Konečná diagnóza

Konečná diagnóza https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/bmid_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4 694 104

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis , 1959

Martina Beranov
16.02.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla !!!

Junjun
04.10.2012 5 z 5

Konečná diagnóza je druhá knížka od Haileyho, kterou jsem četla. Stejně jako Hotel se čte velmi dobře. Pravda je, že hlavní postavy obou těchto knih jsou si v lecčem podobné a také u obou těchto knih je člověku předkládán nějaký problém, takže tuší, že to vyústí do nějakého průšvihu. Nicméně se určitě těším na další jeho díla a jsem zvědavá, jestli i u dalších bude "rukopis" podobný. Na druhou stranu každý autor má svůj styl.

lucifrid
20.04.2012 4 z 5

Dalsi skvela kniha od Haileyho. Tahakem je samozrejme skvela znalost prostredi, malickou nedokonalosti jsou postavy, s tim trochu souhlasim s Balrog. Ale nikdy mi to nevadilo :).

Balrog
22.05.2011 3 z 5

Na Konečné diagnóze a Hotelu se mi nelíbilo vykreslení postav, navíc autor použil stejnou šablonu. Hlavní postavou (nebo jednou z hlavních postav) je muž středních let, který si mimo jiné chce pořídit ženu. Haileyho pojetí ženských hrdinek je mi velmi nepříjemné, jsou to husičky a ženy, které nemají na práci nic lepšího, než čekat, až se jich někdo ujme. A je to vždycky ten hlavní hrdina, který si z nich může vybrat. Právě kvůli tomuto schématu si myslím, že tyto knihy třetímu tisíciletí nemají co nabídnout.
Popis prostředí je vždy výborný, ale dle mého názoru to není něco, co by autora činilo výjimečným.