem se slabšími žaludky, popis určitých výkonů je dosti podrobný :) Kniha je skvěle napsaná, velice syrová a svým způsobem krásná, četla se mi dobře.

Osice

„Nemáme-li nic jiného, máme alespoň naději.“

No, ty bláho:-) Skvělý román z lékařského prostředí. Hlavní pozornost je zaměřena na oddělení patologie. Hodně mě překvapilo, co všechno měl patolog na starosti a že na jeho rozhodnutí mnohdy závisel další osud živých pacientů. Román je už staršího data, tak se toho určitě od té doby ve zdravotnictví mnoho změnilo, ale i přesto pro mě byl pohled do nemocnice Three Counties velmi podnětný. Líbil se mi zobrazený vztah lékařů k pacientům a zarputilost některých postav. Hailey se chytře vypořádal s problémem, jak medicínsky nevzdělanému čtenáři polopatě vysvětlit, o co jde:-) Velmi mě zaujaly pasáže o Rh faktorech a těhotenství. Sama mám Rh faktor negativní a jsem fakt ráda, že jsem nerodila v popisované době.

Když jsem dočítala, tak jsem byla dojatá jako blázen. Joe Pearson mi zůstane dlouho v paměti a bude ve mně vzbuzovat silné emoce. Doufám, že si na něj vzpomenu, až se budu chtít kriticky vyjádřit o práci nějakého staršího kolegy:-)

Ke knize jsem se dostala dost netradičně. Nejdřív jsme jí v knihovně s dětmi vytrhávali listy a vytvářeli jsme tzv. blackout poetry. Nakonec mi to nedalo a do knihy jsem nahlédla a začetla se:-) Musela jsem si z pochopitelných důvodů vypůjčit kompletní výtisk:-) Škoda, že sem nelze vkládat obrázky. Ráda bych se s vámi o výtvory našich „černobílých básní“ podělila. ... Doporučuji. Můj první Hailey a určitě ne poslední:-)

PS. I když mne hodně oslovil i román Chirurg od P. Dvořákové, Konečná diagnóza se mi líbila přece jenom víc.

Kulda1981

Artura Hailey jsem četla jako puberťák. Zhltla jsem od něj všechno. Teď jsem se k němu vrátila kvůli čtenářské výzvě. Je pravda, že když přečtete od něj několik knížek a přesto, že jsou vždy na jiné téma, je zde autor znát. Okamžitě poznáte, který autor to psal. Ale všechny knížky jsou čtivé a výborné, a říkáte si, je Hailey snad rozumí úplně všemu.

Bakana

(+ SPOILER) Knihu jsem poprvé četla jako mladá holka někdy před 30 lety. Pamatuju si z ní 2 zážitky: 1) nejvíc mě tenkrát zaujal příběh Vivien, protože mi byla věkově nejbližší a nejvíc jsem se s ní dokázala ztotožnit 2) tato kniha přispěla velkou měrou k tomu, že ze všech lékařských specializací mě nejvíc přitahuje patologie.
Dnes mě zajímaly jiné věci: tragédie úmrtí dítěte, neschopnost přiznat si, že už na něco prostě nemám a holt nejsem špička svého oboru a v neposlední řadě taky zajímavý systém v amerických nemocnicích 50. let. Například vzorky stolice se vyšetřovaly na patologii? Dnes na to máme mikrobiologickou laboratoř (věřím, že i v Americe). A porodník, který je zároveň neonatolog? A je jediný v nemocnici? Co když si vezme dovolenou? Zajímalo by mě, jestli to takto opravdu fungovalo, nebo si to Hailey jen tak představoval.

EliskaD

Jsem ráda, že jsem si vybrala tuto knihu jako audioknihu. Nebýt toho, tak čtení brzy odložím. V knize se zoufale nic nedělo až na několik momentů. K žehlení sice dobrý, ale nudila jsem se. Vůbec mě to nechytlo.

Karcoolka2210
07.11.2021

Svojho času som mala obdobie, kedy ma veľmi bavili, najmä seriály, z lekárskeho prostredia, knihy som vyslovene nevyhľadávala, aj keď pár som ich čítala.Toto je po dlhom čase kniha z tohto prostredia a vlastne ma k nej primäla Čitateľská výzva. Napriek miestami zvláštnemu slovosledu a zastaranému jazyku, sa mi táto kniha čítala dobre. Romantické zápletky boli niekedy až naivné a smiešne, ale celkovo táto kniha mala niekoľko veľmi dobrých postáv, ktoré museli riešiť niekedy dosť ťažké dilemy ako vo svojom profesionálnom, tak vo svojom súkromnom živote.

RaptoR
27.10.2021

Čtenářská výzva 2021. Knihy z lékařského prostředí nemusím - v práci toho mám více než dost. První dvě třetiny mě navíc utvrdily v přesvědčení, že Konečnou diagnózu udusil prach času a pokroku. Zbývající ale stránky autor plně využil, budování atmosféry zužitkoval a přidal i nějaký ten mindfuck. Nakonec přece jen ty čtyři hvězdy dám, byť přimhouřím oči a zavřu všechny tělní otvory.

munka
26.09.2021

Lekárske prostredie veľmi nemusím, ale túto knihu som si vychutnala. Príbeh jednej nemocnice a hlavne patológie by sa mohol odohrať aj v dnešnej dobe. Doporučujem.