Arthur Hailey

britská, 1920 - 2004

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Populární knihy

/ všech 11 knih

Komentáře (23)

heavy66
heavy66
05.08.2023

Arthur Hailey, spisovatel devatera řemesel. Ukažte na jakoukoliv lidskou profesi, a on vám o ní řekne všechno, co potřebujete vědět, způsobem, který vás bude bavit. Čas běží, knihy stárnou, řada těch profesí už dneska funguje jinak, ale na čtivost jeho příběhů to žádný negativní vliv nemá.

Lele61
Lele61
17.04.2023

Hailey je brilantní vyprávěč, který do nejmenších detailů zná každé prostředí, o kterém v daném románu píše. Na tom je ve velké míře založená celá jeho tvorba. Když k tomu přidáme umění skvěle vygradovat děj, věrohodně charakterizovat jednotlivé postavy a jeho zcela nezaměnitelný literární styl, tak nám nemůže vyjít nic jiného, než opravdu skvělý autor.


Jirka1966
Jirka1966
20.02.2023

Hailey psal ohromě čtivě a navíc byl průkopníkem katastrofické literatury - Letiště a Let do nebezpečí jsou skvělé knihy. Asi není bez zajímavosti, že zrovna Let do nebezpečí inspiroval komedii tria Abrahams / Zucker / Zucker Připoutejte se prosím.

moničina
moničina
26.12.2020

Zaujal ma už v detstve. Pre mňa top neprekonateľné sú predovsetkym Hotel, Let do nebezpečenstva a Konečná diagnóza. Môžem to stále čítať aj po tridsiatich rokoch. A suhlasim, knizne verzie Hotel a Letisko sú omnoho lepsie ako film. Naopak, Let do nebezpecenstva, ktory bol ciernobielo sfilmovaný v 50 rokoch bol super. Viem, ze vsetky jeho knihy boli sfilmovane ako film alebo serial, bohužiaľ u nás väčšinu nikdy nevysielali.

Nočnípták
Nočnípták
25.03.2020

Ať čtete kteroukoliv knihu Arthura Haileyho, vždy budete mít pocit, že píše o své práci, o prostředí ve kterém se léta pohybuje. Ať je to letiště, hotel, nemocnice, nebo jakékoli další, vždy je to velmi autentické. Každá ta kniha je úplně jiná.
Bylo mi divné, že tyto knihy mohly vycházet v sedmdesátých letech. Už je mi to jasné. Ve svém komentáři mi to objasnil Lector .

pablo999
pablo999
17.12.2019

Autor, ktorý je aktuálny ešte aj teraz. Niektoré knihy som čítal aj tri krát.

Sváťa3
Sváťa3
09.04.2018

U pana Haileyho je ta výhoda, že všechny jeho knížky jsou poutavé a dobře se čtou. Hlavní hrdina je vždy vysoce postavená osoba v daném odvětví o kterém píše (bankovnictví, zdravodnictví, pojišťovnictví atd.) Vypadá to, jako by pan Hailey v tom kterém odvětví pracoval celý život. Od tohoto autora jsem přečetl všechny jeho knihy a všem doporučuji.

Briv
Briv
28.08.2017

Jedná se o zakladatele žánru tzv. profesního románu. Každá z jeho knih do nejmenších podrobností popisuje profesní prostředí, ve kterém se děj odehrává. Tyto podrobnosti vychází z dokonalých znalostí, které Hailey získával důkladným studiem tématu. Toto studium mu typicky zabralo asi jeden rok, po kterém následovalo šest měsíců úprav získaných poznámek a poté konečně vlastní psaní knihy, které trvalo obvykle asi 18 měsíců. Tak důkladný výzkum (např. pro román Večerní zprávy se vydal ve svých 67 letech do džungle v Peru za místními povstalci, před psaním Hotelu přečetl 27 knih o hotelovém průmyslu) poskytoval jeho knihám realismus, který značně působil na čtenáře; ovšem někteří kritici se domnívají, že ho také používal jako zástěrku pro nedostatek literárního talentu.

R0RI
R0RI
23.04.2017

Patrí k mojím obľúbeným spisovateľom,mám prečítané všetky knihy a najviac sa mi páčili Letisko a Reportér.Niektorí tu upozorňujete,že Vás nebavia tie jeho dlhé popisy až do posledného detailu a ja práve naopak to na týchto knihách milujem.

RichardvonT.
RichardvonT.
17.01.2017

Perfekcionista v tom, jak napsat romány z nejrůznějších prostředí lidské činnosti a přiblížit je naprostým laikům. Poklona!

Littlewheat
Littlewheat
12.01.2017

Autor knih, které chytnou a nepustí. Brilantní tituly, propracované do každého detailu.

marimari
marimari
10.02.2016

Další můj oblíbený autor. První kniha v prvním vydání -Konečná diagnóza mne zaujala natolik, že jsem měla období, kdy jsem netrpělivě čekala na další knihy. Autor vždy tak zasvěceně rozvíjí příběhy, že má čtenář pocit přímé účasti. Četla jsem průběžně všechny, kromě Letu do nebezpečí. Nejvíc se mi líbila Konečná diagnóza, Účinný lék, Penězoměnci, Hotel, Letiště, Kola. Detektiv byl docela drsný na dobu kdy jsem ho poprvé četla. Na poslední místa řadím Přetížení, Večerní zprávy a V nejvyšších sférách.

monikaKU
monikaKU
22.06.2015

Výborný autor. Najviac ma nadchlo jeho dielo Kola. So záujmom som si prečítala i Hotel a aktuálne čítam knihu Přetížení, s ktorou som na začiatku mala trochu problém - nedokázala som sa na ňu sústrediť. Rozhodne su však dočítam, pretože to si diela Arthura Haileyho zaslúžia.

Ladys
Ladys
16.07.2014

Vynikající autor.
Jediné, co je pro mě slabina, že jsem se k němu dostal o dvacet, třicet let pozdě (i když to by mi bylo 10 let, ale víte, jak to myslím).
Většině jeho knih čas obrousil ostří, ale zase ne nějak zásadně. Jinak bych od něj neměl vše v knihovně :-) . A skoro vše přečtené

MartinezZ
MartinezZ
31.05.2013

S Haileym to byl u mě trochu problematický vztah autor-čtenář. Po pravdě jsem se k němu dostal přes filmy "Skleněné peklo" a "Letiště". tyhle knížky jsem si pročetl ale už v nich jsem nacházel něco, co mě později od Arthura odpoutalo - rozvláčnost. Autor byl tak svědomitý, že si poctivě nastudoval každý šroubeček, potud je vše v pořádku. Bohužel následně každý závit každého šroubečku přinášel čtenáři a popisoval jej. Jasně, přeháním, ale vím, že mě tehdá nebavilo číst zevrubné popisy funkce nějaké součástky nebo postupu, protože mě to odvádělo od děje. V pozdějších knihách jsem už některé části těchto popis přeskakoval, protože mi nepřišlo, že by taková zevrubná znalost měla nějaký přínos příběhu a pochopení děje či zvratů (asi "Večerní zprávy"), a později jsem, tuším, knihy ani nedočetl ("Kola", "Penězoměnci"). A tím jsem s Haileym skončil a nic dalšího od něj už nevyhledával. Dobré nápady na příběhy přehlušovalo přílišné zabíhání do podobností na úkor příběhu a jeho "odsýpání".

Ječmínek
Ječmínek
01.10.2012

Přečetl jsem asi všechny jeho knihy. Tyto byly velmi dobré: Večerní zprávy, Konečná diagnóza, Přetížení, Hotel, Letiště.

HTO
HTO
17.02.2012

Jeho Letiště a Dva divoši od E. T. Setona jsou jediné beletristické knihy, které kdy přečetl můj odborně úzce specializovaný bratranec. Už z toho titulu, bravo, pane Hailey.

hortenzie
hortenzie
03.10.2011

Necítím se být nevyspělým čtenářem povrchní literatury, jak tady píše "mutace". Za nejlepší Haileyovo dílo považuji Hotel, ten se dá číst jedním dechem. A taky nesouhlasím s tím, že zde knihy tohoto autora nevycházely - vycházely, ale byla to těžká podpultovka, kdo neměl známé, tak se k nim nedostal. Já jsem měla štěstí, že jsme měli na škole skvělou knihovnu a k těmto knihám jsem se dostala. A po letech jsem je posháněla v antikvariátech, když se těm dříve šťastným omrzely.

nightlybird
nightlybird
29.08.2011

Nechci tvrdit, že je Hailey bůhvíjaký zázrak, zběhlý literární kritik by mu jistě dokázal řadu věcí vytknout, jedno mu ale nemůže upřít ani tak klasický představitel negativizmu jako je literární expert MUTACE - jeho knihy, ať už popisují jakékoliv prostředí, jsou velmi přesné a zpravidla jejich napsání předcházelo dlouhodobé studium té které problematiky a v dobách minulých tím umožňovaly českému čtenáři vytvoření celkem reálné představy, jak to v tom světě za velkou louží vlastně chodí (pokud jsme se nechtěli spokojit s oficiálními články a obdobnou propagandou).
Jinými slovy by se dalo říct, že Hailey docela přesně věděl o čem píše - mám značnou pochybnost, že by se totéž dalo říci o nepochybně "vyspělém" čtenáři MUTACE.

Alix
Alix
28.08.2011

mutace: Tak proč je čteš? Máš asi problémy i s češtinou, že?

mutace
mutace
30.06.2011

Klasický představitel tvůrů povrchní literarury pro nevyspělé čtenáře.

Corehead
Corehead
01.05.2011

Jeho knížky se mně dobře čtou a jsou mnohem lepší,než filmy podle nich natočené.

mumin63
mumin63
01.02.2011

Většinu jeho knih jsem za totáče přečetla ve slovenštině, protože v češtině prostě nevycházel, ale hltala jsem je jednu za druhou