Učinný lék

Svůj nejčtenější román Účinný lék napsal Hailey po těžkém onemocnění. Zaujalo ho zákonitě prostředí skrývající pod svým zdánlivě nudným povrchem dramata, která nepoučený laik nemá šanci objevit. Farmaceutickými firmami jako na běžícím páse produkované stále nové a nové léky totiž přinášejí pacientům nejen pomoc a mnohdy záchranu, ale také nebezpečí poškození i smrti. Kde je hranice mezi lékařskou a vědeckou etikou a přirozeným předpokladem obchodního zisku? Celie Jordanová se z postu řadové reprezentantky farmaceutické firmy vypracovala až na její prezidentku. Její manžel, internista Andrew Jordan, se jí snaží být jako lékař poradcem i korektorem pochybených rozhodnutí při zavádění nových léků do prodeje. Jejich vzájemně se prolínající profesní kariéry i společně prožitá léta šťastného manželství provázejí čtenáře dějem plným napínavých zápletek, ilustrujícím nesnadnou, odpovědnou a mnohdy i riskantními rozhodnutími naplněnou cestu účinného léku ke svým pacientům. (méně textu)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79775/ucinny-lek-79775.jpg 4.2336
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Československý spisovatel

Strong Medicine, 1984

Kniha Učinný lék

Balenka
01. prosince

Táto kniha mi teda vôbec nesadla, celé sa to v podstate točí okolo liekov a ich negatívnych účinkov, pričom tie isté situácie sa v obmenách opakujú. Za mňa veľmi naivné a nudné čítanie, musela som sa nútiť dočítať do konca.

Jelitovna

Audiokniha. Dobře načtená příjemným hlasem. Červenou knihovnu (-1 hvězda) jsem nikdy nevyhledávala, ale tentokrát uznávám, že by to bez ní byla jen zpráva o fungování farmaceutického průmyslu, kterou by asi četl málokdo.

Usire

V mnoha místech mi příběh přijde přeslazený a nerealistický. Prostředí velké farmaceutické firmy, která zápasí s novými léky je poplatné dodnes. Autorovo neuvěřitelné proniknutí do tématu, udává dobré tempo a čtivost je zajištěna.

heavy66

Silný příběh s výraznými postavami a vysokými emocemi, které souvisejí s morálkou, ctí, etikou a spravedlností, a jako vždy u Arthura Hailey perfektní znalost prostředí a problematiky!
Postavy jsou tak kladné, že by se Mirek Dušín sotva vešel do Top Ten, ale řada z nich je autorem donucena zastavit se na etické křižovatce, a pokračovat v cestě za cenu chyb a kompromisů!
Červená knihovna je to také, ale proklatě dobře napsaná!

ddkk

Po dlouhé době jsem se vrátila k Haileymu a knížce, s níž jsem se zatím nějak minula. Možná proto, že téma je docela aktuální.

Od 60. let minulého století se určitě řada věcí změnila. I když tomu mnozí nevěří, proces schvalování léků se podstatně zpřísnil, jejich vývoj se neuvěřitelně posunul a pravda, ve farmaceutickém průmyslu se otáčejí mnohem větší peníze. A pořád je to hlavně obrovský byznys ...

Příběh Celie je hodně idealizovaný, nemyslím, že by tak čestná osoba, navíc ženského pohlaví, by se vůbec v tehdejší době a v tak konkurenčním prostředí mohla tak neuvěřitelně vypracovat. Ale je to román a je zajímavý a docela čtivý. Je v něm plno informací, které dodnes nezastaraly.

Mně osobně trochu chybělo více přímé řeči, je to vyprávění...Ale i tak dávám krásné čtyři hvězdičky.

georginaa

Posloucháno v audio četbě a příběh byl skvěle namluven p.Olivou. Nikdo vlastně ani neví, co do těla cpe za léky nebo svinstvo. Vždy je něco, co někomu ublíží a někomu pomůže. Jelikož tomu většina populace nerozumí, věří svému doktoru a polyká vše, co mu doktor napíše. Bohužel z části je to pokus, zda to pomáhá, to se zjistí poté. No v každém případě to uměl Hailey dobře napsat.

playada

Skawin mi mluví z duše. Taky mi tito super úspěšní, neomylní a zeměkouli zachraňující lidi lezly na nervy. Petr Oliva má sice krásné zabarvení hlasu, ale ani to mě nedonutilo knihu doposlouchat do konce.

Korejš

Concordy sice už nelítají ale to ve výsledku pramálo změní, protože kšeft je pořád kšeftem, politika politikou a prachy se pořád musí točit protože co by tomu jinak řeklo představenstvo? Příběh je oddechový ale přesto plný pravdy a zajímavých myšlenek. Je zkrátka neuvěřitelné, jak nadčasová dokáže být téměř 40 let stará kniha. Účinný lék byla moje první kniha od pana Haileyho a rozhodně ne poslední.