Říkají mi Lars

VYPADALO TO JAKO POHODOVEJ KŠEFT. A PAK SE VŠECHNO PODĚLALO… Lars je soukromé očko. Opatřuje informace, sleduje lidi, řeší problémy, nebo naopak problémy vytváří, to vše podle přání a potřeb svých klientů. Lars má rád Metallicu, Jacka Danielse, vůni žen a hodinky Luminox. To, co rád nemá, jsou podivné náhody. A právě podivných náhod je kolem jeho poslední zakázky až podezřele moc. Jedna smrt, jedno záhadné zmizení a jeden únos, to všechno poté, co jako obvykle odvedl bezchybnou práci. Anebo že by tentokrát tak bezchybná nebyla? Kdo za podivnými událostmi stojí? A kdo bude další, komu začne hořet město pod nohama? Na všechny odpovědi nakonec dojde při neobvyklém setkání ve starém skladišti, kde někteří zúčastnění konečně odloží masky, zatímco jiným budou muset být nemilosrdně strženy…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/372428/rikaji-mi-lars-hkQ-372428.jpg 4.1116

Lars (1.)

Detektivky, Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, Mystery Press

Kniha Říkají mi Lars

nikol0783

Na úvod musím podotknout, že jsem pouze svátečním čtenářem krimi a detektivek, takže fakt nepoznám, kolik žánrových klišé se v ději objevilo. Pro mě je důležitější, že mě to bavilo. Co se mi líbilo? Ležérní vyprávění, v pohodě hrdina, celkem zajímavé postavy. Humor i napětí. Nějakou extra hloubku to pro mě nemělo, i délkou bych to zařadila spíše mezi oddechové čtení. Něco mezi kvalitní brakovou literaturou a osobitým moderním rukopisem. Každopádně - doufám, že autor bude pokračovat, nesnáším otevřený konce :P Jo a s Larsem jsem prožila svoje poprvé (tím chci říct, že to byla to moje první e-kniha) :D

ferda

Obal lepší jak obsah, ale jo, šlo to.Zápletku se mi trochu podařilo odhadnout, ale závěr byl zase jednou nečekaný.

brendiska

Pro mě celkem zklamání, asi jsem čekala něco víc.

S.partan

Nemůžu si pomoct, za mě zklamání. Tohle je přesně ten případ, kdy jsem se díky obálce a anotaci na knihu nehorázně těšil a dopadlo to... no z mýho pohledu neslavně. Autor má nepochybně prořízlou pusu, ale ne ještě takový literární schopnosti, aby dokázal všechny hlášky a myšlenkový pochody náležitě převést na papír. Každej druhej odstavec začína slovy JENŽE, TAKŽE, COŽ... a postupně mi to vadilo víc a víc, protože jsem si uvědomoval, že příběh to nezachraňuje. A vlastně ani hlavní hrdina. Čekal jsem bijce. Dostal jsem chlapa, co dostal párkrát na budku a když měl možnost vystřelit, nevystřelil, když měl možnost někoho praštit, nepraštil ho... vyhrožoval tím v příběhu několikrát, jenže u toho zůstalo. A kromě jednoho faktu, kterej sám Lars odhalil, vlastně nepřišel na nic. V první půlce sledovačka, v druhý čekání na odhalení pachatele... a tramtadadá, konec. Každý řešení mu spadlo víceméně do klína. Jediný drsný, co v tomhle příběhu bylo, byl styl vyprávění, ale to v mých očích zkrátka nemůže knihu zachránit. Letos má autorovi vyjít pokračování pod názvem Lars láme kosti, ale nedokážu si představit, že by to zrovna tenhle detektiv dokázal...

Vik40

Stojí za přečtení.
Dobře a poutavě napsané.

3nitka

Tak toto ma bavilo. Jednoduchá zápletka, sympaťák Lars, Jack Daniels, Metallica, vtip, dobré hlášky a skvelá čeština. Koniec a rozuzlenie výborné.
Na odreagovanie vrelo odporúčam.

Sallka

Drsná kniha, která by si zasloužila drsné hodnocení s navrch drsným komentářem. Bohužel, já žádný drsňák nejsem, tudíž dám jen drsné 4 *. Těším se na dalšího drsnýho Larse.
Nominace na obálku knihy roku 2018 (zaujal mě ten drsný chlap).

Jaruš7

Nominace na knihu 2018.
Perfektní, beru to jako bezděčně vydařený dárek (4.2.) od "Áčka".
Svérázný hrdina od svéráznějšího autora.
Úplně nová spisovatelská hvězda? Styl je výrazně výrazově perfektní.
Z fotek jde obava, a tak lepší je se zavrtat do strhujícího děje, což se podaří hned po první větě, a donutit se ke spánku, to pak jen tak nejde.
Citace:" Když bude mít osoba na tý fotce na nose blechu a ta blecha na p ...i chlup, chci vidět jeho barvu."
Suprový, Metallica, bicí - v masáži vůle, série v plánu.
V sekci českých hned po Rychlopalbě.
Doporučuji

raffi

Nebolo to špatné... ale...
Kniha mala veľa predpokladov, aby sa mi páčila - najdôležitejšie boli, že Metallicu aj whisky mám naozaj rada (tým sa vysvetľuje moja nechuť k románom pre ženy :)). Ale táto kniha je tak veľmi neoriginálna, až to bolí! Predobrazom je určite Rychlopalba Štěpána Kopřivy. Vlastne keby v Rychlopalbě hlavného hrdinu vyhodili od polície, tak pokračuje presne takto, ako Lars. A bohužiaľ pre túto knihu, nejde neporovnávať...

DriftBooks

Podobných filmů už člověk viděl tucty. Těch, co začínají takto: déšť, pošmourné město, starý otlučený sporťák, ze kterého vylézá chlápek v umolousaném baloňáku. Už na dálku z něj smrdí chlast a cigára. Vchází do své kanceláře… na prosklených dveřích je napsáno „ten a ten – soukromý detektiv“. A to všechno je podbarvené hlasem vypravěče. Samozřejmě v první osobě – mluví k nám sám hlavní hrdina. Třeba Phil Marlowe. Nebo Lars…

Ale jo… občas je třeba si odfrknout. A já rád odpočívám u takovýchto knih. Nenáročné, rychlé a akční. I přes to vtipné, navíc vcelku chytře. Tvrdou americkou detektivní školu jsem vždy měl rád, vyrostl jsem na ní. Toliko chvála.

Na obálce je anotace: řízná krimi z Prahy. No a to mi právě chybělo. Ta Praha. V knize vládne jakési bezčasí a naprosto neidentifikovatelné prostředí. Jakoby si autor nechtěl svazovat ruce reáliemi. Škoda. Trochu reálná Praha by tomu přidala další level.

Fórky taky dobrý, jen kdyby se autor neměl potřebu se za ně neustále omlouvat, nebo je uvádět na pravou míru. Například: Solomon vypadal jako žid z nacistickýho plakátu – tedy ne že bych měl něco proti židům…?? Občas jsem se musel převlíct za vykroucenou buznu… tedy ne že bych měl něco proti buznám…?? Snad aby to bylo jako korektní. Jenomže správnej drsňáckej soukromej detektiv na korektnost sere. A drsnej čtenář to přeci ví. A pochopí to. A ví, že drsnej autor není rasista, homofob a misogyn. V těchto knihách jsou prostě ženský hrdinky vždycky nádherný prsatý samice. To dá rozum… Alespoň že tohle kniha splňuje.

Příběh se odvíjí svižně, byť předvídatelně. Napsané je to zručně, byť bych přivítal o něco méně autocenzury (nebo redakční cenzury) a trochu více reality.

Jestli je pseudonym autorským nebo nakladatelským výmyslem, těžko říci. V každém případě bych si ale odpustil onen rádoby vtipný pseudoživotopis, který deklasuje vcelku vtipný humor v knize. Takže… pokud se ještě nějaký příběh o Larsovi objeví, rád si ho přečtu. Pokud ne, svět o nic zásadního nepřijde.

roso.mak

Nebylo to zas tak zlý, dobře se to čte, dobře to ubíhá, příběh je fajn, akorát si ta kniha trochu hraje na něco co není. Snaží se vytvořit křížence Philla Marlowa i s jeho prostředím s nějakým drsňákem jak od Žambocha a zasadit do do současného nejmenovaného města. Otevřený konec je vlastně fajn, i když si tím autor viditelně nechává u nakladatelů otevřená vrátka.

A autor ze svého pozérství snad časem vyroste a přestane se snažit být tajemný a drsný jak šmirgl na záchodě.

alzbeta4340

Psáno s nadhledem a vtipem, rádoby drsná detektivní pohádka ze současné Prahy. Jen se mi zdá, že množství slov prostě nezakrylo jednoduchost příběhu. Chtělo to děj trochu víc rozmyslet a rozkošatět, čímž nemyslím nabobtnat dialogy. Dala bych přesně 3,5 hvězdy, ale za toho plešatého gentlemana na obálce zaokrouhluji nahoru.

ssyyllvvaa

Český Phil Marlowe - povedené !

petrarka72

Má to napětí, spád, humor - a noirovou příchuť. Ideální jednorázovka do čtečky.

lachtan77

nebylo to vůbec špatné. I když na můj vkus byl Lars až moc dokonalý. Tetovaný tvrďák samý sval samozřejmě sympaťák a samotář na kterého se lepí jen modelky z časopisu Playboy. Příběh jednoduchý a předvídatelný, ale dobře napsaný.

nefernefer

„Bylo mi čtyřicet a skoro celej život jsem byl zvyklej žít sám. Dokázal bych vůbec s někým sdílet víc než postel? Snášel by někdo mý móresy, akceptoval mý názory a rozdejchal mý zlozvyky?
Otázky zbytečný stejně jako teplý fusekle do rakve.
Barem zněla Moonlight Serenade Glenna Millera, bourbon v mý skleničce házel zlatavý odlesky a svět venku za výlohou mi byl najednou úplně u mýho ctěnýho zadku.“

Trochu mi to připomínalo Kopřivovu Rychlopalbu, ze které jsem byla nadšená. A stejně tak se mi líbilo tohle. Vlastně nemám co vytknout. Hlavní postava drsný sympaťák, známé prostředí, vtipné hlášky ve stylu Raymonda Chandlera, zápletka, co má hlavu a patu, co víc si od dobré detektivky přát.

Mystera

Tak tohle byla naprostá pecka, okamžitě řadím Daniela Grise mezi své oblíbence. A nutně potřebuju další díl!!! :-)

MarLou

Skvěle čtivý příběh s výborným spádem a pro někoho poměrně překvapujícím koncem. Už se těším na další díly "Larse".

kleo9554

Detektiv sice na nic nepřišel a mě to docvaklo celkem brzo, ale mělo to drive a dobře se to četlo.

francouz

Tak tohle jsem opravdu nečekal. Díky databázi jsem opět narazil na velmi zajímavého spisovatele.
Máte rádi Phila Marlowa ? Já tedy rozhodně patřím k jeho obdivovatelům a zároveň i "Drsné školy". Ano Lars jako by mu z oka vypadnul, ale navíc se pohybuje po Praze a hláškuje stejně neuvěřitelně jako Phil. Zejména ten jeho vnitřní hlas, to jak je najednou všechno jinak, nebo tam někde vzadu cinkal zvoneček, ale já...
Navíc Daniel Gris do toho všeho přidá i klasický čeksý humor... Víte mi šijeme uniformy na lidi , řekli 140 kg borci....
To, že si dá očas panáka Jacka, to je OK, ale to daleko podstatnější je, proč mu vlastně říkají Lars. To je pouze přezdívka. Ano na začátku nám prozradil jak se ve skutečnosti jmenuje, ale nikdo ho nezná jinak než jako Larse, a to je přece podle bubeníka Larse Ulricha z mojí oblíbené kapely Metallica.
Takže o to mám tohodle borce ještě radší, a musím říci, že jsem si tuto knížku opravdu užil a byla to opravdu nejlepší knížka roku 2019, zatím je totiž druhá, ktrerou jsem letos přečetl...
Ale doopravdy, jestli bude další pokračování, tak už se nemůžu dočkat, těch hlášek, písniček a konečně zápletky, která byla možná malinko čitelná, prostě jako ta sexbomba, která na Vás vyvalila ty svoje melouny a Vám bylo jasný, že takto to přece nemůže skončit...

babsi66

Příjemné překvapení. Detektivka s relativně jednoduchou zápletkou, o to však zajímavějšími postavami. Po záplavě brutální severské krimi výborná změna. Navíc Larse si prostě nejde neoblíbit.

honza5083
31.12.2018

Skvělá knížka. Fakt bavilo.
Cože?? Ona je to prvotina?? Tak tím spíš palec nahoru a o hvězdu víc.
Ale co měl pro všechny svatý znamenat ten konec??????
Chápu, že od jistýho momentu z toho nešlo vybruslit jinak, aby to nebylo přitažený za vlasy. Ale taky to mohlo dopadnout jinak.
No každopádně jen tak dál.......

ivca79
26.12.2018

Boží, fakt jsme se bavila

groula
26.12.2018

vtipné, spadovite, akční. ale co ten konec? ????

Lmslaver
18.12.2018

Lars je sympatický grázl, který trousí vtipné hlášky, poslouchá Metallicu a pod rouškou soukromého detektiva dokáže na zakázku vytvářet kompromitující okolnosti, ku prospěchu svých klientů. Tohle je opravdu řízná krimi (z Prahy) a na české poměry dost dobrá, hovorová čeština je naservírovaná v solidním poměru, takže ji překousne i severomoravák jako já. Detektivní linka není nijak závratná, vlastně se samotné pátrání jen párkrát protáhne příběhem, protože spoustu práce má Lars s přípravou podrazu na zakázku a finálové odhalení mu tak nějak spadne do klína samo. Celkově je to ale zábavné a zároveň napínavé čtení a doufám, že tajemný Daniel Gris neřekl své poslední slovo a brzo vyrukuje s dalším skvělým thrillerem.

Pampalini
17.12.2018

Veľmi sympatická prvotina. Príbeh je o to lepší, čím je jednoduchší. Stará detektívna škola - Lars je reinkarnovaný Phil Marlowe. Škoda drobností - chýbala mi presnejšia lokalizácia, Metallicy nie je nikdy dosť...

pobijecmuch
10.12.2018

U této detektivky je sympatické, že detektivky nemusí psát jen nějaký Bryndza. Někdy se totiž objeví i domácí autor, který napíše něco co je velmi solidní čtení. Kniha je hodně ukecaná, ale přesto vás hodně pobaví. Styl psaní mně připomíná tak trochu americkou detektivní školu. Palec nahoru ....

Hella
30.11.2018

No teda! Knihu jsem si půjčila v podstatě náhodou... a ona se z ní vyklubala neuvěřitelně čtivá a vtipná pecka! Kde se doteď autor schovával? :-) No paráda a šup sem s dalším pokračováním, takhle to přece nejde nechat, no ne?

Warden
18.11.2018

Veliké překvapení! Ke knize jsem se dostal náhodou a samotného by mě nenapadlo po ní sáhnout, protože tak odpudivou obálku jsem už dlouho neviděl. Zde ale negativa končí. Je to vtipné, má to spád, má to humor, Lars je sympaták a příběh opravdu baví.
Ok...ke jménům Goffa a Dán si znamenám další: Gris. Doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu. Těším se a s chutí si přečtu, at už na obálce bude cokoliv :)

Siwan
17.11.2018

Řízná krimi stopro, z Prahy - nebo odkudkoli jinud. Lars je sympoš, jenom by mohl v rámci té megadrsňáckosti nebýt tak často zaskočen situací. Ale to je v dobře odsejpávajícím příběhu drobnost. Autor umí psát, takže je to prostě parádní zábava.
Konec Jo!

Praha pulp fiction thrillery únosy prvotina

Daniel Gris

Daniel Gris