Konečná diagnóza

Konečná diagnóza https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/bmid_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4 694 104

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis , 1959

Karcoolka2210
07.11.2021 4 z 5

Svojho času som mala obdobie, kedy ma veľmi bavili, najmä seriály, z lekárskeho prostredia, knihy som vyslovene nevyhľadávala, aj keď pár som ich čítala.Toto je po dlhom čase kniha z tohto prostredia a vlastne ma k nej primäla Čitateľská výzva. Napriek miestami zvláštnemu slovosledu a zastaranému jazyku, sa mi táto kniha čítala dobre. Romantické zápletky boli niekedy až naivné a smiešne, ale celkovo táto kniha mala niekoľko veľmi dobrých postáv, ktoré museli riešiť niekedy dosť ťažké dilemy ako vo svojom profesionálnom, tak vo svojom súkromnom živote.

RaptoR
27.10.2021 4 z 5

Čtenářská výzva 2021. Knihy z lékařského prostředí nemusím - v práci toho mám více než dost. První dvě třetiny mě navíc utvrdily v přesvědčení, že Konečnou diagnózu udusil prach času a pokroku. Zbývající ale stránky autor plně využil, budování atmosféry zužitkoval a přidal i nějaký ten mindfuck. Nakonec přece jen ty čtyři hvězdy dám, byť přimhouřím oči a zavřu všechny tělní otvory.

munka
26.09.2021 5 z 5

Lekárske prostredie veľmi nemusím, ale túto knihu som si vychutnala. Príbeh jednej nemocnice a hlavne patológie by sa mohol odohrať aj v dnešnej dobe. Doporučujem.

DJANKA
13.09.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se ztrácela ve velkém množství jmen. To ale netrvalo dlouho a pak už jsem si jen užívala super čtení.

Eldar80
12.07.2021 4 z 5

Tyhle realistické knihy, které Hailey píše, se mi moc líbí. Celý příběh by se mohl klidně odehrát. A jednotlivé epizody se bohužel skutečně dějí. V mnoha různých obdobách po celém světě.
Nemoci tak jako neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Kvůli tomu čtení není zrovna příjemné. Prakticky celé se to odehrává v nemocnici. A pokud tam jste, tak tam buď pracujete a nebo máte problém.
Co se týče děje je to slabší. Skoro to nemá normální dějové linie, ale jen střídavě sledujeme životy lékařů a jejich pacientů. Ikdyž je v centru dění jen několik postav, tak Hailey jejich psychologii moc neřeší.
Spíš se věnuje tomu, jak celá nemocnice funguje od běžného provozu až po její financování. Hailey si často všímá sociální problematiky nebo různých nešvarů, ale tady řeší spíš jen negativní vliv politikaření.
Jinak to má všechny klady jeho knih. Vyniká to skvělou čtivostí a lehkým dokumentárním stylem. Na chvíli budeme žít se zaměstnanci nemocnice a zažijeme tak exkurzi do jejich práce.
Podobá se to pozdějšímu románu Účinný lék. Oboje má lineární děj, omezený počet postav a je to poněkud jednotvárné. Očekávat od toho nějaký umělecký zážitek nemá moc smysl, ale úplná zábava to taky není.
Trochu víc se zde věnuje patologii, která je důležitá nejen pro stanovení diagnóz pacientů, ale i pro samotné fungování nemocnice. Jsou tam různé odborné vsuvky a některé potíže pacientů se podrobně popisují. 85%

IvaKo
30.06.2021 5 z 5

A. Hailey byl vždycky mým oblíbencem, takže jsem se v rámci letošní výzvy ráda vrátila k této knize. Medicína od doby jejího napsání sice notně pokročila, ale povahy a vztahy lidí, jsou pořád stejné. Autor jako vždycky precisně popisuje místo děje, tentokrát provinční nemocnici, která musí řešit řadu problémů - technických, finančních, ale hlavně personálních a etických. Skvělé čtení.

karel0684
16.06.2021 4 z 5

Po letech jsem se vrátil ke knize, díky které jsem toužil být lékařem... Patologem dokonce. Tak dokonale je příběh napsán a tak mne zaujal. Jak v osmdesátých letech minulého století, kdy jsem jej četl poprvé, tak dnes

baji42
01.05.2021

Číst tohoto autora bylo v době mého mládí téměř povinností. Jeho knihy neztratily ani po létech nic ze své top kvality.

tami1
28.04.2021 5 z 5

Precizní znalost prostředí povyšuje toto dílo, z obyčejného lékařského románu, na téměř odbornou četbu pro budoucí patology.
Názorové střety různých generací lékařů vyústí v několik chyb, které spolu se smolnou náhodou a nebetyčnými egy, mají smrtelné následky. Nikdy mě nenapadlo o jak důležité nemocniční oddělení jde.

ninano
05.03.2021 5 z 5

Skvělá, i když ne příliš radostná, kniha - jedna z prvních z lékařského prostředí. Hailey zná vždy dokonale prostředí, o kterém píše, takže knihy působí naprosto věrohodně.

Jaruš7
16.02.2021 5 z 5

Konečná diagnóza - strhující audiokniha, thrillerový nápor psychického tlaku z prostředí, kde se hrne jedno drama za druhým.
Při četbě spolu se soudobou situací pandemie si člověk uvědomí tu oddanou zodpovědnost z Hippokratovy přísahy.
Kniha je stále i po mnoha letech zážitkem.

Citace:" Všichni musíme mít soucit s jinými, člověk neví kdy ho bude sám někdy potřebovat."

Je zde místo na citové okouzlení rodící se lásky, na dramata rodičovských proher, na profesní selhání i vítězství s chorobami, na generačně konfliktní vztahy, vše vyladěné do poutavého zážitku s přesahem.

Schamila
10.02.2021 4 z 5

Napínavé až do konce, lékařské prostředí jak vyšité, spousta děsných problémů – vy nevíte, jak to dopadne… Zkrátka dozvíte se, jak to chodí v nemocnici, když jsou problémy…. To je také dost děsivé a možná i pravdivé, kdo ví

knihomolkajanca
02.02.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem přečetla v rámci výzvy (Kniha z lékařského prostředí) a důvod, proč jsem sáhla zrovna po ní, bylo doporučení od mého přítele, kterému se velmi líbila. Bohužel však musím říct, že jeho nadšení z knihy úplně nesdílím. Shrnula bych to asi tím, že nenadchne a neurazí.

Měla jsem trochu problém se začíst, jelikož mi nepřišlo, že by vás autor vtáhl okamžitě do děje. Čtenář se spíše pomaličku dovídá střípky ze života jednotlivých aktérů - lékařů z nemocnice Three Counties. Za co určitě musím autora pochválit, je to, že si danou problematiku a prostředí velice dobře nastudoval a máte tak opravdu dojem jako byste tam s těmi lékaři byli. A druhou věcí je prokreslení postav, které působí realisticky. Mají své klady, zápory, obavy, cíle.
Ústřední postavou je pak Dr. Pearson, vedoucí oddělení patologie, se kterým občas budete sympatizovat a občas si přát, aby už odešel do důchodu. Co už mi nepřišlo tolik realistické, byla náhlá vzplanutí lásky mezi některými postavami. Uvědomuji si však, že kniha již není úplně aktuální a možná to lze připsat tomu, že dříve to hold s těmi sňatky nejspíš chodilo trochu jinak.

Celkově však musím říct, že ačkoliv kniha postupem času nabírala na zajímavosti, chybělo mi napětí a spád. Ano, na samotný závěr se tam něco vyvrbilo, ale to něco, které by mě drželo u knihy a nechtělo mě pustit, to prostě nemělo. Po další knize autora asi jen tak nesáhnu. Sečteno a podtrženo tři hvězdy.

icezero
30.01.2021 4 z 5

Po přečtení mě hlavou proběhlo to známé: sejdeme se na pitevně... Od autora moje druhá kniha a nezbývá než souhlasit s tím, že je Hailey opravdu mistrem svého oboru. Je zajímavý, jak dokáže hodně poutavě popsat zákoutí nejrůznějších oborů. Zde to byl život rozrůstající se nemocnice, kde se oddělení potýkají nejen se svým provozem, ale také nedostatkem financí na některé požadavky... Zkrátka, všude je výsledek otázkou kompromisu. Jen to někdy nemusí dopadnout úplně dle předpokladů

LuKon.
29.01.2021 5 z 5

První kniha, kterou jsem od autora přečetla, určitě nezůstanu jen u této. Kniha velmi čtivá, z počátku se zdá jako několik nezávislých příběhů jednotlivých postav, které se ovšem ladně všechny propletou a sejdou na oddělení patologie.

Horal123
13.01.2021 5 z 5

Skvělé drama, které vás pohltí.
Autor je mistr ve stupňování napětí a tady to opět prokázal. Jsem přesvědčený, že autor se inspiroval skutečnými příběhy pacientů a situacemi, které se opravdu v nějaké nemocnici staly. Autor je posbíral a s pečlivostí jemu vlastní vsadil do příběhu. Artur Hailey umí psát doslova s řemeslnou zručností a vždy s precizním nastudováním popisovaného prostředí. V tomto případě máte pocit, že knihu napsal lékař, nebo alespoň člověk, který ve zdravotnictví prožil celý život. Výsledkem je, že Haileyho hnihy jsou neskutečně čtivé i když jim někteří škarohlídi upírají uměleckou hodnotu.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Napínavá kniha z lékařského prostředí, která vás jen tak nepustí.

Rapeh
01.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh napsaný se znalostí prostředí,mého oblíbeného autora

iveta3689
01.01.2021 4 z 5

Kniha nemá žádný hlavní děj. Jde o řadu propletených situací a epizod ze života v nemocnici. Některé charaktery nebo situace jsou více rozvedeny do detailu, jiné méně. Ze začátku je to trochu nepřehledné, protože sledujeme hodně postav najednou. Dá se na to ale rychle zvyknout, děj pak ubíhá svižně. Autor píše stručně, výstižně, celkově vyzní kniha hodně lidsky, uvěřitelně.

Claudius
02.07.2020 4 z 5

Kniha o to zajímavější, že se odehrává v prakticky neznámém prostředí. Pro všechny nelékaře je to příjemný vhled do fungování nemocnice, nemluvě o historické hodnotě, neboť se děj odehrává v 50. letech. Prakticky všechny postavy jsou lidé profesionální a zasvěcení záchraně životů, takže jim zákonitě musíte fandit. Snaha vést nemocnici Three Counties co nejlépe je velmi sympatická a řečená nemocnice vám zkrátka musí přirůst k srdci. Arthur Hailey je skvělý romanopisec.