Hzjena

RevoluceRevoluceF. Kotleta (pseudonym)

Underpunk 2077 obšlehnutá verze 2.0, aneb Vachtenova cesta tam a zase zpátky.....

V podstatě to samé co jednička s několika málo rozdíli.
Úchylných prepubertálních porno scén trochu ubylo, což hodnotím kladně.
Zato děr v ději trochu přibylo..(opravdu v roce 2107 nikdo nenosí ,,mobil,, s kamerou a svítilou?)
,,Vtipná,, přirovnání už nejsou tři řádky dlouhá, takže sem tam i vtipná jsou, ale děj a celkový obsah musí člověk brát s rezervou, páč hloupějšího a naivnějšího ,,detektiva,, jsem neviděl. A co se týče té instatní relovuce - to v roce 2107 opravdu nemaj pořádkové služby kvalitní donucovací prostředky, jak zvládat davy?? Prostě mám stejný problém jako u jedničky...Je to sotva 14 dní co jsem to četl a už si skoro nepamatuji o čem to bylo. Sci-fi podle mě panu učiteli Kyšovi moc nesedí

pozn. Taky nemám rád Zagorku a jí podobné rachejtle, ale musíte nám to cpát na každé druhé stránce?

07.09.2021

NadaceNadaceIsaac Asimov

Opět mi trvalo dlouho než jsem si srovnal v hlavě hodnocení této ságy, která ve své době musela být něco, co by dnešní kritéria považavovala minimálně za ,,odvážné,,. Samozřejmě jako většina lidí, jsem znal Asimova jakožto ,,otce,, robotů (vím že Čapek vymyslel to slovo, nebojte) s jeho zákony robotiky. Proto jsem byl zvědav na Nadaci, už jen kvůli referncím.

Mohu se přiznat, že je to opravdu nadčasové dílo ( narozdíl od ,,nevimpročtakstrašněpřeceňovanejm" Trifidum...), které nutí k zamyšlení a i přes propadliště času je a bude pořád aktuální. Leč technika se vyvíjí, žel bohu člověk zůstává stejný, bez ohledu na války, mory, evoluci či odlišnost planety, na které se narodí....

První kniha o Nadaci pokládá více otázek, než na které odpovídá, ale to je snad samozřejmou součástí kvalitních děl.

Pozn.
Přiznám se nebylo mi dobře po těle, když jsem to četl/poslouchal, protože z toho cítím kus pravdy, pravdy kterou cítil sám Asimov, proto to napsal. Mohu jen doufat, že nikdy nebude zapotřeby Hariho Seldona, aby zachraňoval lidské pokolení na tísíce let dopředu.

11.05.2021

Halt v nebezpečíHalt v nebezpečíJohn Flanagan

Opět naprosto souhlasím s komentářem uživatele Gordonlord. Naprosto vystihující a trefný komentář.

Jsem rád, že čtenářům začíná pomalu docházet co došlo mě už u druhého dílu, že je to pořáddokolové hermetické čtení, kde jsou super hrdinové neomylní (pokud to není hlavní zápletka, jako u této knihy, kde jsou naopak lobotomičtí....) a záporáci proradní bez vykreslení jejich vnitřních pohnutek. Postavy se vůbec nerozvíjejí, jsou ploché a pořád dokola jim vše vychází. Samozřejmě se to bohužel netýká všech čtenářů (ano myslím hlavně čtenářky, které tím dávají zapravdu mému šovinismu), ale co bych mohl čekat že.... Jen je mi trochu do pláče, když si uvědomím, že jsem stejný živočišný druh jak někdo, kdo dokáže napsat ,,Tohle nejlepší kniha z celé serie..." nebo ,,Kniha je opět vynikající..."

Je to jedna z nejhorších knih celé serie a nemít jí v audio podobě, tak bych ji ani nedočetl. Dokonce i superhraničář Halt nechal mozek u lady Pauliny a nedojde mu že je otráven dokud doslova nepadne na hubu. Myslím že tato serie má špatné označení (yung and adult) a měla by nést označení - pohádka.

14.04.2021

Nájezdník z PustinyNájezdník z PustinyTomáš Sekerka

Hele na rovinu, kdo z Vás to četl už jen proto, že Vám pan Sekerka napsal něco ve smyslu ,,Hele líbí se mi tvoje komenty k Žambochovi/Kopřivovi/Kotletovi/atp., proto by mě zajímal tvůj názor na moji první knihu...." ?

Samozřejmě, že jsem byl uchvácen svojí důležitostí, proto jsem šel, jak trotl (páč mi pan autor neposlal ani rukopis) a tu knihu si koupil a hned přečetl.

Asi tak v polovině knihy jsem zjistil, že podobnou (ne-li stejnou zprávu) dostalo víc lidí.... Nechtěl jsem proto dělat ukvapené závěry ze zraněné pýchy, pomstychtivosti, nebo tak.... Přečetl jsem tedy knihu ještě jednou a nechal si ji uležet v hlavě.

Takže....
Upřímně mohu říct že ,,To není vůbec špatný!"
Opravdu se mi líbí začátek, kdy jsme obeznámeni s první zápletkou a tím pádem minulostí hlavníh hrdinů, aby čtenář pochopil důvod a příčinu rozvoje jejich charakerů. Ano, samozřejmě ,,velcí" autoři to dělají naopak, proto jsou často jejich díla tak hodnotná, ale u začínajícího pisálka by to byl holý nerozum. Za to musím autora pochválit. Přiznávám se, od začátku jsem se bál, že se pan Sekerka bude snažit ( jako ostatně hodně autorů před ním a určitě i po něm) napodobit mistra (jestli nevíte koho myslím, tak se stydťe), ale naštěstí si šel vlastní (podle mě celkem povedenou) cestou.

Nakonec je tu pár věcí, které musím vytknout.

Když nepočítám fakt, že nás pan Sekerka ubezpečoval o neprodlenosti pokračování, které bohužel stále nevyšlo [ :-( ], je z knihy neznatelně cítit snahu, aby ani v nejmenším nepřipomínal Mistra i přesto, že by se to zrovna OPRAVDU v některých pasážích hodilo. Taktéž některé vedlejší postavy působí ploše, jako kdyby to byly stereotypní archetypy použité jen pro dokreslení děje novely bez pokračování. Nakonec mě trochu zmátl konec, který byl trochu ,,head smash overpower,, což na mě působilo, jak už jsem zmiňoval, dojmem samostatné knihy.

Všehovšudy i přes malé nedostatky, smekám klobouk, jestli je to opravdu prvotina, tak zde máme talentovaného začínajícího spisovatele, a já se těším na jeho další tvorbu!

11.03.2021

Turbulentní vesmírTurbulentní vesmírMiroslav Žamboch

Dlouho jsem přemýšlel proč ve mě kniha nezanechává něco hlubšího... Nevím přesně co bych jí vytkl, ale vím, že snaha autorů o smysl knihy (transcendence, duch ve stroji) nevyzněl tak, aby to zanechalo kýžený efekt. Došlo mi to až na druhé čtení, ale vyvrcholení knihy, kdy se má čtenář zamyslet na tím kdy začíná být stroj bytostí a bytost strojem, ve mě nevyvolávalo to co měli autoři nejspíše v plánu.

Možná kdyby sci-fi termíny byly spíše ke konci, než na začátku. Možná, kdyby přidali ještě jednu kapitolu, která by se touto problematikou zabývala více... Nevím, ale takto napsané to prostě nefunguje.

Na druhou stranu musím autory ocenit. Na to jak velké sousto si ukousli, to nedopadlo tak špatně, jak by mohlo. Silné tři hvězdy.

18.01.2021

Druhá kniha krveDruhá kniha krveClive Barker

Komentáře ostatních (některých) uživatelů (Set123, DickBach atp.) jsou dosti výstižné a nemá proto cenu omílat již zmíněné...

Za mě je Druhá kniha krve o něco málo slabší než jednička, ale v celku jsem měl stejný dojem z obou knih. Prostě nevyužitý potenciál vyplněný tvůrčím psaním z odložnených zápisků. Vykradený Poe byl úsměvný, ale čekal bych víc, když vemu v potaz možnosti, které se autorovi otevřeli.

Celkově bych mohl zkopírovat hodnocení jedničky a vložit ho sem. Škoda, čekal jsem víc

23.07.2020

SpadSpadF. Kotleta (pseudonym)

Ano, jedna z mála Kotletovek, která mě opravdu chytla a po dlouhé době jsem si užil českou brakovku. Mám rád postapo a tato serie knih je čistá esence degradace lidství, bezobalového jednání a živočišného boje o vůdčí pozice.

David Michálek jakožto živoucí kousek již neexistující historie se musí přizpůsobit a vzít otěže upadající společnosti do vlastních rukou a vdechnout do nového světa alespoň část starých časů.

Hlavní hrdina a postavy mají charakter, děj plyne krásně a svět je dobře promyšlený, a člověka rychle pohltí. Jen zápletka není nijak originální, ale celkový dojem nekazí. Byl jsem příjemně překvapen, že to vyšlo knižně i audio současně. Škoda jen, že ještě nebyl namluven Kulhánek...

Každopádně milovníkům brakovek a postapo žánru doporučuji.

07.07.2020

UndergroundUndergroundF. Kotleta (pseudonym)

Kotleta/Kyša občas napíše pecku a občas vytrousí něco, co vím, že si už nikdy nepřečtu. Tato kniha je někde mezi. Je to takové nemastné, neslané. Něčeho je tam moc, něčeho zase málo a tak bych mohl pokračovat dlouho.

Nápad sice hezký ale, nedotažený. Hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl ani za mák, děj mě nijak extra nezaujal a zápletka....o čem že to vlastně bylo? Asi tak.

Možná by tomu pomohl širší popis světa a postav. Více čtenáře seznámit s charaktery a klidně rozdělit knihu na dvě části. Ale takhle kniha proteče mezi prsty a nezanechá kýžený dojem. Škoda

18.06.2020

LeichenbergLeichenbergO. Fuchs (pseudonym)

(+ SPOILER) Nevím jestli jsem při četbě trpěl víc já nebo Leichenberg…..

Pasáže kdy se hrdina vrací ke XIII. pěší byly poutavé a (páč hraju Day-Z) popisy zbraní mě bavili. Bohužel když jsem zjistil, že je to bojový mág, tak jsem očekával katarzi na téma ,,chcípněte mučitelky" ale nic takového se nekoná.

Pravda je, že ve Frostovi je Leichenberg již ,,ochočen,, a zmiňované mučitelky jsou naživu a zdravé, takže jsem alespoň doufal v nějaký podlý plán a rafinovanou pomstu na konci knihy. Bohužel....na rozdíl od Frosta (nevím proč a podruhé to rozhodně číst nebudu) je Leichenberg panáčkující pejsek, který přiběhne na lusknutí prstu a ještě zavrtí ocáskem.

Stylisticky je to zatím nejlepší kniha Fuchsova, ale obsahově.... Co se týče obsahu, tak by si měl pan autor zajít do specializovaného bordelu, nechat podvázat koule, nasadit roubík a nechat se opíchat dvaceticentimetrovým podpatkem v kůži oblečené dominy, aby neměl potřebu tyto svoje choutky neustále cpát do svých knih.

Průměrná brakovka, ale jestli ještě jednou budu číst o dominách na vůdčích pozicích všech organizací a chlapíkovi kterej z nich bude mít vítr a nezjedná si pořádek, tak s tímto autorem končím.

18.06.2020

PredátořiPredátořiMiroslav Žamboch

Smutné.....:/

Tak hezky to začíná. Čtenář se pomalu seznamuje s hlavním hrdinou, obeznamuje se s jeho prací a okolím, a nakonec přichází zajímavá zápletka v podobě možnosti, která se nemůže nevyužít.

Náhodou jsem nedávno poslouchal Crichtonův Jurský park a opravdu jsem se těšil na srovnání, jak se s touto tématikou popasuje ,,náš,, v celku nadaný ,,brakař,,.

Někdo zde namítal, že prvních 100 stran můžete přeskočit, páč jsou nezáživné a ,,nic,, se neděje a jen probíhá již zmiňovaná seznamovačka s hlavním hrdinou. Mě to naopak bavilo a opravdu mi to připomnělo Crichtona. Následuje očekávaná jurská jízda, která mě přilepila ke knize a v duchu jsem uznale Žambocha začal plácat po rameni. A pak se to posr….pokazilo.

Charaktery byly povedené i když pár jich bylo dosti anonymních a autor je shrnul v pár větách, které tam humpolácky vlepil. Takže když došlo na mentální souboj vojáko/lovco/šamana poprvé jsem začal tušit že je zle. Pak už to šlo od desíti k pěti...Po prvním lovu se museli všichni 2 dny dávat dohromady a v jatkách které přijdou později si nikdo ani nestěžuje, že ho bolí rameno. Když hlavní rachatický hrdina vystřelí z pušky naládované nábojem .700 nitroExpress a není přeražený na dva (ani rameno si nevyhodí, klíční kost nezlomí, maso neodrazí, prostě nic), tak už jsem jen smutně čekal až přijde konec. A konec přišel, a bylo to, to nejhorší z celé knihy. Happy end kdy všichni špatňáci dostanou co si zaslouží a klaďáci (víceméně) přežijí (dokonce se vyléčí z rakoviny), nepočítám. Ale když bez vysvětlení přišel do restaurace stealth dino, přičemž autor o pár stránek dříve popisuje, že by se vektor či co musel zapnout z minulosti, aby tam, nebo odtud šlo znovu cestovat, tak to jsem šel do kolen a kdyby byla kniha moje tak jsem z ní ten epilog vytrhnul!

16.06.2020

Čas mrtvýchČas mrtvýchJiří Kulhánek

Patejl, nedávno přijal nové klanové jméno Krvavý Patejl. Šílený doktor na Plutu mu za plného vědomí implantoval pseudometalické posilovače, díky kterým se stal bytostí... Jeden z mála Pilotů, kteří dobívali Protivnické základny za pomocí pravděpodobnostní singularity, též známé jako Slupky. Se svojí manželkou Ingrid, která jediná s ním dokázala spolupracovat.

,,Patejli, musíš ho odrazit. Jestli to nedokážeš, ani ty nejsi Pán Času a zemřeš v tomto jedenadvacátém století."
-Merlin

,,Kdyby mi někdo v mém čase řekl, že existují cesty časem, maximálně bych mu ustřelil hlavu, že tak nebetyčně lže..."
-Patejl

Myslím, že při této jízdě se Mistr musel neskutečně bavit. Ne že by to bylo jeho nejlepší dílo, ale já jsem se bavil královsky. První díl byl (pro mě) možná nejlepší. Hnusák a Elvíra jsou bytosti nezanedbatelné a přeci jen skok do minulosti musí ovlivnit budoucnost (ale kterou?).

Cynický ,,kyborg,, se musí smířit s tím, že je uvězněn v jedenadvacátém století. Nebo ne? Možná se musí účastnit dějin a tím nepřímo ovlivnit budouctnost a ne jen ji. Co si budem povídat, ale na Elfridu, pramáti alchemistů někdo musel vložit ruku, aby vznikla druhá rasa (ano lovci). Tudíž máme možnost polédnout na druhou stranu. Stranu o které by vám Tobiáš mohl vyprávět (ale to zase jindy).

05.06.2020

HitokiriHitokiriO. Fuchs (pseudonym)

Jak už jsem naznačil u Frosta, je to to fous lepší. Je znát, že se autor dostává do tempa a zabrušuje hrany svého rukopisu.

Lišák mi nepřirostl k srdci jako Frost, což nic nemění na tom, že se to dalo číst a byl jsem ušetřen těch děsivých sexuálních scén (no pár jich bylo, ale dali se ,,pozřít,,).

Co se mi teda nelíbí (ani ve Frostovi a v Leichenbergovi obvzlášť) jsou ty dominy na každém rohu. To na žádném velitelství v žádné organizaci nemůže velet chlap? Chápu že autor je ujetej do silných žen na vysokých postech, ale nemusí nám to cpát v každé knize (a to si počkejte na Leichenberga....).

Příběh má tentokrát hlavu a patu, celkem slušnou zápletku a rozmanitou škálu charakterů (od královny Váhu po teplýho upíra). Co mě osobně štvalo (jsem dítko naštěstí televizí nepolíbené a za 32let života jsem se tomuto jazyku dokázal úspěšně vyhýbat) byla ta slovenská tortura...Do celkového hodnocení to samozřejmě nezahrnuji, ale dočítal jsem to se skřípáním zubů. Je to sice hezký detail, ale autor si musí uvědomit, že mladí lidé narození po roce 2000 s tabletem v zadku už by tomu vážně nemuseli všemu rozumět a mohlo by je to odradit.

Všehovšudy se Fuchs prokousává k českému brakovému průměru. Jen tak dál.

04.06.2020

Jurský parkJurský parkMichael Crichton

Výborná záležitost.

Film jsem viděl kdysi jako kluk a moc si ho nepamatuju, takže když se mi do ,,ruky,, dostala audiokniha neváhal jsem ani okamžik.

Po předchozí zkušenosti s Kmenem Andromeda jsem věděl, že to bude dobré, ale jak moc jsem netušil. Je to napínavá a strhující četba, která nedá oddechu. Charaktery výstižně popsané a uvěřitelně chovající se v krizové situaci. Děj a atmosféra byli ještě více napínavé, než ve filmu a Crichton ani krví nešetřil, takže krásně dobarvovala (hezký dvojsmysl) celkový obrázek.
Určitě doporučuji alespoň jednou přečíst/poslechnout.

pozn. Později jsem se podíval na film a malinko mě zamrzelo, jak Spielberg uhnul od předlohy. Hlavně jak kdo umíral/neumíral a to, že prohodil role Timyho a jeho sestry (jaká malá holka se zajímá o počítače spíše než malý kluk?)

02.06.2020

FrostFrostO. Fuchs (pseudonym)

Nebylo to špatné, bylo to doslova strašlivé....

Vím měli mě upozornit komenty (trudoš ví co říká), ale kamarád koupil všechny tři díly, tak jsem to prubnul.

Jak se říká, žádný učenec z nebe nespadl, ale tohle si pan Fuchs po sobě snad ani nepřečetl a nakladatel musel být sjetej víc než zimáky v létě, že to vydal, nebo nevím.
Pomíjím nespisovnou verzi českého jazyka, alespoň se to četlo opravdu rychle, ale všechno ostatní bylo mírně řečeno slátatina bez bližšího vysvětlování. Strašně to páchlo českými ikonickými brakovkami (tanky ve středověké bitvě, kde jsem to jen četl :D ).

Sexuální scény mnou hluboce otřásly a skoro donutili k pláči při vědomí, že tohle může napsat dospělí člověk mužského pohlaví.
Co se týče děje, tak se čtenář v podstatě nic nedozví, jen nevěřícně valí bulvy a čeká jestli autor něco vysvětlí....nic moc nevysvětlí, jen se žene dál a dál a ukončí to tím epilogem který je tady zmiňován.
Nebýt Wolfiho a toho že jsem už půlce Hitokiri (které je o poznání lepší), tak to rovnou letí do odpadu.

01.06.2020

Zloděj bleskuZloděj bleskuRick Riordan

No tak ani nevím jak začít, aby mě někteří čtenáři (mozek fyzicky neublíží, takže jsem v suchu...ale mozek..., komu se líbí toto, tak ho evidentně postrádá) neukamenovali.

Rok jsem ,,to,, nosil v telefonu jako audioknihu, posléze jsem si ,,to,, stáhnul v ebooku ve zdálivém přesvědčení, že příčina byla v amatérském namluvení a to způsobilo můj despekt.

Bohužel.....měl bych asi přehodnotit Hraničářova učně a spol., páč tohle je (nemohu být sprostý, takže mi to znesnadňuje vyjadřování) infantilní, bezduchá a těžkotonážně naivní sr...ágora, která má bohužel hezky našlápnuto, aby všechen potenciál vzala a odrulovala z roličky, poskládala, utřela inkriminované partie a spláchla do haj...chtěl jsem říci WC.

Myšlenka a námět byli více než originální a dávali autorovi prostor a hystorické podklady, o to více mě to zklamalo. První kniha kterou jsem nedočetl/nedoposlouchal.

pozn. Občas to tu někdo srovnává s Gaimanem a jeho Americkými bohy. Abych pravdu řekl, tak mi toto srovnání na mysl vůbec nepřišlo, možná proto, že....Percy..... Když už, tak Američtí bohové vs. Perunova krev

28.05.2020

CynikCynikJiří Kulhánek

- ,,Doufám, že v příští knize tam tu holku nenechá...hrdina."

-Mazlík

Drsná cesta Maxmiliánova, aneb pokračování toho jak nepodstatné vyhlazení lidstva změní jednoho redaktora Zelených listů.

Pokračování Cest se veze na vlně cynismu a zoufalství. Strhující četba vás nenechá chvíli vydechnout a vývoj děje koresponduje s vývojem hlavního hrdiny. Děj lehce graduje a Mistr opět trefně dávkuje hlášky a napětí. Hlavní hrdina musí tentokrát překonat těžké časy bez pomoci Saladinu a samotný stroj bude vystaven ,,zátěžové,, zkoušce. Nečekaný záporák z lidského pokolení bude silným soupeřem a budoucnost zbývajících lidí nebude jistá. Konec druhého dílu doslova křičí o pokračování a dokončení.

I jednobuněčný organismus (Moudrý) pochopí, že autor měl v plánu dovršení a spojení všech knih (kromě Stroncia) třetím dílem Cest krve, které si schovával a piloval (alespoň v to pevně věřím) a mělo být dílem uzavírajícím všechny ty malé narážky a dějové linky. Bohužel pravdu se nikdy nedozvíme. Můžeme jen doufat, že se v Mistrovi něco zlomí a vydá ten poslední díl skládačky.

pozn. To si opravdu Moudrý myslí, že by Maxmilián jel k raketoplánu zrovna do Afriky vstříc vší té technice, jen aby to měl co možná nejtěžší???... Mohl by přece pohodlně přes moře na Mys Canaveral atp.

28.05.2020

KatKatMartin Moudrý

Můj první odpad.

Ale nechépejte mne špatně, není to zas tak špatné čtení, možná i ucházející (MOŽNÁ, a to jen na první přečtení) pokračování/dokončení Cest, ale....

Ale, to že si někdo DOVOLIL dokončit něco, co dohromady Pan Mistr konstruoval 10 let a v každé knize (pro toho, kdo dokáže číst mezi řádky [nepočítám Stroncium] ) se přibližoval a naznačoval toto dokončení a definitivní spojení všech těch malých náznaků a vytvořit tak opravdu plnohodnotný zážitek a prozření vskutku (na českou literární scénu) nevídaných rozměrů, je prostě neodpustitelné. Jsem přesvědčen, že to měli být Cesty krve 3 s delší časovou prodlevou, už jen kvůli tomu, že Patejl u Magde četl The way of the blood 1, 2 a 3! Alespoň toho si pan Moudrý všiml.
Ono zakončit několik na sobě nezavislích dějů, které jsou nenápadně spojeny, není jen tak. Například já jsem objevil pár posledních ,,eastereggů,, a náznaků až po 10 (slovy ,,desátém,,) přečtení všech knich.

Pár nejvíce do očí bijících chyb:

Mistr: ,,Na planetě bylo ke dvanácti miliard lidí"
Moudrý: ,,Muselo opravdu zemřít všech sedm a půl miliardy lidí..."

Mistr: ,,....česem se jim bude říkat Saladiny a vstoupí do legend čtyřiadvacátého století."
Moudrý: Salazar, Salafer a bůhví jaká debilní jména.

Mistr: ,,Kde se tu vzal tatrgel? Byl tady tenhle. Merlin luskl prsty a ve vzdchu se zachvěl obraz obrovského stroje. Saladin, jak jinak, legendy mého čtyřiadvacátého století nelhaly..."
Moudrý: nic...:/

Mistr: ,,Jen o pár týdnů později uzrála v hlavě toho starce Velká teorie pravděpodobnosti. Můj učitel se jmenoval..."
Moudrý: ,,...proto dokážu zhmotnit tuto loď na jakémkoli místě ve vesmíru..."

Těch chyb je tam víc, ale nejpodstanější chyba je, že se kvůli tomu Mistr na psaní vykašlal (z docucení napsal Vyhlídku, ale jen proto, že ho štvalo neustálé žadonění fanoušků o další díl Nočního klubu...tak ho nechal vychcípat a seknul se psaním definitivně)

S tímto faktem se musíme smířit a překousnout tu hořkou piluli, že se pravdu, jakou zamýšlel Mistr nikdy nedozvíme....Jak říkám, neodpustitelné.

Takže díky za zprznění asi toho nejlepšího, co nám česká sci-fi scéna mohla nabídnout a nikdy se neuskutečněného završení Mistrova díla

P.S: Tím, že do dvaceti stránek člověk nacpe pětkrát ,,zjišťuji, že.." Mistra nenapodobí, spíš ukáže, že na to prostě nemá. Právě to, že Kulhánek umí ve správnou chvíli použít správnou hlášku a přitom se neopakovat, nebo nepřehánět, ho dělá tak výjimečným.

29.04.2020odpad!

DobrákDobrákJiří Kulhánek

Na jednu stranu moje nejoblíbenější kniha mistrova, na stranu druhou, vždy když se do ní začtu, tak má hořkosladkou příchuť.

Pozor, opět budou spoilery!

Jsem si jist, že mistr chtěl uzavřít a propojit děj/e právě Cestami krve, už jen kvůli tomu, že Merlin se Patejlovi zmíní o tom, že se na Pláni stavil muž v Saladinu a přivezl tatrgel. A co víc, Spravedliví (mučedníci) Patejlovi prozradí, že v minulosti která přechází do jeho budoucnosti na zastavení Opony stačí obyčejný muž v neobyčejném stroji, jen o pár desítek let později (děj Vládců strachu - 2023, děj Divokých a zlích - 2024 [obě jedenadvacáté století], děj Cest krve 2060 ).

První kniha Cest krve je opět skvělé čtení, kterému není moc co vyčíst. Hrdina je tentokrát obyčejný člověk, ale s odhodláním a neobyčeným strojem o kterém zpočátku ani neví jestli vůbec existuje. Příběh vás vtáhne do děje, protože je neskutečně atmosférický (hlavně začátek) a nutí vás číst dál aby jste se dozvěděli (stejně jako hlavní hrdina) co se vlastně stalo. Postavy opět nádherně vykreslené a dokonale se vyvíjející. Jen mě z hlouby duše mrzí že zápletka, která měla splést jeho knihy dohromady, už nikdy nedojde správnému rozzuzlení z ,,pera,, mistrova :/ (opět díky pane Moudrý)...

14.03.2020

Vládci strachuVládci strachuJiří Kulhánek

Dlouho jsem si srovnával v hlavě hodnocení ,,Kulhánkovštin,, a i po letech musím říct, že je to prostě pecka! Určitě to chce začít touto knihou, protože narážky a easter eggy tam jsou a zpětně to nemá tu správnou přidanou hodnotu.

Pozor, další odstavce budou obsahovat spoilery!

Pan Kulhánek začal (nad)průměrnou upířinou, která neobsahuje ani tak hektolitry krve, jako spíš propracovaný děj, vcucávací atmosférou a bravurně zvládnuté charaktery, kterým okamžitě začnete fandit, nebo (v případě záporáků) nenávidět. Jak už jsem psal do autorova profilu, hlavní hrdinové mají neskutečně trefné a cynické narážky v ten pravý moment a nikdy nepůsobí nuceně, nebo předvídatelně. Prostě ten správný zásah v tu pravou chvíli.
V pozdějších knihách se objevují postavy a dokonce události z této knihy (Krysa Rolls, Slizounova pistole, kterou zdědí Patejl, události okolo masakru v TTS, upíři které si Tobiáš ,,vymyslel,, atd...). Všechny knihy, kromě Stroncia, spolu tak trochu souvisí a celé to rozdělují Divocí a Zlí na dvě pararely. V podstatě hlavní hrdina z Nočního klubu ,,napsal,, Vládce strachu a aniž by to zpočátku věděl, tak psal ,,pravdu,,. Taktéž je ,,autorem,, Divokých a zlých spolu s Cestami krve (ale o tom později), které spolu také úzce souvisí.

Pro pochopení tohoto mistrova multiversa doporučuji číst v pořadí:
Vládci strachu
Cesty krve
Divocí a zlí
povídky
Noční klub
Vyhlídka na věčnost

13.03.2020

Sedm kamenůSedm kamenůAlaksej Šein

Hmmm..tak jen na začátek - jednu hvězdičku jsem dal proto, že mě tato kniha donutila napsat kometnář který bude ,,poživatelný,, širší společnosti.

Tak....těžko se mi hodnotí young & adult, ale vždy jsem si myslel, že to není tak dlouho, kdy jsem byl cílovka. Je pravda, že jsem začal číst dost pozdě a všechno jsem doháněl. Možná proto jsou mé komentáře tak kritiky plné a nadhled, který mám dnes zkresluje dětskou naivitu, pro kterou je tato literatura určená. Přesto si myslím, že dokážu rozpoznat knihu která je ,,dobrá,,...

Přiznám se, že záměrně čtu knihy, které mají vysoké hodnocení, nebo jsou léty ověřené, protože jsem hodně zameškal a nechci se zdržovat nekvalitní četbou.

Bohužel tato kniha působí jako něco, co vytvořil počítačový program. Osnova tam je. Hlavní hrdina taky. Vedlejší postavy a všechno okolo, ale je to lobotomicky strohé až sterilní. Nevím jak to přesně definovat, ale žádná postava nemá charater (nebo mozek). Možná se pletu, ale myslím si, že tahle kniha může bavit jen opravdu malé děti (max. 8 let)

01.03.2020

Králové ClonmeluKrálové ClonmeluJohn Flanagan

Opět komentář od Gordonlorda velice výstižný. Bohužel s přibývajícími knihami nenastává žádný vývoj hlavních postav, jen pořáddokolové opakování toho co již známe akorát posazené do jiných lokací. U tohoto dílu mě ale naivita celkového děje zatím poslala nejvíc do kolen (proto jen 2 *). Možná kdyby se občas něco zvrtlo a děj nebyl tak nebetyčně předvídatelný možná...nebo taky ne. Klasická ukázka toho, když autor neví kdy přestat. Už to mám celé přečtené a mohu potvdit, že lepší už to nebude (hlavně dějový skok na dospělého Willa a spol. je nepovedený), už jen se skřípáním zubů doplňuji hodnocení.

Pravdou zůstává, že jsem to dočetl (doposlouchal, kdybych to měl v knižní podobě, tak to po přečtení rovnou házím do kamen), takže se to zkonzumovat dá. Jsou i horší (Sedm kamenů např.) Už se těším na další zprávy od zhrzených milovnic Flanagana :D

26.02.2020

Sémě mrtvýchSémě mrtvýchBrian Lumley

Tak máme zde výcuc od uživatele eraserhead, takže k ději už nic dodávat nemusím. Jen moje osobní dojmy nebyly tak horké. Potvrdilo se moje podezření o zákeřných výtrusech upířích hub (opět se autor ospravedňuje nějakým blábolem o tom, že ani sami upíři nevědí jak jejich těla pracují...). Dějová linka s Penny se mi moc líbila, jen mě malinko zarmoutilo, jak autor všechny hlavní postavy začal kosit hlava nehlava (nechápejte mě špatně, nevadí mi když hl. postavy umírají, ale musí to mít nějakou grácii a vnitřní pohnutí [jak to umí japonci], takhle mi přišlo, že to autor chtěl nějak ukončit, tak bezhlavě nechal každého umřít při první příležitosti.) Kupodivu mi bylo asi nejvíce líto Darcyho. Z pobočky E se stala nemilosrdná smečka lovců čehokoli co jen trochu smrdí upírem. Bylo znát že autor nechal ožít některé postavy a pak nevěděl co s nimi dál, tudíž tam byli úplně zbytečně a jen vyplnili prázdné stránky.

Co se týče Hvězdné strany....začátek byl pro mě utrpení, protože se nic nového vlastně nedovíme (páč má Šejtán v pi*i paměť - nepřekvapivě) a jen sledujeme hašteření zbylích Vampířích vládců. Pak nám autor nechal ožít údajně mrtvou Keren jen proto aby s ní mohl Harry rozjet nekonvekční způsoby sexuálních praktik. Selenka na Sluneční straně nepřekvapivě skončila fiaskem, páč Harryho syn vlastně nebyl úplně tak ok jak předestřel v minulé knize. Prostě je jedno co napíše v epilogu, protože to v další knize zvrátí na pár stránkách, aby měl jakous takous zápletku.

No a nakonec to zazdil. Někteří čtenáři by si mohli myslet, že už definitivně, protože Harry skončil, upíři byli odňůkováni na atomy a Šejtán se vrátil zpět do minulosti kde začal, ale to by nebyl Lumley aby to zas nějak neotočil a nevymyslel nějaké to ALE....

21.02.2020

Řeč mrtvýchŘeč mrtvýchBrian Lumley

A jé je...už to začíná :( Autor neví kdy má přestat a začíná vymýšlet nové a nové způsoby jak nacpat Vampíry na Zem (přičemž by to Harry musel vědět, když jako nehmotná existence cestoval kontinuem a viděl šarlatové linky v budoucnosti a jednoduše mohl komukoli říct ,,hele mimohodem vyhoď do vzduchu tady ten hrad"). Samozřejmě se snaží obhájit nové způsoby šíření vampyrismu, s tím že Vampýři přece pořád lžou a nikdy neřeknou vše a podobný bláboli...Dokonce se čtenář doví, že stačí šnupec z výtrusu hub které rostou na místě kde spočívá Vampýr a bác ho, mámé nového parazita. To jako fakt? Co bude příště? Vampýr na někoho kýchne, nebo si pšoukne a bum? Dokonce už i zápletka začíná být otřepaná - někde vzniká zlo - mrtvý se Harryho snaží varovat - paraleně s tím se dostává pobočka E do problémů - Faethor sám od sebe přichází na pomoc (samozřejmě s vedlejším úmyslem) - Harry nakonec hlavního záporáka (sám s mrtvolami) vyřeší - / Kde už jsem to slyšel?

Kamarád který mi tuto serii doporučil se mi přiznal, že to po šesté knize zabalil, a já se teď už nedivím. Jsem ve třetině pátého dílů na nevím jestli se mám smát, nebo brečet. *! SPOILER !* Mrtvý taky prý někam ještě půjdou...ale jen někteří! (unavení/vyčerpaní?) Např. Harryho máma i když je mrtvá jen ,,chvíli,, někam odpluje a myslitelé jako Pythagoras, nebo Möbius jsou v poho po stovky/tisíce let...autor opravdu už nevěděl kdy přestat a přečíst co vlastně napsal *! KONEC SPOILERU !*

Jediné pozitivum vidím v tom, že měl autor alespoň soudnost a vyvíjel Harryho charekter. Proto mě zajíma jak to s Harrym dopadne a zatím tuto serii nezavrhnu, zatím.

02.02.2020

ZdrojZdrojBrian Lumley

Na jednu stranu mě mile překvapilo že můj strach ze třetího dílu byl neopodstatněný, ale na stranu druhou je tento díl trochu jiná káva. Dle mého názoru mohl autor v tomto díle škrtnout slovo Vampír, nahradit jiným (třeba Urghlik atp...) a mohl to vydat jako samostatný sci-fi román. O osudu Harryho a Harryho jr. se dovídáme nemnoho, čtenář je hlavně obeznámen o skutečném původu, životě a chování Vampírů. Jako u předchozích dílů se dovídáme skutečně nechutné detaily z anatomie a života Vampírům, ale o Möbiově kontinuu (se kterým Harry Jr. dokáže doslova zázraky) raději nechává autor prostor naši fantasii, protože (jak jsem se obával) vaří z vody.

Celkově se mi kniha líbila, děj byl napínavý, charaktery výborně zpracované a atmosféra jen umocnila celkový dojem. Bohužel takto vysoké hodnocení bude asi mé poslední v této serii (jsem ve třetině dalšího dílu a začínají se naplňovat mé obavy které jsem měl po přečtení dvojky...)

30.01.2020

VampýřiVampýřiBrian Lumley

Bojím se dalších dílů. Ne že by tento nebyl dobrý, ale trochu se naplňuje to co jsem tušil ke konci jedničky. Podle mě autor nezačal psát Nekroskop jako serii, ale jen jako román (se spoustou materiálu okolo) a další díly ,, tahá z paty,,. Proto nám tato kniha nabízí více otázek než odpovědí. Další chyba byla zmíňka o cestování v čase skrze kontinuum. Ono pokaždé, když si autor zahrává s cestování v čase, tak si zakládá na průser. Proč neskočil do minulosti a nezabil Juliana Bodeskua když byl ještě neškodný? Nebo rovnou Dragosaniho? Ono to jak vznikl Julian je taktéž dosti zavádějící. Tibor se pouze dotkl embria (jediné vejce dal Dragosanimu) a hned další upír se všemi aspekty včetně vytváření nižších upírů? Neříkal snad Tibor, že se upír může rozmnožit jen jednou? Dokonce Julian mohl vytvořil ,,Druhého,,? Myslím že se autor dostává někam odkud jen tak nevyleze a proto se bojím další knihy. Upřímě nemám rád historii, proto pro mě byla třetina knihy utrpení (ale nezahrnuji to do hodnocení, protože je to jen čistě můj osobní postoj). Co do hodnocení zahrnuji je to, že Harry ,,strašně,, pospíchal, ale přitom poslouchal širokosáhlé žvatlání praupíra/ů místo toho, aby chtěl jen striktní odpovědi na svoje ,,životně,, důležité otázky. Tento aspekt zavání natahováním děje kterého jsem se obával. Na druhou stranu jsou charaktery opravdu dobře propracované, děj odsejpá (když nepočítám ty lekce historie) a atmosféra je pěkně záhrobní. Konec byl satanžel dosti podobný jedničce a tak trochu předvídatelný. Autor to hezky ukončil bez otevřeného konce, proto se člověk musí ptát ,,16 knih opravdu?"

NimbusNimbusNeal Shusterman

Pokračování nepřináší nic moc nového a nese se v podobném duchu jako jednička. Vcelku předvídatelný děj je opět okořeněn několika opravdu neočekávanými zvraty. Jen mě malinko rozladila nevyváženost celého díla. Na jednu stranu duchaplné čtení hodné zamyšlení (bavíme se pořád o young and adult) a citová/romantická stránka je zakrnělá jak inteligence debilova. Něco jako ,,Zamyslete se dětičky nad neodvratnou budoucností a existencí jako takovou, protože smrt je všudypřítomná a nutná, ale opovažte se zamyslet nad tím že máte pohlavní orgány, na to jste ještě moc malé!" Proto tragi-romance obou hrdinů na závěr je spíš výsměchem než čímkoli jiným.....

Nelíbil se mi násilný návrat Goddarda a Randové, což mě přivádí k politice Arcismrtek, která byla nedotažená a nevěrohodná (méně jak 50% těla a už nejsi původní človek? To jako fakt?). Závěrečný twist byl vycucnutý a vykonstruovaný. Pravdou ale zůstává že je to dobré čtení a přečtu si i (doufám že poslední) trojku. Silnější tři hvězdy.

P.S: výborný komentář od Casmé

NekroskopNekroskopBrian Lumley

Na doporučení jsem po dlouhém váhání (16 dílů jako fakt? To samo o sobě smrdí průserem a já nesnáším nedočítat serie) sáhnul po těchto upírech. Začátek je velice chytlavý a dává najevo že autor umí nenuceně rozvést vyprávění a ve správnou chvíli (než to začne být nudné) skočit zpátky do děje. Přibližně jsem od kamaráda věděl o čem to je a stále jsem čekal na Möbia a ty ,,mazce,,...Bohužel do toho autor kopnul až na konci a podle mě trochu moc. Do té chvíle krásně plynoucí děj se vrhl ze srázu jako by něměli být další díli (stejný pocit, že autor jen lepí díl na díl, mám zatím i u dvojky) a s tím začal řídnout a děravět. Podle mě autor udělal chybu, když nechal Harryho mámu udělat to co udělala. Celou tuto Harryho schopnost měl škrtnou (nebo udělat jen ojedinělou vyjímku s někým kdo má opravdu silného ducha atp.) a konec mohl vyřídit sám Harry s párem ESPerů kontinuem. Autor se takto dostal na tenký led a pro jistotu přestal zacházet do detailů co se týče Harryho schopností a kontinua.

Každopádně výborně vykreslené charaktery (dokonce jsem jednu chvíli fandil záporákovi), skvělá atmosféra a jak už jsem naznačil krásně plynoucí děj. Opravdu (zatím) dobré čtení.

Kvantový zlodějKvantový zlodějHannu Rajaniemi

Tak jsem z toho celkem jelen....Je to moje první setkání s hard sci-fi na doporučení dlouholetého sečtělého kamaráda a musím přiznat že pro mě to bylo spíše hard, než sci-fi. Příběh jako takový je skvělý, ale polovina textu pro mě byly nic neříkající názvy (asi) smyšlených principů a technologií. Ono se pak lehko vytvářejí zajímavé kličky a zvraty, když se oháníte takovou terminologií. Raději to přečtu ještě jednou, než ohodnotím a doufám že do té doby přeloží dvojku (The Fractal Prince) a trojku (The Causal Angel )

15.01.2020

Otroci ze SokoraOtroci ze SokoraJohn Flanagan

Chtěl jsem původně dát jen 2 hvězdy, ale přece jen ten Gilanův masakr byl celkem v poho. O tom že všichni chlapci masakrujou jako o život a nikdo z toho nemá sebemenší výčitky svědomí se radši nezmiňuji. Začínají mě ale pálit hemoroidy když čtu jak se několik dospělích, ozbrojených, vycvičených válečníků nedokáže vypořádat s jedním pos*anym čoklem...Až by na jednoho skočil ostatní by ho prostě rozsekali tečka. Nejhorší je že za celou dobu ji nikdo ani neškrábne...ba co víc, nikdo se o to ani nepokusí (když nepočítam jednoho nakrklýho méďu). Jestli tomuhle začnou děti věřit, nechci vědět co z nich vyroste. Pojem jako je dějová osa Flanagan zřejmě nezná, jak už psala Zelený_Drak a ani to nemá zapotřebí, protože žádný z hrdinů nevlastní pohlaví, takže nebude ani žádný rozmnožování, protože by to bylo přeci pobuřující něco takového zmiňovat....a bude hůř. Je mi smutno, když si uvědomím že existují lidé kteří tomuto....tomuto dají 5 hvězd. Každý má právo na svůj názor to chápu, ale stejnak mi z toho není duševně dobře.

15.01.2020

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Zajímavé čtení. Vskutku originální námět. Jak už komentáře naznačují, kniha obsahuje dost (pro někoho předvídatelných) zvratů. Přesto mě kniha vtáhla do děje a bavila až do posledního (opravdu nebetyčně předvídatelného) Konkláve. Zápisy deníků smrtek jsou hezké doplnění děje a Nimbovy vhledy podtrhly celkový dojem. Nijak moc nestojím o romanci v literatuře, ale tady to mohl autor trochu více rozvinout, nebo to úplně vynechat. Je to dost odfláklé. Kdyby občas jeden z hlavních hrdinů nezahlásil něco typu ,,snad ji ještě uvidím?,, nebo ,,jak se má asi Rowan?,, úplně bych zapoměl že tam něco takového je...Ale můj největší promlém byl přijmout premisu autora, že Nimbus přenechal zabíjení/kosení lidem. Vždyť neomilný a moudrý Nimbus by věděl, že lidé budou dělat chyby, načež on by přesně věděl jak, kolik a přesně jací lidé jsou třeba ukončit. Váhal jsem mezi 3-4 hvězdami, možná později hodnocení změním, ale zatím jsou to slabé 4*

08.01.2020