Konečná diagnóza

Konečná diagnóza https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/bmid_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4 694 104

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis , 1959

Nomia
13.04.2018 4 z 5

A já naopak musím říct, že pro mě je Konečná diagnóza asi nejlepší Haileyho kniha. Arthur Hailey je pan spisovatel, že umí psát brilantně skoro o každém prostředí je o něm známe, ale tahle kniha se mě z jeho děl nějak dotkla nejvíc.

Možná je to tím, že je pro mě nemocniční prostředí zajímavější, než třeba hotel nebo banka. Osudy lékařů i pacientů byly zajímavé, postavy sympatické, příběhy napínavé. Hailey vždy byl a bude trochu černobílý a šablonovitý, ale u něj mi to vůbec nevadí, jeho knihy se prostě přečtou jedním dechem.

Lily-fairy
25.03.2018 3 z 5

Po přečtení Letište jsem toho od Konečné diagnózi čekala více. Více akce, propracovanější děj a postavy a čtivost. Místo toho přišel nejdříve zmatek a žadný děj a když příběh začinal mít konečně spád, tak utnut v otevřený konec.

Briv
16.03.2018 3 z 5

Velmi jsem se těšila na lékařské prostředí, ale v tomto případě mě Hailey zklamal. Četla jsem od něj jíž více knih a v podstatě se mi líbily všechny. Určitě uznávám, že spisovatel má velmi dobře nastudované prostředí a krásně mi přiblížil práci na patologii. Ovšem začátek mi přišel velmi rozvláčný a připadalo mi, že se tam nic zvláštního nedělo. Děj pro mě nabral obrátky v druhé polovině knihy.
Určitě na něj ale nezanevřu a ráda si přečtu i další knížky, co od něj ještě nemám přečtené.

vinnetou500
20.01.2018 5 z 5

Rozhodně nemohu souhlasit, že kniha má pomalý rozjezd. Hltal jsem příběh od první do poslední strany. Na posledních stránkách jsem dokonce zjistil, že jsem docela dojatej, a že bych nejraději četl dál. Poznávál dál běh nemocnice, který mi tak učaroval, chodil s doktory a asistenty na operační sály, na porady, do ordinací, na kafe a na večeře. Přestože to stojí tolik fyzické námahy a psychického náporu, chci taky vykonávat tohle povolání. Tahle knížka mé přesvědčení jen utvrdila. Díky, Pane spisovateli!

tlllk
15.01.2018 5 z 5

Toto je klasika, aj dnes má čo povedať všetkým pre ktorých sú znalosti podstatou ich obživy, a žijú v predstave že titul, odpracované roky a dobré úmysli ich udržia na strane spravodlivých ....

encyklopedie
18.12.2017 5 z 5

....všechno už je vypsané ..... 321%....jen dodám....
Igor Bareš načetl novou verzi knihy A. Haileyho - Konečná diagnoza.
Už to mám doma.....ALE ...
Přestože Bareš načítá velmi dobře.... tahle kniha byla načtena v roce 1977 Bohumilem Švarcem. A tady musím napsat, že tohle načtení je jedno z nejlepších, jaké jsem kdy slyšel !!!!! Nádherný poslech....tak procítěně tohle "zlé" téma načíst je umění ....
Po přečtení si člověk řekne - nádherná kniha - při poslechu je to beze slov, ale s kapkou slz na tvářích.....
U mne jedna z naprostých špiček audioknih...

Chesterton
05.12.2017 5 z 5

Ráda vzpomínám na čas strávený s knihami tohoto autora :))

denib
08.11.2017 5 z 5

Jako vždy žasnu, jak pečlivě si Hailey prostuduje prostředí, do kterého umístí svůj román. Je to velmi zajímavá kniha. Ano, dnešní zdravotnictví je samozřejmě už o pořádný kus dál, ale přesto to je zajímavá sonda do života nemocnice. Z nemocničního prostředí existuje spousta detektivek a thrillerů a taky má řada detektivek jako hlavní postavu patologa. Ale většina z nich se této knize vůbec nevyrovná. Není možná až tak napínavá (i když bez napětí také ne), ale je lidská a reálná. Ode mě si rozhodně zaslouží plný počet.

Aleh
29.10.2017 4 z 5

Romány z prostředí nemocnic, ze života lékařů, sester a dalšího zdravotního personálu a také samotných pacientů jsou čtenářsky (a samozřejmě i divácky) pro mě vždy velmi atraktivní a oblíbené. Už ze samé podstaty nabízí téma nemocnic, nemocí, úrazů, a z toho vyplývajících diagnoz (těch milostivějších,ale i těch osudových, které zásadně ovlivní další život člověka nebo vůbec existenci jeho samotného bytí) na jedné straně ukázku vysoké profesionality, týmové spolupráce, ale třeba i někdy lidského selhání a také pocity obrovského štěstí a úlevy na jedné straně , ale i smutek, pláč a přijetí nezvratného osudu na straně druhé. A to všechno dokázal A. Hailey skloubit do jednoho románu, který je takovým napínavým propletencem životů, osudů a vzájemných vztahů lékařů a pacientů, kteří se v určitou dobu a na určitý čas setkají za určitých okolností na jednom místě. Ráda se k té knize vracím. I když musím konstatovat, že 50. léta minulého století a dnešní svět je úplně něco jiného. Ale konec konců pokrok nelze zastavit a takový život tehdejší hrdinové žili.

Kamienkova33
17.10.2017 4 z 5

Hailey nikdy nesklame :) fascinujúci pohľad tentokrát do ineho kolosu, akým je letisko alebo hotel. Prostredie nemocnice v 50tych rokoch je popísané velmi dynamicky, nad niektorými vecami sa pousmejete, ale roman ma svoje čaro :) ako vsetky od tohto autora

Baushka
11.09.2017 4 z 5

Oblíbená knížka mamči a pro mě rozhodně výzva, protože ve výběru literatury jsme se nikdy neshodovaly.
Když se zaměřím na to, co mi na knížce vadilo, tak rozhodně musím začít chybějící hlavní, ústřední dějovou linkou. Přišlo mi to spíše jako copánek, propletenec nebo síť několika méně výrazných příběhů z jednoho prostředí, žádná hlavní hvězda. Taky jsem postrádala postavu, ke které bych přilnula, která by se stala tou správně oblíbenou. V neposlední řadě bych knížce vyčetla, že v milostných otázkách byla se vším hned hotová. Rande, pusa, žádost o ruku, šup dup. I když se nejedná o milostný román, trochu prostoru by si city zasloužily.

Ale abych nebyla jenom kritická (vždyť dávám 4*)! Prostředí nemocnice "ve vývoji" a prostředí patologie bylo velmi zajímavé. Hezká a napínavá Sofiina volba, dá-li se to tak nazvat. A přestože chybí klasický happy end, je konec vcelku pozitivní. Díky tomu se při myšlence na knížku cítím dobře.

boxas
25.08.2017 4 z 5

Autorovi se nedá upřít smysl pro dramatičnost. Knížka dokáže bezesporu zaujmout i v dnešní době, protože některé otázky lékařské etiky jsou nadčasové, ale...
...ale charaktery jednotlivých hrdinů jsou šablonovité, děj je předvídatelný, popis lékařských postupů přespříliš detailní atd., atd. Je trochu škoda, že nám autor nedopřál takový ten dodatek, co např. bylo po pěti letech, a tak jsem si "nový konec" vymyslela sama...

daniela2975
31.07.2017 5 z 5

Tohle je jedna z mála knih, která mě zaujala svým názvem. Předčila má očekávání a vůbec se nedivím, že je to bestseller. Bylo to velmi zajímavé a poutavé čtení.

hs777
25.07.2017 4 z 5

Knihy Arthura Haileyho neznám, tohle je má první a byla jsem příjemně překvapená. Samozřejmě doba pokročila a odborné pasáže jsou sto let za opicemi, ale Haileymu se podařilo výborně vykreslit mikroprostor malé nemocnice a leckdy komplikované vztahy mezi lékaři, pacienty a zaměstnanci. Navíc hodnotám jako je zodpovědnost, vnímavost, pokora nebo morálka by zub času neměl uškodit. Určitě to není moje poslední kniha tohoto autora.

moničina
18.04.2017 5 z 5

Výborná kniha môjho detstva, sympatické postavy, zaujímavé a dojímavé zápletky. U mňa patrí k prvej trojke naj.. jeho kníh. Môžem ju stále čítať znova a znova a neomrzí ma.
Len škoda, že sfilmovanú podobu sme nikdy u nás nevideli.

Magriva
27.03.2017 4 z 5

Po letech jsem si knihu kvůli výzvě znovu přečetla a četlo se to opět skvěle. Nechybí napětí, drobná psychologická kresba postav, vhled do lékařského prostředí. Je to populární četba, oddechovka, nehraje si na nic hlubokého, nic nezastírá, ani nepředstírá.

Jana283
28.02.2017 5 z 5

Často se mi vybavuje scéna, kdy lékaři nad operačním stolem čekají na verdikt histologů, zda je nádor zhoubný či nikoli a jaký bude další osud pacienta. To je skutečné drama nad všechny pošahané psychopaty.

Palorizek85
24.02.2017 4 z 5

Má první kniha od tohoto autora a byl jsem celkem nadšený. Dlouho jsem rozvažoval mezi 4-5 hvězdičkami a dal bych asi 4,5 kdyby to šlo. Příběh měl slabší rozběh, ale v půli jsem se již nemohl odtrhnout. Výbroně popisuje medicinu tehdejší doby i nesnadnou úlohu lékařů. Po této knize mě napadla myšlenka, že doktoři si přeci jen zaslouží vyšší platy.

Mabie
03.02.2017 5 z 5

Miluji Haileyho a knihu jsem přečetla jedním dechem. Dostala se mi do rukou kdysi v době dávno minulé a nemohla jsem se od ní odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Považuji ji za jednu z jeho nejlepších.

jity54
16.01.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem velice poutavý příběh. Dostala se mi do rukou hned po vydání , tedy v době dávno minulé a poutavé vyprávění mě dostalo, že jsem se od ní nemohla odtrhnout dokud jsem ji nedočetla.