Konečná diagnóza

Konečná diagnóza https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/bmid_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4 694 104

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis , 1959

petulik330
26.05.2020 4 z 5

Opět perfektně propracovaný román od skvělého autora. Pan Hailey napsal knihu, kterou si ráda přečtu i pětkrát a nebude mi to vadit.
Na této knize se mi líbilo, jak se osudy hlavních hrdinů propojují a proplétají. At´se jedná o hlavního patologa, jeho nového kolegy či laboranty.
Autor opět ukázal, že ví o čem píše. Málo který dnešní autor se připravuje na knihu jakopan Haily.

los
21.03.2020 3 z 5

oddechová četba, trochu šablonovité postavy a předvídatelné zápletky, ale nikoli červená knihovna, klasicky vyvedená pointa (závěrečná rada starého mladému a poslední obraz vynikající)

madem
13.03.2020 4 z 5

Mám ráda Haileyho knihy. Vždy je dost napětí, akce, trošku romantiky, správný hrdina. Navíc se vždy autor seznámí dobře s prostředím, o kterém píše, a já věřím, že se to mohlo stát.

soupik2012
23.02.2020 5 z 5

Drama z nemocničního prostředí. V horizontu několika málo měsíců, máme možnost sledovat osudy lékařů a pacientů v běžném provozu nemocnice z 50. let 20. století. Román je sepsán velice čtivou formou a svou dramatičností a napětím se vyrovná nejnapínavějším thrillerům. Arthur Hailey patřil mezi mé nejoblíbenější autory. Teď po letech, kdy postupně začínám s poslechem dříve čtených knih, si uvědomuji stále víc a víc, tak je poslech audioknih přínosnější, než jejich prostá četba. Audioknihu čte velice dobře pan Igor Bareš.

Komjin
20.01.2020 5 z 5

Zajímavá kniha, moc se mi líbily některé myšlenky. Naučila jsem se i nějaké nové názvy, takže super :)

Elea
30.12.2019 4 z 5

Zajímavý, čtivý příběh dokonale popisující lékařské prostředí.

Garfi
29.10.2019 4 z 5

Poutavé vyprávění, které přibližuje nelehkou práci patologa laikům, kteří pod vlivem nejrůzněších detektivek a kriminálek, nemají šajnu, co je vlastně hlavní nápní práce takového lékaře. Příběh je pravda postarší a například zápletka s Rh faktorem by dnes již těžko obstála, ale přesto je vykreslený velmi realisticky a mohu jej jen doporučit.

Turmee
18.07.2019 4 z 5

Neočekávaný dárek s překvapivě vydatným příběhem. Vše působí reálně, sousedsky; vyprávění plyne přirozeně a má svižný spád.

Nahlížíme do života lékařů, sester, pacientů a dalších osob svázaných s nemocnicí, která by klidně mohla být nemocnicí ve vašem městě. Přestože jsou popsané medicínské problémy již většinou vyřešené, samotná podstata zůstává aktuální i v 21. století.

Začátek může působit dojmem jednoduché, sladké, letní odpočinkové četby, nicméně dramata se postupně vynořují a omotávají čtenáře tak dokonale, že během posledních kapitol se nejspíše neodtrhne.

ArwenAragorn
13.06.2019 4 z 5

Další čtivý příběh od autora.

Malarkey
26.03.2019 3 z 5

Fascinuje mě přístup autora ke svým knihám. Každé téma, které sepsal do románu, si většinou velice důsledně, mnohdy i v rámci několika let, slušně nastudoval. I proto dostál ocenění coby otec profesního románu. A něco na tom opravdu bude. Kniha Konečná diagnóza působí, jako kdyby ji opravdu psal vystudovaný doktor. Realita je ale přitom docela jiná. Přitom kniha neklade důraz na příběh jako celek. Spíše velice čtivě ukazuje to, jak doktoři a pacienti žili a přemýšleli v roce 1959 v jedné takové běžné americké nemocnici. A nejde jenom o podrobný popis pitvy nebo operace, jde i o různé politické smýšlení nebo i popis toho, jak někdo v té době žil. Osobně si myslím, že vypovídající hodnotu má tato kniha obrovskou. Popisuje životy na několika stránkách a dělá to velice čtivou formou. Na druhou stranu si myslím, že podobný typ knihy je určen přesně pro ty, kteří mají rádi příběhy z lékařského prostředí. Pro ty ostatní je sice čtivá, ale jedna z mnoha.

pingu1
06.03.2019 5 z 5

Napínavý lékařský román, který jsem četla už dávno, ale pořád ho mám v knihovně :-)

Chingiz
29.01.2019 5 z 5

Velmi dobrý román z prostredia, ktoré inak příliš nemusím kvoli lekárom nadluďom, čo je asi väčšina z nich. No tu je to o inom. Dynamický, kostrbatý a problémový beh nemocnice, zároveň životy, názory, postoje a skutky ludí, ktorí jej dávajú charakter. Výborná zápletka, vlastne niekolko súvisiacich, perfektný záver. K zamysleniu niekolko názorov, vyslovených ústami postáv. Dokonca soft-eugenika, aká nie je úplne k zavrhnutiu...
Velmi dobré čítanie.

PabloFuentes
08.11.2018 5 z 5

Tak tohle bylo velmi dobré čtení. Spousta zajímavých zápletek a opět skvělé vyústění. Hailey znovu prokázal, že se danou látku naučil na jedničku. Scéna s nohou byla velmi silná, stejně jako zápletka s dítětem. Na pana doktora Joa Parsona asi jen tak nezapomenu. No,.. není sranda vést nemocnici.

Ala787
06.11.2018

Haileyho jsem četla v mládí, každá kniha se mi aspoň trochu líbila. Ale Konečná diagnóza ve mně zanechala dojem.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Spletla jsem se a omylem uvedla, že popis amputace dolní končetiny byl v knize Doktoři. Byl to můj omyl, který jsem si naštěstí uvědomila. Amputace je perfektně popsána ve výborné knize Arthura Haileyho Konečná diagnóza, která mě osobně bavila více než Letiště.

BabaJaga11
19.08.2018 5 z 5

Kniha patří k žánru, který běžně nečtu. Koupila jsem ji za pár korun v antikvariátě, s tím, že ji dám do nádražní knihovny nebo do nějakého dobročinného bazaru. Nakonec jsem v ní zalistovala a řekla si, že si ji nejdřív zkusím přečíst – a byla jsem příjemně překvapena. I když je děj zasazen do doby vzdálené několik desítek let, mnoho problémů, o nichž se v knize pojednává, je stále aktuálních, dalo by se říct věčných. Například profesní čest, schopnost přiznat chybu, poznat, kdy dát prostor mladším kolegům a kdy odejít do penze. Anebo smíření se a život s hendikepem či se smrtí dítěte. Doporučuji k přečtení!

de_baques
14.08.2018 5 z 5

Zatím spolu s Hotelem to nejlepší co jsem od autora četl, nejvíce zarážející je jak málo se vlastně od 50. let medicína posunula - aspoň co se týče velkých objevů pro masové využití. Román se díky tomu čte jako by byl napsán před rokem.

Mindy
13.08.2018 3 z 5

Arthur Hailey opět prokazuje velkou znalost prostředí, o kterém píše, jak je u něj zvykem. Přesto se mi zdá, že je to jedna z jeho slabších knih. Celou dobu je to vlastně popisování chodu různých nemocničních oddělení, do toho občas střípek osobního života někoho ze zúčastněných, až na závěr děj vygradoval.
Hezky vypracované charaktery postav.

triatlet
15.07.2018 5 z 5

Zpočátku jsme se nemohl zorientovat v množství postav. Jedna ze zdravotních sestřiček má epizodní roli - v úvodu žmoulá dopis od syna a znovu se objeví až v závěru románu.
Postupně se vykrystalizuje osa kolem patologů Pearsona a Colemana, chirurga O´Donella, sekundáře Seddonse, laboratorního technika Alexandera.
Podstatnou roli mají i ženské postavy, generační střety.
Autor vystihl atmosféru nemocničního prostředí 50. let. Vlastní děj se soustředí na několik týdnů.

"Ale kdo jiný kromě nás si to uvědomuje? Kdo? Pearsonova odpověď byla prudká, téměř vášnivá, jako by mu mladý lékař sáhl na citlivý nerv. "Veřejnost určitě ne, to je jisté! Vidí patologa ve filmu, v televizi. Je pro ně vědcem v bílém plášti, který přistoupí k mikroskopu, mrkne do něj a suverénně prohodí: benigní! Nebo: maligní - jako by se nechumelilo. Většina lidí si myslí, že když se podíváme do toho -" mávl rukou k mikroskopu, kterého předtím použili, "ukáže se nám obrázek, který doplní skládačku jako cihla díru ve zdi. Nemají ponětí, že někdy jsme od jistoty na hony daleko."

Sova15
06.06.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když už je to dlouho, co jsem jí četla. Pracuji v nemocnici, oceňuji informace autora.